Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

circuit cap scara

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Omul-Ploii

Omul-Ploii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 02.12.2004
Am si eu o problema. In sufragerie imi pun 8 spoturi. Vreau ca de la intrarea in sufragerie sa pot aprinde 4 spoturi si daca mai e nevoie sa le aprind si pe celelalte. De la iesirea din sufragerie vreau sa le sting. Mi s-a spus ca nu este posibil acest lucru. Ca se poate doar daca se aprind toate 8 de la un intrerupator, ori sa stau in permanenta cu toate 8 spoturile aprinse nu este o solutie. Va rog sa ma ajutati.

#2
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Iti trebuie doua circuite cu doua intrerupatoare (parti ale unui intrerupator dublu), pe fiecare circuit fiind puse patru spoturi. Dar pentru asta mai e nevoie de un fir tras prin perete. Crezi ca te descurci?

#3
Omul-Ploii

Omul-Ploii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 02.12.2004

 bchendran, on Jan 24 2006, 15:12, said:

Iti trebuie doua circuite cu doua intrerupatoare (parti ale unui intrerupator dublu), pe fiecare circuit fiind puse patru spoturi. Dar pentru asta mai e nevoie de un fir tras prin perete. Crezi ca te descurci?
eu nu. mesterii cred ca da. Multumesc mult.

#4
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
1. Nu stiu ce sunt alea spoturi.

Am sters ce-am ediat, pentru ca intelesesem gresit. credeam ca vrei sa se aprinda automat cand intri in sufragerie si datusem ideia cu PIR, senzor d-ala de miscare.


pai, cred ca e ceva de genul asta cu 2 intrerupatore cu 2 pozitii fiecare:

-       qqqqq /----------------------------------------------------
-       -------/ qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq /-------------------------------------- Faza
-       gg K1--------------------------------------------/  k2

-       ------------------------------------------------------------------------------------- Nul
La intraea si la iesire dai comutatorul dintr-o parte in alta. Asta doar ca ideie.
q-urile nu insemna nimic, sunt doar pt. asezarea figurii.

Edited by Gurban_Dan, 24 January 2006 - 20:54.


#5
madbusu

madbusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 21.12.2006
tot despre cap-scara am o problema in esenta simpla

problema e mai mult de estetica....

am 2 comutatoare cap scara (le-am legat dupa o conexiune standard cap-scara) cu lumina de veghe(beculet de ala mic rosu care sta aprins cand e stinsa lumina)

am reusit sa fac conexiunile intre comut. si in principiu functioneaza .....dar nu imi merg becurile de veghe.

am incercat sa modif conexiunile pana nu mai merge nimic...adica daca se aprinde beculetu ala rosu ...nu mai merge cap scara cum tre ....deja am dureri de cap.

vrea sa mentionez ca am trecut cu faza prin comutataore ...iar cu nulul m-am intors de la bec!

deci, tre sa se lege cumva ca de aia sunt puse !...dar cum ???

#6
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nu stiu cum sunt conectate aceste indicatoare de tip martor in interiorul comutatorului si daca acestea sunt de tip LED sau tub cu neon. Sunt aceste indicatoare integrate in comutatoare sau sunt exterioare, adaugate de tine?
Probabil ca in situatia data lipseste o rezistenta/capacitate care sa aduca tensiune  indiferent de  starea comutatorului.

#7
madbusu

madbusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 21.12.2006
nu aunt adaugate de mine .....asa le-am cumparat .....si cred ca sunt tip neon .....nu cu LED!

#8
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nu stiu  modelul respectiv dar se pot face supozitii pe aceasta tema.
De exemplu daca in interior exista deja circuitul format dintr-un bec cu neon si o rezistenta, se mai poate pune pe firele comune cate un circuit similar pentru a fi o simetrie, vezi desenul atasat, care sa permita aprinderea tuburilor indiferent de pozitia comutatorului. Evident cand circuitul este ON tuburile martor sunt toate OFF.

Attached File  Neon_2x.JPG   25.56K   138 downloads

Attached File  Neon_2c.JPG   32.77K   106 downloads
Attached File  Neon_2d.JPG   32.83K   94 downloads

Edited by mister_rf, 21 August 2008 - 10:07.
corectie minora la primul desen atasat


#9
madbusu

madbusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 21.12.2006
mda .....acum stiu si ce e in interior.....dar

eu am legat dupa poza urmatoare

problema e ca nu stiu unde exact sa leg faza pe cele 3 pozitii....pt ca in pozitia OFF a becului cele 2 beculete martor sa fie aprinse!

Attached Files



#10
madbusu

madbusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 21.12.2006

 mister_rf, on Aug 20 2008, 14:16, said:

Nu stiu  modelul respectiv dar se pot face supozitii pe aceasta tema.
De exemplu daca in interior exista deja circuitul format dintr-un bec cu neon si o rezistenta, se mai poate pune pe firele comune cate un circuit similar pentru a fi o simetrie, vezi desenul atasat, care sa permita aprinderea tuburilor indiferent de pozitia comutatorului. Evident cand circuitul este ON tuburile martor sunt toate OFF.

merci mult acum e ok totul !

am studiat bine problema ..este cum ai zis tu .....imi trebuie cate 2 becuri martor in intrerupator,eu am numai un bec martor in ele.....altfel merge doar cand intrerupatoarele sunt numai intr-o anumita pozitie.

Adica....principiul de cap-scara merge e ok
dar cu aprinsul becurilor martor cand circuitul e pe OFF....merge doar juma.

#11
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Mai exista o posibilitate, asta in cazul cand elementele de semnalizare=becurile cu neon au tensiunea de prag suficient de mica, de 90-110Vac. In acest caz se poate folosi un singur bec cu doua rezistente conectate catre cele doua iesiri, conform desenului. Valoarea rezistentelor se alege de 110-150K.  Totusi in aceasta situatie  se micsoreaza lumina produsa de tuburi.
Verifica  initial ca aceste tuburi se aprind daca sunt inseriate si cu becul
uite schita

Attached File  Neon_1x.JPG   31.54K   90 downloads


si eventual daca experimentul este un succes, modificarile ulterioare

Attached File  Neon_3.JPG   49.02K   90 downloads

Edited by mister_rf, 21 August 2008 - 10:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate