Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Cursuri CISCO

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
zamo_x

zamo_x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 22.10.2002
M-ar interesa si pe mine sa fac asa ceva. Ideea este ca nu vreau sa ma duc la un centru de pregatire. Am auzit ca se poate sa faci totul (sa dai si examenele) pe internet. Aveti habar cat costa si unde pot sa ma inscriu, sau cum e mai avantajos, eventual as vrea niste adrese cu mai multe detalii. Mersi anticipat!

#2
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001
Hmmmmmmmmmm.
Singura adresa pe care ti-o pot da este: cisco.netacad.net
Nu stiu daca poti sa faci cursurile fara un profesor CISCO pentru ca teoretic trebuie sa faci niste laboratoare. Iar daca nu ai cu cine sa le faci...

De altfel da-i si tu cu search ca s-au mai discutat si pe alte threaduri despre CISCO

#3
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
www.academiacisco.ro ?

#4
zamo_x

zamo_x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 22.10.2002
deci se poate sau nu sa fac cursuri fara sa ma duc la un centru, (laboratoarele nu ar fi o problema, am unde sa fac "pratica")? din cate am auzit trebuie sa te duci la un trainer ca sa-ti deschida un cont.

#5
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
teoretic, poti sa dai doar examenele, nu esti obligat sa faci dovada ca ai si facut cursurile ... practic, iti garantez ca peste un anumit nivel, fara frecventarea cel putin a laboratoarelor, dai examenul pina te plictisesti ... si se plictisesc si altii de tine ....

#6
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001
Imi imaginez ce  examene o sa dau eu ca profesorii astia ai mei de CISCO nu se gandesc la laboratoare. La inceput spuneau ca vor fi 2 laboratoare. Acum n-am mai auzit nimic.
Oricum sunt decis sa nu fac semestrul 2 tot cu ei. Am aflat de cineva care face practica "la greu". Adica tot ce trebuie. Si eu zic si sfatuiesc ca oricine vrea sa faca astfel de cursuri sa mearga la un profesor CISCO. Si sa se duca la unu BUN, nu cum am nimerit eu.
Ma gandesc ce s-o intampla daca profesorul meu vede postul asta.
Cred ca...    :jaw-dropp  :@  :ciocan:  /sHit  :crazy:

#7
ionutd

ionutd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 16.12.2001
Din cate stiu eu treaba sta cam asa :
1. Daca vrei atestat cisco poti da examenul fara a urma cursurile (nu se recomanda)
2. Daca vrei sa urmezi cursurile cisco (in urma caruia trebuie sa-ti iei atestatul) te inscrii. Am inteles ca nu vrei sa mergi la cursuri, si ca vrei sa-ti dai examenele de acasa pe internet. Unde am facut eu putea-i vorbi cu instructorul iti activa examenele si le dai de unde vrei tu. Dar nu este asta o solutie. Cursul are 4 module si un modul costa 70$(asta daca esti student sau elev). Deci tot cursul 280$.
Dupa parerea mea ai doua optiuni:
a) ori faci cursul mergi la ore si inveti ceva
B) ori iti dau CD-ul cu cursurile si inveti singur
si mai e una la care eu nu-i vad logica: te inscrii la cursuri platesti 280$ si inveti tot singur (daca nu mergi la ore)

#8
phj34r

phj34r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 09.01.2002
poti sa inveti teoria si acasa dar cu laboratoarele e mai greu... adica poti sa le faci pe simulatoare dar nu se compara cu real thing.

#9
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
am trecut prin asta si pot sa va spun ca tot mai bine le platesti.
dar cu o conditie: sa faci laboratoarele pe bune...
la mine s-a cam trecut peste asta.

#10
zamo_x

zamo_x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 22.10.2002
daca aveti idee cam care e orarul la aceste cursuri? eu sunt si la facultate mai am si un job, vreau sa fac si cursurile astea... si am citit ca e prezenta obligatorie, ce m-ati sfatui sa fac?

#11
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001
Nu stiu ce sfat sa-ti dau, dar pt aceste cursuri nu exista un orar. Incep si se termina cand vrea instructorul.

#12
ionutd

ionutd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 16.12.2001
Eu am facut cursurile la liceul Dimitrie Cantemir. Asa cum ti-am mai spus se livreza un CD si inveti cand si cat poti. Examenele si laboratoarele le faceam sambata sau duminica (iti alegi cand te inscrii). Oricum ziua aia e pierduta  (asta daca vrei sa stai sa faci practica, daca nu ...d-ai examenul si in 30 minute pleci acasa)

#13
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
tot acolo si tot sambata si duminica aveam si eu. dar mi s-a intamplat sa se trezeasca oamenii aiurea intr-o dimineata si sa ne bage in fiecare zi. si aveam cate 2 capitole de invatat pe zi.
poti sa si vorbesti cu instructorul prin tel sa-ti activeze examenele si sa le dai in alta parte. dar asta mai rar.

#14
phj34r

phj34r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 09.01.2002
yep am observat ca instructorii le cam scalda cu laboratoarele... dupa ce platesti o gramada de bani se mai si trag pe...

#15
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
oricum sa stii ca prezenta nu e in nici un caz obligatorie!

eu fac la Facultatea de Automatica si Calculatoare din Craiova si e ok!

#16
Mycroptics

Mycroptics

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.02.2003
Voi incerca sa iti dau un raspuns relativ complet la problema ta.
Sistemul de Academii Cisco este o forma de invatamant care se bazeaza pe reguli distincte de cele ale sistemului clasic de la noi. Asta inseamna ca, dupa cate stiu eu, nu este necesar sa frecventezi nici cursurile si nici laboratoarele aferente unui semestru. Daca ai ghinionul sa ai un instructor care iti ofera un calculator (si atat!) la care sa studiezi curicula, mai bine stai si studiezi individual, de pe acel CD pe care il primesti la inscriere. Cursul continut de acesta este materialul din care vei primi testele, complet deci din punct de vedere al examinarii. Problema apare atunci cand tu vrei mai mult decat o atestare (care este o o hartie practic), caz in care va trebui sa iti gasesti o Academie Cisco unde sa se faca intr-adevar ceva (explicitarea notiunilor curiculei - sau cursului, cum vrei sa ii zici- si, eventual, informatii suplimentare). Este indicat acest aspect si daca ai probleme cu limba engleza, caci cursul este redactat in aceasta limba (pe site mai gasesti si variantele in franceza, germana si spaniola pare-mi-se).
Sistemul de examene se compune din examene partiale, la fiecare cateva capitole, si examenul de final de semestru. Acestea nu au nimic de a face cu examenul pentru diploma CCNA, care, dupa cum ai vazut scris prin forum, se poate obtine, independent de Academiile Cisco, printr-o certificare la unul din centrele autorizate Cisco. Singura facilitate este ca, daca urmezi toate cele 4 semestre de curs la o Academie, vei beneficia de un voucer care iti da dreptul la o reducere de 50% din costul certificarii CCNA.
Si inca o problema relativ la acele laboratoare: simulatorul de routere pe care se bazeaza grosul cursului este disponibil pe warez-uri (nu recomand, ci doar remarc) si iti da o idee despre ceea ce inseamna configurarea unui router. Dar este doar o idee.

In incheiere, un sfat: certificarea CCNA este o formalitate pentru un individ al speciei minim inzestrat intelectual. Ea nu reprezinta hartia care o sa iti deschida portile networkingului. Studiaza suplimentar la modul serios daca vrei sa ramai cu ceva din povestea asta cu Cisco. Networkingul este facut din biti, nu din hartie.

#17
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
din pacate cand te duci sa te angajezi hartia aia conteaza mai mult deca ce stii... in unele parti, nu peste tot.

#18
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
asa este. este f. important dar depinde si de locul de angajare. in cel mai rau caz este un punct f. important pe cv.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate