Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Panouri Fotovoltaice II

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
9723 replies to this topic

#7867
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
deci sa înțeleg ca dacă tensiunea în casă când invertorul produce, creste la 253 mai mult de 10 minute ar trebui sa se declanșeze protecția.
Întreb pentru ca am spike-uri de 251V în special când nu am consumatori și invertorul produce în zona lui maximă (8200W). Și voiam sa știu dacă trebuie sa îmi fac griji.
Se vede în atașament relația între producție și voltaj AC.

Edited by danfizesan, 15 July 2022 - 20:11.


#7868
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Invertorul ar trebui sa se deconecteze daca tensiunea depaseste 264.5V pentru 0.5 secunde.

Aia cu 10 minute este o cerinta speciala si nu se aplica la tine ... vezi nota de subsol de sub tabela.

PS: O tensiune marita in casa ar putea fi cauzata si de rezistenta electrica mare intre invertor si bransament (cabluri prea subtiri sau contacte slabe).

#7869
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
La tine în ce limite variază tensiunea?

#7870
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
220V - 245V

Attached Files



#7871
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008

View Postkolfleading, on 15 iulie 2022 - 20:47, said:


PS: O tensiune marita in casa ar putea fi cauzata si de rezistenta electrica mare intre invertor si bransament (cabluri prea subtiri sau contacte slabe).
Având în vedere o producție de 8200W, și o tensiune ideala de 230V ar rezulta un curent de 35.6A. Ce secțiune ar trebui sa aibă firele între invertor și panoul de siguranțe (distanta de 1,5m)?

#7872
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
10 mmp.

Insa mai conteaza si firele dintre tabloul de sigurante si cutia de bransament si calitatea legaturilor din tabloul electric si din cutia de bransament.

#7873
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Salutare, o întrebare constructivă. :D
Cum se montează panourile pe un acoperiș de tablă ondulată gen Lindab pentru a nu avea probleme cu zăpada mai ales în zonele de munte unde e posibil să ningă mult?
Panourile de bine să fie montate mai distanțate de tablă să treacă zăpadă pe sub ele sau mai aproape de tablă?
Sau cum se face?
Mă gândesc mai ales la cazul când ar ninge foarte mult și panourile ar fi montate în partea de jos a acoperișului și ar veni zăpadă din vârful acoperișului.

Attached File  IMG_20220714_210534~2.jpg   205.45K   44 downloads

Edited by bbogdanmircea, 17 July 2022 - 07:04.


#7874
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,195
  • Înscris: 22.05.2003
E o non-problema, pt ca iarna + zapada  = productie 0.

#7875
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Nu înțeleg răspunsul sincer.
Eu sunt preocupat să nu le rupă zăpadă, le pun jos tocmai să le pot curăța mai ușor.

#7876
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
dai pace e neatent

in principiu daca vine zapada de sus poate fi o problema , vad ca nici opritori de zapada nu ai . de preferat este sa le pui sus la coama dar sunt mai greu de curatat de praf
punele la circa 10cm distanta de tabla sa aiba ventilatie buna vara cand se incing le scade productia .

ce fel de regulator vei avea mppt sau pwm . poate nu e chiar bine sa alegi acea varianta ca si pozitie din desen . eu as prefera sa le pun culcate incepand de la coama in jos pe un singur rand , astfel zapada nu ar fi o problema .

Edited by marius_vfp, 17 July 2022 - 07:28.


#7877
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Pai daca le pun de la coama o sa fie imposibil de curatat iarna, ma gandeam sa le insir pe un rand pe orizontala jos asa cum am desenat, cred ca ar incapea macar 8 in picioare, iar restul de 4-5 sa mai pun un rand deasupra.
Invertor oscilez intre Huawei 6 KTL si Growatt MIN6000TL, ambele sunt de 6 kW dar si mie mi se pare mai bun Growatt ca si interfata dar Huawei este mult mai scump, poate sa-mi spuna cineva de unde vine aceasta diferenta.
M-am uitat la tot am citit manualul complet, m-am uitat la video etc dar nu vad mare diferenta intre ele.
Pentru prinderea panourilor pe tabla ce recomandati, parintii mei nu prea vor sa dea gauri in tabla desi tot cu suruburi de tabla e prinsa si tabla, n-as dori sa bag prea multi bani in sistemele alea de aluminiu, ma gandeam sa pun 2 profile metalice orizontale in paralel si de ele sa prind panourile, iar profile prinse de tabla poate cu suporti K2 pentru tabla.
https://distributie-...linat-ro/1#page
Astept pareri.
Am vazut ca la ambele invertoare, conectorul AC nu are decat niste cleme de tip WAGO si cam atat, nu e cam slabut pentru 6kW?
Sau poate la variantele de 6kW au alt tip de conectori mult mai sanatosi, nu cred ca tin clemele alea 27 A + o marja de siguranta.

Edited by bbogdanmircea, 17 July 2022 - 08:08.


#7878
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008
Sunt niste holsuruburi speciale.
Se numesc prezoane lemn metal.
Uite aici cum arata.

Attached Files


Edited by st3fan19, 17 July 2022 - 08:05.


#7879
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Ce faci tu doar cu 4 panouri?

Le poti monta linistit, nu se intampla nimic. Pui suportii de montaj intre tabla si barele de prindere a panourilor la 80 cm, de preferabil pe capriori.

Panourile rezista mecanic fara probleme la greutati mari.

Suportii standard de montaj pe tabla sunt de minim 10 cm, lucru care te ajuta la racire. Nu are treaba cu zapada.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_89Yd9W9YwY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7880
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Vreau sa pun 13 deocamdata.
Tocmai ce am descoperit tutorialul de la K2 Systems ...
https://base.k2-syst...com/#/tutorials

#7881
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005

View Postbbogdanmircea, on 17 iulie 2022 - 07:56, said:

Pai daca le pun de la coama o sa fie imposibil de curatat iarna, ma gandeam sa le insir pe un rand pe orizontala jos asa cum am desenat, cred ca ar incapea macar 8 in picioare, iar restul de 4-5 sa mai pun un rand deasupra.
Invertor oscilez intre Huawei 6 KTL si Growatt MIN6000TL, ambele sunt de 6 kW dar si mie mi se pare mai bun Growatt ca si interfata dar Huawei este mult mai scump, poate sa-mi spuna cineva de unde vine aceasta diferenta.
M-am uitat la tot am citit manualul complet, m-am uitat la video etc dar nu vad mare diferenta intre ele.
Pentru prinderea panourilor pe tabla ce recomandati, parintii mei nu prea vor sa dea gauri in tabla desi tot cu suruburi de tabla e prinsa si tabla, n-as dori sa bag prea multi bani in sistemele alea de aluminiu, ma gandeam sa pun 2 profile metalice orizontale in paralel si de ele sa prind panourile, iar profile prinse de tabla poate cu suporti K2 pentru tabla.
https://distributie-...linat-ro/1#page
Astept pareri.
Am vazut ca la ambele invertoare, conectorul AC nu are decat niste cleme de tip WAGO si cam atat, nu e cam slabut pentru 6kW?
Sau poate la variantele de 6kW au alt tip de conectori mult mai sanatosi, nu cred ca tin clemele alea 27 A + o marja de siguranta.

Eu nu am curatat niciodata panourile si arata impecabil. Daca ar fi montate la 8-10 grade, e posibil sa se depuna mizerie pe ele. Dar la 30-35 de grade se curata singure de la ploi si zapezi.
Nu ai probleme cu gaurirea tablei, sunt suporti profi, cu membrana de EPDM. Doar sa fi atent la montaj, sa insurubezi suportii pe onduleul superior al tablei.
Daca gasesti Huawei, mergi pe el. Are 10 ani garantie, plus asistenta tehnica in Romania.
Conectorii pe AC sunt foarte robusti la ambele invertoare sugerate de tine.

#7882
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Pai si Growatt are suport destul de bun din ce am vazut, si e cu cel putin 1000 RON mai ieftin.
Exista vreun dezavantaj la Growatt modelul XE care nu suporta baterie fata de Huawei.
Stiu ca Huawei suporta baterie, dar la cat costa e ca si cum nu ar suporta ...
Am vazut acum tutorialul de la K2, am inteles cum se monteaza, cred ca iau acele suruburi doar iar restul fac eu, sunt cam scumpe profilele alea de aluminiu si clemele alea,
probabil ajuta multa sa gasesti mai usor pozitia la panouri si sa le muti daca ai nevoie.

#7883
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Nu stiu sa fie asistenta tehnica pe Growatt in Romania. Nu ar fi rau, momentana stau mai bine cu stocurile de invertoare decat Huawei.

Modelele cu XH de la Growatt sunt hybride, la fel ca Huawei.

Daca iti faci tu sistemul nu o sa poti deveni prosumator. Doar daca o sa gasesti ulterior o firma dispusa sa isi asume lucrarea facuta de tine.

#7884
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Dap, știu faza cu firma care trebuie să aprobe dacă fac eu, sper să reușesc.
O întrebare de principiu, văd că unii pun tablourile și invertorul pe un perete exterior, alții la interior.
Având în vedere că invertorul produce căldură eu aș pune la interior, plus că fiind la casă parcă e și mai protejat
la interior.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate