Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Mai foloseste cineva WINDOWS 9X in prezent? - fost "...la sfarsit de 2015?"

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
404 replies to this topic

#361
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Click pe coperta din stanga, se deschide o mostra, si urmaresti cuprinsul.

#362
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdjl, on 11 mai 2018 - 20:54, said:

"Se" merită să dau 25 Lei pe ea?   Posted Image
Azi nu. Peste foarte multi ani poate deveni valoroasa.

Edited by neagu_laurentiu, 12 May 2018 - 11:02.


#363
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Are cineva un computer cu 95 şi placă I.S.A.? Că vreau să testez un scanner, dar nu am aşa ceva şi nici nu mă pricep să setez întreruperile la o placă S.C.S.I. - I.S.A. Nu merge cu cablu adaptor la S.C.S.I. Centronics 50 - Fast/Ultra 50... vrea numai Centronics - Centronics.   :(

#364
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Are cineva lansarea de la Windows 7 ?
Nu gasesc prea multe pe youtube.

#365
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postdjl, on 11 octombrie 2018 - 14:29, said:

Are cineva un computer cu 95 şi placă I.S.A.?
1. Vezi ca ISA e bus (sau mufa, na), nu "placa".
2. Nu vad legatura dintre '95 si ISA.

View Postdjl, on 11 octombrie 2018 - 14:29, said:

Că vreau să testez un scanner, dar nu am aşa ceva şi nici nu mă pricep să setez întreruperile la o placă S.C.S.I. - I.S.A.
Esti sigur ca sunt compatibile si functionale? Ai placa? Ai pus-o p'undeva?

P.S Intrebarile ti le pun din memorie... nu am mai avut treaba cu ISA de prin '99 sau mai devreme (p'atunci aflasem ceva legat de adresare & co/construisem un prototip de placa seriala pentru ISA, dar am renuntat la idee, ca venea USB tare din spate).

#366
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Intre 2001-2004 am prins la job multe calculatoare WIndows 95 OSR 2 si 98 SE (Pentium II si III), aplicatiile contabile in Fox Pro 2.6 functionau foarte bine pe ele si in nici un caz nu se buseau asa usor. Evident, conexiune la Internet nu exista, decat un dial-up la mine, cu taraita, evam nevoie de legislatie de pe site-uri gen ANRE sau OPCOM. Aveam aplicatia Legis instalata, insa actualizarie se faceau lunar, primeam CD prin posta.
A fost o perioada frumoasa, in care accesul la Internet era in general limitat, cei care il foloseau erau in general persoane educate, gaseai discutii interesante pe cele cateva forumuri mari existente, era ca o comunitate "a noastra". Gaseai mult mai usor informatia de care aveai nevoie, deoarece foarte multi erau dispusi sa dea acea informatie, spre deosebire de acum, cand gasesti foarte greu pe net raspunsul bun la o problema pe care o ai, mai ales de ordin tehnic.

#367
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013
Un browser care se misca multumitor pe XP: Maxthon browser http://www.maxthon.com/

#368
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
@ Dextersah : eu ştiam că I.S.A. e şi un tip de slot.
Funcţioneşte placa aia.
Acel scanner rulează doar pe 'Windows' 3.1 şi 95.

Edited by djl, 23 November 2018 - 18:00.


#369
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Dacć tot am zis de SCSI, din revista "Byte România" vol. 2 nr. 1  1 Ian. 1996

Attached File  Byte Romania vol. 2 nr. 1 Ian. 1996 pg. coperta 1.jpg   293.91K   45 downloads


pg. 77-79 în cadrul rubricii "Aplicažii Prezentćri" articolul "Noi solužii SCSI de înaltć performanžć", articol semnat de Adrian Benže (care era director a "A & A Data Storage" România)

Attached File  Byte Romania vol. 2 nr. 1 Ian. 1996 pg. 77 Noi solutii S.C.S.I. de inalta performanta.jpg   332.94K   18 downloadsAttached File  Byte Romania vol. 2 nr. 1 Ian. 1996 pg. 78-79 Noi solutii S.C.S.I. de inalta performanta.jpg   697.02K   15 downloads

#370
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008

View Postspooky51, on 23 octombrie 2018 - 09:55, said:

A fost o perioada frumoasa, in care accesul la Internet era in general limitat, cei care il foloseau erau in general persoane educate, gaseai discutii interesante pe cele cateva forumuri mari existente, era ca o comunitate "a noastra". Gaseai mult mai usor informatia de care aveai nevoie, deoarece foarte multi erau dispusi sa dea acea informatie, spre deosebire de acum, cand gasesti foarte greu pe net raspunsul bun la o problema pe care o ai, mai ales de ordin tehnic.
Corect, ai dreptate! citez:spre deosebire de acum, cand gasesti foarte greu pe net raspunsul bun la o problema pe care o ai, mai ales de ordin tehnic.

Edited by arisel, 25 November 2018 - 01:38.


#371
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postdjl, on 25 noiembrie 2018 - 01:24, said:

Dacă tot am zis de SCSI, din revista "Byte România" vol. 2 nr. 1  1 Ian. 1996

Attachment Byte Romania vol. 2 nr. 1 Ian. 1996 pg. coperta 1.jpg


pg. 77-79 în cadrul rubricii "Aplicaţii Prezentări" articolul "Noi soluţii SCSI de înaltă performanţă", articol semnat de Adrian Benţe (care era director a "A & A Data Storage" România)

Attachment Byte Romania vol. 2 nr. 1 Ian. 1996 pg. 77 Noi solutii S.C.S.I. de inalta performanta.jpgAttachment Byte Romania vol. 2 nr. 1 Ian. 1996 pg. 78-79 Noi solutii S.C.S.I. de inalta performanta.jpg
Pe mine ma intereseaza care era cel mai puternic, computer din lume, da un scan la subiectul ala.

#372
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Colegule, dorinţa ţi-e îndeplinită. Uite articolul. Iniţial am zis să nu pun şi reclamele, dar nah, m-am gândit la aia cu ceva sexy şi le-am pus. Cred că merită să mai vedem cum erau şi altele în epocă.

pg. 27-42 în cadrul rubircii "Cover Story" articolul "Cele mai rapide computere din lume" articol semnat de Tom Tomphson (îmi place "Aplicaţiile pământe, preţurile pământene şi vitezele astronomice catapultează * o nouă generaţie de supercomputere, din laboratoare, către locul de muncă"... chiar dacă preţurile nu erau pământene nici pentru afară)
adaptarea articolului: Marius Tudorică şi Adi Pop
Reclame:
1) pg. 31 la "Packarb Bell" Computers (să fi fost chiar nr. 1 în S.U.A.)?;
2) pg. 33 la "Comrace Computers". Ce preţuri de neatins pentru mulţi. Salariul mediu era de vreo 332.000 Lei, iar ăla minim de vreo 75.000 Lei;
3) pg. 35 la "A & A Data Storage" România. Importator "Adaptec", care erau tari în S.C.S.I. (am plăci de la ei). Cică iniţial SCSI urma să fie citit sexy (aşa scrie pe wikipedia) - na, că aţi aflat ce era sexy;
4) pg. 37 la "Minolta". Am amintiri cu firma asta    Posted Image   - nu cu tehnica lor de birou      Posted Image
5) pg. 39 la imprimanta "H.P." LaserJet 5P. Ieftină nu era. "Texas Instruments" MicroLaser 600 costa 1.270 Dolari S.U.A. + T.V.A.
E interesant că foloseau încă reclame alb-negru. Aveau farmecul lor;
6) pg. 41 la "Biro Technologies" S.R.L. Cineva s-ar putea să-mi dea un scanner "Umax" care are lampă şi în capac, deci adaptor de transparenţă (are conector Sexy) Chestiile I.T. de pe vremea aia nu erau aşa de performante, dar alea de top erau făcute cu carcasă din materiale de calitate şi aveau un aspect mamă-mamă. Nu sunt aşa de pasionat de I.T. retro, dar unele chestii din pozele alea mi le-aş dori;
7) pg. 42 la "Brinel" Cluj. Din nou reclamă alb-negru. Şi din nou ceva care arată bine.
Poate voi scana şi ceva legat de performanţele laptopurilor.

V-am înebunit destul, aşa că pun articolul. Lectură plăcută.

Attached File  Byte Romania vol. 2 nr. 1 Ian. 1996 cele mai rapide computere.zip   31.04MB   14 downloads

* sau carapulat cum ar zice cineva

Edited by djl, 25 November 2018 - 14:33.


#373
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Dar discuri magneto-otpice are cineva?   :rolleyes:
Eu am un C.D. original cu 99-ul şi complet cu tot cu cărticică 2000-ul - ce bun ar fi şi un 95   :D  . Dar 95-ul mergrea şi pe 386 sau numai pe 486?   :huh:
Cu scannerul mă poate ajuta cineva?   :rolleyes:   Mi-aş dori aşa ceva în colecţie, dar ca de obicei, fiind de colecţie preţurile sunt aberante   :disgust:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zdwI4l34AFM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qykP7umSYus?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#374
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Eu până să văd computer pe viu credeam că unitatea de calcul e în "televizorul" (nu-i ziceam monitor) computerului   :lol:   Au existat şi aşa ceva, dar nu multe - majoritatea aveau unitatea de procesare în afara monitorului.

#375
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Just curios, se mai poate naviga în vreun fel pe internet cu 95-ul sau 98-ul ori măcar cu 2000-ul?   :huh:   Pe un alt subiect am văzut că cu XP-ul se mai poate. Nu vreau să mă apuc să navighez, dar sunt curios dacă se mai poate.

#376
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Mai sunt ceva browsere, dar nu te ajuta hardwareul pe care poate rula Windows 98 sau 2000.

#377
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Dar dacă faci server pentru computere vechi se mai "pupă" cu protocoalele actuale?   :huh:
Ce cerinţe aveau unele forumuri ... poze nu mai mari de 600 x 800 sau 768 x 1024 pixeli.

#378
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Incearca

Pozele se vroiau mici ca era lent netu (in special la utilizatorul de rand), nu ca erau slabe serverele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate