Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Panouri Fotovoltaice II

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
9709 replies to this topic

#73
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Extinderea retelei peste 100m se face DOAR dupa intocmirea in prealabil a unui dosar care sa contina printre altele avize de la mediu, ridicare topo, avize de la primarie (pt ca sapi pe domeniul public), avize de la electrica care sa iti spuna conditiile de extindere, ... etc. Dupa ce ai tot dosarul completat si avizat corespunzator poti trece la etapa a doua, ce legata efectiv de sapaturi, bransamente, etc.

Ca si persoana fizica, conform legii, NU se mai permite extinderea retelei daca depasesti 100m. Extinderea peste 100m se poate face doar daca esti persoana juridica doar dupa intocmirea acelui dosar si, bineinteles, folosind o firma agreata in acest sens.

#74
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009

View PostArayan, on 09 decembrie 2015 - 11:53, said:

-In sfarsit am gasit si eu un coleg f.inteligent care mi-a dat cel putin o ideie foarte buna.;si anume sa incerc sa schimb(sau sa transform) pe cat posibil consumatorii direct pe tensiunea generata de panouri ocolind cat mai mult posibil invertorul.Problema alimentarii casei cu tensiune continua redusa si eliminarea totala a invertorului ar putea fi si ea cred mai usor rezolvata prin trasarea unei singure coloane Cu.de 6 mm2 de-a lungul casei,si care sa fie alimentata undeva pe la mijloc,in acest caz se poate racorda din loc in loc cred fara probleme direct la instalatia existenta prin dozele de ramificatie existente.Iar dupa contorul de retea sa se intercaleze un trafo si redresor la tensiunea panourilor..Astfel folosind un analizor in U.s-ar putea trece automat de pe o sursa pe alta folosind si dramuind astfel in permanenta fiecare amper oferit de zeul Soare-Ce ziceti?
Inseamna ca esti nou pe aici, subiectul s-a discutat la greu pe acest forum(Partea I)

#75
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View Postpyxyit, on 10 decembrie 2015 - 20:10, said:

Inseamna ca esti nou pe aici, subiectul s-a discutat la greu pe acest forum(Partea I)

-Unde ai fi vazut si tu partea I -a a acestui...forum?

#76
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
http://forum.softped...i-fotovoltaice/
Aici

#77
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
alta oferta interesanta (de data asta din Buc) :

http://olx.ro/oferta...html#0f6ed10e0b

#78
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009
Daca asta e partea a II a....

#79
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View Postpyxyit, on 11 decembrie 2015 - 23:35, said:

Daca asta e partea a II a....

-Partea a II-a a subiectului nu a forum-ului

#80
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Bine bine.

View Postpexic, on 11 decembrie 2015 - 22:38, said:

alta oferta interesanta (de data asta din Buc) :

http://olx.ro/oferta...html#0f6ed10e0b
Ma spart 92V. La chargerele normale ai 150V pe intrare.
Pai nu poti pune 2 in serie.
Poti pune numa in paralel.
Da oricum e un pret bunicel.

Edited by st3fan19, 12 December 2015 - 03:04.


#81
spartan

spartan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 23.01.2007
Apropo de branșarea la utilități prin alte părți.
Am un amic prin SUA care mi-a povestit că în momentul în care ai autorizația de costrucție, gazul, lumina, canalizarea și chiar asfaltul trebuie să îți fie aduse până la locația respectivă pe cheltuiala primăriei.
Dar tot același amic mi-a mai spus și că impozitul anual pentru proprietatea respectivă este de ordinul miilor de $.
Noi am vrea facilitățile din USA, dar impozite ca în RO... cam greu!!!

Edited by spartan, 12 December 2015 - 07:13.


#82
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009

View PostArayan, on 12 decembrie 2015 - 00:48, said:

-Partea a II-a a subiectului nu a forum-ului
Uite mai jos cum apare cand cauti un subiect. Altfel eu accept si "subiect" cum zici tu, altii zic topic. Dupa cum te-ai exprimat credeam ca nu stii ca s-a discutat f.mult pe tema respectiva. Eu zic sa ne oprim acum cu "contrele" astea de copii.
Eu am vrut la inceput sa ma alimentez direct din panou, dar nu merge (poate o pompa de apa care umple un bazin ar merge) pentru ca orice dispozitiv in plus inseamna pierderi. Daca poti grupa cat mai aproape consumatori pe 12Vcc e perfect, daca esti dispus sa-ti faci instalatia casei cu sarme mai groase iar e bine. Nu uita sa-i instruiesti si pe ceilalti membrii ai familiei despre ce ai facut(in caz ca apar probleme cand nu esti acasa).

Attached Files


Edited by pyxyit, 12 December 2015 - 10:54.


#83
teo3

teo3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 30.01.2004

View Postspartan, on 12 decembrie 2015 - 07:12, said:

Apropo de branșarea la utilități prin alte părți.
Am un amic prin SUA care mi-a povestit că în momentul în care ai autorizația de costrucție, gazul, lumina, canalizarea și chiar asfaltul trebuie să îți fie aduse până la locația respectivă pe cheltuiala primăriei.
Dar tot același amic mi-a mai spus și că impozitul anual pentru proprietatea respectivă este de ordinul miilor de $.
Noi am vrea facilitățile din USA, dar impozite ca în RO... cam greu!!!

Asa, si ce-i cu asta, pana la urma macar acolo stii o treaba, ai bani sa sustii o casa te bagi, nu ai nu te bagi, dar macar ai tot ce-ti trebuie si traiesti omeneste, asa ca...
Nu ca la noi, platesti putin la impozit, nu peste tot ce-i drept, dar nici nu traiesti omeneste.
Asta este o situatie cunoscuta, ca se dau autorizatii fara sa vrea sa faca si utilitati. Nu stiu daca legea nu ii poate obliga daca au dat autorizatie sa faca si utilitatile, pana la urma nu-i treaba mea ca nu au verificat daca nu se fac pana la terenul meu utilitati, sa se descurce.
As putea sa-i dau in judecata ca mi-au dat autorizatie si acum nu-mi mai fac utilitati.
Numai ca autorizatiile astea sunt date stim noi cum, deci se stie din capul locului ca nu o sa fie utilitati, deci...

Eu, de exemplu, nu am decat curent, noroc ca sunt mai in marginea cartierului si s-a asfaltat pentru niste case ale unui "baiet destept" si nu am decat vreo 50m de drum din pamant, insa restul caselor...d-zeu cu mila, mi-e mila ce cei pe care-i vad trecand pe ploaie sau zapada...
Toate astea sub atenta obladuire a statului, a primariei, samd. Este un cartier ANL care a promis ceva acum vreo 10 ani si nici pana in ziua de azi nu s-au intamplat, deci...
As fi preferat atunci sa stiu ca ma costa 1000eu impozitul pe an, dar sa am tot ce-mi trebuie, de la curent pana la politie si gradinite, si m-as fi gandit, as fi calculat si as fi hotarat, in functie de disponibilitati, daca imi permit sau nu, asa... am platit bransarea, nu extrem, dar am platit, plus ca stau de cava ani cu fosa, put, fara drum, lumina in strada si altele, si toate astea se afla in Bucuresti Posted Image(, nu in afara sau in zona Bucurestiului. Nu mai vorbesc de scoli, gradinite, politie, parcuri, parcari, etc., toate fiind prinse in proiectul pompos prezentat de ANL. Stiu ca este o semi-teapa, dar ne luptam cu primaria pentru orice rahat pe care-l fac acolo si mai si castigam din cand in cand. Posted Image

Asa ca adevarul este undeva la mijloc. Sa nu se mai dea autorizatii atata vreme cat se stie clar ca nu se vor face utilitati in viitorul apropiat, sa vedeti atunci ce si cum.
Bine, proiectul asta are acord cu toti furnizorii, deci trebuia sa se faca utilitatile, dar deh, politica este bagata peste tot. Pentru "baietii destepti", este valabil si la energia verde, se gasesc bani pentru utilitati, pentru noi, astia mici, insa, nu se gasesc.

Imi pare dau de offtopic.

Edited by teo3, 12 December 2015 - 11:45.


#84
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postspartan, on 12 decembrie 2015 - 07:12, said:

Noi am vrea facilitățile din USA, dar impozite ca în RO... cam greu!!!
Impozitele in Romania fata de SUA in valoare absoluta sau in procente? Posted Image

http://www.mediafax....de-ani-10345246

#85
Dor

Dor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 15.12.2005
Si procentual si in valoare absoluta, sunt zone in SUA cu taxe locale mai mici decat acum in Romania. E oarecum aiurea sa compari mere cu pere si SUA cu Romania, democratia cu ca si democratia, cultura bazata pe incredere cu cea bazata pe inselaciune - da, romanii sunt majoritar borfasi.. Acolo aceste taxe locale sunt percepute altfel de catre cetateni, nu ca un bir, ci ca o contributie la comunitate - concept nul in Romania. De regula, nivelul taxelor locale este fix exact nivelul suportabil si dorit de alegatori. Sunt cazuri in care chiar cetatenii doresc taxe locale foarte mari - ghici de ce ? Sa nu se aciuzeze vreun roman de-al lor.

Chiar falsa mema a nivelului scazut de impozite in Romania si necesitatea ridicarii lor este una introdusa de tagma jefuitorior prin zvonerii si raspandacii media si sosonarii locali pentru a pregati populimea de marea jumuleala - pentru ca acum valoarea nu mai e data de milioane ci de miliarde.

#86
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Absolutely agree

On-topic:Attached File  Comparatie preturi panouri fotovoltaice 002.zip   11.54K   82 downloads

#87
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View Postaddysoftware, on 12 decembrie 2015 - 17:46, said:


Asadar, e o buna oferta... si conform excel-ului tau, si sunt si noi... (ma omori in Linux TahrPup cu atasamentele zip, nu se poate posta direct fisierul in format .xls? :-))) ).

#88
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
faptul ca au rama este un mare plus, ne strangem de 40buc sa le luam la 100ron/buc ? eu as lua 10buc pt inceput..

#89
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
I'm in ... si sunt si din Bucuresti, deci probabil avantajos pt multi, including me... Intru cu 24

@Scorpionul: ba cred ca da, dar voiam sa fie mai micute sa ocupe spatiu putin (la cateva zeci de kile oricum nu-i mare diferenta, dar mdeh,io-s de moda veche). da'n linux nu-steti obisnuiti cu tar.gz?

#90
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View Postaddysoftware, on 12 decembrie 2015 - 23:08, said:

I'm in ... si sunt si din Bucuresti, deci probabil avantajos pt multi, including me... Intru cu 24

@Scorpionul: ba cred ca da, dar voiam sa fie mai micute sa ocupe spatiu putin (la cateva zeci de kile oricum nu-i mare diferenta, dar mdeh,io-s de moda veche). da'n linux nu-steti obisnuiti cu tar.gz?

x-archive si pupzip, nu-i problema... mie mi-a placut mult si DOS, tastez si acum la meserie format c: si altele, cand instalez pe un 486 Win 98... ehehhee, alte vremuri. Pentru jocuri, sunt jocuri faine pe care le iubesc si nu ruleaza sub Win 7 sau 8.

On-topic: m-ar interesa si pe mine 6 panouri, dar nu cred ca facem mare economie cumparand en-gross... cum le "redistribuim" apoi, prin toata tara, pe unde stam fiecare?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate