Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Tramsport bebe in rucsac special pe munte

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
TheMercifullOne

TheMercifullOne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 16.08.2010
Buna seara, am o bebelina de 3,5 luni si la vara as vrea sa merg cu ea in natura, o sa aiba atunci 10-11 luni. As vrea sa o transport in rucsac din acela special de transportat copiii. Intrebarea mea este, cat timp este recomandat pentru un copil de varsta ei sa stea in fund? osa pot sa o duc 2-3 ore pe zi? nu e prea mult pentru ea? Am cautat informatii la producatorii de rucsaci dar nu am gasit nimic cu privire de la ce varsta e recomandat sa transporti copilul si cat este recomandat sa stea in el.

Attached Files



#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Mai ieftin si ceva mai sigur iesi daca o lasi cu bona cat bagi tu haicareala.

Ai timp destul si dupa ce face 4-5-6 ani sa iesi la aer cu ea. Pana atunci rezuma-te la plimbari cu carut prin parcuri sau alte zone accesibile.

PS. Felicitari pentru bebe.

Edited by Super Chief, 02 January 2016 - 00:58.


#3
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Eu zic ca e OK, daca o scoti la fiecare ora.
Ia in calcul insa ce se poate intampla daca se strica vremea, de exemplu.
O ploaie cu fulgere poate aparea din senin pe munte. Ce faci atunci?

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTheMercifullOne, on 02 ianuarie 2016 - 00:46, said:

Buna seara, am o bebelina de 3,5 luni si la vara as vrea sa merg cu ea in natura, o sa aiba atunci 10-11 luni. As vrea sa o transport in rucsac din acela special de transportat copiii. Intrebarea mea este, cat timp este recomandat pentru un copil de varsta ei sa stea in fund? osa pot sa o duc 2-3 ore pe zi? nu e prea mult pentru ea? Am cautat informatii la producatorii de rucsaci dar nu am gasit nimic cu privire de la ce varsta e recomandat sa transporti copilul si cat este recomandat sa stea in el.

Sta si 3 ore fara probleme, mai mult, o sa-ti adoarma dupa o juma de ora, :)

Succes

#5
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015
Depinde unde duci copilu in natura. Iti dai seama ca daca te duci in natura sa faci parkour sau alpinism rucsacul nu-si are nici un rostPosted Image

#6
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Doamne, am citit "transport babe in rucsac". Posted Image Ma gandeam ca cine stie ce sadic esti sau ce afacere de transport o mai fi si asta :))). Prea dimineata :D

#7
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014
bebelina-bebelin Posted Image

#8
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015
la 10 luni sa mearga 2-3 ore in hamul ala?
nici tu nu rezisti atata la varsta ta! (daca ar fi rucsac pe marimea ta)
nu poti sa intrebi un medic pediatru? auzi, sa intrebi producatorul de rucsacuri
si in niciun caz pe teren accidentat

Edited by mihnearau, 02 January 2016 - 13:38.


#9
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Cauta purtarea bebelusului ergonomic si iti alegi de acolo ce metoda vrei. Poti sa-i tii si toata ziua ( evident sa-i mai schimbi ) daca vrei intr-o chestie de aia, daca e sanatoasa pentru pozitia copilului.

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Trebuie sa fii inconstient sa duci un copil asa mic pe munte, unde se poate intampla orice.

#11
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Hai sa fim seriosi, de intamplat se pot intampla de toate peste tot inclusiv sa stai in casa cu el si sa-l duci la doctor ca ii e rau si sa-ti zica ca e ceva raceala si sa te dopeze cu nurofen bebe si sa-ti moara peste 3 zile de septicemie/meningita. Sa nu fim absurzi totusi.

Adica, ce iti imaginezi ca poate sa se intample pe munte cu copilul in afara de faptul ca ii va placea enorm? Imi imaginez ca nu se duc intr-o expeditie pe Himalaya.
Oricum, cum am zis, poti sa ti se intample belele si in oras cu copilul, de exemplu seara/noaptea si sa-ti zica ca tre' sa astepti pana dimineata pana vine cineva sa deschida nu stiu ce laborator sau ca nu-i nimeni care sa poata sa-i faca o ecografie si stai oricum aiurea pe medicamente/antibiotice date de cele mai multe ori la bulan pana iti dai seama care e diagnosticul. Tot aia ti-e daca tre sa conduci 2 ore de la munte pana la un spital sau ca ai ghinionul de a i se face rau seara.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015
Cand mergeam pe munte in Retezat in trecut, am intalnit o familie cu un sugar. si nu exista rucsac de spate si nu existau nici chiar pampersi.
Spala scutecele in rau.

Copilul n-are nici pe dracu, o sa doarma mult mai bine in natura.

#13
NecPlusUltra

NecPlusUltra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 19.10.2015

View PostJudith, on 02 ianuarie 2016 - 15:01, said:

Adica, ce iti imaginezi ca poate sa se intample pe munte cu copilul in afara de faptul ca ii va placea enorm?
Sa te impiedici, sa aluneci instantaneu fara a mai apuca sa bati cu palmele. Cazi pe bebe si il nenorocesti.Posted Image

#14
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Probabil se duce la munte la o cabana, nu in ceva mlastina periculoasa cu denivelari bruste Posted Image
Pici pe coate, reflexele is bune, de aia copiii se cara in fata, nu in spate.

Edited by Judith, 02 January 2016 - 17:48.


#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

View PostJudith, on 02 ianuarie 2016 - 17:47, said:

Probabil se duce la munte la o cabana, nu in ceva mlastina periculoasa cu denivelari bruste Posted Image
Pici pe coate, reflexele is bune, de aia copiii se cara in fata, nu in spate.

Si in spate merge.
Eu nu l-as cara in fata.
Imi respira-n gura si daca e fumator, nu accept mirosul de tutun.

#16
NecPlusUltra

NecPlusUltra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 19.10.2015

View PostJudith, on 02 ianuarie 2016 - 17:47, said:

Probabil se duce la munte la o cabana, nu in ceva mlastina periculoasa cu denivelari bruste Posted Image
Pici pe coate, reflexele is bune, de aia copiii se cara in fata, nu in spate.
Pai asta zic, ca se poate intampla sa pici fara sa mai apuci sa bati. Mi s-a intamplat de cateva ori. Mna, mizezi pe faptul ca iti spui ca vei fi mai atent pentru ca esti cu bebe. Dar la mii si mii de pasi e destul sa faci o singura gresala, sa calculezi prost o singura data. Daca prin munte te referi la sosea neasfaltata, poteci batatorite, da, asta e altceva. Dar unde-s stanci, radacini, copaci cazuti, frunze care astupa gropile samd se prea poate sa faci o nefacuta.

View PostTsunnnami, on 02 ianuarie 2016 - 17:49, said:

Si in spate merge.
Eu nu l-as cara in fata.
Imi respira-n gura si daca e fumator, nu accept mirosul de tutun.
Bebe fumator?! Tu pe cine cari, bre, la munte in carca?Posted Image

Edited by NecPlusUltra, 02 January 2016 - 18:10.


#17
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
I thik it was ajoke :D
Mi se pare super idee, acum nu stiu cat o fi de safe, dar...la o adica, poti sa cazi si pe strada sau in casa cu bebe in oric sistem de purtare sau chiar incasa. MMai ales in casa, noaptea, agitat, doamne fereste, tu obosit de plimbat pe intuneric...mie de ieri 1 ian era sa-mi cada de vreo 2-3 ori, s-a smucit si s-a dat pe spate...noroc ca a dat domnul si am ajuns sa intru in posesia marsupiului pe care l-am primitcadou...

De scaunul de bicicleta ce spuneti ? Fratemiu caree biciclist zice ca e 100 % safe daca cazi cu bicla, dar...acuma nustiu in caz de impact, dne feeste...dar deacolo cred ca nu scapi nicicum, dc intraceva in tine :(.
Mie chiar mi s-a pareasi mai fain daca ai putea sa incaleci pe cal cu copilul in vreun sistem de purtare...doar ca cica la astea ergonomic nu se recomanda sa il pui cu fata la drum si...unde mai e farmecul???
Deh, fiecare cu nebunia lui :D

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

View PostNecPlusUltra, on 02 ianuarie 2016 - 18:04, said:

Pai asta zic, ca se poate intampla sa pici fara sa mai apuci sa bati. Mi s-a intamplat de cateva ori. Mna, mizezi pe faptul ca iti spui ca vei fi mai atent pentru ca esti cu bebe. Dar la mii si mii de pasi e destul sa faci o singura gresala, sa calculezi prost o singura data. Daca prin munte te referi la sosea neasfaltata, poteci batatorite, da, asta e altceva. Dar unde-s stanci, radacini, copaci cazuti, frunze care astupa gropile samd se prea poate sa faci o nefacuta.


Bebe fumator?! Tu pe cine cari, bre, la munte in carca?Posted Image

Daca n-ati fost niciodata pe munte, nu e recomandat sa luati pe bebe cu voi
Daca ati fost, stiti voi si fara sfatul meu. Daca-l luati, sa stiti ca nu sunteti singurii, daca nu-l luati, sunteti printre cei mai multi.
Copilul meu ar fi intotdeauna mai sigur cu mine decat cu o bona care se uita la teveu si mananca floricele

Eu, de cand merg pe motocicleta..., daca s-ar aplica statisticile ar fi trebuit sa fiu mort de vreo 10 ori
Si nu-s pisica

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate