Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 

Galaxy A5 (2016) - discutii generale

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3376 replies to this topic

#1801
piton

piton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 20.09.2007
E bine și asa!
Am constatat următoarele :fiind cu un prieten am introdus amprenta acestuia și pur și simplu deblocarea prin amprenta a devenit mai rapida și fără micile erori pe care le mai avea înainte.

#1802
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,864
  • Înscris: 03.01.2015
A5 2017 va face fotografii mai bune cu siguranță... A5 2016 e peste A5 2015 la acest capitol

#1803
cichity

cichity

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 18.03.2007
a5 2017 probabil va fi la nivelul unui s6.acum a5 2016,se afla undeva intre s5 si s6 la poze.

Edited by cichity, 12 December 2016 - 20:01.


#1804
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011

 piton, on 10 decembrie 2016 - 09:58, said:

Am incercat mai multe setari pentru camera si totusi pozele in miscare ies foarte prost. Este caracteristic pentru acest model sau are telefonul meu probleme? Ma asteptam ca, avand stabilizare optica, pozele sa iasa mai bine. Chiar si la cea mai mica miscare, ,,subiectul" iese blurat. Altfel, pentru scene statice, pozele sun ok.
funcția stabilizatorului optic este aceea de a anula mișcările cauzate de tremuratul mâinilor, oferind camerei capacitatea de a „trage” poze cu sensibilități (ISO) mai mici și cu timpi mai lungi de expunere. se observă cel mai bine la filmare, imaginea este mai fixă, chiar și atunci când mergeți.

este un lucru bun, deoarece la senzori atât de mici, vrei un ISO cât mai mic, așa ai poze mai curate, cu mai puțin zgomot de imagine.

telefoanele fără stabilizator optic trebuie să compenseze tremuratul mâinilor cu un timp mai scurt de expunere, ceea ce înseamnă că sunt și șanse mai mici ca subiecții mobili să iasă mișcați. un timp mai scurt de expunere înseamnă sensibilitate mai mare, care vine la rândul ei cu mai mult zgomot de imagine. you win some, you lose some.

S6 și S7 au același comportament agresiv cu timpul de expunere, deci pozele ies la fel de mișcate.

există și o soluție: în modul Pro, mergeți la ISO și setați-l cât mai sus (ISO 400 sau ISO 800), telefonul va fi obligat să scadă timpul de expunere (diafragma fiind fixă.) cu cât este mai sus, cu atât pozele sunt mai puțin mișcate, dar și cu mai mult zgomot.

Edited by bluke424, 13 December 2016 - 03:46.


#1805
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,864
  • Înscris: 03.01.2015
Bine punctat. Nu poți avea așteptări de DSLR de la o camera a unui telefon midrange

#1806
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 26.02.2006
Încărcat seara pe la ora 21, 100% , și dimineață la ora 7 doar 94%. Nu se descarca cam repede?

Attached Files



#1807
Nik44

Nik44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 12.04.2014

 sov, on 14 decembrie 2016 - 06:50, said:

Încărcat seara pe la ora 21, 100% , și dimineață la ora 7 doar 94%. Nu se descarca cam repede?
Pe timp de noapte închide traficul de date. Dacă utilizezi aplicația Facebook, vezi că e mare consumatoare de resurse.

#1808
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 26.02.2006
Inchid datele, cred ca asta influenteaza Starea de veghe. Si alte tipsuri pt Google Service si SO Android, care imi apar la consumarea bateriei?

#1809
cichity

cichity

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 18.03.2007
incearca un wipe cache.daca nu,factory reset.

#1810
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013
Nu.l mai invata prostii cu factory reset, ca pierde omul tot si iti umple frigiderul dupa

#1811
floryn77

floryn77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.09.2015
Actualizare Android ?

Sal, de aproape o lună am achiziţionat telefonul Samsung Galaxy A5 (2016) cumpărat de Black Friday Posted Image
Telefonul este foarte bun, îmi place, a meritat să îl cumpar.
Am primit telefonul cu Android 6.0.1 Posted Image Se mişcă bine la această versiune, nu sunt lag-uri sau probleme de genul ceea ce este un + după parerea mea
Mi-a apărut caseta cu actualizare software insă problema este că nu îmi scrie care versiune Android e disponibilă...
Intrebarea mea este urmatoarea... Merită să îl dau update, se va mişca mai lent sau mai rapid sau risc sa il stric ? Posted Image
Pana la urmă ce sfat îmi dati. Multumesc astept raspuns Posted Image

Edited by floryn77, 14 December 2016 - 20:40.


#1812
vasiii

vasiii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.06.2007
Sal,probabil iti apare ultimul update care contine patch-ul de securitate pentru luna noiembrie si aplicatia Facebook.Nu  se vede diferenta in utilizare,deci poti sa-l instalezi daca doresti.

#1813
cichity

cichity

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 18.03.2007

 bethlen, on 14 decembrie 2016 - 19:01, said:

Nu.l mai invata prostii cu factory reset, ca pierde omul tot si iti umple frigiderul dupa
eu am spus ce trebuie sa faca pentru a scapa de battery drain.pentru cei cu un minim de cunostinta,probabil stiu ca se va pierde totul din memoria interna.de ce nu-i dai tu o rezolvare mai buna?

Edited by cichity, 14 December 2016 - 22:07.


#1814
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013
Spune.i si efectul, ca nu toti au un "minim de cunostinta"

 floryn77, on 14 decembrie 2016 - 20:39, said:

Actualizare Android ?

Sal, de aproape o lună am achiziționat telefonul Samsung Galaxy A5 (2016) cumpărat de Black Friday Posted Image
Telefonul este foarte bun, îmi place, a meritat să îl cumpar.
Am primit telefonul cu Android 6.0.1 Posted Image Se mișcă bine la această versiune, nu sunt lag-uri sau probleme de genul ceea ce este un + după parerea mea
Mi-a apărut caseta cu actualizare software insă problema este că nu îmi scrie care versiune Android e disponibilă...
Intrebarea mea este urmatoarea... Merită să îl dau update, se va mișca mai lent sau mai rapid sau risc sa il stric ? Posted Image
Pana la urmă ce sfat îmi dati. Multumesc astept raspuns Posted Image
Eu sunt la zi cu updateurile, merge bine, tot de BF l.am luat

#1815
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 26.02.2006
La telefonul vechi lenovo aveam o funcție care oprea wifi și date mobile pe timpul nopții. Aici nu exista ceva asemănător? Ca nu găsesc sa se oprească automat acestea intr-un anumit interval orar( doar apelurile și alarmele am gasit)

#1816
Nik44

Nik44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 12.04.2014

 sov, on 15 decembrie 2016 - 07:08, said:

La telefonul vechi lenovo aveam o funcție care oprea wifi și date mobile pe timpul nopții. Aici nu exista ceva asemănător? Ca nu găsesc sa se oprească automat acestea intr-un anumit interval orar( doar apelurile și alarmele am gasit)
Cauta în setări "Nu deranjați" / "Interruption" (English.)

 bethlen, on 14 decembrie 2016 - 22:08, said:

Spune.i si efectul, ca nu toti au un "minim de cunostinta"
Eu sunt la zi cu updateurile, merge bine, tot de BF l.am luat


#1817
nicu201

nicu201

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.08.2005
Nu deranjati este doar pt sunete,alerte....

#1818
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 26.02.2006
Exact

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate