Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Tunari Nord

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
lotusroxana

lotusroxana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.12.2015
Buna,

Sunt Roxana si ma gandesc impreuna cu sotul meu sa achizitionam un imobil in zona de nord a Tunari-ului.
Din ce am vazut pana acum s-au construit multe case noi pe acolo si inca se vor construi. Preturile sunt accesibile fata de alte zone din nord.
Inca nu e canalizare in zona dar din ce am inteles exista un proiect in dezvoltare.
As dori sa aflu mai multe detalii de la cei care locuiesc pe acolo: cum e cu transportul in comun, siguranta zonei (daca sunt multi caini) si ce plusuri si minusuri sunt.

Multumesc mult!

#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
1. E aproape de Pipera si e mult mai ieftin, dar asta realist vorbind e total inutil, exceptand situatia in care doresti sa duci copiii la gradinita/scoala privata.
2. pe Sos Pipera se lucreaza de zor, deci traficul ar trebui ca in un an sa fie mai bun, insa in Tunari e tot o banda/sens.
3. Transport in Comun? Nu exista! De fapt exista niste autobuze si mini-bus-uri care sunt pline ochi si se misca cu 30km/h, in cazul inc are se misca, pt ca stai 20 min sa treci de Intersectia cu Erou Iancu Nicolae.
Exista desigur alternativa limitata Sos de Centura, depinde unde vrei sa mergi.
4. La cum se misca treburile la noi, o sa ai canalizare peste 10 ani, iar timp de 5 ani o sa ai santier pe strazi. E... paradis!
5. Iti trebuie 2 masini in gospodarie, iar una e de dorit sa fie SUV.
6. Cainii sunt omniprezenti in Ilfov, dar in partea de nord exista si mioare (multe, nu glumesc).

#3
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
tot ce spune @Ahasverus este adevărat, eventual la unele puncte puțin mai dramatic. (locuiesc la școala americană)
caută pipera. măcar nu vei avea vecini de altă etnie.

Proiect de dezvoltare există și pentru autostradă în jurul Mării Negre care nu cred că se va face în următorii 20 de ani.....

#4
lotusroxana

lotusroxana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.12.2015
Multumesc mult de sfaturi dar as dori sa stiu parerea cuiva care deja locuieste in zona de nord a Tunari-ului. Asa pot sa imi dau si eu parerea cum e in Popesti-Leordeni sau Cernica dar e bazat doar pe ce vad pe internet sau din parerile altora.

#5
Vladhlad

Vladhlad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.12.2015
Trecand peste comentariul lui Groh, daca este cineva care s-a mutat acolo (indiferent de cat timp) si vrea sa impartaseasca cateva experiente din viata de zi cu zi ne-ar ajuta foarte mult.

Ex :
  • cum e cand ploua (e o zona inundabila) ?
  • cumparaturile unde se fac? exista magazine in zone. parca am vazut un Mega Image
  • exista piata in Tunari? Daca da, cum este dpdv pret/calitate
  • este deranjant zgomotul produs de avioanele ce decoleaza?
Multumesc,
Vlad

#6
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
încerc eu să te ajut. am un prieten care locuiește chiar în spatele pistei, ultima casă.
- zona inundabilă? trebuie să vezi cu ochii tăi pentru că pe o parte a drumului poate să fie ok iar pe cealaltă parte să fie probleme etc etc
- există mega în tunari/otopeni/pipera și piață la OBOR
- nu e deranjant zgomotul de la avioane. O casă făcută cum trebuie și cu o tâmplărie calitativă va face ca zgomotul să fie insesizabil.
eu vă sfătuiesc să vă uitați la pipera sau otopeni și să nu mai credeți marketingul unor vânzători. unii vând terenuri prin Răcari să spun că în curând va fi al doilea inel al centurii București :)))

#7
Vladhlad

Vladhlad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.12.2015
Multumim :)

#8
lotusroxana

lotusroxana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.12.2015
Multumesc :)

#9
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
Premisa de la care trebuie plecat in privinta utilitatilor/infrastructurii in RO: daca nu exista acum nici nu se va face prea curand.
Nu mai puneti botul la tot ce va indruga dezvoltatorii imobiliari.

#10
aachim

aachim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.01.2012

 lotusroxana, on 22 decembrie 2015 - 09:46, said:

Buna,

Sunt Roxana si ma gandesc impreuna cu sotul meu sa achizitionam un imobil in zona de nord a Tunari-ului.
Din ce am vazut pana acum s-au construit multe case noi pe acolo si inca se vor construi. Preturile sunt accesibile fata de alte zone din nord.
Inca nu e canalizare in zona dar din ce am inteles exista un proiect in dezvoltare.
As dori sa aflu mai multe detalii de la cei care locuiesc pe acolo: cum e cu transportul in comun, siguranta zonei (daca sunt multi caini) si ce plusuri si minusuri sunt.

Multumesc mult!

Buna,

Sunt in cautarea unui lot de teren pentru a-mi contruit o casa in zona respectiva.
Dupa mai multe vizite in zona mi-am indreptat atentia catre Otopeni pentru ca are un "aer" de suburbie.
Tunari pare un pic rural pentru gustul meu iar preturile sunt comparabile cu Otopeni.

Opinia este subiectiva, mai multe pareri putem schimba pe PM.

O zi buna!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate