Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Oare ar fi bine sa ma ''pocaiesc'' (sa trec la crestinii neoprotestanti)?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
190 replies to this topic

#55
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

View PostAlenTao, on 10 decembrie 2015 - 18:35, said:

Ellen White pe care le am pe acasa..

Stai departe de scrierile ei,individa a fost o schizofrenica cu episoade de epilepsie.

#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdark, on 10 decembrie 2015 - 19:12, said:

Baiatul sufera de sindromul "burn out" si tu-l arzi mai tare! Lasa-l in ritmul lui, nu conteaza unde se duce, mai socializeaza si el, este important.

Baiatul sufera ca toata lumea l-a lasat in plata lui. Ii trebuie un dus rece, ce idei tampite sunt alea sa te sinucizi la 20 de ani ?

Edited by bumpocbum, 10 December 2015 - 19:18.


#57
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View PostAlenTao, on 10 decembrie 2015 - 18:35, said:

Mentionez ca imi plac mult si melodiile neoprotestante,asta de cand am avut prima tangenta cu crestinismul.

Aici cam ai dreptate; oi fi io fan al muzicii de inspiratie bizantina, da' tre' sa recunosc ca bisericile protestante dau clasa celorlalte culte crestine, incluiv cultului majoritar din Romania. S-au prins ca fumu' de tamaie si lumanare nu e pe gustu' tuturor. Par example:
Spoiler

Pana mea.. nu sunt io al mai credincios(m-as descrie ca fiind un crestin agnostic - maxim -, neinregimentat unui anumit cult crestin), da' cantecelu' asta e simpatic si placut auzului. Si asta fu' doar un exemplu.

Daca ar fi sa aleg intre ortodoxie si neo-protestantism.. clar as merge pe varianta neoprotestanta; practic ai de ales intre deschidere si modernism si intre inchistarea in niste traditii invechite si plimbatu' in genunchi in juru' bisericii.

Nu-i f. greu sa iei o decizie; parerea mea. Pe langa asta as mai adauga faptul ca o comunitate mai restransa este, de obicei, mai unita. Si cre' ca ti-ar prinde bine si chestia asta.

Edited by Alecsandru010, 10 December 2015 - 19:22.


#58
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

View PostAlecsandru010, on 10 decembrie 2015 - 19:18, said:

Aici cam ai dreptate; oi fi io fan al muzicii de inspiratie bizantina, da' tre' sa recunosc ca bisericile protestante dau clasa celorlalte culte crestine, incluiv cultului majoritar din Romania. .
Depinde,m-am invartit putintel printr-un cor ortodox si ti se ridica parul pe mana din cauza frumusetii cantecelor,si nu,nu erau deloc bizantine,dar asta in Bucuresti,in provincie nu stiu nimic in afara de lalaiala aia penibila.

Edited by alinmihai1, 10 December 2015 - 19:24.


#59
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View Postbumpocbum, on 10 decembrie 2015 - 19:15, said:

Baiatul sufera ca toata lumea l-a lasat in plata lui. Ii trebuie un dus rece, ce idei tampite sunt alea sa te sinucizi la 20 de ani ?

Trebuie sa tratezi acest caz cu "manusi". Altfel, rezultatele vor fi dezastruoase.

View Postbumpocbum, on 10 decembrie 2015 - 19:13, said:


Exista o persoana in scoala care te poate ajuta mult.
Asta a functionat pana la varsta de 18 ani.

#60
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
@AlenTao in incheiere, ia frumusel de manuta pe cine consideri tu ca e mai apropiat de sufletul tau si fa o vizita fara frica psihologului. E singurul la momentul acesta care te poate ajuta.

#61
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Martorii lui Iehova?

#62
AlenTao

AlenTao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.08.2015

View PostMar-zZz, on 10 decembrie 2015 - 19:11, said:

In afara de problemele cu capul ai vreun handicap fizic?

Daca nu ai gaseste-ti un loc de munca, aici sau in strainatate. Gaseste-ti o gagica (incepe si tu cu una mai urata / grasa ca alea au standarde mai joase poate).
Parerea mea este ca ai prea mult timp liber, esti sarac lipit si de aia esti frustrat. Gsus, al nostru sau al altcuiva, nu o sa te ajute. Poti sa te faci ce vrei ca tot fara bani si fara nimic o sa fi.
Cu alte cuvinte gaseste-ti o ocupatie ca ai prea mult timp liber si bati campii.

Daca ai vreun handicap fizic atunci poti sa ignori postul meu.



Nu am niciun fel de handicap fizic.
Am prea mult timp liber,aici ai dreptate 100%.
Mi s-a mai zis sa ma duc la sala(tatal me se duce insa eu nu) dar lenea si frica ca ma fac de rusine acolo ma cam tin pe loc..Sportul imi e strain de tot fiindca mereu am reusit sa fac rost de niste scutiri la sport la scoala ca e mai comod sa stai in banca si sa te gandesti la Euro Truck Simulator,Fifa si GTA..

#63
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdark, on 10 decembrie 2015 - 19:25, said:

Trebuie sa tratezi acest caz cu "manusi". Altfel, rezultatele vor fi dezastruoase.
Asta a functionat pana la varsta de 18 ani.

Si la 20 de ani sunt tot copii...
Complexul de frica, inferiorioritate, inutilitate sunt doar in mintea lui. Cineva trebuie sa ii insufle forta in gandirea, in actiunile lui.
Si faptul ca daca vrea poate sa razbeasca in viata. Eu nu ma pricep la psihologie dar spre uimirea mea psihologii sunt adevarati magicieni.
Iar AlenTao are toate sansele sa ajunga un om demn de toata stima si admiratia !

Edited by bumpocbum, 10 December 2015 - 19:33.


#64
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View Postalinmihai1, on 10 decembrie 2015 - 19:23, said:

Depinde,m-am invartit putintel printr-un cor ortodox si ti se ridica parul pe mana din cauza frumusetii cantecelor,si nu,nu erau deloc bizantine,dar asta in Bucuresti,in provincie nu stiu nimic in afara de lalaiala aia penibila.

Tot ce se poate; pasiunea mea pentru muzica bizantina deriva din pasiunea pentru istoria Imperiului Bizantin; da' chiar si asa.. cultele neoprotestante joaca intr-o alta liga;

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i9fVDJ8XFbM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La asta de mai sus am ajuns dintr-o greseala.. vazusem initial o parodie si am zis sa ascult si originalu'. Si astia mi-au placut, sunt voci placute auzului. Orchestratie facuta fain.. cand o sa vad d-astea facute de BOR promit sa vin cu o revizuire. Pana atunci.. ramanem la moaste, tamaie si fum de lumanare. Posted Image

Edited by Alecsandru010, 10 December 2015 - 19:32.


#65
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostAlecsandru010, on 10 decembrie 2015 - 19:18, said:

Aici cam ai dreptate; oi fi io fan al muzicii de inspiratie bizantina, da' tre' sa recunosc ca bisericile protestante dau clasa celorlalte culte crestine, incluiv cultului majoritar din Romania. S-au prins ca fumu' de tamaie si lumanare nu e pe gustu' tuturor. Par example:
Ortodocșii și catolicii nu se duc la biserică doar pentru show. Dar dacă vrei să auzi muzică de inspirație religioasă:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RMHguvZPcqQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SjsG70wYm38?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uOxpMqq1iVA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EzeifvBH_cs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hO1pn6D-t4M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#66
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlex404, on 10 decembrie 2015 - 19:28, said:

Martorii lui Iehova?
Alen a precizat clar: fara martorii lui iehova. Ca-l pun sa vanda reviste si carti pe la usile oamenilor si el numai de asta nu are chef.

#67
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View Postdark, on 10 decembrie 2015 - 19:32, said:

Alen a precizat clar: fara martorii lui iehova. Ca-l pun sa vanda reviste si carti pe la usile oamenilor si el numai de asta nu are chef.


Greseste! Nu va vinde nicio carte!

Va merge pe la usile oamenilor sa predice a IIa venire a lui Isus, va face voluntariat practic!


Daca vrea ceva religie, macar sa fie una harcore.

Daca ii recomandam islamul sarea tinkerbelle pe mine ca recrutez :lol:

#68
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Deci nu-ti ajunge ca in scoala te-au luat toti colegii la bascalie ...vrei si in viata de adult sa patesti la fel ?
OK ..pocaieste-te . Posted Image

apropos ...exista o melodie numita Glorie Mielului ? wow .... unde naiba am trait mai bine de 40 de ani ?

Edited by JurasikMan, 10 December 2015 - 19:40.


#69
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Nu trebuie să încerce să-și rezolve problemele psihice prin religie. Pentru problemele psihice/pshihologice trebuie să se ducă la psiholog sau psihiatru, să iasă din casă, să-și găsească activități care să-i umple timpul liber și să capete încredere în el.

#70
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postrafan, on 10 decembrie 2015 - 18:14, said:

Sfatul meu este sa-ti gasesti o fata, te indragostesti, ii dai la buci cat poti, apoi va veti casatori, va intemeiati propria voastra familie, faceti 1-2-3 copii....ca asta e cel mai frumos in viata, si o sa-ti schimbe si viata, si ideile despre viata si totul.

La cat e el de fragil emotional, se indragosteste de "femeia nepotrivita" si maine poimaine il vezi ca s-a aruncat de pe bloc.

#71
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
@AlenTao ia incerca sa te inscrii intr-un club montan. Acolo sunt comunitatati super. Eu am descoperit sportul cu muntele acum 3 ani. De atunci bat muntii cat mai des. Ultima data am ajuns pe Moldoveanu. La varsta mea e ceva....
Si la 2544m vezi cat de aproape de Dumnezeu te aflii...mai ales intr-o noapte instelata.

Edited by bumpocbum, 10 December 2015 - 19:40.


#72
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View PostJurasikMan, on 10 decembrie 2015 - 19:39, said:

OK ..pocaieste-te . Posted Image

Va avea totusi grupul lui, in care se poate integra. Dar asta numai daca stie bine ce face...adica chiar sa creada in valorile moral-religioase ale grupului respectiv, altfel nu vad sensul...

View PostantinVidia, on 10 decembrie 2015 - 19:39, said:


La cat e el de fragil emotional, se indragosteste de "femeia nepotrivita" si maine poimaine il vezi ca s-a aruncat de pe bloc.
Asta spuneam si eu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate