Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tramsport bebe in rucsac special pe munte

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Daca " ingerul pazitor" nu si-ar face datoria...am fi putut-o pati de multe ori nasol...:P....poate !

#20
NecPlusUltra

NecPlusUltra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 19.10.2015
Of, Doamne! Dar nu spuneam sa nu mergi, ci ca asa ceva se poat intampla si tre sa fii foarte foarte atent, sa mergi mult mai incet, sa fii mereu precaut si sa nu renunti la scanat relieful doar pentru nu s-a intamplat nimic in juma de ora, te-ai plictisit sa fii vigilent si ai lasat garda jos. Stiind ce poti pati esti mult mai atent, altfel ai impresia ca nu poate iesi nimic naspa din drumetia aia.

Iote, de exemplu, la condus mi-am zis de zeci de ori ca se poate intampla aia, se poate intampla ailalta, asta pentru ca am tot auzit de la unul si altul de fel si fel de nenorociri.  Am tot repetat, mi-am tot imaginat, asa, de joaca mai mult una si alta, iar cand s-a intamplat pe bune chiar am scapat usor, chit ca putea iesi nasol de tot. M-am felicitat mereu de atunci pentru ca m-am pregatit sufleteste. Sunt minunat!

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 NecPlusUltra, on 03 ianuarie 2016 - 21:12, said:

Sunt minunat!

Of, of

#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Eu l-am dus pe al meu destul de des, incepand de pe la 9 luni. Faceam ture de maxim 3 ore cu pauze la fiecare 20 sau 30 de minute de mers. Mai tarziu am rarit si pauzele, iar acum la 2 ani sta si cate o ora, chiar doua, in scaun, insa nu mai pot eu sa-l tin in spate :lol:
O problema ar fi cand adoarme, sa ai cum sa-i sprijini capul, gasiti voi o solutie.
In fata unde o sa-i vina barbia/gura legati de rucsac o batista/carpa curata. Daca aveti de urcat si coborat muntele cel care cara copilul sa-si ia si bete de trekking. Ajuta f. mult la coborare, genunchii sunt mai protejati, iar copilul nu e zgaltait asa de mult.
In rest nu uitati de apa, pampersi, servetele umede, lotiune pentru soare, ceva de tantari, pungi pentru gunoi si celalta jumate de casa care a mai ramas :P

#23
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Sau consultati-i pe pastorii din Himalaya care fac transhumanta cu yacii la 5-6 mii metri altitudine. Cu siguranta ei au raspunsuri la toate intrebarilenoastre. Si iurtele dotate cu servetele si ultimul model de inhalator, sterilizator si incalzitor debiberoane, etc
Just kiddin' :D

#24
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Noi mergem cu doi copii mici pe munte, se uita lumea ca la urs la noi. Amandoi in Manduca, cel mai mic in fata, cel mai mare in spate. Avantajul este ca fiind usoara, nu se adauga greutate suplimentara fata de cea a copilului, se impacheteaza usor, centrul de greutate nu se modifica prea mult, pozitia este comoda si corecta pt copii, dorm fara probleme. Au si o aparatoare de soare pe care o folosim cu succes pt a le tine capul atunci cand adorm.
Partea proasta este ca pe masura ce se apropie de 3 ani incepe sa se resimta bine greutatea, insa deja la varsta asta merg si ei destul de mult. Imi imaginez ca nici cu rucsacul nu e prea comod sa ii cari la 3 ani.

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 Visatoru, on 18 ianuarie 2016 - 10:42, said:

Noi mergem cu doi copii mici pe munte, se uita lumea ca la urs la noi. Amandoi in Manduca, cel mai mic in fata, cel mai mare in spate. Avantajul este ca fiind usoara, nu se adauga greutate suplimentara fata de cea a copilului, se impacheteaza usor, centrul de greutate nu se modifica prea mult, pozitia este comoda si corecta pt copii, dorm fara probleme. Au si o aparatoare de soare pe care o folosim cu succes pt a le tine capul atunci cand adorm.
Partea proasta este ca pe masura ce se apropie de 3 ani incepe sa se resimta bine greutatea, insa deja la varsta asta merg si ei destul de mult. Imi imaginez ca nici cu rucsacul nu e prea comod sa ii cari la 3 ani.

Le dati sa manance mai putin, :lol:

#26
Lorothy

Lorothy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 18.01.2016
Cine merge des la munte si cara cortul dupa el mereu nu are probleme sa care si copii in rucsac :)

#27
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Sta foarte bine si confortabil intr-un rucsac de genul asta. Noi asa i-am carat pe amandoi in plimbari pe munte. Cu fata am urcat pe Ceahlau cand avea 8 luni si pe Rarau la 1 an jumate. Cu baiatul am facut asta vara Babele - Crucea Eroilor, Canionul 7 Scari, Cabana Diham, cascada Urlatoarea. Nu a marait niciodata nimic. Sta cuminte, admira peisajul, mai rontaie cate ceva si cand oboseste, pune capul jos si adoarme. Al meu are o pernuta mica in fata.

Avantajul si mai mare e ca amandoi au preferat sa fie carati de sotie. Posted Image

 Mizu, on 02 ianuarie 2016 - 14:43, said:

Trebuie sa fii inconstient sa duci un copil asa mic pe munte, unde se poate intampla orice.

Tu chiar vorbesti serios?

Attached Files


Edited by barbosa, 21 January 2016 - 17:50.


#28
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

 barbosa, on 21 ianuarie 2016 - 17:51, said:

Avantajul si mai mare e ca amandoi au preferat sa fie carati de sotie. Posted Image
Norocosule!!!!
Ar trebui sa-i arat poza si la a mea sa vada ca se poate :lol:

#29
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006

 barbosa, on 21 ianuarie 2016 - 17:51, said:

Tu chiar vorbesti serios?
Da, n-ai calcat niciodata stramb, si sa cazi sau sa fii aproape sa cazi? Daca nu, esti pescar.

#30
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Normal ca am calcat strâmb. Chiar si in casa am cazut. Ce se întâmplă daca aveam copilul in brate? Eu inteleg grija si atentia pentru copii, dar sa nu o dam in extrema cealaltă ca atunci o sa ii tinem in patut cu zabrele pana la majorat. Si apoi ii tinem incuiati in casa nu cumva sa cada pe trepte sau sa se apuce de droguri.

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 barbosa, on 21 ianuarie 2016 - 17:51, said:

Sta foarte bine si confortabil intr-un rucsac de genul asta. Noi asa i-am carat pe amandoi in plimbari pe munte. Cu fata am urcat pe Ceahlau cand avea 8 luni si pe Rarau la 1 an jumate. Cu baiatul am facut asta vara Babele - Crucea Eroilor, Canionul 7 Scari, Cabana Diham, cascada Urlatoarea. Nu a marait niciodata nimic. Sta cuminte, admira peisajul, mai rontaie cate ceva si cand oboseste, pune capul jos si adoarme. Al meu are o pernuta mica in fata.

Avantajul si mai mare e ca amandoi au preferat sa fie carati de sotie. Posted Image



Tu chiar vorbesti serios?

Astia ca voi ar trebui sa apara la televizor sa motiveze poporul..

#32
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
:D

Mi-am amintit. O singura data am avut probleme cu copilul in rucsac. Când am intrat in galeriile romane, la Rosia Montana. Nu am calculat bine inaltimea unei intrări si am dat-o pe Miruna cu fruntea de o grinda. Norocul meu ca s-a întâmplat in Romania si nu in Norvegia. ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate