Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Autorizare balcon(construit de 15 ani)

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
braca

braca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.12.2015
Vreau să cumpăr un apartament,iar balconul care este construit de multi ani nu are autorizatie.Propietarul nu vrea să alerge pt obtinerea autorizatiei din diferite motive.Pot face actele de vânzare-cumpărare și ulterior să alerg eu pentru obținerea autorizației pt balcon.Vă rog o solutie legală.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Si la ce trebuie autorizatie ? Eu mi-am tocit nervii pe la Casa Alba cu autorizatii si  alte traznai pentru inchiderea balcoanelor. In 25 de ani nu m-a intrebat niciodata nimeni, nimic...Ba  vecinii au zis mersi ca l-am reimbracat acum 10 ani in termopan.... Problema e ca unii au spart zidurile de rezistenta pe sub mine si au vandut ulterior apartamentul. Pana acum in ciuda reclamatiilor noul proprietar nu a putut fi fortat legal sa refaca structura initiala de rezistenta.

Edited by bumpocbum, 17 December 2015 - 21:57.


#3
niciolaie07

niciolaie07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.12.2015
Garantat,fara 'hirtii' la mina , o sa fi obligat sa-l aduci la starea initiala. Ia legatura cu administratia sa vezi 'legalitatea'!

#4
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

View Postbumpocbum, on 17 decembrie 2015 - 21:41, said:

Si la ce trebuie autorizatie ? Eu mi-am tocit nervii pe la Casa Alba cu autorizatii si  alte traznai pentru inchiderea balcoanelor. In 25 de ani nu m-a intrebat niciodata nimeni, nimic...Ba  vecinii au zis mersi ca l-am reimbracat acum 10 ani in termopan.... Problema e ca unii au spart zidurile de rezistenta pe sub mine si au vandut ulterior apartamentul. Pana acum in ciuda reclamatiilor noul proprietar nu a putut fi fortat legal sa refaca structura initiala de rezistenta.

Cred ca problema ta este diferita de a lui! Omu' vrea sa isi cumpere un apartament probabil la parter care are un balcon improvizat construit de el. Eu stiu 2 cazuri in care proprietarii au fost fortati de primarie sa darame balcoanele improvizate(desi nu aveau vedere la strada). Si mai stiu un caz in care proprietarul si-a facut soba intre 2 camere prin spargerea unui perete. A venit inspectorul de la primarie la sesizarea unor vecini, l-a amendat pe respectivul si l-a fortat sa repare peretele. Daca legea nu se aplica peste tot nu inseamna ca nu exista sau ca nu are efect.

#5
braca

braca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.12.2015
Balconul este construit de multi ani de către primul propietar.eu aș fi al3lea.intrebarea e dacă pot să-l cumpăr asa fără prbm sau il demolez si apoi cumpăr.cineva de la primărie a spus că dacă il demolez imi trebuie autorizare de demolare.păi dacă nu are de constructie la ce dracu să-mi trebuiască de demolare?

#6
niciolaie07

niciolaie07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.12.2015
Ce anume nu ai inteles? Tu doresti sa cumperi un ap. modificat[fara autorizatie!],dupa ce o sa-l cumperi ,vei avea o 'vizita' si ai sa fi obligat sa-l aduci la starea initiala!Daca nu are autorizatie de modificare,la ce dracu e nevoie de demolare?Ala de la primarie,e cu spaga sau doar prost?
Morala:pe ce modificarea piuli dai banul?

Edited by niciolaie07, 17 December 2015 - 22:47.


#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postbraca, on 17 decembrie 2015 - 21:30, said:

Vreau să cumpăr un apartament,iar balconul care este construit de multi ani nu are autorizatie.Propietarul nu vrea să alerge pt obtinerea autorizatiei din diferite motive.Pot face actele de vânzare-cumpărare și ulterior să alerg eu pentru obținerea autorizației pt balcon.Vă rog o solutie legală.
Poti domnule, poti, poti.
Fugi la un avocat.

#8
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 25.06.2008
Cumperi cu credit? Iti cere cumva banca autorizatie pentru acel balcon?  Daca nu iti cere, lasa-l asa, cumpara linistit apartamentul si bucura-te de el si de balconul lui.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
In blocul unde am eu apartamentul sunt singurul zurli care are balconul autorizat. In rest vad ca toti si-au inchis balcoanele fara nci un fel de "jena". In termopane.
Iar la parter au tot asa balcoane improvizate inclusiv cu usa de acces afara.
Acum daca balconul exterior e cat jumatate de apartament s-ar putea sa fie o problema...

Edited by bumpocbum, 18 December 2015 - 12:21.


#10
braca

braca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.12.2015
M-am lămurit.Dacă nu se leagă nimeni de lipsa autorizatiei când perfectez actele,nici că o să-i mai fac vreuna.Toți din jurul meu cu balcoane la parter sunt fără autorizație.Așa că dacă de ei nu se leagă nimeni de ce să-mi fac eu griji?

#11
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,200
  • Înscris: 28.06.2005
Dacă achiziția se va face prin credit este posibil ca banca să ceară autorizarea și existența balconului în acte/schiță.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Vezi sa nu, stiu in caz in care banca a autorizat creditul chiar daca blocul era cu bulina. II doare fix in spate ca ai tu autorizatii sau nu. Banu sa iasa.
La credit iti trebuie asigurarea obligatorie si cum blocul era cu bulina....cam lipsea la apel.

Edited by bumpocbum, 18 December 2015 - 19:01.


#13
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postbraca, on 17 decembrie 2015 - 22:33, said:

..........cineva de la primărie a spus că dacă il demolez imi trebuie autorizare de demolare.păi dacă nu are de constructie la ce dracu să-mi trebuiască de demolare?
Demolare constructie neautorizata !

#14
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 01.10.2004
Am intalnit anunturi in care proprietarul declara de la inceput ca apartamentul are balcon neautorizat https://www.titirez....propertybook.ro sau http://olx.ro/oferta...er-ID4fYEy.html , unii chiar cerand ca vanzarea/cumpararea sa nu se faca prin credit, adica prin banca, tocmai din acest motiv - apartamentul sa corespunda cu schita cadastrala (modificari de ziduri sau anexe neautorizate), altfel posibil sa fie respinse actele (si deci pierdut avansul).

Edited by claudiu1, 22 December 2015 - 23:30.


#15
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015
daca ai chef de probleme cumpara-l!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate