Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

"De firma" vs chinezarii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#1
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,670
  • Înscris: 24.11.2015
Oare de ce gradul de cultura al romanilor este asa limitat ?
Acum vreo 10 minute am intrat pe pagina de fb a celor de la Gearbest... nu e site romanesc, insa la comentarii ghiciti cine posteaza ? Romanii !
Era un Huawei Mate S si toti ziceau ca sunt slabe, unii chiar ziceau ca au avut acum ceva timp si ca s-a stricat... (evident ca telefonul a aparut recent). Majoritatea se limiteaza la Samsung NOTE si Iphone 6/6s. Restul sunt ... defapt mai bine n-ar exista.

Revenind la intrebare.
Chinezarii: poate un Ulefone, THL sau alte modele necunoscute or fi mai slabe insa n-am auzit pareri rele deloc, insa avem din China: Xiaomi, Huawei, Lenovo, OnePlus, Meizu, etc... ba chiar si LeTv de care am aflat recent ca are vreo 6gb ram Posted Image .
De firma: ne limitam strict la Samsung, Apple.

Eu doresc sa imi cumpar o "chinezarie" mai exact Xiaomi Redmi Note 2 de 32gb la 700 si ceva de lei din depozit din Europa insa n-am avut nici o experienta cu telefoanele chinezesti, decat cu cele de la operatorii de telefonie.
As dori pareri de la posesori care au avut atat Samsung sau alt model cunoscut cat si unul chinezesc. (fiabilitate, calitate, suport, partea de semnal: am inteles ca nu au ceva banda...,etc).

In final, doresc sa ma convingeti daca merita sa iau un telefon chinezesc sau unul cu "renume" ?
Iar urmatoarea intrebare ar fi: Xiaomi Redmi Note 2 32gb vs orice telefon cu ANDROID (va rog nu ma mai traumatizati cu "Lumina" 640 sau alte modele ca pur si simplu nu vreau sa aud de ele) deci vs orice telefon cu ANDROID de pana in 800lei (de preferat: Samsung, LG si cam atat)Posted Image

MULTUMESC !

Edited by TruculMagic, 20 December 2015 - 19:10.


#2
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006
pai nu toate sunt facute in China?!

#3
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006
reticent ca si tine eram si eu.Daca nu am avut o armata de telefoane pe mana, nu am avut nici unu.Ghici ce am acum? un redmi note 2 de 32.Extrem de multumit de telefon, se misca impecabil, foarte finut si rapid.Am impresia ca telefonul asta il voi tine pana va crapa definitiv, fara sa il schimb.In banii pe care il dai pe el, nu vei gasi alt telefon de la o firma cunoscuta care sa il depaseasca la performante, numai jeguri.

#4
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
ba da

toate sunt facute in china

#5
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
E o alegere foarte buna. Nu cred ca gasesti telefon mai ok in banii astia. Nu nou oricum.

#6
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Ba nu...al meu e facut in Vietnam...Galaxy Alpha....

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,670
  • Înscris: 24.11.2015

View Postbuzucan, on 20 decembrie 2015 - 19:17, said:

pai nu toate sunt facute in China?!

Nu la asta ma refeream. La originea brandului (Apple -SUA, Samsung,LG - Coreea) si sunt foarte cunoscute. Nu la cele nascute in china (xiaomi, meizu, huawei si alte marci).

View Postaiptek, on 20 decembrie 2015 - 19:19, said:

reticent ca si tine eram si eu.Daca nu am avut o armata de telefoane pe mana, nu am avut nici unu.Ghici ce am acum? un redmi note 2 de 32.Extrem de multumit de telefon, se misca impecabil, foarte finut si rapid.Am impresia ca telefonul asta il voi tine pana va crapa definitiv, fara sa il schimb.In banii pe care il dai pe el, nu vei gasi alt telefon de la o firma cunoscuta care sa il depaseasca la performante, numai jeguri.

Inca nu reusesc sa trec peste aceasta teama de fiabilitate, deoarece garantia nu va exista. As dori sa ma tina macar 2-3 ani precum iOS-ul sau alte modele de samsung pe care le-am avut. Deci sa nu aibe lag in timp sau sa ii dau un reset general si sa mearga in continuare :). Telefonul nu va fi foarte mult folosit, uneori chiar deloc toata ziua, iar uneori cateva ore de jocuri solicitante la greu :)
Ca idee, orice telefon am avut, si dupa 3 ani arata exact ca scos din cutie, fara nici o urma :D

#8
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015
Vedeti ca sunt diferente intre "chinezarii" si "Made in China". Din ce in ce mai multi producatori consacrati fabrica in China, dar asta nu inseamna ca produsele lor sunt chinezarii. Sunt de calitate un pic inferioara fata de cele produse in alte parti ale lumii, dar sunt peste ceea ce stim noi a fi chinezarie.

#9
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Am un Xiaomi Redmi 1S din ianuarie anul asta , mai are putin si face un an si nu am avut nici cea mai mica problema cu el . Inainte am mai avut pentru 1 zi (la acelasi pret ca si Xiaomi) un Alview Impera I pe care l-am returnat imediat pentru ca era o chinezarie infecta .
Inainte am mai avut un Motorola Defy care nu m-a dat pe spate .
Am un coleg care a avut probleme atat cu un Samsung Galaxy Mega (la care a schimbat vreo doua display-uri fiindca apareau pete galbene de la cat de tare se incindea si probabil mai schimba la ) cat si cu un Sony Xperia Z (caruia i s-a dus touch screenul si pe care nu puteai sa pui mana de cat de tare se incindea).
Probabil urmatorul telefon va fi tot de la Xiaomi (un Note 3 poate) sau un Meizu . Firmele mari la care platesti jumate din pret Brandul nu mai au lipici la mine .
In plus cu cat e mai ieftin telefonul cu atat nu-ti pare rau de el cand dai cu el pe jos , nu ai vrea sa oftezi ca un posesor de Iphone 6S care l-a trantit pe asfalt , eu mereu rad de astia , mai ales daca li se sparge , sa le vezi atunci ce fata de faliment , oricum ar fi daca dai mai mult de 1000 de lei pe un telefon deja ai cam luat-o razna sau nu ai ce face cu banii .

Edited by _-AppleS-_, 20 December 2015 - 19:40.


#10
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
daca nu era galben, bagam o comanda aici
http://eud.dx.com/pr...ellow-844381335

#11
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Mai, eu am cumparat din china in decursul a 4 ani vreo 20 modele de telefoane cel mai de firma a fost ZTE, in rest tot felul de pulefone, telefoanele au avut preturi intre 65 si 300 usd, toate functioneaza si in ziua de astazi.
Acum 5 zile mi-a sosit un Blubo Xfire, asa ca GO GO.

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,670
  • Înscris: 24.11.2015
Alte pareri de la posesori care au avut ambele tipuri de telefoane ?
Pe mine sony m-a cam dezamagit (multe bug-uri la modelele E3, M2) cat si la prieteni Z3.

Dar ma deranjeaza atitudinea unor oameni care arunca cu pietre ca nu sunt bune, ca e plin de ele prin service-uri. Totul a inceput cand ziceau asta de Huawei Mate S care mi se pare un super telefon. Este la fel cum ziceau toti ca loganul este o masina proasta, ca mai bine un Golf 3 din 92 decat un Logan nou.

View Post>ficus, on 20 decembrie 2015 - 19:34, said:

daca nu era galben, bagam o comanda aici
http://eud.dx.com/pr...ellow-844381335

Intre modelul acesta dar pe negru si xiaomi redmi note 2 care ar fi recomandat ? As putea sa iau si Redmi Note 3 insa nu-mi place ca nu are baterie detasabila. Este un fix al meu momentan. Iar MI5 apare mai incolo si nu sunt pregatit sa experimentez o firma din china incepand de la vreo 450$, ma limitez la vreo 800lei.

View Postkiario, on 20 decembrie 2015 - 19:36, said:

Mai, eu am cumparat din china in decursul a 4 ani vreo 20 modele de telefoane cel mai de firma a fost ZTE, in rest tot felul de pulefone, telefoanele au avut preturi intre 65 si 300 usd, toate functioneaza si in ziua de astazi.
Acum 5 zile mi-a sosit un Blubo Xfire, asa ca GO GO.

Si la semnal ai avut probleme ? Cica n-ar avea banda 9 parca si nu prea au semnal sau cel putin asa am inteles eu.

Edited by TruculMagic, 20 December 2015 - 19:41.


#13
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Daca tot vrei telefon chinezesc, cauta un model care e apreciat de dezvoltatori, ca altfel cum il ei asa o sa moara, exceptie telefoane china cu nume la care producatorul mai arunca din cand in cand cate un soft

Edited by kiario, 20 December 2015 - 19:45.


#14
alecsD

alecsD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.07.2010
Recomand cu placere Xiaomi! Am Xiaomi 1s de 1 an si merge ca in prima zi, in niciun caz nu e "chinezarie" cum ar spune orice necunoscator. Plus ca primeste update-uri constant, chiar daca e destul de vechiut. Nu cred mai exista vreo firma care sa ofere suport si update-uri mai bine ca si Xiaomi.( ma refer la toate telefoanele ,nu doar la cele mai noi)

Edited by alecsD, 20 December 2015 - 19:45.


#15
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostTruculMagic, on 20 decembrie 2015 - 19:41, said:

Si la semnal ai avut probleme ? Cica n-ar avea banda 9 parca si nu prea au semnal sau cel putin asa am inteles eu.
Xiaomi merge inclusiv pe Digi 4G , Meizu la fel . La mine (Xiaomi Redmi 1S) functioneaza perfect Digi 3G si Orange , Vodafone .

View PostalecsD, on 20 decembrie 2015 - 19:44, said:

Recomand cu placere Xiaomi! Am Xiaomi 1s de 1 an si merge ca in prima zi, in niciun caz nu e "chinezarie" cum ar spune orice necunoscator. Plus ca primeste update-uri constant, chiar daca e destul de vechiut. Nu cred mai exista vreo firma care sa ofere suport si update-uri mai bine ca si Xiaomi.( ma refer la toate telefoanele ,nu doar la cele mai noi)
De la Miui 5 ne-a facut update pana la Miui 7 (adica a trecut si prin Miui 6), si se pare ca update-urile chiar au adus imbunatatiri nu ca la alte branduri mai cunoscute (unde se aduc chiar mai multe buguri) .

Edited by _-AppleS-_, 20 December 2015 - 19:50.


#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,670
  • Înscris: 24.11.2015
De pe gearbest cat costa transportul in Romania de la depozit european ? Mie imi apare asa:
[ https://i.imgur.com/0YzbJJj.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Insa se pare ca doar pentru UK este valabil.
Pentru Romania daca selectez imi cere 15-16$.

[ https://i.imgur.com/YCCK7mH.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Care dintre cele 2 metode este mai ok ? Standard sau Expedited Shipping ?

#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Termenul de chinezarie nu are nicio legatura cu geografia, ci cu calitatea.
Cel mai important argument pro sau contra, il reprezinta suportul: au un servicu de relatii cu clientii in tara mea?
Apoi, marca si renumele costa, sunt ca respectul, se cladesc. Unele marci sunt mari, dar la ei. Si pentru mine, asta este irelevant. Vreau produse create dupa nevoile mele, nu ale chinezilor, asa ca dupa cativa ani pe piata din Romania, ii voi acorda credit. Pana atunci, marcile mari care investesc in calitate si-mi cunosc necesitatile, primeaza. Cel putin pentru mine.
Si calitatea nu inseamna numai specificatii.

#18
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Si cam ce iti creeaza dupa nevoile tale un producator mai cunoscut in Europa si nu-ti creeaza un producator mai cunoscut in Asia? Ce necesitati iti indeplineste unul si nu-ti indeplineste celalalt?

Edited by Robiacs, 20 December 2015 - 20:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate