Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Achizitie N.A.S. sau ruter cu usb?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
marioo76

marioo76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 01.04.2012
Salutare,

Ceea ce doresc este sa achizitionez este un device la care sa fie conectat un HDD extern sau intern si care sa fie conectat inaintea ruterului . Practic vreau sa imi permita sa vad continutul acelui HDD atat pe desktop cat si pe laptopul care este conectat prin wi-fi la ruter . In viitor vreau sa conectez tot prin wifi sau cablu si un smart tv pe care vreau sa vad continut de pe acel hdd.

ce solutii propuneti ?

#2
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Eu asta am facut cu un router wireless Asus AC87U. Am conectat la el un HDD extern de 4TB si pot accesa fisierele din el si cu PC-urile, si cu telefoanele si cu televizorul fara probleme. Nici nu trebuie sa fiu conectat la reteaua lui pt a face acest lucru ( doar ca viteza de transfer e mult mai mica ), pot creea un ddns sub forma https://oricenume.asuscomm.com pe care-l pot accesa de oriunde.

Edited by Robiacs, 29 December 2015 - 11:33.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Pai sunt ceva probleme cu vitezele de transfer.

Router-ul e cel mai slab - viteza de transfer de pe USB-ul ala va fi cea mai mica.
NAS-ul e ok ca viteza de transfer, atata vreme cat nu exista mai multi utilizatori conectati simultan pe el.
Server-ul ar fi cel mai indicat ca viteze de transfer/nr de utilizatori.

Acum la fiecare din ele in functie de hardware exista niste limite mai mici sau mai mari.

Dar exceptand unele routere foarte scumpe, viteza de transfer la un router e o gluma proasta - similara cu anticul dial-up.

Ca sa vezi un film HD 1080 pe TV ai probabil nevoie de un router peste 500 de lei.

#4
marioo76

marioo76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 01.04.2012

 eiffel, on 29 decembrie 2015 - 11:33, said:

Router-ul e cel mai slab - viteza de transfer de pe USB-ul ala va fi cea mai mica.
NAS-ul e ok ca viteza de transfer, atata vreme cat nu exista mai multi utilizatori conectati simultan pe el.
Server-ul ar fi cel mai indicat ca viteze de transfer/nr de utilizatori.


cam asta stiam si eu ca router-ele gafaie daca vreau sa vad un film, dar nici nu vreau sa investesc sume de genul acelui Asus de mai sus. Un server nu cred ca are rostul la ce folosesc eu, asa ca ar mai ramane un N.A.S..
momentan am un HDD extern de 1 tb, dar daca as ramane la N.A.S. probabil ca as achizitiona ceva intern ulterior .
Deci pareri despre modele si preturi pentru un N.A.S. decent pentru un apartament si un singur utilizator?

Edited by marioo76, 29 December 2015 - 11:46.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Pai si la NAS-uri, cele bune/decente costa.
De ce nu spui care e suma maxima in care vrei sa te incadrezi ?

Ptr ca si aici daca e sub 4-500 de lei, poti sa-l iei pe oricare ca tot slab va fi - dar va merge bine transferul ptr 1 utilizator, poate chiar 2.
Cauti eventual unul cu port de net Gigabit si sa aiba si port USB ( dqca are 3.0 si mai bine ) ptr HDD-ul tau extern si gata.

#6
marioo76

marioo76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 01.04.2012
ca si suma nu as vrea sa trec de 3-400 ron,
USB 3.0 da, intr-adevar ar fi bine, cat priveste port gigabit, momentan sunt pe telekom la 100 mbs si nu cred ca voi opta chiar si in viitor pentru o solutie de net de la alt operator asa de mare caci nu prea ne este de folos .

L.E.
http://www.emag.ro/n.../DK235MBBM/  

ce parere aveti?

Edited by marioo76, 29 December 2015 - 12:07.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ce treaba are reteaua externa cu cea interna ? Eu am 100Mbps pe extern si Giga pe intern.
In plus daca un NAS are port Gigabit inseamna ca poate sustine si o viteza de trabsfer mai buna dpdv hardware.

In suma aia sunt cam cele mai ieftine NAS-uri - deci poti sa iei oricare daca are ce ti-am indicat.

#8
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Eu am varianta mai veche a astuiasi suporta simultan urmatoarele:
- Streaming 720p prin DLNA catre un XBMC - Wireless
- Streaming 1080p catre un Media Player printr-un share NFS - Wired
- un network share de poze si muzica in retea accesat de 2-3 useri - Wireless
- Transmission - Wired

E legat pe fir 100Mbps la un router TPLink si are 2 discuri in RAID 1 in el, plus ca are porturi USB 3.0 si citeste cam orice hard extern si il publica automat in retea, daca vrei sa extinzi capacitatea.
Daca ai fantezii legate de webserver, php, mySQL si altele le suporta dar nu recomand pentru ca incarca procesorul si nu are prea mult RAM.
De asemenea nu suporta re-encodare daca vrei sa faci streaming de MKV catre device-uri care suporta doar MP4 precum Chromecast, pentru asta chiar ai nevoie de server.
Are ethernet Gigabit, dar eu il folosesc la 100Mbps din cauza lipsei de infrastructura.

E un NAS ieftin si stabil, il forjez de 3 ani si nu caraie. De fapt caraie ventilatorul pe care trebuie sa il schimb, dar altfel e foarte ok.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Daca ai fi fost dispus sa urci mai sus iti recomandam asta - http://www.pcgarage....station-ds115j/
In ianuarie ar trebui sa fie mai ieftin - s-ar putea sa-l gasesti mai ieftin si pe alte site-uri.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
0. Mutat pe aria dedicata (NAS)
1. Router + HDD pe usb => frustrant dinc auza vitezei de transfer.
2. Dat fiind suma de 300-400 lei, atunci eu as mai pune niste banisori si as lua asta (DS115j)
http://goo.gl/4hhQDa

E un Synology si in banii aceaia nu gasesti nimic comparabil.

#11
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,052
  • Înscris: 28.05.2014
Synology are 1 bay, iar Zyxel-ul are 2 bay; nu ca asta ar fi vreo cerinta a initializatorului topicului; doar atrageam atentia. Eu personal, 2 bay o sa imi iau, chit ca este mai scump, si prevede inca un hdd in plus, dar cu un raid 1, stau linistit ca nu-mi dispar pozele personale dintr-o data.
On-topic: marioo76, daca tot ai deja un hdd extern, si este doar un singur utilizator, cel mai bine, ia-ti un router mai capabil, in jur de suma de 400 lei pe care esti tu dispus s'o dai, si ai rezolvat problema. Pentru ce iti trebuie tie, va merge perfect. Cauta un router cu usb 3.0, chit ca hdd-ul tau extern este 2.0.

#12
marioo76

marioo76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 01.04.2012

 c-daniel, on 29 decembrie 2015 - 12:35, said:

Synology are 1 bay, iar Zyxel-ul are 2 bay; nu ca asta ar fi vreo cerinta a initializatorului topicului; doar atrageam atentia. Eu personal, 2 bay o sa imi iau, chit ca este mai scump, si prevede inca un hdd in plus, dar cu un raid 1, stau linistit ca nu-mi dispar pozele personale dintr-o data.
On-topic: marioo76, daca tot ai deja un hdd extern, si este doar un singur utilizator, cel mai bine, ia-ti un router mai capabil, in jur de suma de 400 lei pe care esti tu dispus s'o dai, si ai rezolvat problema. Pentru ce iti trebuie tie, va merge perfect. Cauta un router cu usb 3.0, chit ca hdd-ul tau extern este 2.0.
Hdd este 3.0
Ceva sugestii de router?
după ce am mai citit ce fac nas-urile mă gândesc ca va cam sta nefolosit la majoritatea functiilor, pe partea cealaltă dacă optez pentru router automat mă blochez la hdd extern. Hmmm

#13
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Limitarea mare o sa o ai la hardul extern, care e mai lent in general decat unul intern, mai ales ca e si limitat de conexiunea USB.

#14
veyron

veyron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 30.08.2006

 marioo76, on 29 decembrie 2015 - 11:54, said:

ca si suma nu as vrea sa trec de 3-400 ron,
USB 3.0 da, intr-adevar ar fi bine, cat priveste port gigabit, momentan sunt pe telekom la 100 mbs si nu cred ca voi opta chiar si in viitor pentru o solutie de net de la alt operator asa de mare caci nu prea ne este de folos .

L.E.
http://www.emag.ro/n...

ce parere aveti?

La bugetul asta, cu un router de 3-400 RON vei avea viteze de transfer foarte mici. Recomand un NAS ieftin sau un router performant. Asus AC 87U e racheta, dar nu te incadrezi ca bani.
Eu am un Thecus N2200xxx cu 2 x WD caviar black puse in raid 0 si duce lejer 100 MB/sec.

Edited by veyron, 29 December 2015 - 13:05.


#15
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Un NAS ieftin gasesti pe OLX de la un concitadin de-al meu. Da-i cautare dupa Xiaomi Router. Singurul dezavantaj e ca trebuie sa folosesti chrome pentru ca interfata e in chineza. Eu il am si ma descurc cu el.

#16
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,052
  • Înscris: 28.05.2014
Eu zic ca cu routerul asta faci treaba. Adica, cred ca va fi peste ceea ce iti doresti tu.
http://www.emag.ro/a...u/pd/DX90QBBBM/
Uite ce zice un tip aci: "In acest moment, ma asteptam ca macar USB-urile sa ma dezamageasca, dar nu a fost cazul, caci am obtinut ~28MB/s la transferul dintre un harddisk extern conectat la USB-ul routerului si un PC conectat la retea pe cablu. Viteza a fost cam aceeasi si pe USB 2. 0 si pe USB 3. 0. Si pe FTP am scos tot cam 28MB/s." Iti trebuie mai mult? Iti va merge chiar si un film full hd 1080 perfect pe tv.

#17
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 Adm, on 29 decembrie 2015 - 12:11, said:

1. Router + HDD pe usb => frustrant dinc auza vitezei de transfer.
Totusi, 40-50 MB/s pe reteaua interna nu mi se pare o viteza asa frustranta....Stiu ca te referi la routerele putin mai ieftine, insa ar fi bine sa specifici acest lucru. Eu de exemplu daca nu stiam pe pielea mea cam care ar fi viteza cu un router mai bunicel, credeam ca nu merita sa iau un router mai bunicel, asa ca luam router si nas separat.

Edited by Robiacs, 29 December 2015 - 17:24.


#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Mie imi pare interesant ca voi vorbiti de zeci de MB/s cand userul nici nu se gandea la porturi gigabit.

Si cu routerul poate fi intr-adevar o problema - sunt destul de putine care merg ok pe USB. Eu la 1043-ul meu de la TP-Link doar am facut o proba candva si m-am lecuit.
20-30kB/s nu era viteza de folosit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate