Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Error: "The operating system is not presently configured to run this application."

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Primesc periodic eroarea "The operating system is not presently configured to run this application" pe un Windows 10 Pro proaspat instalat si cu toate update-urile aduse la zi. Practic am bootat in el doar de cateva ori.

Eroarea se coreleaza cu "aplicatia" COM Surrogate (32 bit) care corespunde fisierului C:\Windows\SysWOW64\dllhost.exe

Attached File  BootCamp_Error_001.PNG   292.71K   30 downloads

Am verificat sistemul de fisiere prin comanda "sfc /scannow", dar aceasta nu a rezolvat problema.
Am efectuat si o scanare cu Kaspersky Virus Removal Tool care asa cum ma asteptam nu a detectat vreo problema.
Am efectuat degeaba chiar si un System Restore la o data anterioara instalarii ultimului update cumulativ si a ultimelor drivere oferite de Apple, deoarece computerul este un Mac mini - late 2012.

Aplicatii instalate sunt putine:

Attached File  BootCamp_Error_002.PNG   175.39K   32 downloads  Attached File  BootCamp_Error_003.PNG   182.85K   22 downloads

Aveti vreo idee pentru rezolvarea problemei? Practic nu este prea deranjant, iar totul functioneaza in aparenta normal cu exceptia acestui mesaj de eroare care apare pe ecran la diverse intervale neregulate de timp (prima oara la cel mult 0-1 min. dupa incarcarea desktopului).

(Daca voi gasi eu o solutie, atunci cu siguranta o voi posta. Momentan sunt in criza de idei.)

Edited by _-_, 25 December 2015 - 17:45.


#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am facut o reparare la Microsoft Office si cred ca s-a rezolvat problema, deoarece inca nu a mai aparut mesajul de eroare.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
am intalnit probleme la "com surrogate" si din cauza direct x, care trebuia reparat/reinstalat.

probabil ca a fost o eroare de office la tine, dar bine ca ai reparat.

ma uit ca ai office 2016 in 2 variante, aceeasi marime de folder, e  din cauza language pack-ului sau sunt efectiv 2 versiuni diferite instalate?

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am instalat versiunea in limba engleza, apoi Romanian Language Pack pentru corector.
Problema este ca in Office 2016 sub Windows 10, dupa adaugarea Language Pack-ului pt. romana se comuta denumirile aplicatiilor de pe engleza pe romana, ceea ce ma enerveaza.
Asta se intampla chiar daca din Office Language Prefs. setezi limba engleza ca default language pt. Display Language si pt. Help.
Rezolvarea este sa fie instalat ulterior Language Pack-ul pt. English US care dureaza la fel de mult ca si instalarea Office-ului. Rezultatul este ca va ramane interfata in limba engleza, denumirile aplicatiilor Office in engleza, dar se va putea selecta romana ca default proofing language. De aici cele doua variante. Dar de fapt, este una singura.

Edited by _-_, 28 December 2015 - 08:55.


#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
este offtopic partea de office, insa e bine de stiut. este cam acelasi lucru care il pateam cu romgleza din w10, stii postarile.

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Da, imi amintesc postarile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate