Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Panouri Fotovoltaice II

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
9709 replies to this topic

#2071
micky_elisa

micky_elisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.11.2014
Caut o sursa de arestoare si sigurante dc pt  fotovoltaice.Astept msg pe pm.Multumesc

#2072
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011

 micky_elisa, on 19 iunie 2017 - 05:35, said:

Caut o sursa de arestoare si sigurante dc pt  fotovoltaice.Astept msg pe pm.Multumesc
uite aici de calitate  la 1000v DC  trimit si in Romania

http://www.ebay.de/i...LUAAOSwjL5ZEEzC
SAU
http://www.ebay.de/i...X_aD5B7yExPYHEw
SAU
http://www.ebay.de/i...YAAAOSwPYZU2cbR
sau cauta produsele f bune ale unei firme poloneze

APAR PV safe

http://www.aparelect...ta/fotowoltaika
care asi vand produsele si pe ebay
aici
http://www.ebay.de/i...jCk4O0RF1A8G8YQ

Edited by sorinmircea, 19 June 2017 - 21:50.


#2073
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Aceste arestoare nu sunt potrivite pentru sisteme off grid unde se folosesc de regulă tensiuni DC de max. 150Vdc ci sunt adaptate pentru sisteme on grid de peste 500Vdc !!! Posted Image

DehnGuard 952 513

Edited by Viorelsolar, 19 June 2017 - 22:53.


#2074
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011

 Viorelsolar, on 19 iunie 2017 - 22:51, said:

Aceste arestoare nu sunt potrivite pentru sisteme off grid unde se folosesc de regulă tensiuni DC de max. 150Vdc ci sunt adaptate pentru sisteme on grid de peste 500Vdc !!! Posted Image

DehnGuard 952 513
constructiv sunt facute la fel.. Au in interior niste varistoare care la tensiuni foartte mari, adica la fulgere asi micsoareaza instantaneu rezistenta si pun la masa totul
Suitable for use in all PV systems..  FOR ALL.!!!!!
ce este diferfrit este tensiunea maxima  a panourilor conectate..
si pretul..
Max. PV voltage (UCPV)

#2075
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
SPD-urile cu descărcare în gaz tip DEHNGuard 952 513  nu au varistoare ,alea sunt alte tipologii pe care le găsești fabricate de MidNite Solar model MNSPD-115 ! Posted Image

#2076
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 sorinmircea, on 20 iunie 2017 - 08:30, said:

constructiv sunt facute la fel.. Au in interior niste varistoare care la tensiuni foartte mari, adica la fulgere asi micsoareaza instantaneu rezistenta si pun la masa totul
Pai da, dar varistoarele nu isi scad rezistenta la zero ci reteaza varful de tensiune de 50-200kV care ar aparea in lipsa lor , la o valoare egala cu cca 1,5 x tensiunea lor limita.
Niste varistoare de 1000V vor mentine tensiunea la 1300-1500V in timpul descarcarii. Nu o duc la zero. Nu "pun la masa totul".
Pentru instalatii la 130-140V (3 panouri) trebuiesc varistoare de 130-150V.

#2077
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
In sfarsit am reusit sa consum si eu ceva: 15, 17 si azi 21kwh.

Attached Files



#2078
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
Am și eu o întrebare legata de mufele  4 în 1, mc4 în speță după joncțiunea cablurilor, cablul care adună curentul de la 3-4 perechi de  panouri are aceeași secțiune de 4 mm2 ca și cele de intrare?40 de amperi DC mi se par cam mulți îngrămădiți în 4 mm2? Cei care au folosit sau lucrează frecvent îmi pot da o sugestie spre ceva calitativ și în țară dacă se poate? Mulțumesc.

#2079
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Cablul 4 in 1 are ieșirea pe 6mm2 ,numai cele 4 care intră au 4mm2, dacă te uiți atent pe ele ai să vezi notate secțiunea, cel puțin așa sunt scrise pe cablurile mele.Posted Image

#2080
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Alea sunt intentionate Ptr panouri de putere mici Ptr caravane barci etc. Nu Pune in paralel 3-4 fara siguranta individual pe panel. Dute cu fiecare panou la un busbar sau cutie unde le pui sigurante apoi le unesti cu un cablu la o grosime in functie de distanta de la cutie la charger.

#2081
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 Viorelsolar, on 03 iulie 2017 - 11:45, said:

Cablul 4 in 1 are ieșirea pe 6mm2 ,numai cele 4 care intră au 4mm2, dacă te uiți atent pe ele ai să vezi notate secțiunea, cel puțin așa sunt scrise pe cablurile mele.Posted Image
Cam subtire 6 mmp, are dreptate colegul Raul, 48 A nu merg bine pe 6mmp, "se inghesuie" si se incalzeste prea tare. Si se intampla exact cand e soare afara si e si caldura de la soare. Pt 4 panouri de 8A fiecare, trebuie sa folosesti cablu de minim 10mmp pentru transport. La 10mmp vei avea si ceva pierderi daca e lung, dar sa zicem ca astea nu te intereseaza, pt ca oricum e soare si energie in exces. Daca vrei sa calculezi si pierderile, spune.

#2082
iullius

iullius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 03.08.2003

 addysoftware, on 03 iulie 2017 - 13:52, said:

...48 A nu merg bine pe 6mmp...
Scuzati intrebarea de n00b, exista vreun tabel sau masura de calcul in functie de grosimea conductorului?
Eu am gasit asa ceva https://www.powerstr...m/Wire_Size.htm si nu prea se pupa cu ce vad aici, unde gresesc?

#2083
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Tips: Edison vs Tesla, aka curent continuu vs alternativ.

#2084
micky_elisa

micky_elisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.11.2014
Asa ceva?

Attached Files



#2085
iullius

iullius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 03.08.2003

 vast, on 03 iulie 2017 - 14:42, said:

Tips: Edison vs Tesla, aka curent continuu vs alternativ.
Damn!
Si eu care imi facui blocurile de 40p cu sirma de 4mm am muncit degeaba!
Conform graficului de mai sus ar fi trbuit sa pun de 25mm pentru 40p 40x2A ~80A, aia e bara de cupru nu mai este sirma!

#2086
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Exista, dar acele tabele sunt pentru diverse conditii de functionare; in general o sa gasesti imediat tabele pentru cabluri functionand la 230V pe single sau three-phase, calculate ptr pierderi 3%, camasa de poilivinil si bagate intr-un tub in perete. Pentru ceea ce facem noi aici (foarte joasa tensiune, pierderi necesare mici, cabluri in diferite conditii) este preferabil sa calculezi.

Formule de folosit :
Temperatura maxima la suprafata camasii cablului este 60-70grd ptr Polivinil chloride (PVC), poate fi de 90 sau 130 grd pt izolatii speciale.
Se impune deci o diferenta de temperatura maxima intre camasa si aerul ambiant, functie de temperatura mediului; sa zicem ca afara este 38 grd si cablurile sunt in plin soare, in acest caz se cauta cabluri cu izolatie rezistenta la temperatura inalta si la ultraviolete; in caz contrar daca cablurile nu sunt expuse la soare, PVC este ok

Deci avem (de exemplu) o diferenta de temperatura sa zicem 40 grd. Adica camasa cablului fara curent prin el 50 grd (de la soare), si cu curent prin el 90 grd.

Apoi se intra intr-un proces iterativ:
  • Se foloseste initial o dimensiune oarecare de sectiune de cablu, la "bunul simt" (4A/mmp). Sa zicem ca rezulta o sectiune de 10mmp. Se foloseste aceasta sectiune in calculele ulterioare si se cauta cablul fizic potrivit (pe net), pentru a vedea ce diametru are cu tot cu izolatie.
  • Se calculeaza capabilitatea de disipatie totala a cablului spre aerul ambiant, cu formula Pdc = S * k * dt, unde k=11..13W/mpK, Pdc = puterea maxima disipabila in Watt, S= suprafata totala a cilindrului reprezentat de izolatia cablurilor expusa la aerul ambiant in metri patrati, dt = diferenta de temperatura admisa . A nu se uita ca e vb de un cablu dus-intors, deci lungimea totala a cilindrului este dublul distantei.
  • Se calculeaza si puterea reala disipata de cablul nostru ales, la curent maxim:
  • Pd = I2R (Puterea disipata pe fire, in totalitate = Curentul la patrat x Rezistenta totala a cablurilor), unde R= ro*L/S vezi imediat sub
  • R = ro*L/S (Rezistenta cablurilor = rezistivitatea cuprului, 0.017 ohmi*mm2/m * Lungimea totala (de obicei 2 x distanta intre panouri si charger, sau intre charger si baterii) / Sectiunea cablu, in mm2
  • Daca puterea disipata pe cablu rezulta mai mare decat capabilitatea de disipatie, se rea calculul cu o sectiune mai mare de cupru.
  • daca puterea rezulta mai mica (sensibil mai mica), se reia calculele cu o sectiune mai mica de cupru.

 iullius, on 03 iulie 2017 - 14:58, said:

Damn!
Si eu care imi facui blocurile de 40p cu sirma de 4mm am muncit degeaba!
Conform graficului de mai sus ar fi trbuit sa pun de 25mm pentru 40p 40x2A ~80A, aia e bara de cupru nu mai este sirma!
Depinde. Cum sunt legate? Care este curentul nominal, curentul de 30 secunde si curentul de 2 secunde pt aplicatia ta?
De asemena, ajuta mult daca te legi la jumatatea "grupului"; curentul se distribuie in doua jumatati egal.e

Edited by addysoftware, 03 July 2017 - 15:10.


#2087
iullius

iullius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 03.08.2003

 addysoftware, on 03 iulie 2017 - 15:01, said:

Depinde. Cum sunt legate? Care este curentul nominal, curentul de 30 secunde si curentul de 2 secunde pt aplicatia ta?
De asemena, ajuta mult daca te legi la jumatatea "grupului"; curentul se distribuie in doua jumatati egal.e
Asta este unul din cele 14s:
Attached File  IMG_20170703_160358.jpg   156.26K   27 downloads

#2088
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 vast, on 03 iulie 2017 - 14:42, said:

Tips: Edison vs Tesla, aka curent continuu vs alternativ.
n-are treaba, chestia aia e doar ptr ca de obicei ai power factor subunitar; dar cum calculul se face la amperaj, nu la wattaj, calculul sectiunii cablului este acelasi.

 iullius, on 03 iulie 2017 - 15:08, said:

Asta este unul din cele 14s:

Tu ai de doua ori cate 4mmp, deci 8mmp. Fiind insa din doua fire, se considera separat. Fiecare din cele doua fire "duce" in aer liber in mod continuu cate 40A, dar cu incalzire apreciabila (probabil cca o suta de grade). Neavand izolatie, firele disipa ceva mai greu caldura (izolatia ofera o sectiune de disipatie mai mare catre aerul inconjurator, si are si pierderea prin radiatie mai mare decat metalul nativ; dar nu exista problema topirii izolatiei.
Ideal ar fi fost sa pui papucul la mijloc; o alta varianta ar fi sa ui inca un rand de papuci la capatul celalalt. In acest fel curentul folosibil se va dubla.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate