Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

casco masina cumparata in UE

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Topicul e oricum ipotetic...nu-si va face initiatorul casco...

In romaneste termenul se numeste "fransiza" cand din suma ce trebuie pentru reparatii acoperi si tu o parte fixa.

Iti inteleg punctul de vedere dar tine cont ca la noi s-au facut si inca se mai fac chestii de genul asta,la masini scumpe bineinteles.Cu Politie,Ambulanta,alcoolemie si tot ce vrei.Si daca tot am Casco si numere de tranzit poate o parchez pe la vreun hotel prin Bg si nu o mai gasesc...
Nu vor sa-mi mai faca alta asigurare casco in De,nu e nicio pierdere pentru mine,care locuiesc in Ro.

Edited by bolo, 06 January 2016 - 14:40.


#20
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Iti dau perfecta dreptate, cu o exceptie. Iar de data asta vb serios, nu ironic.
Din momentul cand nu-ti mai gasesti masina pana plateste asigurarea, v-a curge multa apa pe Dunare. Furtul masinii este unul dintre worst case. Nu numai ca iti cauta tie ca pagubasi asigurarea acul in carul cu fan, mai trec si luni de zile pana se poate inchide dosarul (ancheta politie). Pana atunci se plateste in general o suma x, dar aia conditionata. Adica trebuie eventual returnati banii inapoi.
Iar cel mai worst-worst case, politia gaseste masina, eventual chiar pe bucati. Se repara, primesti o despagubire... et voilà! Aveti masina inapoi, felicitari! Vb serios, astea nu sunt bancuri. In general cam pierzi la asa ceva, dar tot esti multumit ca nu pierzi tot.
Eu vb desigur de cazuri serioase, nu de masini cu facturi false etc.
Poate par eu mai pesimist, dar am de a face cu asigurari. Nu de masini, dar functioneaza cam tot asa. O asigurare este foarte buna, dormi mult mai linistit noaptea. Iar cea mai buna este aia la care nu vei apela niciodata.

#21
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 bolo, on 06 ianuarie 2016 - 14:37, said:

Topicul e oricum ipotetic...nu-si va face initiatorul casco...

In romaneste termenul se numeste "fransiza" cand din suma ce trebuie pentru reparatii acoperi si tu o parte fixa.

Iti inteleg punctul de vedere dar tine cont ca la noi s-au facut si inca se mai fac chestii de genul asta,la masini scumpe bineinteles.Cu Politie,Ambulanta,alcoolemie si tot ce vrei.Si daca tot am Casco si numere de tranzit poate o parchez pe la vreun hotel prin Bg si nu o mai gasesc...
Nu vor sa-mi mai faca alta asigurare casco in De,nu e nicio pierdere pentru mine,care locuiesc in Ro.

Nu e ipotetic, chiar m-am gandit deoarece NU AM CIRCULAT NICIODATA FARA CASCO (si vorbesc de multe masini si km).
Am intrebat si un broker de la noi si mi-a spus ca ar exista 2 societati care fac, dar f. scump (Allianz si ...nu mai stiu).
Oricum daca s-ar putea sa adopt pana la urma varianta cu trailerul (daca va fi s-o cumpar din alta tara), pare mai simplu, mai putine acte, etc. Singura problema pe care o am este ca as primi-o aici vazand-o numai in poze (bineinteles daca o iau de la un dealer de marca). Filmul ar fi s-o gasesc, s-o chestionez despre accidente anterioare, revopsiri, probleme, garantie, etc., s-o negociez, s-o platesc prin banca si sa trimit trailerul s-o aduca. O sa vad daca ma incumet asa. Ce parere aveti, e riscant ?

#22
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015

 mufasa, on 06 ianuarie 2016 - 19:36, said:

Ce parere aveti, e riscant ?
In general nu. Totul se poate controla, mai ales daca vb de un dealer serios si masina nu veche cu multi proprietari. Singura mea problema ar fi sa cumpar o masina de la distanta, fara sa o vad si sa pun mana pe ea. Dar recunosc, este o pasarica, sunt foarte pretentios. Din vreo 15 masini noi preluate de la dealer, una nu a fost sa o preiau fara cel putin 2-3 reclamatii. Ma refer ca una alta zgarietura, pata etc o vei vedea acasa, la mii de km de dealer.
Ai pus ochii pe vreo marca anume?

#23
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 Passenger001, on 07 ianuarie 2016 - 12:01, said:

In general nu. Totul se poate controla, mai ales daca vb de un dealer serios si masina nu veche cu multi proprietari. Singura mea problema ar fi sa cumpar o masina de la distanta, fara sa o vad si sa pun mana pe ea. Dar recunosc, este o pasarica, sunt foarte pretentios. Din vreo 15 masini noi preluate de la dealer, una nu a fost sa o preiau fara cel putin 2-3 reclamatii. Ma refer ca una alta zgarietura, pata etc o vei vedea acasa, la mii de km de dealer.
Ai pus ochii pe vreo marca anume?

Da, TTS mk2 (quattro + S-tronic) probabil 2012 sau Mustangul 2,3 Ecoboost 2014/2015 daca mai suplimentez ceva bugetul si mai cade si el un pic in urmatoarele 2-3 (deh e 2016 acum).

#24
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
La asa o masina chiar mai conteaza 5-600 euro bilete de avion si masina inchiriata 1-2 zile ?
Am vazut inclusiv Ferrari dus in Ro pe platforma.La nivelul asta nu se procedeaza cum fac samsarii care aduc Corse si Ka de fabricate in 2000, sa mearga 8 oameni intr-un T4 de Bg si sa vina inapoi pe roti...

Edited by bolo, 08 January 2016 - 08:55.


#25
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Pentru cei interesati, am reusit sa gasesc o singura societate de asigurari care a fost de acord sa-mi faca CASCO la o masina (noua, Sh nu stiu) din momentul cumpararii in Germania numai pe baza VINului, pentru a avea protectie cei 2000 km pana acasa. Intr-adevar am avut o franciza de 2000 eur/eveniment si 25% la dauna totala sau furt, francize care dispar dupa inmatricularea in RO. Ca ajutor, nu reclama, este vorba de Omniasig. De ce ceilalti refuza sa faca .... cred ca de prosti/bulangii/nesimtiti alegeti voi, eu nu vad motivul.

#26
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,598
  • Înscris: 15.06.2007
Si cat a costat casco pentru drumul de germania, cu numerele provizorii?  De banii aia nu o puneai pe tir?

#27
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 tfmercedez, on 10 martie 2016 - 09:56, said:

Si cat a costat casco pentru drumul de germania, cu numerele provizorii?  De banii aia nu o puneai pe tir?

Nu a fost asa. Am facut casco pe un an de la data ridicarii. Numai ca am clauza cu francizele pana o inmatriculez in RO, apoi dispar toate francizele.
Valoarea politei cu plata integrala 1470 eur.

Plus ca ratam bunatate de "no speed limit" in Germania Posted Image .

Edited by mufasa, 10 March 2016 - 14:21.


#28
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,598
  • Înscris: 15.06.2007
Masina doarme in garaj sau sta afar pe strada cu golanii? Conteaza si asta la casco.  Mie nu mi se pare genu de masina de lasat noaptea pe strada.

#29
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 tfmercedez, on 12 martie 2016 - 12:04, said:

Masina doarme in garaj sau sta afar pe strada cu golanii? Conteaza si asta la casco.  Mie nu mi se pare genu de masina de lasat noaptea pe strada.

In garaj n-o bag ca-mi omoara "uscatoria". Poate la iarna daca nu umblu cu ea. Dar o bag in curte, deci sta OK peste noapte. Acu, cand oi gasi-o zgariata in plina zi parcata in centrul Bucurestiului ... asta e privilegiul de a trai in RO Posted Image

#30
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,598
  • Înscris: 15.06.2007

 mufasa, on 10 martie 2016 - 14:19, said:


Nu a fost asa. Am facut casco pe un an de la data ridicarii. Numai ca am clauza cu francizele pana o inmatriculez in RO, apoi dispar toate francizele.
Valoarea politei cu plata integrala 1470 eur.

Plus ca ratam bunatate de "no speed limit" in Germania Posted Image .
Hmm , nu mi se pare mult casco pe 1 an 1470 de euro.  Aveam un prieten, dadea 2000 de euro pt un Touareg, si nici nu era nou macar, si asta prin 2008.
Eu dadeam 600 de euro pt o coaja de Opel, evaluat la 9000 de euro.
Deci se poate zice ca e chiar ieftin casco la tine.

#31
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 tfmercedez, on 13 martie 2016 - 21:40, said:

Hmm , nu mi se pare mult casco pe 1 an 1470 de euro.  Aveam un prieten, dadea 2000 de euro pt un Touareg, si nici nu era nou macar, si asta prin 2008.
Eu dadeam 600 de euro pt o coaja de Opel, evaluat la 9000 de euro.
Deci se poate zice ca e chiar ieftin casco la tine.

In ciuda sumei mari (sunt totusi un purcoi de bani) si mie mi s-a parut OK. Daca ma gandesc ca e vreo 4% e chiar foarte OK.

#32
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Sa readucem topicul in 2024, in ziua de azi unii asiguratori accepta sa faca CASCO pentru transportul extern, le trimiti cateva poze( inspectia de risc) cu ceva fransize , mai faci odata inspectia de risc in tara , ti se anuleaza acele fransize si mergi mai departe. Ce nu inteleg este faptul ca Alianz Tiriac , singurii, iau valoarea de piata de pe factura , adica pretul fara TVA, in cazul achizitiei intracomunitare si pe suma aia asigura masina. Este o ineptie si nu poti accepta o asemenea oferta nici gratis. As vrea sa ii pot reclama undeva 😅😅 , asa de nervos sunt.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate