Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Turcia - Georgia ( +info din zona caucaz )

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#1
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
A fost cineva in zona cât de cât recent?

Cum nu necesita viza si biletele sunt mega ieftine, m-am gândit sa dau la primăvara o fuga in zona.
Traseul arată cam asa:
Tg. Mureș-Budapesta-Kutaisi-Tbilisi-Yerevan-retur.

Okay, pana in Kutaisi stiu ajunge.
De acolo opțiunile cele mai rapide ar fi shared taxi al cărui nume l-am uitat, ceva cu M dubios.
Întrebări:
- cât costa transportul între aceste puncte, am găsit ceva INFO dar erau cam vechi. Gen 14-20$ Tbilisi-Yerevan
- alte obiective de neratat?
- la ce sa am grija, in Moldova (Republic of) de exemplu am fost foarte paranoic Posted Image
- cum sunt prețurile locale raportate la Romania?


De asemenea, ot: știe cineva cum se obține viza pentru Azerbaijan pe cont propriu ca turist (fara agenție) pentru ca vreau sa ajung si in Baku asap dar ma dispera chestia ca trebuie sa fac un drum la ambasada.



Mersi Posted Image

Edited by lex404, 20 January 2016 - 00:45.


#2
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postlex404, on 04 ianuarie 2016 - 23:41, said:

De asemenea, ot: știe cineva cum se obține viza pentru Azerbaijan pe cont propriu ca turist (fara agenție) pentru ca vreau sa ajung si in Baku asap dar ma dispera chestia ca trebuie sa fac un drum la ambasada.

pai daca prin agentie nu vrei si nici la ambasada nu vrei sa mergi ti-ai cam epuizat alternativele.....
stiu ca sunt agentii online care se ocupa cu asa ceva..... dar tot agentii sunt si alea.....
http://www.azterratr...isa/galleryPage

ps. Baku e un oras superb. merita un drum la ambasada pentru viza.... :)

Edited by bubalus, 05 January 2016 - 00:12.


#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Ma refer ca nu vreau transport si cazare prin agenție. Doar viza :D cu restul ma descurc la fata locului.
Si credeam ca se pot face online dar aparent ambasada nu și-a plătit hostul la site :lol:


Ps. Văd ca necesita confirmare de la hotel, hmm... Se pot ace chestii neortodoxe oricum prin booking.com dar no, ma mai gândesc.

Edited by lex404, 05 January 2016 - 00:14.


#4
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postlex404, on 05 ianuarie 2016 - 00:12, said:

Ps. Văd ca necesita confirmare de la hotel, hmm... Se pot ace chestii neortodoxe oricum prin booking.com dar no, ma mai gândesc.
pai scrie ca rezervarile prin booking nu sunt valabile.... poti insa sa rezervi prin booking dar apoi trebuie sa contactezi hotelul sa-ti trimita confirmare stampilata....

https://www.visaforazerbaijan.org.uk/
poti sa incerci mai multe...preturile poate difera

Edited by bubalus, 05 January 2016 - 00:18.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Ideea e ca sincer prefer couchsurfing, de asta nu vreau rezervare la hotel. In plus, as avea pe cineva in Baku dar trebuie sa caut prin diverse cunoștințe (din EVS).

Is tânăr, cazare ma lasă rece. Nu ma duc sa văd hotelul, ba din contra as prefera sa văd localnicii cum sunt.

#6
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
ma gandesc ca si daca rezervi prin couchsurfing proprietarul poate sa-ti faca o scrisoare de invitatie.....

Quote

You will need one of the following invitation types: (a good quality copy is acceptable)
Tourist (ordinary) - Tourist invitations (or a reservation confirmation letter from a hotel) should be on the letterhead of the travel company/hotel in Azerbaijan stamped, dated and signed by an authorised individual.
Tourist (with special tourist voucher) – Tourist voucher, and a letter from travel agency issuing tourist voucher, on their letterhead stamped, dated and signed by an authorised individual. Download sample tourist with tourist voucher letter of invitation.
Business – Invitation from Azerbaijani Company, Invitation from foreign company based in Azerbaijan on the letterhead of the host company/organisation in Azerbaijan stamped, dated and signed by an authorised individual. Download sample business letter of invitation.
Family Member(Business) – Invitation from Azerbaijani Company, Invitation from foreign company based in Azerbaijan on the letterhead of the host company/organisation in Azerbaijan stamped, dated and signed by an authorised individual. Download sample family member letter of invitation.
If express service chosen - Telex invitation letter from the Azerbaijani Foreign Ministry is required.
If multiple entry visa chosen - Telex invitation letter from the Azerbaijani Foreign Ministry is required.
Private - Invitation from an Azerbaijani citizen - Required for a Private visa. Must be accompanied by a photocopy of his/her passport (pages 2-5) or national identification card (both sides). Download sample private letter of invitation.
All invitations must be no older than one month.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
:D mersi, deci oarecum se poate. O sa încerc sa dau de fetele azere care au stat la mine acum 5 ani :)
Stiu ca Baku e frumos, dar si cu viza... Trimis acte la Cluj, mers la Mureș, zburat la Budapesta, depus acte, mers iar după pașaport. E puțin tricky dar cred Ca merita :)


Mersi mult de informații. Oricum pana la jumătatea lunii mai am bookingurile făcute pe alte destinații, sper ca găsesc Baku in preț acceptabil pana in vara dacă nu la toamna. Poate si scăpam de viza pana atunci :)


Văd ca acum merge site-ul ambasadei. Pe principiul: vin la tine dar stau la hotel:
2.     Viza cu scop de vizită personală:

Un e-formular de eliberare al vizei , completat corect.
Două (2) poze cu dimensiunea 6Ś4 cm, atașate formularului de eliberare al vizei (pozele trebuie să fie nu mai vechi de 6 luni).
Pașaport  (validitatea pașaportului trebuie să fie de cel puțin 3 luni de la data expirării vizei solicitate).
Scrisoare de invitație (model de invitatie) din partea cetățeanului Republicii Azerbaidjan, însoțită de copia actului de identitate al gazdei. Scrisoarea trebuie să conțină informații despre numele complet (nume și prenume) al persoanei invitate, data de intrare a vizitatorului pe teritoriul Republicii Azerbaidjan și detalii ale pașaportului. Atât scrisoarea de invitație, cât și copia actului de identitate, trebuiesc certificate notarial în Republica Azerbaidjan.
Rezervarea biletului de călătorie. Datele rezervării trebuie să coincidă cu perioada vizitei.
Document sau voucher care confirmă rezervarea la hotel, site de campare, bază turistică etc., semnat și ștampilat de către o persoană competentă din cadrul unității de cazare.  Datele rezervării trebuie să coincidă cu perioada de vizită.
Chitanță bancară care atestă plata taxei de viză.

Edited by lex404, 05 January 2016 - 01:19.


#8
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014
Trebuia sa pui si tu un titlu mai sugestiv. Cand l-am vazut sus, la subiecte noi, am crezutca e vorba de vreun meci de fotbal. Posted Image
Couchsurfing e site-ul ala prin care propietarii iti ofera o camera, de multe ori gratis? Nu sunt mai bune totusi, Airbnb, Homelidays sau TripAdvisor? Sa stai singur in apartament?

Edited by balios, 05 January 2016 - 00:53.


#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postbalios, on 05 ianuarie 2016 - 00:53, said:

Trebuia sa pui si tu un titlu mai sugestiv. Cand l-am vazut sus, la subiecte noi, am crezutca e vorba de vreun meci de fotbal. Posted Image
Couchsurfing e site-ul ala prin care propietarii iti ofera o camera, de multe ori gratis? Nu sunt mai bune totusi, Airbnb, Homelidays sau TripAdvisor? Sa stai singur in apartament?

Da, ala e site-ul. Nu, dacă vreau sa stau singur ma duc la hotel. :)
Asa, vreau in sânul comunitații :) stiu când veniseră tipele azere la noi, la 6 dimineața aveau cafea si mâncare pentru toata casa (si gălăgie, dar erau simpatice) :lol:

#10
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014

View Postlex404, on 05 ianuarie 2016 - 01:22, said:

Da, ala e site-ul. Nu, dacă vreau sa stau singur ma duc la hotel. Posted Image
Asa, vreau in sânul comunitații Posted Image stiu când veniseră tipele azere la noi, la 6 dimineața aveau cafea si mâncare pentru toata casa (si gălăgie, dar erau simpatice) Posted Image
E interesant si asa. Dar daca la voi ar fi venit niste tipe de 60+ ani mai erai de aceeasi parere? :lol:

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Aici nu ești pe SL. Deci, gata.
Bun, despre Georgia/ Armenia? In special cu transportul local.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
De ce nu te duci cu masina?

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
1. Nu conduc
2. Evident, nu am mașina
3. Ma dispera condusul mașinii, cu motorul e ok dar necesita timp
4. Am timp puțin, stii, vreau peste 10 concedii anul asta.
5. Pentru Georgia/ Armenia am 5 sau 10 zile
6. Cu avionul e mult, mult mai comod.


Exclud pana la urma Azerbaijan. Nu am deloc cum sa fac in timp apropiat+ drumuri la Budapesta, alt timp pierdut. Acum stau si ma gândesc, la 10 zile, dacă sa fac Georgia separat apoi Armenia. Am găsit chestii faine si nu stiu dacă îmi ajung 10 zile.


Anul asta l-am programat calatoritului. Deci, puțin peste tot

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Bravo mai, nu renunta.

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Ideea e ca anul trecut am cam dat cu piciorul la concedii din cauza timpului. Trebuia sa plec in US si au fost ceva probleme la job asa ca...am stat acasa. Am avut atunci 5 zile libere pe care le-am petrecut in Cluj. Din vreo 20.
Anul asta imi cam bag picioarele in el timp. Chiar vreau sa ma plimb putin cat sa recuperez.
Ce ii prin europa is city break-uri si ma descurc, nu creaza probleme, is zone oarecum cunoscute, roaming ieftin, etc.
Dar Georgia si Armenia sunt diferite. Nu stiu daca imi ajung 10 zile pentru ambele pentru ca de exemplu eu m-as opri 3-4 zile intr-un sat in caucaz doar ca sa ma relaxez. Costurile sunt mici, ca bani. Daca le fac separat inseamna sub 100E diferenta. Dar timp nu e.
As merge prima oara in Georgia sa consum 10 zile pe plimbat si relaxare. Apoi un trick cu azerbaijan  (ca cica e bine sa nu ai stampila de armenia daca vrei sa treci repede in aeroport ) si la sfarsit armenia.
La sfarsitul lunii ar trebui sa iau deja biletele, deci pana atunci trebuie sa am cat de cat habar. Plan, nu am nevoie. Vad la fata locului (de asta nu imi plac mie vizele care-ti cer n contacte).

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Mor de invidie.

!0 zile-ntr-un loc e mult pentru mine
Max 3-4
Ma gandisem sa fac cu motoru inconjurul marii Negre si o vizitare a Cernobalului.
S-a stricat mancarea rusilor cu americanii..., castelul ei de politica

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Nu ziceam sa stau 10 zile in acelasi loc, dar timpul  consuama. Ca strabati juma de tara, te opresti peste tot, se duc + retur :D plus ca vreau sa stau vreo 3 zile in liniste. Efectul nemtilor care vin in satele din Romania, cam asa vreau si eu. Sa plec altundeva la tara cateva zile pentru ca lucrez foarte mult si efectiv nu mai suport.
Da, e nasoala treaba cu rusii. Si in caucaz e destul de tricky dar in regula daca nu te manca sa te duci in zone de conflict.


Pe doua roti e misto pana in Mongolia, timp sa ai :P

#18
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

View Postbubalus, on 05 ianuarie 2016 - 00:07, said:



ps. Baku e un oras superb.

Banc off topic:
Intrebare la Radio Erevan.
- Care e cel mai frumos oras din lume?
- Erevan.
Intrebare suplimentara:
- Cate bombe atomice trebuie ca sa-l nimicim?
- Si Baku e un oras frumos.

Edited by Wittmann2, 05 January 2016 - 09:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate