Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

programator - sa raman sau sa plec din Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#145
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postwizardofoz, on 24 noiembrie 2015 - 04:35, said:

Tot vad afirmatia asta cu confortul care ma face sa ma scarpin in cap. Nu inteleg e confort. Te referi la iesit la bodega, baut bere, casa mai mare etc?
Parerea mea e ca in romania, mai ales in orasele din provincie nu prea se poate vorbi de confort daca ai alte cerinte de la viata in afar de burdihanul plin cu mincare si bere proasta. Chiar din pdv culinar Romania e cam un desert. Berea e de kkt. Vinul asemenea, abia incet incet au inceput sa mai apara niste vinuri baubile. De facut nu prea e mare lucru de facut in afara de infundat circiuma, ceea ce e ok pentru o vreme dar devine foarte plictisitor. Casele pot fi ok dar iesi intre blocuri scorojite. Chiar daca stai in cartiere de vile de multe ori sint prost planificate, strazi sufocante, mocirla, gropi etc. E mizerie pe strada, se vede acum iarna ca au cazut frunzele, e plin de gunoie prin spatiile verzi si pe linga trotuare, chiar containerele se revarsa. Rar e ceva devazut (aproape, nu la mama naibii).  Oamenii sint suparati, toata lumea vede asta daca a stat in vest o vreme.. posomoriti, suparati, ingrijorati, agresivi.
Poza lui Mufa e de 1000 de ori mai putin deprimanta... in primul rind desi nu e cine stie ce arhitectura e curat, verde si esti la 2 pasi de tot ce are Londra de oferit. N-are toata Europa de Est la un loc de oferit cit Londra, Paris, sau alt oras mare. Chiar fara sa cheltui vreun ban, numai ca mergi pin oras, e o experienta culturala fantastica.
Nu mai zic de parte legata de profesie, profesionalism (in orice domeniu), competenta, lucruri de invatat etc.
Sunt de acord, mai putin la partea cu vinul.

Dupa ce am baut un vin de casa din Romania nu imi mai vine sa pun gura pe niciun alt vin de afara, toate contin sulf.

Acel vin de casa nu era ca alte vinuri de casa, nu avea pelin, era proaspat facut, si avea o aroma de fructe de padure.

#146
theAddict

theAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.11.2015
Confort, pt mine inseamna sa stau(chiar si in chirie) intr'un apartament renovat complet.
Iarna sa stau la tricou si pantaloni scurti si sa'mi fie cald.
Locul de munca la 2pasi de domiciliu. Sa mananci bine la restaurant macar 1 data in zi.(confort e sa nu stai la cratiță).

Nu bautura, mancare proasta si ce mai spui tu. Cel putin pt mine confortul termic e ff important(clima rece si ploioasa iese din discutie).

Daca stai in buricul targului, nu esti prea nevoit sa folosesti masina/transp comun, nu nervi in trafic, nu aglomeratie.

Confortul e oarecum unanim(oricine se simte bine in lux), iar in rest e vorba de tabieturi, chestii personale.

Per total cam orice lucru care iti reduce stresul si iti ofera mai mult timp liber. Si sa ai bani cat sa nu fii cu gandul la ei.

De bine de rau, in Ro(cel putin cat mai ai parinti, bunici) tot mai bagi oua de tara, o leguma bunicica, o gaina, un porc bine crescut, un lapte proaspat, un vin sau o tuica buna.

#147
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View PosttheAddict, on 24 noiembrie 2015 - 08:33, said:

Confort, pt mine inseamna sa stau(chiar si in chirie) intr'un apartament renovat complet.
Iarna sa stau la tricou si pantaloni scurti si sa'mi fie cald.
Locul de munca la 2pasi de domiciliu. Sa mananci bine la restaurant macar 1 data in zi.(confort e sa nu stai la cratiţă).

Nu stiu ce insemna apartament renovat complet, ca se pot intelege multe lucruri de aici. Gresie, fainata, o mina de var? serios? Pentru mine confort e sa am ce face afara astfel incit sa vin acasa numai ca sa dorm, ca la hotel.
Temperaturile prea ridicate in casa sint o problema in Romania, vezi asta si vara cind nu se deschide geamul la tren/maxi taxi ca e curent maica. In realitate te imbolnavesti mai usor daca sint peste 20-22 de grade in casa iarna.
Locul de munca aproape e o cheste cu care pot fi de acord dar sint tot felul de compromisuri pe care le poti face. Un job bun poate sa fie intr-un loc care nu iti place asa mult. Google si Facebook si Apple sint in suburbii, poate iti place sa traiesti in oras.
Mincatul la restaurant zilnic e o prostie oricum o iei. In primul rind pentru ca e groaznic de nesanatos. In al doilea rind ca cel putin in Romania de multe ori meniul se invirte in aceeasi gama de gusturi. Ciorbe, sarmale, fasole, ceafa, mici, friptura opinca, cartofi prajiti etc nu se cheama mincat la restaurant. Prefer o data pe luna mincare buna decit in fiecare zi bleah.
Oricum multe companii au cantine cu mincare subventionata sau gratis si calitate foarte decenta avind alt scop decit restaurantul.




Quote

Nu bautura, mancare proasta si ce mai spui tu. Cel putin pt mine confortul termic e ff important(clima rece si ploioasa iese din discutie).

Deci un NU categoric Romaniei? Care se remarca atit prin mincare si bautura proasta cit si prin clima neplacuta.


Quote

Daca stai in buricul targului, nu esti prea nevoit sa folosesti masina/transp comun, nu nervi in trafic, nu aglomeratie.

Daca ai copii poate nu vrei sa stai in buricul tirgului. Cind eram eu mic aveam un prieten de la Bucuresti care nu stia sa fuga.
Ba si daca esti adult si ai alte hobbyuri in viata, poate iti place aerul curat, spatiile largi, padurile, marea, mersul, datul cu bicla in padure sau kaiakul? Exista motive legitime caretin de confort sa stai in alta parte decit unde muncesti.



Quote

De bine de rau, in Ro(cel putin cat mai ai parinti, bunici) tot mai bagi oua de tara, o leguma bunicica, o gaina, un porc bine crescut, un lapte proaspat, un vin sau o tuica buna.

Pai parca nu gateai?
Uneori in Romania ingredientele pot fi de calitate, dar foarte putine si fara diversitate. Oricum pacat ca le strica "bucatarii".. cu vinul si tuica buna ma faci sa rid. Oricum ce conteaza ca porcul de tara e crescut cu ghinda si jir daca eu nu am chef sa afum porci intregi, nici sa-i fac prosciutto, nici sa-i maninc carne veche congelata de anul trecut? Cu ce avatantajeaza asta pe un om care nu gateste?

View PostOriginalCopy, on 24 noiembrie 2015 - 08:22, said:

Sunt de acord, mai putin la partea cu vinul.

Dupa ce am baut un vin de casa din Romania nu imi mai vine sa pun gura pe niciun alt vin de afara, toate contin sulf.

Acel vin de casa nu era ca alte vinuri de casa, nu avea pelin, era proaspat facut, si avea o aroma de fructe de padure.

Inteleg ca de fapt nu iti place vinul. E normal, fiecare are gusturile lui.
Ce se face in gospodarie in Romania nu e vin. E pur si simplu alta bautura. Diferenta intre vin de casa si vinul adevarat e la fel ca intre fasolea cu ciolan si bucataria moleculara. Evident ca fasolea cu ciolan poate fi foarte buna si satisfacatoare, chiar delicioasa in anumite imprejurari, dar e cu totul altceva.
Nici macar nu e adevarat ca nu are sulf.. evident ca are, bunica-miu facea vin de cind ma stiu eu si afuma butoiaele cu batoane de sulf. Daca nu are sulf nu se poate invechi, daca nu se poate invechi nu e vin. Ma indoiesc insa ca simti gustul, poate doar in cazul in care ai vreo alergie ciudata sa ai o problema.

#148
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
@wizardofoz N-o lua personal da ai cateva argumente la care cam mananci...
Mancatul la resaturant, sanatos, nesanatos, cum o fi e mai comod decat mancatul acasa. Ca si mancare ecologica (si aici nu iau in considerare unele din prostiile din magazinele exorbitant de scumpe asa zis ecologice) e mai accesibila in ro. Nu stiu de unde dai tu meniurile alea, in zona Victoriei, Buc e f diversa mancarea. La fel in orice mall in care te duci in buc sau in orase mai mari din tara. Nu cred sa fie ingrediente mai bune in anglia. (nu am fost, dar ultima oara cand am fost in germania am fost foarte dezamagit de calitatea mancarii din oras, ma indoiesc ca englezii stau mai bine).
O fi avand ro clima naspa, dar nici cu anglia nu mi-e rusine. (aici mai baga cateva tari considerate mai civilizate ca olanda sau tarile nordice). intre bucuresti si londra ca si clima cred ca putem fi de acord ca e mai ok in bucuresti.
Si pot sa-l inteleg pe om ca nu-i place frigu, sunt unii oameni care au sensibilitate la frig. Sub 22-23C iarna poate sa fie chair naspa pt unii.

Asta cu un prieten din Buc care nu stia sa fuga suna mai mult a anecdota.


Nu prea am vazut sa zica ca nu gateste, ci doar ca nu sta langa cratita toata ziua. E o diferenta. Si ingredientele sunt aceleasi peste tot. Adica fara mare diversitate. Corecteaza-ma aici daca gresesc.

La partea cu vinul omul a zis ca vinul nu se compara nici cu alte vinuri din ro, deci era vb de o exceptie nu de ce vin face bunicul la tara. Iar vinurile sunt pline de porcarii oriunde te-ai duce si orice gust ar avea. Cel putin alea de supermarket.

#149
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Ce e trist este ca voi nici nu stiti unde sinteti pe o scara a valorii. Nici nu stiti de exemplu sa traiesti in Londra, NY, San Francisco, Mountain View sau Oslo ca sa poti compara. Mincarea chiar e un aspect relevant, daca nu intelegi unde a ajuns alimentatia publica pe lumea asta nu ai nici o obiectie la ce se gaseste in Romania, ba chiar ti se pare "bio". Ati ajunsa sa dati mincarea de mall de exemplu,  care nici nu e in categoria "mincare", e fast food, e o chestie pe care o maninci in caz de urgenta sau de vreo pofta ciudata de 3 ori pe an.
Cit de sanatoasa e mincarea e foarte relevant (si nici macar nu ma refer la bio) pentru mincarea zilnica... ma indoiesc ca mai discutam despre confort cit ai 150 de kile si burta si nu poti sa fugi 2-3km si faci infarct la 50 de ani.

View PostDILAS, on 24 noiembrie 2015 - 10:09, said:

O fi avand ro clima naspa, dar nici cu anglia nu mi-e rusine. (aici mai baga cateva tari considerate mai civilizate ca olanda sau tarile nordice). intre bucuresti si londra ca si clima cred ca putem fi de acord ca e mai ok in bucuresti.


E drept ca clima in Anglia e recunoascuta ca nasoala, dar nu sint sigur ca e mult mai rea ca in Bucuresti... macar vara e ok, ori in Bucresti vara e teribil. Toamna, iarna, primavara avem ploi interminabile, noroi, zloata, frig, si niste zile ok.

#150
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Wizard: Nu stiu despre ce restaurante vorbesti tu, dar te asigur ca in Bucuresti ai o multime de optiuni de f buna calitate. In afara de cele 2 nunti la care am participat, nu imi aduc aminte sa fii fost vreodata la un restaurant in Ro si sa cer sarmale. Sunt steak house-uri, restaurante italiene, chinezesti, libaneze, in fiecare categorie gasind 1-2 fff bune. Cat despre renovat, sa nu ne ascundem dupa degete, un apartament pe care in Bucuresti il inchiriezi cu 600 euro, in Londra te-ar costa in centru ~3-4k de lire. Deci de vreo 10 ori mai mult. Nu stiu ce job-uri platesc de 10 ori mai mult in Londra decat in Buc, asa ca e clar ca vor trebui facute niste compromisuri. Mai departe, in Buc. iti permiti sa mergi civilizat, cu masina la serviciu daca e prea cald/frig, cati pot sa faca asta in Londra? Te asigur ca metroul din Londra este cel putin la fel de naspa ca cel din Bucuresti la ore de varf.

In final, dupa parerea mea, angajat in Londra vs angajat in Buc, tinand cont de piata din IT, esti mai castigat in Bucuresti. Asta pentru un tanar care vrea sa iasa cu prietenii, sa aiba ceva viata sociala. Unde incepe sa merite e cum a facut mufa. Ai deja o familie, ai vrea sa te muti din oras la casa, periferia Bucurestiului arata mult mai rau decat periferia Londrei, nu mai vorbim de infrastructura. Da, pentru o astfel de familie, emigratul langa Londra e o varianta chiar misto. Conditii de viata mai bune, bani mai multi (chiriile si preturile caselor sunt mai mici). Altfel, sa lasi nebunia urbana din Bucuresti pe nebunia urbana din Londra, no thanks. :)

#151
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postwizardofoz, on 24 noiembrie 2015 - 10:28, said:

Ce e trist este ca voi nici nu stiti unde sinteti pe o scara a valorii.

Atâta bullshit răspândești.

Studiază hărțile despre calitatea solului în jurul lui San Francisco vs. Corbenii din Vale.

Apoi să vorbești despre calitatea mâncărurilor naturale.

Da, se exportă, dar o roșie exportată ajunge vai și amar de ea până la destinație.

Apreciez resursele străinilor care sunt de apreciat, la fel cum le apreciez pe cele românești, când sunt de apreciat.

Laptele de la țăranul austriac de exemplu e bun. Vinul de la țăranul român (care nu pune prostii în el) e și el bun.

#152
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
O lasam oarta cu restaurantele ca pina la urma nu duce nicaieri. Ca sa ne intelegem trebuie sa avem mincarea in fata, altfel degeaba discutam.
Dar apartamentul ala de 600E din Bucuresti e irelevant pentru mine daca iesi afara si calci in rahat de ciine si te uiti la blocuri scorojite. E un motiv evident de ce in Bucuresti un apartament e 600E si in Londra 6000, ca nici dracu nu vrea sa stea in Bucuresti... Oare de ce?

View Postfigo1988, on 24 noiembrie 2015 - 10:33, said:

In final, dupa parerea mea, angajat in Londra vs angajat in Buc, tinand cont de piata din IT, esti mai castigat in Bucuresti. Asta pentru un tanar care vrea sa iasa cu prietenii, sa aiba ceva viata sociala. Unde incepe sa merite e cum a facut mufa. Ai deja o familie, ai vrea sa te muti din oras la casa, periferia Bucurestiului arata mult mai rau decat periferia Londrei, nu mai vorbim de infrastructura. Da, pentru o astfel de familie, emigratul langa Londra e o varianta chiar misto. Conditii de viata mai bune, bani mai multi (chiriile si preturile caselor sunt mai mici). Altfel, sa lasi nebunia urbana din Bucuresti pe nebunia urbana din Londra, no thanks. Posted Image

De fapt aici sintem de opinii complet opuse.
Cind esti tinar e misto in Londra sau aiurea. Ca nu te mai agati de apartamente si iei cu doua miini ce are orasul de oferit. La 28 de ani mai bine imparti apartamente in Londra cu alti 3 insi decit sa ai "apartament renovat" Posted Image in Bucuresti.
Dupa ce apar copiii avatajalele in Londra scad si importanta banilor e mai mare (copiii sint scumpi in vest). De aemenea unora li se potriveste sistemul educational din Romania. Compromisul devine ceva mai complicat. Dar sa n-ai copii si sa stai in Romania ca e faianta misto la baie... pfff...

Edited by wizardofoz, 24 November 2015 - 10:56.


#153
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

View PostOriginalCopy, on 24 noiembrie 2015 - 08:22, said:

... toate contin sulf.
Cauta organic wine ;)

#154
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View PostOriginalCopy, on 24 noiembrie 2015 - 10:47, said:

Atâta bullshit răspândești.

Studiază hărțile despre calitatea solului în jurul lui San Francisco vs. Corbenii din Vale.

Apoi să vorbești despre calitatea mâncărurilor naturale.

Da, se exportă, dar o roșie exportată ajunge vai și amar de ea până la destinație.

Apreciez resursele străinilor care sunt de apreciat, la fel cum le apreciez pe cele românești, când sunt de apreciat.

Laptele de la țăranul austriac de exemplu e bun. Vinul de la țăranul român (care nu pune prostii în el) e și el bun.

Sigur sigur nu esti troll? E incredibil....

View PostKarhu, on 24 noiembrie 2015 - 10:54, said:

Cauta organic wine Posted Image

Da alea-s proaste de obicei, asta nu e un criteriu de cumparat vin.

#155
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

View Postfigo1988, on 24 noiembrie 2015 - 10:33, said:

Mai departe, in Buc. iti permiti sa mergi civilizat (?), cu masina la serviciu
Parerea mea e ca traficul din Bucuresti e absolut dement, cuvantul pe care l-am subliniat nu se potriveste deloc in fraza ta.

View Postwizardofoz, on 24 noiembrie 2015 - 10:55, said:

Da alea-s proaste de obicei, asta nu e un criteriu de cumparat vin.
Pentru cine-i obsedat, poate sa fie.
Oricum, eu cumpar normal.

View Postwizardofoz, on 24 noiembrie 2015 - 09:52, said:

Nici macar nu e adevarat ca nu are sulf.. evident ca are, bunica-miu facea vin de cind ma stiu eu si afuma butoiaele cu batoane de sulf.
Si al meu la fel, tin minte si acum batoanele alea galbene care puteau ca naiba cand le aprindea.

#156
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011
Dpmdv, criteriul de a ramane in RO e pur sentimental... amintiri, familie extinsa, legaturi cu natura/biserica, legaturi mai intime cu limba romana.

Cam atat...

Edited by alex_133, 24 November 2015 - 11:24.


#157
theAddict

theAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.11.2015
1,2,3,4 care iti spun ca esti beat=> go to sleep.
Sa ne intelegem, sunt N tari mai civilizate si mai frumoase si bogate cultural decat Romania, dar eu fac pariu ca ma bucur mai mult de Londra daca vin 2saptamani in vizita, in concediu, decat apuci tu sa te bucuri de oras fiind acolo cu munca.

La munca ma duc 23zile x 12luni, deci repetitivitatea unor lucruri daca sunt de kko, ora de trezire, frig la iesire din casa, frig pana iti incalzesti masina, pana ajungi la bus/astepti, timpul pe care mai bine il dorm in plus etc provoaca uzura, sictir.

Apartament renovat, boboc, lux, placere de a locui si de a aduce pe cineva la tine, costa, dar merita. 5 zile cat stau intr'un concediu ma intereseaza mai putin daca e la 3 sau 5 stele, vin si plec, fac dus si dorm.

Intre Bucuresti si Cluj vs Londra nici nu compari vremea.

Enumeri mancare proasta, alegand extreme doar ca sa ai un punct de vedere. Vorbeam de restaurant nu de cantina, impinge tava, all you can eat. Cat te costa in afara sa mananci 'a la masterchef' si cat in Ro?

Oricat ai vrea sa te minti, esti strain acolo si strain ramai si dupa 2 vieti, poti ajunge sa fii apreciat dar tot nu esti de'al lor.

Tot vorbesti de lucrurile de kko din Ro, dar lucruri cu care te lovesti 1-2ori in an, si le rezolvi, si le uiti, si daca ai bani le mai rezolvi o data, si te intorci sa traiesti bine inapoi. Personal vad plecatul intr'o alta tara la fel ca anii de facultate, e misto, e o experienta, e o perioada a vietii, e misto si atunci cand bei toti banii si mananci cartofi restul lunii, ai ce povesti, dar apoi urmeaza alta etapa.

#158
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
@Karhu: Atunci ai oricand alternativa de a merge cu metorul ca in Londra (sau mai bine). Fix despre asta e vorba, ca ai alternativa. Si nu, nu e dement daca nu te grabesti si mergi pe bulevarde.

@Wizard: Motivul pentru care aici e 600 si acolo e 6000 e ca nivelul salarial general este mult mai scazut in Romania (probabil de vreo 5-10 ori). Chestia e ca topicul asta vorbeste de o nisa a celor care castiga aici 2k de euro ca angajati, vs viata acelorasi oameni in Londra unde ar castiga 3.500 de euro. Pentru majoritatea celorlalte profesii, diferentele salariale sunt semnificativ mai mari si fac emigrarea o solutie f buna pentru cresterea calitatii vietii.

De ce te-ai chinui in Londra cand poti sa traiesti excelent in Bucuresti? Despre asta e vorba. Nu inteleg care-i placerea in a imparti un apartament minuscul cu inca X doar ca sa ce? Si da, e diferenta colosala intre ce poti inchiria in Bucuresti cu 700 de euro si ce poti inchiria in Londra cu vreo 1100 de lire. Nu stiu in ce zone din Bucuresti ati stat voi, dar eu n-an vazut niciun rahat de caine in zona in care stau. Si da, avantajul de a avea prieteni apropiati cu care sa ai ce vorbi si de care sa te simti apropiat bate la fund (cel putin pt mine) orice chestie abstracta gen calitate a vietii (dar nedefinita exact). Fiecare poate (si ar trebui) alege niste criterii clare pentru a compara doua situatii complet diferite de locuit.

#159
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

View Postfigo1988, on 24 noiembrie 2015 - 11:39, said:

De ce te-ai chinui in Londra cand poti sa traiesti excelent in Bucuresti? Despre asta e vorba. Nu inteleg care-i placerea in a imparti un apartament minuscul cu inca X doar ca sa ce? Si da, e diferenta colosala intre ce poti inchiria in Bucuresti cu 700 de euro si ce poti inchiria in Londra cu vreo 1100 de lire. Nu stiu in ce zone din Bucuresti ati stat voi, dar eu n-an vazut niciun rahat de caine in zona in care stau. Si da, avantajul de a avea prieteni apropiati cu care sa ai ce vorbi si de care sa te simti apropiat bate la fund (cel putin pt mine) orice chestie abstracta gen calitate a vietii (dar nedefinita exact). Fiecare poate (si ar trebui) alege niste criterii clare pentru a compara doua situatii complet diferite de locuit.
... Dar cine se chinuie in Londra ?

#160
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Alex_133, totul e relativ. Nici cineva din Ferentari nu se chinuie comparativ cu o persoana din Africa. Daca in Bucuresti spargeai toti banii pe un apartament in centru, renovat frumos, pe iesiri dese in oras, la restaurant, atunci sigur mutatul in Londra va insemna reducerea semnificativa a acestora. Comparativ cu stilul de viata anterior, viata din Londra va fi mult mai limitata. Oricum, s-a scris atata pe subiectul asta si sunt metode atat de usoare pentru ca fiecare sa judece pentru el, in functiile de criteriile personale, incat mi se pare ca tot ce incercam acum este ca fiecare sa-i convinga pe ceilalti ca stilul lui de viata este cel 'corect'. Nu exista asa ceva.

#161
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

View Postfigo1988, on 24 noiembrie 2015 - 12:04, said:

Alex_133, totul e relativ. Nici cineva din Ferentari nu se chinuie comparativ cu o persoana din Africa. Daca in Bucuresti spargeai toti banii pe un apartament in centru, renovat frumos, pe iesiri dese in oras, la restaurant, atunci sigur mutatul in Londra va insemna reducerea semnificativa a acestora. Comparativ cu stilul de viata anterior, viata din Londra va fi mult mai limitata. Oricum, s-a scris atata pe subiectul asta si sunt metode atat de usoare pentru ca fiecare sa judece pentru el, in functiile de criteriile personale, incat mi se pare ca tot ce incercam acum este ca fiecare sa-i convinga pe ceilalti ca stilul lui de viata este cel 'corect'. Nu exista asa ceva.

Din ce au scris ceilalti,
reiese ca stilul de viata pt programatori in Londra este foarte bun, cel putin la fel de bun ca cel bucurestean, si economisesc mai multi bani decat in Bucuresti.

#162
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostKarhu, on 24 noiembrie 2015 - 10:54, said:

Cauta organic wine Posted Image

Am cautat, stiu cum sa obtin vinul potrivit. Dar trebuie sa-l comand prin internet din Germania (cel mai apropiat de unde am gasit).

Ideea era alta: cat de usor accesibil e vinul de calitate in Romania vs. alte tari. In Romania e mult mai usor sa gasesti ce cauti.

Bucataria romaneasca traditionala e foarte nesanatoasa. Dar dincolo de asta, materia prima in Romania e mult mai de calitate fata de alte tari mai vestice.

Harti ale solului confirma. Nu vorbim despre fantezii, ci despre lucruri masurabile si masurate, precum aciditatea solului.

Edited by OriginalCopy, 24 November 2015 - 12:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Bing (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate