Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Continuitatea Daco-Romana. Pro si Contra.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
4289 replies to this topic

#3223
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
Seamănă mai mult cu naveta decât cu migrația :)

#3224
fane_only

fane_only

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 30.11.2016

 leogoto, on 07 martie 2017 - 14:05, said:

Creca confunzi deplasarea in scop de serviciu cu conceptul de emigrare.
Spre exemplu, tu cand te duci de acasa la mall sa faci cumparaturi, sau esti trimis la servici in delegatie, ce faci, te deplasezi sau emigrezi?
eu ca sofer de camion, intr-o lunga calatorie, datorita sezutului pe scaun,
capat nevoi sexuale. Motiv ca drumul meu e preserat cu gagici.
PE care le-am facut permanente (alea mai faine mi-au devenit obicei).
Asa ca fara sa vreau am ajuns sa am mai multe familii pe drumurile mele de MUNCA.
Propriu zis eu nu emigrez.
Dar sperma mea a emigrat din plin.

 leogoto, on 07 martie 2017 - 14:05, said:

Tot asa, si ciobanii vlahi.
de acord.

 skandal, on 09 martie 2017 - 11:56, said:


Nu inteleg logica ta, transhumanta se face de la munte la ses si viceversa, cum ai vrea sa arate altcumva sagetile alea?
logica mea tine de locul unde mi-am lasat puii.
unde mi-am presarat samanta.

 leogoto, on 07 martie 2017 - 14:05, said:

Nu consemneaza nimeni ca vlahii ar fi emigrat dintr-o parte si ar fi ajuns in alta parte. Nimeni.
asta este culmea.
Adica daca eu am resedinte temporare la femeile mele pe parcurs,
sa anunt autoritatile, sa-mi consemnez prezenta,
sa platesc impozite in locurile unde eu sunt in trecere dar unde fara sa vreau mi-am lasat samanta?

No, ca asta n-am mai auzit-o.

Edited by fane_only, 10 March 2017 - 19:15.


#3225
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 fane_only, on 10 martie 2017 - 19:14, said:

sa-mi consemnez prezenta
parca asa retin, ca ai consemnat, in repetate randuri. cu exces de amanunte.
spre deosebire de presupusa migrare a vlahilor, pe care n-a remarcat-o si n-a consemnat-o nimeni.

#3226
fane_only

fane_only

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 30.11.2016

 leogoto, on 10 martie 2017 - 20:04, said:

parca asa retin, ca ai consemnat, in repetate randuri. cu exces de amanunte
eu nu am consemnat absolut nimic.
n-am dat cu semnatura nici la securitate.
Eu insa am constatat ca unii boieri, isi aduceau forta de munca din Rumania.
Adica ceea ce a fost Imperiul Romania pe care fraierii il denumesc Bizant.
Si care datorita unor ti.gani din occident a devenit Imperiul Otoman.

Edited by fane_only, 10 March 2017 - 20:16.


#3227
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Inca un test ADN de la sotia mea. Se pare ca toti romanii au Grecia\Italia. Parintii ei sunt amandoi din Transilvania.


Attached File  I.PNG   150.33K   22 downloads



Si asta e ADN-ul lui Tata. Tot Transilvania.

Attached File  T.PNG   125.05K   23 downloads

Amandoi au European Jewish, Native American si Polynesia dar nu sunt inruditi de loc, cel putin nu in ultimele 10 generatii.

Cumnata:

Am o cumnata din moldova si si-a facut testul ADN.


78% Europa Est
8% Italia/Grecia
5% Caucaz
2% European Jewish
2% Anglia
2% Scandinavia
1% Asia Sud
1% Africa Nord
1%Europa Vest


----------------------------------------

iar aici e al meu:  https://forum.softpe...6#entry19995977

Edited by dinpoplaca, 23 April 2017 - 19:17.


#3228
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015

 Mount_Yerrmom, on 13 octombrie 2016 - 18:16, said:

Io am impresia ca nu intelegi nimic.
Genele tale nu sunt 27% italice, 55% esteuropene si 3% asiatice.
Iar tu nu esti o amestecatura in proportiile respective.
Daca au venit tatarii nu inseamna ca tu ai 3% sange tatarasc in tine.
Cheia este alta:
Genele tale sunt asemanatoare cu:
55% dintre genele esteuropenilor
27% dintre genele italienilor etc.
Genele tale sunt oricum unice.
+++
In principiu astfel de teste sunt pierdere de vreme. Este normal sa fii inrudit genetic intr-o mai mare masura cu populatii proxime si intr-o mai mica masura cu populatii indepartate. Pot avea relevanta in colonizarea Americilor sau a Australiei dar nici macar acolo pentru ca diferentele fenotipice sunt evidente, nu trebuie dovedite genetic.
neaflorici, tu genetic semeni cu tac-to si cu maica-ta, nu cu un islandez. si daca nu semeni cu tac-to, in cel mai rau caz semeni cu vecin-tu si cu maica-ta. iar vecin-tu sigur semana genetic cu tac-to. adica tot un drac.
sa dai bani pe un test genetic care sa spuna unui esteuropean ca este esteuropean e mai tare decat caritas, gelsor si sabina prod impreuna.
fa-ti si tu testul, subces!


#3229
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 dinpoplaca, on 23 aprilie 2017 - 19:02, said:

Se pare ca toti romanii au Grecia\Italia.
Dar de ce nu se pare invers. Mie asa mi se pare.

 Mount_Yerrmom, on 23 aprilie 2017 - 23:53, said:

sa dai bani pe un test genetic care sa spuna unui esteuropean ca este esteuropean e mai tare decat caritas, gelsor si sabina prod impreuna.
irefutabil.

#3230
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Cam invers este, doar nu crezi ca amerindienii au descoperit lumea veche si nu invers, in plus Grecia este plina de populatii nordice slave plus anatolieni turci de religie crestina si etnii orientale diverse, totul petrecandu-se in urma cu cateva secole.

Italia are in est albanezi si vlahi, plus slavi, in sud populatii tunisiene si libiene, iar in nord se vede de la o posta ca sunt inruditi cu cei din Europa centrala.

Asadar care Italie, si care Grecie ?

#3231
Kaloyan

Kaloyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 25.12.2017

 Sucre-Bolivar88, on 04 martie 2016 - 18:58, said:

http://www.imninalu....myths-Vlach.htm  
despre originea si istoria reala a vlahilor  Posted Image

Prostii revansarde si revizioniste maghiare. Doar o insiruire de pareri si tampenii fara dovezi ale migrarii vlahilor din Albania. Bleah...! Posted Image

#3232
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 Kaloyan, on 27 decembrie 2017 - 02:00, said:

Prostii revansarde si revizioniste maghiare. Doar o insiruire de pareri si tampenii fara dovezi ale migrarii vlahilor din Albania. Bleah...! Posted Image
Da, prostii revanşarde. Sucre zice că e român. L-am întrebat eu dacă e ungur şi a răspuns că nu este.
Văd că ungurii cu teoria lor cretină a migraţiei vlahilor au avut suces la unii. Uite cum Sucre, Infinitty, enough1453, exxes1971 susţin această teorie de ani de zile aici.Ăştia nu se mai fac bine.Văd că romînii care susţin această teorie sînt din Ardeal.Infinitty e filozof, dacă nu ai ştiut.

#3233
Kaloyan

Kaloyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 25.12.2017

 Sucre-Bolivar88, on 23 martie 2016 - 14:54, said:

nu a spus nimeni ca era gol asta o spuneti voi ca sa aduceti in derizoriu discutia ca pe teritoriul asta va descurcati.

erau probabil slavi si avari, sti de ce ca ? Pentru ca organizatiile lor olitice sunt atestate, a existat un kaghanat avar caruia au fost supusi slavi probabil erau si ceva resturi de germanici. Dar din pacate vezi ca vlahi conform documentelor nu erau . dupa cum ai vazut cnezii aia sunt amintiti ulterior secolului 13  deci orice om rational ar recunoaste ca vlahii au migrat tarziu in Ardeal, numai ca religia nu i o chestie rationala, iar voi ati facut din varianta voastra o religie

Asa-i ca erau numai slavi pe pamantul nostru drag? Chiar si opaitele crestine cu cruci, chiar si tiparele de turnat cruci, chiar si tezaurele de monede bizantine, chiar si ceramica de traditie daca si romana, erau de origine slava? Chiar si roata olarului, ca doar dacii si romanii n-or fi stiind sa faca oale la roata, ce dreaqu'... Or trebuit sa vina slavii sa ii invete... Slavii aia care faceau niste oale grosoloane cu mana de-ti pierea cheful de olarit. Slavii, dom'le...si avarii, care nu-si dezlipeau calul de fund... s-au pogorat ei pe pamantul Ardealului si -au inceput a cultiva grau, orz, secara, mei si chestii din astea "slave", ca na, autohtonii daci si romani sau daco-romani nu ar fi stiut chestii din astea, zau asa! Ca doar ei au venit din Halbania in sec. treishpe'... ce treishpe...paishpe chiar...

 ionelmironescu, on 27 decembrie 2017 - 09:41, said:

Da, prostii revanşarde. Sucre zice că e român. L-am întrebat eu dacă e ungur şi a răspuns că nu este.
Văd că ungurii cu teoria lor cretină a migraţiei vlahilor au avut suces la unii. Uite cum Sucre, Infinitty, enough1453, exxes1971 susţin această teorie de ani de zile aici.Ăştia nu se mai fac bine.Văd că romînii care susţin această teorie sînt din Ardeal.Infinitty e filozof, dacă nu ai ştiut.

Banuiesc ca e "trendy" si "cool" sa "demitizezi" istoria, sa o "boiesti" ca Boia, ca sa fii bine vazut in afara, ca uite dom'le suntem si noi in randul ioropenilor, ca ne-am civilizat si alte chestii....

#3234
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 Kaloyan, on 27 decembrie 2017 - 23:29, said:

Ca doar ei au venit din Halbania in sec. treishpe'... ce treishpe...paishpe chiar...
ba dupa atestarile din registrele udemere, in secolul 20, cand se atesta prima data in atestari Parlamentul Romaniei.

#3235
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

 Kaloyan, on 27 decembrie 2017 - 23:29, said:

Banuiesc ca e "trendy" si "cool" sa "demitizezi" istoria, sa o "boiesti" ca Boia, ca sa fii bine vazut in afara, ca uite dom'le suntem si noi in randul ioropenilor, ca ne-am civilizat si alte chestii....

Corect. Astia primesc finantari de la pro-globalisti. Sunt canalizati sa manipuleze tineretul, sa stearga din memoria colectiva acte istorice cu iz eroic sau patriotic. Scopul este sa anuleze orice este national si  incep prin a injosi propria natie sub paravanul demitizarii.

#3236
Kaloyan

Kaloyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 25.12.2017

 Sucre-Bolivar88, on 04 aprilie 2016 - 17:20, said:

Var = cetatea in maghiara , var  sufixat cu ad  un fel acolo la cetate, astea s fapte nu teorii !

Regestrum Varadinense https://en.wikipedia...rum_Varadinense

perioada inceputului de secol 13, sti cate sunt toponimiile de origine vlaha ? Zero Posted Image

Maghiarii erau nomazi din stepa asiatica, nu aveau cetati, ei aveau cai lipiti de fund cu care veneau omorau si pradau... si corturi.
Vorod, Gorod, Gorodiste, Horodiste, Orastie sunt toponime slave.
Toponime vlahe: Mures, Cris, Somes, Arges, Olt, Prut, Buzau, Campulung, Petrodava = Peatra, Petresti, Petricani, Petrosani etc.

Edited by Kaloyan, 28 December 2017 - 14:23.


#3237
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Tu vorbesti prostii cit duce trenul, confunzi pe maghiari cu hunii.
In timpul expansiunii maghiaare inspre Trandilvania maghiarii erau deja un regat in timp ce vlahii isi pasteau oile inca prin Balcani.

#3238
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017

 Kaloyan, on 28 decembrie 2017 - 14:22, said:

Maghiarii erau nomazi din stepa asiatica, nu aveau cetati, ei aveau cai lipiti de fund cu care veneau omorau si pradau... si corturi.
Vorod, Gorod, Gorodiste, Horodiste, Orastie sunt toponime slave.
Toponime vlahe: Mures, Cris, Somes, Arges, Olt, Prut, Buzau, Campulung, Petrodava = Peatra, Petresti, Petricani, Petrosani etc.
adevarat, insa doar pentru primele decenii, dupa care a inceput procesul de adaptare la civilizatia europeana .

ce ai enumerat tu ca toponime vlahe sunt hidronime , originea lor este latina, ramasa prin cultura latina

Edited by Sucre-Bolivar, 28 December 2017 - 15:31.


#3239
Kaloyan

Kaloyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 25.12.2017

 Sucre-Bolivar88, on 04 aprilie 2016 - 19:44, said:


1 astazi in Ungaria ii ceva de genu daca vrea sa zica ,, la Pecs sa intamplat cutare,, zice Pecset, adica terminatia aia arata locul , probabil asa i si cu Var+ad

2 Regestrum Varadense nu aminteste de localitati cu toponimie valaha , asta am spus, in secolul 13 incep sa apar si unele toponime valahe dar foarte rar

3 Influenta bizantina a fost puternica  si dupa anul 1000 vezi domnia lui Bela III , sfarsit de secol 12

2. Nici Regestrum Udemerense nu aminteste de de localitati cu toponimie olaha ci nummai : Kézdivásárhely, Székelyudvarhely, Csíkszereda, Csomakőrös etc.
    "in secolul 13 incep sa apar si unele toponime valahe dar foarte rar" pentru ca atunci au venit ciobanii olahi din Albania, nu?
3. Nu. Influenta bizantina a fost puternica pana la anul 1000, cand maghiarii de catolicizeaza sub Stefan I, care saracu' a ramas cu coroana bizantina ortodoxa pe cap... chiar daca a devenit catolic.... Csf n-ai csf...

https://www.google.r...AzgJm7DfpCUfWM:

 WestPoint, on 28 decembrie 2017 - 14:38, said:

Tu vorbesti prostii cit duce trenul, confunzi pe maghiari cu hunii.
In timpul expansiunii maghiaare inspre Trandilvania maghiarii erau deja un regat in timp ce vlahii isi pasteau oile inca prin Balcani.

Eu vorbesc prostii cit duce trenul ? Pai ia hai sa vedem:
NU confund pe maghiari cu hunii. Hunii erau populatie turco-mongola din sec. V iar maghiarii erau fino-ugrici migrati in Panonia in sec. X  (diferenta de 500 de ani).
Expansunea maghiara spre Transilvania (tara de dupa paduri-adica Ardealul propriu-zis fara Banat, Crisana si Maramures) a avut loc dupa secolul XI cand valahii erau atestati documentar dar si arheologic inca din sec. IX in Cronica turceasca "Oguzname" si in Geografia armeana a lui Chorenatzi iar arheologic nici nu mai vorbesc: oale de factura romana, cruciulite relicviar, opaite cu cruci si icoane crestine, monede bizantine, tipare pentru turnat cruciulite relicviar etc. etc. Ce spui? Toate aceste artefacte le-au adus ungurii sub saua calului, sau cum? Maghiarii care erau crestini si foloseau chestii din astea... nu?
Iar placa stricata cu olahii ciobani din Albania? Serios? De ce sunteti ma, proshti si nu va reveniti? Cat timp o s-o mai lalaiti cu prostia asta imensa roesleriana nesustinuta de nici o dovada, cat de mica, macar?

 Sucre-Bolivar, on 28 decembrie 2017 - 15:28, said:

adevarat, insa doar pentru primele decenii, dupa care a inceput procesul de adaptare la civilizatia europeana .

ce ai enumerat tu ca toponime vlahe sunt hidronime , originea lor este latina, ramasa prin cultura latina

Corect sunt hidronime latine "ramase prin cultura latina" valahilor. Ca doar nu or fi fost lasate de latini ... ungurilor, veniti in Panonia in sec. X si in Ardeal de abia in sec. XI-XII. Lamurit? La cum te stiu nu  prea cred.

Si ce inseamna "adevarat, insa doar pentru primele decenii, dupa care a inceput procesul de adaptare la civilizatia europeana ". Ce treaba are toponimia rom^neasca cu "adaptarea la civilizatia europeana" ?

#3240
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017
La 1000 inca nici nu avem schisma, Bizantul isi pierde influenta asupra Ungariei abia dupa 1200. Este un fapt

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate