Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Bac fizica

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,832
  • Înscris: 07.06.2014

 ipopovici11, on 29 decembrie 2015 - 20:08, said:


Cred ca ai vrut sa zici "in biologie". Ca in matematica chiar mai multe chestii sunt logice, nu doar unele. Posted Image

stiu prea bine, dar am generalizat. depinde fiecare cata matematica stie, in functie de asta sunt doar cateva sau mai multe logice.

nu poti pune pe cineva care a facut 1 sem de analiza si unul de algebra, alaturi de unul care a facut matematici speciale si sa-ti spuna primul ca nu sunt asa multe chestii logice in matematica. pt ca nu are nivelul necesar pt a generaliza intr-atat. pt el sunt doar cateva si atat.

#38
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012

 andrei_marin77, on 29 decembrie 2015 - 20:11, said:


dar nu ai zis nimic de termodinamica
cum sunt subiectele?
Poli din ce localitate?
Neapărat alege electricitate. În manual e doar un capitol de 15 pagini e păcat și nu sunt mai mult de 15 formule.
Eu am ales mecanica ca mi s-a părut mai frumoasă ( am luat puntajul maxim 45 punte la bac).
Pe celălalt nu m-am uitat.

 ipopovici11, on 29 decembrie 2015 - 20:13, said:



Inteleg ca fizica ai pacalit-o, dar nu-mi dau seama cum ai trecut la romana... Clar bacul nu mai inseamna nimic.
Nu crede ca așa am scris la română. Am avut un mare noroc și acolo ca mi-a pikat un roman pe care l-am învățat cel mai bine. L-am avut și la teză ;)

#39
andrei_marin77

andrei_marin77

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 263
  • Înscris: 22.12.2015
@corectsunt dar la mate cat ai primit la simulare?
au fost usoare subiectele?
@Dany_Darke da la mate nu sunt geniu mediile noastre sunt de pomana asa a zis profu de mate dirigentei noastre
toata clasa ofteaza la mate iar la fizica tremuram de frica sa nu ramanem corigenti+ ca avem un profesor de fizica care e exigent si e din cel mai bun liceu Hasdeu
eram de 6-7 la mate la oral eram dezastru dar ma descurcam mai mult la scris
la fizica la capitolul mecanica din clasa 9 era complicat desenul cu triunghiul acela unde reprezentai forte care bineinteles erau vectori
corectsunt tu de pe ce manual studiai eu studiam de pe un manual cu editura All, An aparitie: 2004
Autor: MANTEA Constantin, GARABET Mihaela

Edited by andrei_marin77, 29 December 2015 - 20:28.


#40
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
stai ma linistit, alege biologie,  important este sa ai un pix la tie si ai asigurat 5-ul.

#41
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,832
  • Înscris: 07.06.2014
dar kand ai ackeptat regulamentul la inskriere nu ai vazut ca nu este ok sa skrii cu deformari de lb?

si altii ca si mn au pus in practika acest lucru.

 andrei_marin77, on 29 decembrie 2015 - 20:20, said:

@Dany_Darke da la mate nu sunt geniu mediile noastre sunt de pomana asa a zis profu de mate dirigentei noastre
toata clasa ofteaza la mate iar la fizica tremuram de frica sa nu ramanem corigenti+ ca avem un profesor de fizica care e exigent si e din cel mai bun liceu Hasdeu

greseala lui daca va imbata cu apa rece.

cat despre fizica, asta era sansa voastra sa invatati ceva, dar daca toti sunteti la acelasi nivel, pacat de profesorul respectiv care si-a pierdut timpul cu voi.

#42
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
dany iti pierzi timpu. este irecuperabil

#43
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Simulare 8,50
Bac 9,90 mi-au scăzut 10 sutimi ca am rezolvat o problemă deferit ca pe barem. Pe părem era un interval de monotonie Ă®nchis, dar eu am rezolvat pe toate intervalele plus Ă®n punctele de extrem local.
Nu am făcut contestație deoarece știu ca Ă®n realitate eu nu sunt de 10 chiar dacă la bac am luat 9,90

Repet dacă te duci la Poli și dacă te ajuta profesorul e păcat să nu dai din fizică.
Dacă crezi ca iei Ă®n altă parte mai mult du-te acolo. Hotarasta-te cât mai curând ca să ai timp să Ă®nveți.

Nu da din Bio la min Ă®n clasă 6 au dat din care doar 1 au luat. Problemă este ca nu se face măcar și Ă®n clasă a 12. E o prostie asta cu Bio. Era normal să se pună o materie care se studiază și Ă®n anul final, gen geografie

Edited by corectsunt, 29 December 2015 - 20:55.


#44
andrei_marin77

andrei_marin77

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 263
  • Înscris: 22.12.2015

 corectsunt, on 29 decembrie 2015 - 20:54, said:

Simulare 8,50
Bac 9,90 mi-au scăzut 10 sutimi ca am rezolvat o problemă deferit ca pe barem. Pe părem era un interval de monotonie ĂŽnchis, dar eu am rezolvat pe toate intervalele plus ĂŽn punctele de extrem local.
Nu am făcut contestație deoarece știu ca ĂŽn realitate eu nu sunt de 10 chiar dacă la bac am luat 9,90

Repet dacă te duci la Poli și dacă te ajuta profesorul e păcat să nu dai din fizică.
Dacă crezi ca iei ĂŽn altă parte mai mult du-te acolo. Hotarasta-te cât mai curând ca să ai timp să ĂŽnveți.

Nu da din Bio la min ĂŽn clasă 6 au dat din care doar 1 au luat. Problemă este ca nu se face măcar și ĂŽn clasă a 12. E o prostie asta cu Bio. Era normal să se pună o materie care se studiază și ĂŽn anul final, gen geografie
impresionant nici eu nu puteam mai bine
ma rog matematica de clasa 9 si a 10 a nu e nimica cu ce e in a 11a si a 12 a
am auzit din clasa a 9 a ca clasa 11 e grea de la fostul profesor de fizica
cel de la hasdeu e din a 10 a

 Dany_Darke, on 29 decembrie 2015 - 20:26, said:

dar kand ai ackeptat regulamentul la inskriere nu ai vazut ca nu este ok sa skrii cu deformari de lb?

si altii ca si mn au pus in practika acest lucru.



greseala lui daca va imbata cu apa rece.

cat despre fizica, asta era sansa voastra sa invatati ceva, dar daca toti sunteti la acelasi nivel, pacat de profesorul respectiv care si-a pierdut timpul cu voi.
nu am citit regulamentul doar am tras cu ochiul
profesorul respectiv fiind fostul,nu si-a pierdut timpul cu noi el a pierdut notiunea materiei incat nu mai stia ce sa ne predea
acel echilibru mecanic al fortelor de care am scris in primul post nu era in caiet de fizica si el nu era fixat pe ordinea materiei
avea 59 de ani..era varstnic

Edited by andrei_marin77, 29 December 2015 - 22:02.


#45
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Hai domne, daca te duce capu, la ce bac e in ziua de azi, 7 ar trebui sa il iei doar ca frecventezi cursurile.

#46
andrei_marin77

andrei_marin77

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 263
  • Înscris: 22.12.2015

 danutz96, on 29 decembrie 2015 - 21:58, said:

Hai domne, daca te duce capu, la ce bac e in ziua de azi, 7 ar trebui sa il iei doar ca frecventezi cursurile.
nu sunt chiulangiu ca unii colegii de la mine din clasa

#47
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

 andrei_marin77, on 29 decembrie 2015 - 22:04, said:

nu sunt chiulangiu ca unii colegii de la mine din clasa
Atunci nu iti face multe probleme daca doar vrei sa treci. La sfarsit vei face pregatire pentru bac, esti atent, aia e.

#48
andrei_marin77

andrei_marin77

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 263
  • Înscris: 22.12.2015
5 sau 6 imi ajunge de unde ai scos tu 7 nu pot sa te inteleg

#49
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Nu ti-ai ales aria potrivita pentru trolling.

#50
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,994
  • Înscris: 20.10.2015
Esti demential, am ras cu lacrimi.
Pe tine te-as trece numai sa ma distrezi la B.R. la terasa

Sincer iti zic, esti de-men-ti-al!


Alege mai fizica mecanica. E cea mai simpla si o s-o folosesti in viitor, chiar si numai sa iti schimbi roata la masina

#51
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
el allege fizica mecanica doar sa repare pixu atunci cand ii sare mine ca in rest e adormit. eh, uite asta maine poimaine voteaza. mi-as p... in ea de tara

#52
andrei_marin77

andrei_marin77

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 263
  • Înscris: 22.12.2015

 danutz96, on 29 decembrie 2015 - 22:12, said:

Nu ti-ai ales aria potrivita pentru trolling.
nu sunt troll doar ingrijorat sa nu ajung la o slujba umila gen maturator de strada si sa am salariu mic
dar era de ales dintre a chiuli din tot semestrul sau sa dau bacul la ceva ridicol numit fizica
i-am scris si lui Dany_Darke de proful de fizica
si stiu un citat din biblie ca umilinta te va ridica in ceruri dar nu stiu daca asta e o gluma

Edited by andrei_marin77, 29 December 2015 - 22:23.


#53
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,893
  • Înscris: 28.11.2006
@initiator: la fizica e cel mai putin de invatat. La mecanica sunt vreo 10 formule si la electricitate tot pe atata. Iar matematica de care ai nevoie nu depaseste nivelul clasei a 8-a.

Dar imi permit sa-ti dau un sfat: fa desene la toate problemele de mecanica, chiar daca prima data crezi ca n-ai nevoie. Daca vizualizezi situatia te va ajuta foarte mult sa rezolvi cerintele. De ex. la probleme de conservarea/variatia energiei, iti dai seama imediuat pe ce bucata trebuie aplicata cutare formula.

Si daca n-ai inteles compunerea fortelor (triunghiul de carte scriai mai sus), roaga-l pe profesorul de la clasa sa-ti explice si apoi incearca sa rezolvi singur cateva probleme.

Si cumpara-ti o culegere, manualele sunt varza, mai ales cele de la ALL. Iti recomand sa cauti o culegere de probleme/teste pentru bac in care sa fie explicate rezolvarile. Asa, daca te incurci, te uiti la rezolvari si pricepi mai usor.cum se face.

Formulele sunt necesare dar nu si suficiente. invata alea 20 de formule dar apoi fa 200 de probleme ca sa intelegi cum sa le aplici. Daca reusesti sa faci macar pe junatate din ce am scrius eu aici, ai 6-le asigurat.

LE: lam inteles ca esti la profilul tehnic. la ce specializare? Ai perspectiva unui loc de munca dupa ce termini sau vrei sa faci o facultate? In orice caz iti doresc multa bafta in continuare!

Edited by pufonel, 29 December 2015 - 22:26.


#54
andrei_marin77

andrei_marin77

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 263
  • Înscris: 22.12.2015

 pufonel, on 29 decembrie 2015 - 22:23, said:

@initiator: la fizica e cel mai putin de invatat. La mecanica sunt vreo 10 formule si la electricitate tot pe atata. Iar matematica de care ai nevoie nu depaseste nivelul clasei a 8-a.

Dar imi permit sa-ti dau un sfat: fa desene la toate problemele de mecanica, chiar daca prima data crezi ca n-ai nevoie. Daca vizualizezi situatia te va ajuta foarte mult sa rezolvi cerintele. De ex. la probleme de conservarea/variatia energiei, iti dai seama imediuat pe ce bucata trebuie aplicata cutare formula.

Si daca n-ai inteles compunerea fortelor (triunghiul de carte scriai mai sus), roaga-l pe profesorul de la clasa sa-ti explice si apoi incearca sa rezolvi singur cateva probleme.

Si cumpara-ti o culegere, manualele sunt varza, mai ales cele de la ALL. Iti recomand sa cauti o culegere de probleme/teste pentru bac in care sa fie explicate rezolvarile. Asa, daca te incurci, te uiti la rezolvari si pricepi mai usor.cum se face.

Formulele sunt necesare dar nu si suficiente. invata alea 20 de formule dar apoi fa 200 de probleme ca sa intelegi cum sa le aplici. Daca reusesti sa faci macar pe junatate din ce am scrius eu aici, ai 6-le asigurat.

LE: lam inteles ca esti la profilul tehnic. la ce specializare? Ai perspectiva unui loc de munca dupa ce termini sau vrei sa faci o facultate? In orice caz iti doresc multa bafta in continuare!
am o culegere de fizica
http://www.librarie....aureat-admitere
dar nu stiu daca e folositoare
la lectia echilibru mecanic al fortelor am asta
http://imgur.com/U87cNHz
si asta
http://imgur.com/SPzuSg7

Edited by andrei_marin77, 29 December 2015 - 22:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate