Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa pod " Sold peaje neexpir...

Problema stabilizator tensiune cu...

VENTILATOR

Comunicare cu animale moarte ?
 Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis
 Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 

Panouri Fotovoltaice II

* * * * * 7 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
9738 răspunsuri în acest subiect

#8533
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.921
  • Înscris: 22.12.2005

 diabloss, on 21 ianuarie 2023 - 17:22, said:

A innebunit lumea asta cu totul sau mi se pare mie?
Am montat 28 de panouri cu pozat fire si tot ce trebuie  pana la invertor si firide , totul pozat , mascat frumos si estetic.
Total 15Kw ongrid.
Chem un instalator electrician autorizat ANRE (cu referintele cele mai bune in connectari si cu multe proiecte de foto-voltaice la activ)
sa faca conexiunile si racordurile la invertor la contoar si tot restul si spune nonsalant inainte de orice ca ma costa 5250 euro!!!!!!!

Pentru 20 de fire de connectat in tablou+invertor 5250 euro ???
Pentru 2 maximum 3 ore de umblat cu surubelnita 5250 euro?

Am montat un rack cu un ups in el , multe suruburi.
inca 3 servere cu putine suruburi, 2 switchuri si un APC. cam 1zi jumate de munca fizica.
si inca 3 zile instalat "windows next next" :)
gata datacenterul.
cat merit sa primes salariul pentru asta?

#8534
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.030
  • Înscris: 16.06.2006
Nu e chiar asa.

Sunt de acord cu remunerație corecta pentru munca intelectuala.
Dar speta descrisa e marlanie.

Tariful propus e o manopera completa pentru tot sistemul, adica montare panouri pe casa, cablare, conectare, tablou conexiuni si protectii.

Pentru mine e clar ca instalatorul nu a vrut sa refuze dar daca ar fi fost o ocazie de facut bani usor, de ce sa nu profite de situatie.

Editat de radurus, 22 ianuarie 2023 - 11:08.


#8535
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.907
  • Înscris: 07.06.2019

 foxbat, on 22 ianuarie 2023 - 10:14, said:

cat merit sa primes salariul pentru asta?
Daca îmi dai mai multe date, îți spun exact. Sume brute!
Ai făcut doar field engineering, adică instalare și conectare fizica? Se plătește cam 300-400e/zi.
Ai configurat virtualizare, se adaugă încă 400-600e/zi. Ceva routing?
Daca mai ai nevoie de astfel de contracte, dă-mi mesaj, mă disperare o droaie, dar eu nu fac FE, dar doar arhitectura.

@diablos, daca treci de 600V, deja ai nevoie de grad III. Vezi cum legi panourile.

Editat de anothertwo, 22 ianuarie 2023 - 12:18.


#8536
paulierco

paulierco

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 343
  • Înscris: 12.10.2005
@anothertwo

N-am stiut ca exista din astea, ma bag eu cu de toate, routing, virtualizare, firewall (inclusiv certificari).

#8537
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.389
  • Înscris: 02.07.2009

 anothertwo, on 22 ianuarie 2023 - 12:17, said:

@diablos, daca treci de 600V, deja ai nevoie de grad III. Vezi cum legi panourile.
Haideti sa mai si verificam ce auzim!

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  ANRE.jpg   177,39K   48 download-uri


#8538
florianu

florianu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 233
  • Înscris: 03.08.2017

 onobeka, on 21 ianuarie 2023 - 18:48, said:

Te pui cu burta pe carte daca ai timp, examenul se da la Sibiu, in 30 min ai rezolvat subiectul daca ai invatat bine, apoi iti faci singur.

Nu e chiar asa - din proprie experienta explicam:

1. ai nevoie de gr. II pt 15KW (gr. I este mai mic de 10KW si mai mic de 1KV)
2. pt gr.II ai nevoie de minim facultate de profil tehnic (nu neaparat electro dar conexe), post-liceala profil electro, ori experienta 2-3 ani (CPA4 ori mai mare)
3. dupa ce iei examenul (daca il iei) ai nevoie de firma, SRL ori PFA - nu poti semna/executa altfel lucrari (chiar si pt lucrari efectuate in limita competentelor gr.I)
4. pt SRL ai nevoie de 2 electricieni cu 2B, 2A, 2 A+B - combinatii...+ atestare firma ANRE
5. chiar daca faci PFA, nu ai dreptul sa semnezi/executi lucrari decat in colaborare cu alt electrician autorizat ANRE si PFA, deci oricum trebuie sa te rogi de cineva, ori sa incluzi persoane care nu au efectuat lucrarea (chiar si pt lucrari efectuate in limita competentelor gr.I)

Acu, referitor la lucrarile in regie proprie semnate de altcineva, legea spune clar (si e lege nu tocmeala):
-Electricianul autorizat ANRE nu are dreptul sa semneze lucrari pe care nu le-a executat sau supravegheat!
Asta inseamna ca, daca ia cei 5250 de euro isi risca pielea - tu poti la orice ora sa ii faci probleme, sa nu mai vorbim de situatia in care ia ceva foc datorita "profesionalismului" lucrarii.

Pe de alta parte asta nu inseamna ca cei 5250 de euro sunt justificati - eu zic ca a fost intalnit un electrician frustrat si putintel cam excroc..

#8539
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.907
  • Înscris: 07.06.2019

 pyxyit, on 23 ianuarie 2023 - 07:43, said:


Haideti sa mai si verificam ce auzim!
Mă scuzi! Trebuia sa verific întâi.
Ideea de baza rămâne, nu aduci pe oricine să facă legăturile.

 florianu, on 23 ianuarie 2023 - 09:29, said:


Asta inseamna ca, daca ia cei 5250 de euro isi risca pielea - tu poti la orice ora sa ii faci probleme, sa nu mai vorbim de situatia in care ia ceva foc datorita "profesionalismului" lucrarii.


Fara sa jignesc pe cineva, sper ca din banii încasați de electricieni (de orice natură), să păstreze și să plătească x procent pentru asigurare de răspundere profesională, altfel nu vad cum ar putea acoperi eventualele pagube create dintr-o greșeală.

Editat de anothertwo, 23 ianuarie 2023 - 09:36.


#8540
florianu

florianu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 233
  • Înscris: 03.08.2017

 anothertwo, on 23 ianuarie 2023 - 09:40, said:

Fara sa jignesc pe cineva, sper ca din banii încasați de electricieni (de orice natură), să păstreze și să plătească x procent pentru asigurare de răspundere profesională, altfel nu vad cum ar putea acoperi eventualele pagube create dintr-o greșeală.

Asta cand se va introduce asigurarea obligatorie de malpraxis la electricieni, la fel ca la medici...Posted Image
Pana atunci, avem autorizarea ANRE ca masura de siguranta!

Editat de florianu, 23 ianuarie 2023 - 10:10.


#8541
diabloss

diabloss

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 939
  • Înscris: 14.02.2007

 florianu, on 23 ianuarie 2023 - 09:29, said:

Nu e chiar asa - din proprie experienta explicam:

1. ai nevoie de gr. II pt 15KW (gr. I este mai mic de 10KW si mai mic de 1KV)
2. pt gr.II ai nevoie de minim facultate de profil tehnic (nu neaparat electro dar conexe), post-liceala profil electro, ori experienta 2-3 ani (CPA4 ori mai mare)
3. dupa ce iei examenul (daca il iei) ai nevoie de firma, SRL ori PFA - nu poti semna/executa altfel lucrari (chiar si pt lucrari efectuate in limita competentelor gr.I)
4. pt SRL ai nevoie de 2 electricieni cu 2B, 2A, 2 A+B - combinatii...+ atestare firma ANRE
5. chiar daca faci PFA, nu ai dreptul sa semnezi/executi lucrari decat in colaborare cu alt electrician autorizat ANRE si PFA, deci oricum trebuie sa te rogi de cineva, ori sa incluzi persoane care nu au efectuat lucrarea (chiar si pt lucrari efectuate in limita competentelor gr.I)

Acu, referitor la lucrarile in regie proprie semnate de altcineva, legea spune clar (si e lege nu tocmeala):
-Electricianul autorizat ANRE nu are dreptul sa semneze lucrari pe care nu le-a executat sau supravegheat!
Asta inseamna ca, daca ia cei 5250 de euro isi risca pielea - tu poti la orice ora sa ii faci probleme, sa nu mai vorbim de situatia in care ia ceva foc datorita "profesionalismului" lucrarii.

Pe de alta parte asta nu inseamna ca cei 5250 de euro sunt justificati - eu zic ca a fost intalnit un electrician frustrat si putintel cam excroc..

Am impresia ca dl electrician fie urmareste forumul aici fie a avut o "revelatie" fiindca a venit azi sa verifice instalatia / conexiunile si a solicitat 1250 euro pentru verificarea efectuata si procesarea dosarului si hartiilor.
Mi-a spus ca a fost o greseala , 5250 euro era pretul montajul de la zero inclusiv dosar si hartii pentru 14,84Kw putere instalata.
A verificat instalatia de vreo 3 ori cu vreo 2 sau 3 aparate , a re-izolat in vreo 2 locuri, i-am platit 1250 euro si acum astept sa imi aduca ultimele hartii si confirmarea ca totul e OK.

#8542
florianu

florianu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 233
  • Înscris: 03.08.2017
asa mai merge...

#8543
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.030
  • Înscris: 16.06.2006
Asa mai zic si eu.
Cifra e mai aproape de adevar.

#8544
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.169
  • Înscris: 10.04.2006
In urma cu multi ani puteai sa-ti faci dosarul singur daca erai absolvent de politehnica cu specializari electro sau automatica. Astazi poti sa dai examenul fiind absolvent de aceleasi specializari. Eu unul ma incadrez si nu doar cu facultatea ci si cu studiile de apoi. Practica este un criteriu pentru absolvirea facultatii. Se pare ca multi dintre voi cred ca electricienii sunt o specie aparte cu avantaje morfologice. Fara carte nu se poate, dar fara sa fii calfa prin toate jegurile de firme care vand intrerupatoare, se poate.

#8545
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.030
  • Înscris: 16.06.2006
Am absolvit liceul energetic pe inalta tensiune.
Am completat acum 10 ani cu inginerie mecatronica.
Daca e asa cum zici cred ca m-as incadra fara probleme.

Editat de radurus, 23 ianuarie 2023 - 14:55.


#8546
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.916
  • Înscris: 27.02.2008

 diabloss, on 23 ianuarie 2023 - 13:52, said:

Am impresia ca dl electrician fie urmareste forumul aici fie a avut o "revelatie" fiindca a venit azi sa verifice instalatia / conexiunile si a solicitat 1250 euro pentru verificarea efectuata si procesarea dosarului si hartiilor.
Mi-a spus ca a fost o greseala , 5250 euro era pretul montajul de la zero inclusiv dosar si hartii pentru 14,84Kw putere instalata.
A verificat instalatia de vreo 3 ori cu vreo 2 sau 3 aparate , a re-izolat in vreo 2 locuri, i-am platit 1250 euro si acum astept sa imi aduca ultimele hartii si confirmarea ca totul e OK.
Pana la urma ce intelegem din toata teaba asta, ca doar sa lege firele si sa faca o verificare costa peste 80E per kw instalat? Pai daca aveai 30kw instalati, costa 160E doar pt ca lega cateva fire in plus? A facut ceva configurari in invertor..etc?

Ma apuc si eu de meseria asta..ca vad ca se castiga binisor, 1250 eur in cateva ore..nu-i de 'colea'..

Totusi, un pret fail-play, sau mediu (ca in ziua de azi nu cred ca mai exista fair-play) cat ar fi pe montaj panouri, tras si legat legat cablaria in tablourile AC/DC/invertor, cu/fara baterie per kw?  Nu mai pomenesc de impamantare..

Intreb de curiozitate, ca si eu mi le-am montat singur pe o casuta a lemnelor..iar invertorul, tablourile si bateria in demisol. Macar sa stiu ce-am economisit.

Inteleg preturile la materiale sa fie calculate pe kw instalat, numar de panouri si tablouri DC/AC, montaj la sol sau pe acoperis... impamantare per metru liniar..etc..Insa si legarea firelor in invertor/tablouri tot per kw se calculeaza?

Editat de manghels, 23 ianuarie 2023 - 16:16.


#8547
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.169
  • Înscris: 10.04.2006

 radurus, on 23 ianuarie 2023 - 14:49, said:

Am absolvit liceul energetic pe inalta tensiune.
Am completat acum 10 ani cu inginerie mecatronica.
Daca e asa cum zici cred ca m-as incadra fara probleme.
Eu nu vad nici o clauza potrivnica.

#8548
diabloss

diabloss

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 939
  • Înscris: 14.02.2007

 manghels, on 23 ianuarie 2023 - 16:14, said:

Pana la urma ce intelegem din toata teaba asta, ca doar sa lege firele si sa faca o verificare costa peste 80E per kw instalat? Pai daca aveai 30kw instalati, costa 160E doar pt ca lega cateva fire in plus? A facut ceva configurari in invertor..etc?

Ma apuc si eu de meseria asta..ca vad ca se castiga binisor, 1250 eur in cateva ore..nu-i de 'colea'..

Totusi, un pret fail-play, sau mediu (ca in ziua de azi nu cred ca mai exista fair-play) cat ar fi pe montaj panouri, tras si legat legat cablaria in tablourile AC/DC/invertor, cu/fara baterie per kw?  Nu mai pomenesc de impamantare..

Intreb de curiozitate, ca si eu mi le-am montat singur pe o casuta a lemnelor..iar invertorul, tablourile si bateria in demisol. Macar sa stiu ce-am economisit.

Inteleg preturile la materiale sa fie calculate pe kw instalat, numar de panouri si tablouri DC/AC, montaj la sol sau pe acoperis... impamantare per metru liniar..etc..Insa si legarea firelor in invertor/tablouri tot per kw se calculeaza?
Deci pe scurt au fost 28 de panouri de 530W +  invertor Huawei SUN2000-15KTL-M0.
Sunt legate 4 x 7 panouri in serie dupa cum urmeaza 14 panouri pe est-sud si 14 nord-est.
Firele trase dar neconectate la invertor /sigurante/firida/inpamantare.
Dl Electrician (atestat C1 si C2 dupa spusele lui) doar le-a conectat si verificat cu testerul si apoi le-a pus sub tensiune si le-a mai verificat de doua ori a mai izolat in doua locuri.
Dupa care a completat hartii si a intocmit dosarul pe care cred ca l-a trimis catre ANRE un rand , o copie catre DelGrid Gaz sau DelGaz Grid (cum naiba ii cheama) si inca o copie la EON.
Mi-a emis factura si chitanta de 6138 de RON pe care le-am achitat si asta a fost totul.

Cu privire la atestarea ANRE ... din ce am vazut trebuie sa fii agent economic si cu ceva vechime in sectorul electric , nu am vazut nicaieri ca persoana fizica sa poti aplica si sustine examenul pentru B.

Editat de diabloss, 24 ianuarie 2023 - 11:04.


#8549
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.921
  • Înscris: 22.12.2005

 anothertwo, on 22 ianuarie 2023 - 12:17, said:

Daca îmi dai mai multe date, îți spun exact. Sume brute!
Ai făcut doar field engineering, adică instalare și conectare fizica? Se plătește cam 300-400e/zi.
Ai configurat virtualizare, se adaugă încă 400-600e/zi. Ceva routing?
Daca mai ai nevoie de astfel de contracte, dă-mi mesaj, mă disperare o droaie, dar eu nu fac FE, dar doar arhitectura.

@diablos, daca treci de 600V, deja ai nevoie de grad III. Vezi cum legi panourile.

LMA. Ti-am dat pm. Multumesc
Da -la  munca la ce am descris o  include tot ce inseamna PIF-ul, virtualizare, retelistica,
Rapsunsesem la topic si am mentionat doar activitatile ce seamna cu cele din discutia cu preturile dar in realitate asa cum ii pe la noi, FE = pizza cu de toate.
Stima!

#8550
diabloss

diabloss

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 939
  • Înscris: 14.02.2007
Intrebari pentru invertor Huawei SUN2000-15KTL-M0 .
Sunt/exista ceva optimizari specifice? Fiabilitate in timp?
Merita sa ii cumpar si modulul 4G ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate