Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Adaptoare de impedanta de la 100-120 ohmi simetric la 75 ohmi asimetric

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dan4

dan4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 11.12.2002
Salut! A incercat cineva sa foloseasca doua cabluri TV (de 75 de ohmi) pentru a mari distanta standard de 100 de metrii intre 2 calculatoare folosind placi de retea obisnuite 10/100 Mb? Ideea era sa se foloseasca adaptoare de impedanta intre cablul UTP si cablurile TV (unul pentru transmisie, perechile 1,2 din cablul UTP si unul pentru receptie perechea 3,6).
   Asemenea adaptoare de impedanta folosesc cei de la Radiocomunicatii pentru a transmite date pe liniile lor analogice si folosesc adaptoare de impedanta de la 120 ohmi simetric la 75 asimetric si invers. Sint convins ca in felul asta s-ar mari cu mult distanta de 100 de metri. Ma intereseaza ce rezultate s-au obtinut si daca se gasesc in comert asemenea adaptoare gata facute. 10x

#2
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
mai dan4, fantezia ta se pare ca nu are limite ... ce ai vazut tu cu acele adaptoare este valabil pentru fluxuri E1 ... Eu prefer sa nu comentez prea mult, pentru ca ceea ce ai scris mai sus reflecta o distanta atit de mare intre cunostintele tale si notiunile de networking, incit nu o pot masura ... Un singur raspuns pot sa-ti dau : solutia imaginata de tine este nefunctionala ... Daca insisti asupra explicatiilor detaliate ... voi face un efort ...

#3
dan4

dan4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 11.12.2002
Stiam ca sint pentru E1 pentru ca veneau dinspre fluxurile E1 ale echipamentului Bosch. Din punct de vedere al adaptoarelor de impedanta nu cred ca ar fi o problema sa mearga la 100 Mb/s in loc de 2 Mb/s, daca nu modelul acela atunci altele. Ceea ce este important este ca atenuarea in cablul coaxial este mai mica decit pe cablul torsadat. Daca nu merge asta e...Merci oricum

#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
da un oki shi pe postu' de aici ... poate o sa-tzi dai seama de ce nu ar mere.

#5
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Itzi recomand cu caldura cartea "Retzele de calculatoare" a lui Tanenbaum. Poate o sa te lamureshti de ce ishi pierd vremea proshtii ashtia din networking cu modemuri.
Dupa ce ai citit capitolul corespunzator, itzi recomand sa citeshti recomandarea ITU G.703 shi "operele" comitetului IEEE 802.3.
Intr-un final ai sa afli ca itzi pierzi vremea, shi ca problema ta (presupun ca vrei sa duci un ethernet la cateva sute de metri, eventual cativa km) se poate rezolva corect shi eficient in cu totul alte feluri.

#6
dan4

dan4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 11.12.2002
O sa caut cartea aia.  Am rasfoit-o putin odata dar nu era a mea si nu aveam mult timp la dispozitie. Sincer sa fiu eu tot nu am inteles de ce nu se poate si chiar as vrea sa citesc mai multe pe tema asta, daca aveti eventual ceva carti electronice pe tema asta ar fi perfect.  Da, problema mea era sa pot duce ethernet citeva sute de metri fara echipamente intermediare folosind placi de retea obisnuite.

#7
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
eu am un hub cu 8 porturi utp si 1 bnc, cu un buton pt bnc pe care daca il apesi iti mareste distanta pe bnc de la 180m la 300m (cel putin asa scrie pe el, nu am probat)...poate merita studiat
oricum, bnc-ul duce cam pana la 200m (eu am 190m pe cablu TV :D si compurile din capete merg la 800-900k, mai greu este cu cele de pe la mijlocul cablului)


lLIVIU here :
DECLAR ACEST POST OFF-TOPIC !!!
Te rog, citeste posturile anterioare, si daca nu le intelegi, intreaba !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate