Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

cum conectez 2 swich-uri intre ele ?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ionutd

ionutd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 16.12.2001
Am 2 swich-uri. Swich-ul 1 are port up-link. Swich-ul 2 nu are. Cum le conectez intre ele ? Se foloseste cablu normal sau crossover ?

#2
dan4

dan4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 11.12.2002
Daca folosesti portul up-link de la primul switch si oricare alt port din cel de-al doilea iti trebuie cablu normal. Daca nu folosesti portul up-link din primul switch atunci folosesti un cablu crossover. Daca al doilea switch nu are un port de up-link s-ar putea sa aiba chiar autodetectie pe toate porturile si atunci chiar nu conteaza varianta pe care o alegi.

#3
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
fa o schema electrica TX - RX ... shi o sa intzelegi cel mai usor cum functioneaza porturile normale / de uplink ... e simplu ... trebuie sa tzii intotdeauna cont ce semnalul TX de la PC1 trebuie sa ajunga la RX pe PC2 ... shi tot asha ...  :)

PS: vorbesc FOARTE serios ...!

Spor!

PPS: aaa.. shi sa nu uit ... e corect cum a zis dan4 mai sus!

#4
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
mai e o observatie de facut ... ce switch-uri sint si la ce distanta sint ? (adica ce lungime va avea cablul care le conecteaza ...). Asta pentru ca (inca) mai exista "asa zise switch-uri" care functioneaza ca repetoare clasa I si care nu accepta mai mult de 5 m intre ele la 100Base-TX...

#5
ionutd

ionutd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 16.12.2001
Uitati cum sta treaba. Am un brodband router smc 7004ABR care e conectat la internet. Problema e ca nu are decat 4 porturi si nu are port up-link. As vrea sa extind reteaua cumparand un swich
(prefer Allied Telesyn). Distanta intre swich si router va fi de maxim 50 metri (nu ne-am hotarat la cine o sa-l punem) cablu utp cat5 pozat pe peretele exterior al blocului. As vrea sa stiu:
1. ce swich imi recomandati max 8 port(exclus surecom,repotec,etc) ?
2. cum se face conexiunea intre router si swich ?
3. routerul are incorporat un server DHCP va aloca adrese ip si pc conectate in swich ?

#6
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
ok,. sa o luam pe rind ...
1. switch-uri de 8 porturi pentru SOHO : Allied Telesyn AT-FS708 (varianta 708 cu sursa interna sau 708LE cu sursa externa si ceva mai ieftin ...) sau COREGA FSW-8PM (Corega este tot brand Allied Telesyn, excelente calitativ pentru SOHO, carcasa de plastic, sursa externa de aliemtnare, in comutatie, le recomand ! Pentru detalii, www.corega-international.com). Ambele echipamente vor functiona foarte bine in combinatie cu SMC-ul de care-mi spui, ambele echipamente fiind din clasa II, deci distanta limita intre ele fiind de 100 metri.
2. conexiunea intre SMC-ul tau si oricare dintre switch-urile de mai sus se face printr-un cablu cross (1->3, 2->6) pentru porturile MDI (normale) sau se poate utiliza un normal (1->1, 2->2, ...) si in switch-ul de 8 porturi se foloseste pentru conectare portul dedicat de up-link (care de fapt este un port MDI-X).
3. server-ul DHCP inclus in SMC va functiona fara nici o problema, tu acolo avind doar echipamente Layer 2 (in spatele SMC-ului, evident), deci pachetele DHCP vor "circula" fara restrictii ...

OK ?

#7
ionutd

ionutd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 16.12.2001
Stai sa vad daca am inteles bine: intrebarile 1 si 3 sunt clare.
La intrebarea 2 am ceva nelamuriri. Sa inteleg ca pot face conexiunea in 2 feluri:
1. Folosind porturi normale (nu up-link) si un cablu crossover.
2. Folosesc un port normal la router si portul up-link la swich cu un cablu normal. Am inteles bine ?

#8
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
ionutd >> ai inteles perfect

#9
ionutd

ionutd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 16.12.2001
Multumesc mult pentru ajutor

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate