Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

unde ajung banii de fapt?!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#19
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 gingisKHAN2015, on 30 noiembrie 2015 - 10:55, said:

Tin minte ca Formula As daca nu ma insel avea asa ceva . Publicau in fiecare numar tot ceea ce faceau in luna aia cu banii stransi la fundatia lor , Era un tabel cu numele celui ce primea si adresa sa . Poate e o ideee , macar pe site , are dreptate sile !
Din ce ştiu eu Fundaţia Mereu Aproape, prezintă periodic la TV şi permanent pe site-ul lor rapoarte de direcţionare a acestor fonduri. Aşa că dacă-ţi doreşti să ajuţi o poţi face fără frica de a fi furat, DOAR SĂ SE VREA !!!

#20
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Asta trebuie scrisa inca o data sa bage si silesax la cap

 Bursul, on 30 noiembrie 2015 - 10:01, said:

...Cine e interesat ori va suna la fundatie ori ca accesa informatiile pe net....
Scrie pe site-urile fundatiilor o gramada de informatii de exemplu cati bani s-au strans, de la cine au luat bani (scrie nume de persoane fizice sau numele firmelor care au donat) la cine au ajuns banii ,uite silesax ca sa nu te mai simti stresat de lucrurile astea cateva randuri:
De pe fundatiamereuaproape CITIRE:

Quote

TOTAL AJUTOARE 25.11.2015 - 2,444,233.18 RON, 644.75 EURO și 1,051.41 GBP
Ajutoare acordate supraviețuitorilor – 2,030,000 RON
Ajutoare de înmormântare – 360,000 RON
Transferul pacienților în străinătate – 54,233.18 RON, 644.75 EURO și 1,051.41 GBP
*Cheltuieli transport (avion) pentru rudele victimelor  31,233.18 RON
**Cheltuieli cazare (hotel) pentru rudele victimelor 23.000 RON
***Cheltuieli cazare (hotel) pentru rudele victimelor 644.75 EURO
**** Transport și cazare cazuri Marea Britanie 1,051.41 GBP
În continuare puteți consulta lista răniților care au fost internați în urma incendiului și pe care îi ajutăm financiar. Aceștia primesc inițial o sumă fixă de 15.000 lei/victimă. Ulterior, sub îndrumarea board-ului de medici (prof. dr. Dan Mircea Enescu, Managerul Spitalului Universitar din Bucuresti, prof. dr. Cătălin Cîrstoiu, prof. dr. Ioan Lascăr și Secretarul de Stat în MAI Raed Arafat), vom stabili necesitățile pentru fiecare victimă internată și vom suplimenta acest ajutor.
Supraviețuitorii pentru care am trimis până acum ajutorul financiar de 15.000 RON: ACHIM MARIAN 15,000 RON AGIRREZABALA IRADI XABIER 15,000 RON ALBU SAVEL ADRIAN 15,000 RON ANGHEL IULIAN MIHAI 15,000 RON APOSTOL IONELA ADRIANA 15,000 RON
ETC.....
....... mai citeste in continuare AICI pana te plictisesti ca e ditamai pomelnicul si apoi mai cauta si la celalalte fundatii ca sa-ti iasa din grija.

Edited by stlk, 30 November 2015 - 11:51.


#21
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Da bun raspuns .totusi pari cam deranjat..nu trebuie.

#22
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Patrulescu, on 30 noiembrie 2015 - 10:19, said:

Banii o sa ajunga la smecheri... Victimele nu o sa vada nimic, imi spunea un medic de la spitalul de arsi ca incendiul asta l-a facut om, asa noroc n-a mai avut niciodata in viata, s-a umplut de bani si blestema in fiecare zi autoritatile care au luat la puricat localurile sa vada daca respecta regulile anti-incendiu: :"Astia vor sa imi ia painea de la gura dom'le, mama lor de derbedei!!!!"
Caut buton de dislike si nu gasesc...toate butoanele de DISLIKE sa apeleze la mine ... Posted Image sa le dau la comentariul asta si la altele ca unii din voi doar prostii scrieti. Nu donati,nu va informati dar va roade unde se duc banii, sau eventual puneti  niste paie pe foc ca banii nu ajung unde trebuie sa-i faceti si pe altii sa nu doneze. Posted Image

Edited by stlk, 30 November 2015 - 11:58.


#23
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Dar totusi nu vad de ce esti asa deranjat ...sant informatii secrete ..ce sari nene ca ars,fii calm.

#24
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

 stlk, on 30 noiembrie 2015 - 11:57, said:

Caut buton de dislike si nu gasesc...toate butoanele de DISLIKE sa apeleze la mine ...
Pai de ce, ai idee ce jafuri sunt in spitale? Cum fura toti de la director pana la femeia de servici? Pai mie mi-au furat pana si sapunul si bomboanele cand am fost internat acum 28 de ani. M-au operat fara anestezie, fara nimic, ca sa nu consume anestezicul degeaba.

#25
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 Patrulescu, on 30 noiembrie 2015 - 12:50, said:

Pai de ce, ai idee ce jafuri sunt in spitale? Cum fura toti de la director pana la femeia de servici? Pai mie mi-au furat pana si sapunul si bomboanele cand am fost internat acum 28 de ani. M-au operat fara anestezie, fara nimic, ca sa nu consume anestezicul degeaba.
Acum 28 de ani? Hai ca asta e cea mai tare postare a ta de pana acum. Nu ai o intamplare mai recenta?

 silesax, on 30 noiembrie 2015 - 12:09, said:

Dar totusi nu vad de ce esti asa deranjat ...sant informatii secrete ..ce sari nene ca ars,fii calm.

Mi se pare ca e normal sa fie deranjat, e usor sa deschizi topic sa arati cat de interesat este de soarta acelor oameni, dar sa folosesti si tu nea Gogu sa vezi, poate poate exista si transparenta in tara asta, nu ai vrut de nici o culoare.

#26
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

 robylup, on 30 noiembrie 2015 - 13:20, said:

Acum 28 de ani? Hai ca asta e cea mai tare postare a ta de pana acum. Nu ai o intamplare mai recenta?
Am mai fost internat si acum 9 ani dar nu mi-a mai furat nimic. In schimb conditiile erau exact la fel ca inainte.

#27
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 Patrulescu, on 30 noiembrie 2015 - 13:26, said:

Am mai fost internat si acum 9 ani dar nu mi-a mai furat nimic. In schimb conditiile erau exact la fel ca inainte.
Hai sa iti explic cum expui tu problema.
Pe la 18 ani faceam sex cu fete de 18-19 ani
Acum fac sex cu sotia care are 33.
Parca imi aduc aminte ca nu era asa bun sexul atunci dar nici nu incerc ca ce rost are, am avut experinte mai naspa atunci, sigur si acum o sa fie la fel.
Tu iti dai seama ca nu are nici o logica ca vb despre atatia ani?

#28
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

 robylup, on 30 noiembrie 2015 - 13:31, said:

Tu iti dai seama ca nu are nici o logica ca vb despre atatia ani?
Pai spitalele tot la fel au ramas si oamenii care lucreaza in ele nu s-au schimbat.

#29
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 Patrulescu, on 30 noiembrie 2015 - 13:49, said:

Pai spitalele tot la fel au ramas si oamenii care lucreaza in ele nu s-au schimbat.
iti mai spun odata, cum poti traii doar din presupuneri? Daca tu nu ai calcat de 9 ani intr-un spital, pe ce te bazezi cand faci aceste afirmatii?

#30
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Poate are prieteni rude .dar tu vrei sa spui ca e treaba buna in spitale ?totu merge dupa lege ?

#31
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 robylup, on 30 noiembrie 2015 - 15:27, said:

iti mai spun odata, cum poti traii doar din presupuneri? Daca tu nu ai calcat de 9 ani intr-un spital, pe ce te bazezi cand faci aceste afirmatii?
eu am calcat mai recent de 9 ani, e adevarat ca nu mi-a fost furat nimic, dar cadea tavanul peste mine. La propriu. Au fost amabili si m-au lasat sa aleg patul "bun", adica ala pe care nu gaseam bucati de tencuiala cand ma intorceam in salon. A, si sa mai zic ca ne-au transportat cu ambulanta la un alt spital, pentru investigatii, si ne-au lasat acolo, sa ne descurcam cum ajungem inapoi. Unii in papuci, pijama etc - trebuie sa fi fost amuzant sa-i vezi cum marsaluiesc prin oras. Eu am avut inspiratia sa-mi iau hainele "de oras" (nu mi le-a luat la internare, cred ca nici nu aveau garderoba). Acu imi pare rau ca n-am avut inspiratia sa dau o fuga pana acasa, sa fac si eu un dus omenesc. La spital si-asa nu mi-au simtit lipsa, puteam sa nu mai vin deloc si cred ca se prindeau abia peste cateva zile. Ne-am intors pe rand, care cum a putut - cred ca mai toti pe jos. Eu eram din Bucuresti si tot nu stiam drumul, noroc cu unul care a mai facut drumul (de unde trag concluzia ca nu a fost un accident, ci e o chestie uzuala ca ambulanta sa te duca iar cu intorsul sa te descurci). Ce sa mai zic de "colegii" din provincie, aia zau ca nu stiu cum au nimerit inapoi.

Bonus: toalete "unisex" in care mosii libidinosi le hartuiau pe colegele de spital. In fine, aici n-am ce discuta, inteleg ca in UK saloanele sunt la fel de "unisex", adica sunt cazati si barbati si femei, probabil ca sa nu tipe nimeni ca e discriminat (desi de dreptul la intimitate nu cred ca ii mai pasa nimanui).

Edited by Michidoo, 30 November 2015 - 21:43.


#32
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Cum hartuiau mosii aia libidinosi colegele ? Le ascundeau protezele din pahare  or what ?  Posted Image

#33
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Mah , eu nu stiu unde ajung banii aia . De fapt , ma doare in basca unde ajung . Da' ma doare de ipocrizia romanilor . Daca in seara aceasta , un copil de la tara , rupt de foame , mic , neindemanatic , ia de pe foc ( de foame ) oala cu lapte clocotit cand sunt parintii iesiti sa dea apa la vaca ....si ii scapa ...si se opareste pe maini , fata , si este la 50 de km de un dispensar ...si ambulantele nu ajung pe la ei decat in minim o ora ....si ramane copilul ala cu fata arsa toata viata lui ....cine naiba strange bani pentru el . Stiti ,,ma gandesc ca taranca aia proasta de ma'sa nu are Facebook ...si voi nu aflati ce a patit ....si copilul va fi nenorocit pe viata . Pentru copilul ala ce face societatea asta solidara si minunata ? Pe copilul ala cine-l trimite , mah in Belgia sa il repare ? cu ce bani , cu ce avioane militare ....
Si acum sa ne gandim ....ce vina a avut copilul ala ? Ala nu a stiut de cluburi si nici de Rock , nici de artificii , nici de toale de firma din fibre sintetice care iau foc prin cluburi cu spectacole, de la blitzurile telefoanelor inteligente ?
Dar pot sa va garantez ceva. Niciodata , in nici o situatie ...nici un ban nu va ajunge la un copil sarman de la tara . Asa-i trebuie nemernicului mic . Nu a fost nici fotograf de geniu , nu a avut nici neamuri cu veleitati poetice sa-i versifice moartea prin site-uri de socializare , nu a fost nici premiant ...ghinion ...s-a nascut la sat si profesoara lui este femeia de serviciu ...nici olimpic . Este un nimeni ...desi :
- este cetatean al Romaniei .
- probabil , parintii lui sunt sarmani si nu au venituri , deci nici asigurare medicala
- in Constitutie ( cartulia aia mica facuta de betivul ala ordinar de Iorgovan ) s-ar specifica pe undeva ca este egal in drepturi cu orice alt cetatean cu cetatenie romana .

#34
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 JurasikMan, on 30 noiembrie 2015 - 23:38, said:

Mah , eu nu stiu unde ajung banii aia . De fapt , ma doare in basca unde ajung . Da' ma doare de ipocrizia romanilor . Daca in seara aceasta , un copil de la tara , rupt de foame , mic , neindemanatic , ia de pe foc ( de foame ) oala cu lapte clocotit cand sunt parintii iesiti sa dea apa la vaca ....si ii scapa ...si se opareste pe maini , fata , si este la 50 de km de un dispensar ...si ambulantele nu ajung pe la ei decat in minim o ora ....si ramane copilul ala cu fata arsa toata viata lui ....cine naiba strange bani pentru el . Stiti ,,ma gandesc ca taranca aia proasta de ma'sa nu are Facebook ...si voi nu aflati ce a patit ....si copilul va fi nenorocit pe viata . Pentru copilul ala ce face societatea asta solidara si minunata ? Pe copilul ala cine-l trimite , mah in Belgia sa il repare ? cu ce bani , cu ce avioane militare ....
Si acum sa ne gandim ....ce vina a avut copilul ala ? Ala nu a stiut de cluburi si nici de Rock , nici de artificii , nici de toale de firma din fibre sintetice care iau foc prin cluburi cu spectacole, de la blitzurile telefoanelor inteligente ?
Dar pot sa va garantez ceva. Niciodata , in nici o situatie ...nici un ban nu va ajunge la un copil sarman de la tara . Asa-i trebuie nemernicului mic . Nu a fost nici fotograf de geniu , nu a avut nici neamuri cu veleitati poetice sa-i versifice moartea prin site-uri de socializare , nu a fost nici premiant ...ghinion ...s-a nascut la sat si profesoara lui este femeia de serviciu ...nici olimpic . Este un nimeni ...desi :
- este cetatean al Romaniei .
- probabil , parintii lui sunt sarmani si nu au venituri , deci nici asigurare medicala
- in Constitutie ( cartulia aia mica facuta de betivul ala ordinar de Iorgovan ) s-ar specifica pe undeva ca este egal in drepturi cu orice alt cetatean cu cetatenie romana .

Aici ai punctat ceva foarte bine. Sunt o gramada de oameni in Romania care au nevoie de ajutor medical, urgent chiar si nu-i duce nimeni cu avioane NATO la spitale din vest.
Treaba asta cu Colectivul arata multa ipocrizie.

Edited by ipopovici11, 30 November 2015 - 23:45.


#35
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pe fundatia pretuieste viata ...nu am gasit nici o lista sau informatie  despre bani strinsi la concert .de fapt saitul arata vreo citeva cazuri rezolvate la un spital din turcia .
pare mai mult un sait pentru promovarea andreiei si a spitalului.
dar inafara de astea sau mai facut o gramada de teledonuri...
in fine raman la parerea mea ca banii donati de cei ce vor sa faca un bine sint dijmuiti bine inainte de a da ceva,si in concluzie nu o sa le donez niciodata nimic.
oricum nu am bani de donat ,si oricum merg pe principiul donari in functie de prioritati asa ca chiar de as avea bani de donat la orice ora as alege un copil in defavoarea unui adult.binenteles as dona personal in mina .

#36
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

 JurasikMan, on 30 noiembrie 2015 - 23:38, said:

Daca in seara aceasta , un copil de la tara , rupt de foame , mic , neindemanatic , ia de pe foc ( de foame ) oala cu lapte clocotit cand sunt parintii iesiti sa dea apa la vaca ....si ii scapa ...si se opareste pe maini , fata , si este la 50 de km de un dispensar ...si ambulantele nu ajung pe la ei decat in minim o ora ....si ramane copilul ala cu fata arsa toata viata lui ...
De ce sa puna laptele pe foc, cand gasesti lapte pasteurizat la fiecare magazin?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate