Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Emigrare in Spania ( cu familia )

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
BRoland

BRoland

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.12.2015
Asa cum deja s-a mai scris si in alte topicuri... ne-am saturat de frumusetea TARII noastre! traim sa platim impozite... daca lucram cinstit, murim de foame, daca incercam sa mai tragem bani din dreapta si stanga, iar nu e bine... in curand si oxigenul il vom plati legal, sunt sigur ca il platim si acum dar nu stim exact denumirea facturii...

Cum am zis dorim sa emigram in Spania cu familia ( 2 copii    2 anisori -  12 anisori ) noi fiind in domeniul de beauty (  eu frizer( clasic-modern - cu experienta,  ea - cosmeticiana,coafeza, make up - tatuaje cosmetice ). nu plecam sa castigam de x ori cat pe langa romania, plecam pentru ca e alta mentalitate, nu e stress... stiti voi.

Stim ca vrem in Spania, dar nu stim in ce zona  ( aici intervin membrii forumului daca ne puteti recomanda un Oras pentru domeniul nostru - dorim sa venim si sa cumparam un spatiu comercial. pe care sa il putem transforma intr-un salon de infrumusetare, ca sa putem lucra. aici inca o problema, ce acte avem nevoie  pentru tot ce vrem? ( PFA , sa cumparam spatiul respectiv, sanatate, copii la gradinita / scoala )  eventual un contabil pe acest forum, cu cine sa putem colabora?

Concluzie- in ce zona ar merge domeniul nostru?si nu numai,si pt copii sa fie ok.

PS: ne descurcam si in alte domenii, suntem muncitori nu dam inapoi ( eu mai am o diploma in bucatarie in caz ca nu reusim din prima ) oricum de inceput poate 2-3 luni stam si umblam dupa copii, spatii..
multumesc anticipat.

#2
gabitu73

gabitu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.12.2008
S-o crezi tu că nu e stres ! Oricum e mișto că ți-ai făcut cont pe softpedia !

#3
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

 BRoland, on 28 decembrie 2015 - 11:40, said:

Stim ca vrem in Spania, dar nu stim in ce zona
   Pai in primul rand nu in Barcelona sau Catalonia, am discutat cu o gramada de studenti care s-au dus acolo cu bursa, si toata lumea vorbea numai catalana, refuzau sa vorbeasca in spaniola, nu stiu ce a fost in capul alora care au facut programele astea de schimb de studenti, si-au batut efectiv joc de romanii pe care i-au trimis acolo, intr-o zona unde nu se vorbeste spaniola.

#4
67Me67

67Me67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 09.09.2006

 BRoland, on 28 decembrie 2015 - 11:40, said:

Asa cum deja s-a mai scris si in alte topicuri... ne-am saturat de frumusetea TARII noastre! traim sa platim impozite... daca lucram cinstit, murim de foame, daca incercam sa mai tragem bani din dreapta si stanga, iar nu e bine... in curand si oxigenul il vom plati legal, sunt sigur ca il platim si acum dar nu stim exact denumirea facturii...

Cum am zis dorim sa emigram in Spania cu familia ( 2 copii 2 anisori -  12 anisori ) noi fiind in domeniul de beauty (  eu frizer( clasic-modern - cu experienta,  ea - cosmeticiana,coafeza, make up - tatuaje cosmetice ). nu plecam sa castigam de x ori cat pe langa romania, plecam pentru ca e alta mentalitate, nu e stress... stiti voi.

Stim ca vrem in Spania, dar nu stim in ce zona  ( aici intervin membrii forumului daca ne puteti recomanda un Oras pentru domeniul nostru - dorim sa venim si sa cumparam un spatiu comercial. pe care sa il putem transforma intr-un salon de infrumusetare, ca sa putem lucra. aici inca o problema, ce acte avem nevoie  pentru tot ce vrem? ( PFA , sa cumparam spatiul respectiv, sanatate, copii la gradinita / scoala )  eventual un contabil pe acest forum, cu cine sa putem colabora?

Concluzie- in ce zona ar merge domeniul nostru?si nu numai,si pt copii sa fie ok.

PS: ne descurcam si in alte domenii, suntem muncitori nu dam inapoi ( eu mai am o diploma in bucatarie in caz ca nu reusim din prima ) oricum de inceput poate 2-3 luni stam si umblam dupa copii, spatii..
multumesc anticipat.

salut

vezi ca sunt si forumuri , facute de romani stabiliti in Spania
este bine sa ceri si acolo pareri .

succes

#5
Air_

Air_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.07.2015
De stres nu scapi, o sa-l ai triplu in urmatoarea perioada pana te acomodezi. Si dupa o sa ai alt gen de stres fiind intr-o tara straina. Nu cred ca e o idee buna sa cumperi un spatiu acolo, o chirie e mai buna pt ca nu stii daca o sa mearga treaba.

#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

 BRoland, on 28 decembrie 2015 - 11:40, said:

Cum am zis dorim sa emigram in Spania cu familia ( 2 copii 2 anisori -  12 anisori ) noi fiind in domeniul de beauty (  eu frizer( clasic-modern - cu experienta,  ea - cosmeticiana,coafeza, make up - tatuaje cosmetice ). nu plecam sa castigam de x ori cat pe langa romania, plecam pentru ca e alta mentalitate, nu e stress... stiti voi.


Asta e motivul pentru care ma intorc eu in Ro Posted Image . Nu e stres pe dracu si probabil ca cel care ti-a spus tie asta ori e vreun asistat social care freaca menta toata ziua. Habar nu ai cum e sa incepi totul de la 0, fara prieteni, singur, si fara sa stii limba (cel putin in cazul meu asa a fost). Da, se castiga mai bine, insa si viata de zi cu zi e mai scumpa. Tu probabil te-ai gandit :"eh, castig x din care y se duc pe mancare si z pe chirie". NU sunt doar astea de platit, ci ai de platit impozite, asigurari , serviciile sunt scumpe, etc ....

Eu pentru abonamentul de internet platesc 60 de euro si am o viteza de download de 300kb/s-400kb/s.

Quote

traim sa platim impozite... daca lucram cinstit, murim de foame, daca incercam sa mai tragem bani din dreapta si stanga, iar nu e bine... in curand si oxigenul il vom plati legal, sunt sigur ca il platim si acum dar nu stim exact denumirea facturii

Si in occident platesti impozite, stai linistit, poate si mai mari. In romania se "trage de bani in dreapta si in stanga" la greu , asta nu e o scuza si in plus, spui ca platesti pentru oxigenul pe care il respiri. Lasa ca in vest o sa platesti ca sa ii ti pe musulmani acasa cu burtile pline pe cand tu te trezesti dimineata sa pleci la munca ...

Si eu eram visator si am pus botul la fel ca tine inainte sa vin in Franta :)

Edited by Andreysc7, 28 December 2015 - 12:28.


#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Vrei sa cumperi spatiu comercial acolo? Tu te auzi ce spui?

#8
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,791
  • Înscris: 13.01.2005
Ultimele posturi au fost mutate aici

Andrei: daca vrei sa schimb titlul, spune-mi...

Acest mesaj se va autodistruge in 10..9..

#9
BRoland

BRoland

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.12.2015

 gabitu73, on 28 decembrie 2015 - 11:56, said:

S-o crezi tu că nu e stres ! Oricum e mișto că ți-ai făcut cont pe softpedia !
adica? carei faza cu contu?

 Friskey, on 28 decembrie 2015 - 12:24, said:

Vrei sa cumperi spatiu comercial acolo? Tu te auzi ce spui?
de auzit nu ma aud, dar da, stiu ce am scris. fara risc nu poti castiga. si inschimb, pot sa o vand cu timpul, dar prefer sa o pastrez, in cazul ca nu e buna zona, o pot transforma pentru moment poate intr-un apartament si locuiesc in ea.
multi se plang, dar totusi multi inca stati in Spania, si parerile negative circula cel mai rpd.
oricum, cu siguranta este mai bine decat in RO !suntem printre ultimii tari ca si salar/trai/etc...

PS: undeva in nord vrem, nu in SUD, am citit multe despre acel SUD al Spaniei...


si in caz ca mergem in Barcelona, invatam din start Catalana,, si pe urma mergem.

Edited by BRoland, 28 December 2015 - 13:23.


#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Tu ori esti troll ori visezi inorogi roz.

#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă nu mergi la sigur, respectiv contract semnat cu patron de acolo, o să ai parte de foarte mult stress.

#12
Colchonero

Colchonero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 03.01.2013
cred ca te vor astepta spaniolii cu bratele deschise, la ei e cel mai ridicat somaj din europa
ia uite-i ce cuminti si aliniati stau: [ https://kmarx.files.wordpress.com/2010/08/cola20paro1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

 Colchonero, on 28 decembrie 2015 - 15:37, said:

cred ca te vor astepta spaniolii cu bratele deschise, la ei e cel mai ridicat somaj din europa
Daca am inteles bine, initiatorul zicea ca doreste sa isi mute afacerea (beauty salon) in Spania, nu ca vrea sa se angajeze la altii...

#14
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
cam de ce suma dispui pentru cumparat spatiu + utilare + platit chiria cateva luni pana isi da drumul business-ul + intretinut copiii in tot acest timp?

 BRoland, on 28 decembrie 2015 - 13:18, said:

in cazul ca nu e buna zona, o pot transforma pentru moment poate intr-un apartament si locuiesc in ea.
nu stiu daca acolo merge ca la noi, sa-si faca toata lumea frizerii in apartamente (eventual sparg zidul, sa aiba iesire la strada) si garaje. Or tu vrei exact invers, sa iei un spatiu comercial si sa-l faci rezidential? Nici la noi, in tara lui Papura voda, nu e chiar asa de simplu sa faci treaba asta. Or m-astept ca in Spania sa existe niste reglementari, care chiar sa se respecte, altfel ar fi egal cu tara din care vrei sa pleci...

Sfatul meu, pentru ca sunt copii la mijloc: ai nevoie de mult mai multe informatii decat poti primi pe acest forum. Eu pot sa-ti zic ca somajul e mare in Spania (si ca romanii se intorc de-acolo sau migreaza prin alte tari din cauza asta). Tu trebuie sa stii exact cat e somajul in zona in care vrei sa te duci (in fine, pentru ca nici nu stii in care zona sa mergi, afla cum e somajul in toate zonele si compara) si sa studiezi piata, sa vezi cate frizerii sunt in zona, daca exista cerere, care sunt preturile, cat ai putea tu castiga etc

Daca zici ca ai banii aia pentru spatiu & trait cateva luni (probabil ca sunt minim 10.000-20.000 euro), foloseste o parte din ei pentru a face urmatoarea vacanta cu familia in Spania, iei la pas toate regiunile, vezi cum sunt oamenii, observi la fata locului cum se misca treaba cu frizeriile (daca sunt goale toata ziua sau daca e coada la ele), ii intrebi si pe copii daca le place limba, daca ar putea sa o invete usor, daca le-ar placea sa locuiasca acolo (cel putin cel de 12 ani e in pragul adolescentei, cred ca trebuie vazut si ce parere are el in legatura cu o schimbare majora in viata).

Edited by Michidoo, 28 December 2015 - 16:55.


#15
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Părerea mea este că sub nicio formă nu trebuie mers la noroc, mai ales cu tot familionul după tine. Mai degrabă îţi iei o lună liberă, mergi acolo şi cauţi un coafor/frizerie şi te înţelegi cu patronul să lucrezi gratis o lună, sau doar pt. casă şi masă. Aşa vezi şi tu cum stă treaba, dacă te pricepi la stilul de lucru de acolo, cum e cu salariul, impozitele şi bacşişul, etc. Abia apoi, dacă totul e OK şi găseşti de lucru ca lumea, îţi aduci restul familiei.
Eu am plecat la contract sigur însă abia după 6 luni am îndrăznit să-mi aduc şi restul tribului, de asemenea nu am tăiat de tot legăturile cu ţara, aşa că am oricând unde să mă întorc dacă se strică treaba prin Occident.

#16
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

 Patrulescu, on 28 decembrie 2015 - 12:02, said:

   Pai in primul rand nu in Barcelona sau Catalonia, am discutat cu o gramada de studenti care s-au dus acolo cu bursa, si toata lumea vorbea numai catalana, refuzau sa vorbeasca in spaniola,
Posted Image....refuzau. Inscrie-te in grupul asta si pune aceeasi intrebare acolo. https://www.facebook...spania/?fref=ts

 BRoland, on 28 decembrie 2015 - 13:18, said:

si in caz ca mergem in Barcelona, invatam din start Catalana,, si pe urma mergem.
Asta iti deschide mai multe drumuri,sa le spunem...usi.
Da-i cu google translate sa-ti faci o idee pentru deschiderea unei frizerii http://cincodias.com...917_367356.html

Edited by lik_lights, 28 December 2015 - 18:36.


#17
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 BRoland, on 28 decembrie 2015 - 11:40, said:

ne-am saturat de frumusetea TARII noastre! traim sa platim impozite...
Ai dreptate, in Spania n-o sa platiti impozite, n-o sa aveti stres, cumparati spatiu comercial - e lipsa mare de frizeri si coafeze, va veti imbogati rapid.
Ai studiat-o bine, bravo! esti destept si tu si nevasta-ta!

(de ce mai pierdeti vremea intreband?)

#18
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011
Bun la linkul pus de colegul lik_lights, asa de inceput ar fi un 90000€, asta fara obra(modificari interioare/reforma). Personal as invata limba bine si apoi lucrurile merg diferit.
Bona nit lik_lights.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate