Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Oare ar fi bine sa ma ''pocaiesc'' (sa trec la crestinii neoprotestanti)?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
190 replies to this topic

#19
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Du-te la un psiholog sau psihiatru mai bine.

#20
AlenTao

AlenTao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.08.2015

 overseas, on 10 decembrie 2015 - 18:33, said:

Ortodoxia are tot ce este necesar pentru mantuire, dar si foarte mult "balast" ce acopera esentialul.
Esenta sunt Biblia si Isus Cristos.
Vei fi pregatit de pocainta atunci cand nevoia ta de iertare a pacatelor va fi atat de autentica incat te va conduce fara gres la o comunitate corecta, asa cum setea te duce la apa.

Daca ai cele mai vagi ganduri privind sinuciderea, urgent discuta cu familia, terapeut + preot/ pastor (ce vrei tu).


Nu am mai vorbit cu un pastor niciodata.Ce ar trebui sa ii spun sau sa vorbesc prima data cu el?
La psiholog am fost dese randuri dar vorbea mult si dadea sfaturi ,atat.
Pastilele antidepresive nu imi  fac mare lucru.. doar ma ajuta sa dorm,am fost la Bucuresti la profesori universitari si in afara de schimbat antidepresivele si de interogatoriu despre viata mea nimic ''n-am castigat''.Am obosit scriind coli A4 cu povestea vietii mele si primit niste sfaturi reci si niste pastile antidepresive..

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 AlenTao, on 10 decembrie 2015 - 18:35, said:

sa citesc carti religioase sau Biblia ..
Cred ca voi incepe prin citirea Noului Testament sau poate a cartilor alora de Ellen White pe care le am pe acasa..

diferenta mare intre Biblie si restul cartilor
adventistii sunt distructivi si dau probleme psihice

#22
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 AlenTao, on 10 decembrie 2015 - 18:40, said:


Pai mai mult decat sfaturi ce ai vrea, sa te faca cineva fericit? Si pe forum ti se dau sfaturi. Tine de tine daca le urmezi sau nu.

#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 AlenTao, on 10 decembrie 2015 - 18:40, said:



Nu am mai vorbit cu un pastor niciodata.Ce ar trebui sa ii spun sau sa vorbesc prima data cu el?
La psiholog am fost dese randuri dar vorbea mult si dadea sfaturi ,atat.
Pastilele antidepresive nu imi  fac mare lucru.. doar ma ajuta sa dorm,am fost la Bucuresti la profesori universitari si in afara de schimbat antidepresivele si de interogatoriu despre viata mea nimic ''n-am castigat''.Am obosit scriind coli A4 cu povestea vietii mele si primit niste sfaturi reci si niste pastile antidepresive..

mda
personal cred ca ai nevoie de un unchi sau frate mai mare cu care sa bagi 3 sprituri si sa discuti orice
de asemenea, asta nu exclude frecventarea unei biserici neoprotestante, cata vreme nu te faci manga la pct 1 mai sus :))
familia te cunoaste cel mai bine, un psiholog e dezarmat fiindca nu va sti despre tine decat ce-i spui tu

orice biserica baptista oficiala - vezi pe net - sunt pe cartiere - ai acces liber - de obicei exista un "pastor de tineret" cu care poti sta de vorba, oamenii sunt obisnuiti sa fie abordati cu probleme ca a ta
aham, esti in provincie ?

#24
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

 AlenTao, on 10 decembrie 2015 - 17:52, said:

Ar fi bine sa ma pocaiesc?


Ortodocsii iti vor spune ca nu, neoprotestantii ca da.
Sau tu ce crezi?

#25
Dunes

Dunes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 04.12.2015
Lasa pocaiala, parintii tai pot sa te ajute platindu-ti cateva sedinte la psiholog ? Stiu persoane care au depasit momentele grele consultand pe cineva de specialitate.
Eu te cred ca esti gata sa incerci aproape orice in momentul asta, dar nu tot ce zboara se mananca...

#26
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 AlenTao, on 10 decembrie 2015 - 18:40, said:

Nu am mai vorbit cu un pastor niciodata.Ce ar trebui sa ii spun sau sa vorbesc prima data cu el?
La psiholog am fost dese randuri dar vorbea mult si dadea sfaturi ,atat.
Pastilele antidepresive nu imi  fac mare lucru.. doar ma ajuta sa dorm,am fost la Bucuresti la profesori universitari si in afara de schimbat antidepresivele si de interogatoriu despre viata mea nimic ''n-am castigat''.Am obosit scriind coli A4 cu povestea vietii mele si primit niste sfaturi reci si niste pastile antidepresive..
Tu vrei sa merigi la sabatarieni/sambatari/adventisti/milinisti/ellen white-isti Posted Image Doamne fereste, apara si pazeste, nu fa acest pas, adventisti te vor baga de-a dreptul in pamant Posted Image si apoi imediat in iad

Edited by Teophileos, 10 December 2015 - 18:48.


#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Inainte sa faci un pas pe care s-ar putea sa il regreti mai tarziu incerca sa iti echilibrezi viata.  Fiecare credinta are partile ei bune dar si mai putin bune. E drept ca in ultima vreme cand vad luxul in care se scalda PREFERICITII NOSTRII cu mercedesuri deja ma intreb unde incepe si respectul fata de cele Sfinte. Si fata de amaratii care fac foamea in fata Bisericii.
Pastreaza in suflet credinta ta cea mai puternica si incerca sa tii piept vietii. Nu e usor. Dar nici sa schimbi asa religiile nu e o solutie.
Si daca te izolezi crezi ca o sa rezolvi ceva ? La 21 de ani viata e frumoasa. Mai bine incerca sa iti gasesti o preocupare, un job, o prietena. Si lasa gandurile negre.

#28
AlenTao

AlenTao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.08.2015
Si nu mai zic ca la spital la Bucuresti (la Obregia) unde am fost la sectia de Copii fiindca atunci eram minor..am vazut fel si fel de cazuri mult mai grave ca ale mele...si m-au abatut si intristat si mai mult..eu eram foarte linistit ,abatut si stateam mai mult in pat..plangeam des.. Am fost la profesori universitari si nu iti fac mare lucru,plus ca am obosit sa tot povestesc despre mine si viata mea tuturor asa degeaba pentru a imi da niste droguri antidepresive si provocatoare de mult somn ,reactii adverse etc..
Naturiste insa nu am incercat.
Ma rog,sunt mai normal decat unii care sunt super sanatosi..nu am avut episoade de violenta sau agresivitate in public...nici nu as putea asta ,nu prea stiu sa ma bat si nici recalcitrant nu sunt...

#29
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

 bumpocbum, on 10 decembrie 2015 - 18:47, said:

o prietena.

O sa-l bage in mormant, dupa ce-i va da papucii. Ca sa nu mai spun ca se pune rau cu religia.

#30
AlenTao

AlenTao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.08.2015

 overseas, on 10 decembrie 2015 - 18:44, said:


mda
personal cred ca ai nevoie de un unchi sau frate mai mare cu care sa bagi 3 sprituri si sa discuti orice
de asemenea, asta nu exclude frecventarea unei biserici neoprotestante, cata vreme nu te faci manga la pct 1 mai sus Posted Image)
familia te cunoaste cel mai bine, un psiholog e dezarmat fiindca nu va sti despre tine decat ce-i spui tu

orice biserica baptista oficiala - vezi pe net - sunt pe cartiere - ai acces liber - de obicei exista un "pastor de tineret" cu care poti sta de vorba, oamenii sunt obisnuiti sa fie abordati cu probleme ca a ta
aham, esti in provincie ?



Da,intr-un oras din Moldova(romaneasca)

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 cristirg, on 10 decembrie 2015 - 18:10, said:

– Şi cum ai ajuns la Adevăr?
– La Ortodoxie am ajuns
Ce manipulare ordinara aici... se da impresia ca ortodoxia este totuna cu adevarul ha ha ha Posted Image

Edited by andreic, 10 December 2015 - 18:51.


#32
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
un sfat, am trecut si eu prin asa ceva. crezi in D-zeu, dar nu te gandi si nu te manifesta ca si cum ti-ai dori sa ajungi vreun sfant.

trimite-mi un mesaj privat si daca suntem din acelasi oras poate iesim la o bere/suc Posted Image

#33
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 AlenTao, on 10 decembrie 2015 - 18:40, said:

Nu am mai vorbit cu un pastor niciodata.Ce ar trebui sa ii spun sau sa vorbesc prima data cu el?
La psiholog am fost dese randuri dar vorbea mult si dadea sfaturi ,atat.
Pastilele antidepresive nu imi  fac mare lucru.. doar ma ajuta sa dorm,am fost la Bucuresti la profesori universitari si in afara de schimbat antidepresivele si de interogatoriu despre viata mea nimic ''n-am castigat''.Am obosit scriind coli A4 cu povestea vietii mele si primit niste sfaturi reci si niste pastile antidepresive..
Esti doar un troll imberb care e in stadiul de "attention whore", https://en.wiktionar...attention_whore , ti-am trimis Mesaj Particular ,
l-ai ignorat, fa ce vrei, doar e viata ta, "spala-te pe cap cu ea"

#34
AlenTao

AlenTao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.08.2015

 Teophileos, on 10 decembrie 2015 - 18:47, said:

Tu vrei sa merigi la sabatarieni/sambatari/adventisti/milinisti/ellen white-isti Posted Image Doamne fereste, apara si pazeste, nu fa acest pas, adventisti te vor baga de-a dreptul in pamant Posted Image si apoi imediat in iad



Hmmm.de ce crezei asta?Ce are Ellen White?Scrierile ei mi se par destul de atragatoare si pe intelesul oricui la prima vedere..Plus ca cartile ortodoxe am vazut ca sunt pline de Traditie si canoane si reguli bisericesti..ceea ce eu nu prea agreez...neoprotestantii mi se par mai SIMPLI

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai cazut in butoiul cu melancolie depresiva. Ia viata in piept si fii barbat. Daca aveai Chemare catre Cele Sfinte demult nu mai erai pe forumuri.  Mai lasa blegeala asta si miorlaiala. Ia vezi ce job-uri sunt pentru tine. Concentreaza-ti activitatea intr-un domeniu pe care consideri ca esti bun si gata. Iti plangi singur de mila intr-o lume incare prea putin ii pasa de bazaiala ta. Gata ajunge.  Treci la treaba.

#36
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
în viaţă e bine să le vezi şi să guşti din toate...că una ai.
dă-i bătaie!
nu-ţi convine, treci la alta!
în fond toate duc în acelaşi loc....

Edited by sarac.lipit, 10 December 2015 - 18:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate