Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Garmin nuvi 2789

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
vnvio2005

vnvio2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 17.09.2007
Am cumparat acest model de la Garmin si am facut actualizarile gratuite necesare, softul fiind la zi. Am totusi o nelamurire. Pe sit-ul Garmin am gasit posibilitatea de descarcare a softului " City Navigator Europe NT " la pretul de 99,99 $, cu acoperire completa a Europei, inclusiv a Romaniei. merita investitia pentru o navigatie cu detalii semnificativ imbunatatite fata de hartile ce le am in prezent pe aparat ? Pana la urma pe dispozitiv am numai hartile si nu ultima versiune a softului ? Aici e dilema mea. Si care ar fi diferenta intre acest soft si RO.AD ? Multumesc anticipat tuturor celor ce ma pot lamuri.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Ce harta ai acum?

Actualizarea de soft nu are treaba cu hartile

Se poate face update la soft si la harti separat.
Softul e gratis, hartile pe bani

#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,897
  • Înscris: 20.10.2015

 dorin_2k, on 19 noiembrie 2015 - 09:03, said:

Ce harta ai acum?

Actualizarea de soft nu are treaba cu hartile

Se poate face update la soft si la harti separat.
Softul e gratis, hartile pe bani

Nu, stie el ce spune, la modelul asta ai reactualizarea hartilor pe toata durata vietii aparatului.
Am acelasi model (ba am cumparat inca unul, asa cam 2 acum, :lol: ).

 vnvio2005, on 19 noiembrie 2015 - 08:56, said:

Am cumparat acest model de la Garmin si am facut actualizarile gratuite necesare, softul fiind la zi. Am totusi o nelamurire. Pe sit-ul Garmin am gasit posibilitatea de descarcare a softului " City Navigator Europe NT " la pretul de 99,99 $, cu acoperire completa a Europei, inclusiv a Romaniei. merita investitia pentru o navigatie cu detalii semnificativ imbunatatite fata de hartile ce le am in prezent pe aparat ? Pana la urma pe dispozitiv am numai hartile si nu ultima versiune a softului ? Aici e dilema mea. Si care ar fi diferenta intre acest soft si RO.AD ? Multumesc anticipat tuturor celor ce ma pot lamuri.

Nu cred ca CIty Navigator sa aiba harti mai detailate decat ceea ce ai tu pe aparat.
Se poate face on-line reactualizarea hartilor Europei.
Eu le am pe America de Nord si fac reactualizarea, cam de 2 ori pe an

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

 Tsunnnami, on 19 noiembrie 2015 - 13:19, said:

Nu, stie el ce spune, la modelul asta ai reactualizarea hartilor pe toata durata vietii aparatului.
Zici ca e acelasi lucru update de soft cu update de harti? Nu prea cred (sigur).
Update e soft il faci cu WebUpdater http://www8.garmin.c...owtoinstall.jsp
Hartile sunt fisiere separate in device sau card: gmapsupp.img

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,897
  • Înscris: 20.10.2015

 dorin_2k, on 19 noiembrie 2015 - 17:16, said:

Zici ca e acelasi lucru update de soft cu update de harti? Nu prea cred (sigur).
Update e soft il faci cu WebUpdater http://www8.garmin.c...owtoinstall.jsp
Hartile sunt fisiere separate in device sau card: gmapsupp.img

nu, nu, snt 2 lucruri diferite, ceea ce am la garminele mele sunt Free Lifetime Maps Updates
banuiesc ca si in Iurop e la fel.


https://buy.garmin.c...prod154718.html

inca o chestie misto aici e activarea si navigarea prin voce

Edited by Tsunnnami, 19 November 2015 - 18:02.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Eu fac update online doar la softul device-ului. Harta o pun separat doar pt RO (exportata din MapSource)

#7
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005

 vnvio2005, on 19 noiembrie 2015 - 08:56, said:

....Si care ar fi diferenta intre acest soft si RO.AD ?....

Eu am si una si alta pe Garmin ( recte si ROAD si CityNavigator).
Diferentele esentiale sunt doua:
- actualizari mai frecvente si mai "acoperitoare" la ROAD ( inclusiv schimbari/introduceri  de sensuri unice, drumuri temporar inchise circulatiei, mult mai maulte sensuri giratorii, etc);
- un grad de detaliere mai bun in cazul ROAD si o acoperire mult mai buna in localitatile mai mici. In orasele mari ( cu exceptia "ramanerilor in urma" in ce priveste inchideri/deschideri de strazi, sensuri unice noi, etc, diferentele dintre ROAD si CityNavigator nu sunt dramatice - bine, in ROAD in multe situatii apare si amprenta blocurilor si asta, uneori, poate fi util).

Aaaa - si ce mai are in plus ROAD-ul : o multime de situri istorice si monumente ( pentru cei pasionati de vizitarea acestora poate fi un ajutor de nepretuit).

Achizitionarea ROAD merita in special daca ai multe drumuri prin tara.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Despre ROAD aici
ROAD oficial aici
Cat despre actualizarile mai dese.... cel mai recent e 09 august 2015 - RO.A.D.2015.20

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,897
  • Înscris: 20.10.2015

 dorin_2k, on 20 noiembrie 2015 - 17:31, said:

Cat despre actualizarile mai dese.... cel mai recent e 09 august 2015 - RO.A.D.2015.20

piratata sau legal?

Cand am ajuns prima data in Romania, in vacanta 2007 si pana am plecat in Sep 2014, am mers cu IGo, harti de pe net, pirat.
La fel pe Garminul GPS Maps62 pentru moticicleta, City Navigator Europ.

Acum am cumparat City N America pentru GPS Maps62 si astea 2 Garmine identice pe care le actualizez gratuit on-line toata viata lor.

La mine insa functioneaza grozav, Waze. Nu stiu daca la voi exista, dar e fantastic. E o comunicare interactiva intre soferi, e o aplicatie gratuita pentru iphone si cand vezi politie, accident, masina oprita, trafic serios etc pui pe harta, lucru care se transmite tuturor celor care trec pe acolo.
De ex, eu stiu cu mai mult de o jumate de km inainte daca e politie pe strada, daca se ascunde, daca e in mers, pe ce sens este, daca am masina oprita pe autostrada, pe linia de siguranta, daca e vreo goapa pe traseul meu etc.
E mai valoros decat statia emisie-receptie

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

 Tsunnnami, on 20 noiembrie 2015 - 17:41, said:

piratata sau legal?
Vb de ROAD. Nu cred ca se poate altfel decat oficial ROAD de la 2012 pana in prezent.
Inca nu am testat vreo astfel de versiune.
Am folosit doar 2008. Iar de atunci doar CNE NTU.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate