Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

programator - sa raman sau sa plec din Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#127
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
@fabian23 =)))) nici nu stiu de unde sa incep. Angajatorul alege ce? Sunt la targ de sclavi sa-si aleaga ce vrea? E un parteneriat si ca angajat nu numai ca freelancer. Daca eu consider ca am 3 ani de exp, dar ca am acumulat exp echivalenta cu unul care are 4-5 ani si pot sa rezolv probleme la fel de complexe la fel de repede e normal sa ma astept sa fiu platit atat cat fac. Daca dupa 3 luni de proba nu-i place de randamentu meu ma poate da linistit afara. Daca nu plateste cat consider ca fac e liber sa-si aleaga unu mai bun si pe salariu mai mic. Nu mi se pare ca e pierderea mea.
Si da, astept sa-mi bata la usa. Daca nu e destul de disperat cat sa ma sune si sa se roage de mine nici n-o sa accepte probabil cat cer si cat consider ca fac. E doar o problema de negociere.
Stai linistit c-am lucrat mostly outsourcing enterprise. Si pana acum n-am dat nici un fail.

@lukro ms de raspunsuri.

Inca 2 nelamuriri care mi-au ramas in cap de la calcule.
1 @mufa ai facut tu un calcul acu cateva pagini cu cat mai ramane un programator in uk dupa 3 luni de munca ai pus pt mancare 200lire. Wtf, eu dau cam 150 lire pe luna numai pe masa de pranz in Bucuresti. Si nu mananc la restaurante de fite. Pe langa asta poti sa mai adaugi si alte prostii de mi le cumpar pe la munca. Cred ca sare bine de 170 lire doar ce cheltui la munca.

2 @mihaicsm ai pus la un moment dat intr-un calcul pt Bucuresti 300euro/luna pt mancare, again wtf? Nici cand aveam salariu de 1k euro nu cred ca dadeam doar atat.

#128
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
Legat de mancare:

- preturile sunt cam aceleasi cu RO la hipermarket
- un pic mai scump la marketurile locale (cel mai mult ma enerveaza rotunjirea la o lira la toate rahaturile... de exemplu un pachet de batistute care ar trebui sa fie 20-30p)
- fast-food: meniu de la 2 lire in sus, pizza de la 6 lire in sus
- restaurante: de la 4-5 lire pe un fel pana la cer Posted Image in functie de fitze.

Deci, daca vrei sa te indopi la fast-food: 4-6 lire
Daca vrei restaurant normal, 15-25 lire doua feluri si o bautura. De exemplu: la restaurant romanesc, ciorba de burta (smantana, ardei iute), sarmalute cu mamaliguta si un capuccino = 15 lire.

Daca iti iei mancare din supermarket este mult mai ieftin. Aproape ca in RO. Daca gatesti, si mai sanatos.

Deci, costul cu mancarea depinde foarte mult de persoana. Daca adaugi la mancare bauturi, ciocolata, pufuleti si alte prostii... costul se dubleaza.

Edited by LukRo, 22 November 2015 - 12:47.


#129
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008

View PostKarhu, on 22 noiembrie 2015 - 09:33, said:

Si hainele, sportul, spectacolele ti se par substantial mai scumpe in strainatate?
Mie nu...

Extrem de exagerate cifrele prezentate de tine, s/ar subintelege ca mai mult de jumatate din cetatenii vestici se zvarcolesc in saracie crunta.

Spectacolele mi se par substantial mai scumpe (nu ma refer doar la muzica si doar la formatii mari, acolo diferenta e mica), iar sportul e ceva mai scump.

Saracie crunta e o exagerare, dar da, parerea mea e ca cei care castiga sub 4000 euro si traiesc in locuri scumpe (chirie peste 1000 pentru apartament cu un dormitor) sunt la limita cu veniturile. De asta si par atat de zgarciti cand ii intalneste, pentru ca sunt invatati sa fie grijulii cu banii.

Am pus mai sus si un calcul cu cat s-ar mai putea reduce cheltuielile pastrand un trai decent, dar cu niste compromisuri.

#130
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008

View PostDILAS, on 22 noiembrie 2015 - 12:26, said:


2 @mihaicsm ai pus la un moment dat intr-un calcul pt Bucuresti 300euro/luna pt mancare, again wtf? Nici cand aveam salariu de 1k euro nu cred ca dadeam doar atat.

Posibil sa fi subestimat, dar nu cu mult, n-am stat sa calculez.

Ca idee pranzul la munca in zona Victoriei ma costa in medie 5 euro pe zi (exista meniul zilei in zona intre 13 si 22 de lei, iar din cand in cand luat din meniu pana in 30 de lei), deci un 110 pe luna.

#131
bankrupt

bankrupt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 05.10.2015

View Postfabian23, on 22 noiembrie 2015 - 12:07, said:

Angajatorul alege si faci atat cat te plateste. E lumea plina de oameni care cred ca nu-s platiti la valoarea lor...Get real, dude! Eventual si doua palme.
Cu mentalitatea asta, failure-ul te-asteapta afara.
PS: Doar daca ai fost manager pe la Facebook, Google etc. esti in pozitia de a alege. Pe-afara desigur.
Pai si angajatul alege daca accepta oferta angajatorului. Daca se stie bazat si are incredere ca gaseste ceva mai bun, ciao!
Mentalitatea nu trebuie sa fie "yes, sir" umil si cu ochii in pamant.

In rest, multe calcule cu mancarea.
Eu zic ca poate oricine sa atribuie niste coeficienti de civilizatie, rentabilitate, siguranta, calitate servicii. Si asa mai departe. Nu cred ca-i nevoie de dezbateri stufoase sau sa scriem coduri pt. o decizie de-asta.

#132
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
@banckrupt sunt niste indici pe numbeo pt alea, desi site-ul ala mi se pare pe langa rau cu datele pe care le ofera pt multe tari. Tot ce pot sa ofere coeficientii aia sunt niste cifre generale seci. Depinde si de confortul pe care il ai si alte avantaje. Alea nu apar pe nici un indice.
Si da sunt interesat de cat da lumea pe mancare pt tot aud cifre de genul celor vehiculate mai sus, iar eu personal n-am vazut pe nimeni sa dea atat de putin.

@mihaicsm sa inteleg ca mananci la cantina? In aceeasi zona victoriei nu scap niciodata mai ieftin de 25 pe zi. si asta daca am fost econom in ziua aia.

#133
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008
De cele mai multe ori da. La restaurant doar cand e chef de pierdut timpul.

#134
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Inteleg ca unii dintre voi (cei plecati in UK) lucrati ca si contractori? Am si eu cateva nelamuriri:

1. Cum incasati banii? Pe Ltd, self-employed sau PFA din Romania? Cea din urma fiind probabil cea mai tax-efficient varianta, dar nu stiu cat de legala.
2. Pe site-urile de recrutari sunt trecute niste sume pe ora. Cate ore se taxeaza intr-o zi? Zi standard de 8h sau se scade pauza de pranz etc?
3. Din experienta voastra, cam care este durata medie de stat la o firma? Am vazut ca unele contracte sunt pe 6/12 luni, dar cu optiune de prelungire. Ma intereseaza cat de des se exercita aceasta optiune.


Ochiometric, am vazut ca, pe varianta de a fi contractor (platit ca self employed) se castiga cam cu 70% in plus, in mana, fata de aceeasi pozitie ca angajat. Exista vreun dezavantaj semnificativ in a lucra asa pentru ca merita sa renunti la atatia bani pentru comfortul de a avea contract de munca?

#135
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
1. Banii se încasează pe LTD. Poti incasa pe PFA, însă dacă depășești 6 luni, trebuie să plătești taxele în UK (inclusiv pe cele 6 luni). Treaba ta cum recuperezi taxele plătite statului Român.

2. De obicei sunt 8 ore. La unele firme, pauza de masă este inclusă și o sa vezi că specifică 7.5 ore/zi.

3. Un contract nu seamănă cu celălalt. Poți să ai 3 luni, poți să ai 3 ani. Deși legislația specifică că după 2 ani la același angajator se poate interpreta ca salariat mascat... :)

Dacă vrei să rămâi in UK, familie, nu te fâțâi dintr-un loc în altul, stabilitate... are sens să fii salariat. Poti investi sume mari neimpozabile din salariu pentru pensie, ai concediu plătit, bonusuri, nu te încurci cu declarații,  contabil...

Nu mai spun ca salariat poti ajunge în poziții de management. Ca și contractor... mai greu.

#136
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
De ce ai ales Ltd si nu self-employed? Ma refer in contextul schimbarilor care vor avea loc in modul de taxare al dividendelor in UK.

Mersi pt restul informatiilor. Banuiesc ca e o optiune interesanta sa te duci undeva ca si contractor, iar ulterior sa devii angajat daca totul e ok si merge bine.

Edited by figo1988, 23 November 2015 - 15:55.


#137
theAddict

theAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.11.2015
Apropo, cam offtopic dar, nu va e frica de nebunia cu AK47?

#138
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
Nah, mai degraba de IR35.

#139
theAddict

theAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.11.2015
Haha, buna asta :)(googled).

#140
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
:) Dar la ce referi anume, ca nu fac legatura....

#141
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View PostLukRo, on 23 noiembrie 2015 - 21:07, said:

Posted Image Dar la ce referi anume, ca nu fac legatura....

La atentatul terorist din Paris.

#142
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
Nu stau sa fac politica aici. Citeste asta ca sa imi vezi parerea.

#143
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
De ce ti-ar fi frica de terorism? ce procent mor in atacuri de terorism si ce procent in Romania in spitale proaste sau in accidente auto?

#144
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postm3th0dman, on 21 noiembrie 2015 - 11:25, said:


Eu nu cred că trăiește în confortul în care stau aici și mai și pune atâția bani deoparte... am măsluit numerele pentru NY și Londra și nicicum nu pușcă.

Tot vad afirmatia asta cu confortul care ma face sa ma scarpin in cap. Nu inteleg e confort. Te referi la iesit la bodega, baut bere, casa mai mare etc?
Parerea mea e ca in romania, mai ales in orasele din provincie nu prea se poate vorbi de confort daca ai alte cerinte de la viata in afar de burdihanul plin cu mincare si bere proasta. Chiar din pdv culinar Romania e cam un desert. Berea e de kkt. Vinul asemenea, abia incet incet au inceput sa mai apara niste vinuri baubile. De facut nu prea e mare lucru de facut in afara de infundat circiuma, ceea ce e ok pentru o vreme dar devine foarte plictisitor. Casele pot fi ok dar iesi intre blocuri scorojite. Chiar daca stai in cartiere de vile de multe ori sint prost planificate, strazi sufocante, mocirla, gropi etc. E mizerie pe strada, se vede acum iarna ca au cazut frunzele, e plin de gunoie prin spatiile verzi si pe linga trotuare, chiar containerele se revarsa. Rar e ceva devazut (aproape, nu la mama naibii).  Oamenii sint suparati, toata lumea vede asta daca a stat in vest o vreme.. posomoriti, suparati, ingrijorati, agresivi.
Poza lui Mufa e de 1000 de ori mai putin deprimanta... in primul rind desi nu e cine stie ce arhitectura e curat, verde si esti la 2 pasi de tot ce are Londra de oferit. N-are toata Europa de Est la un loc de oferit cit Londra, Paris, sau alt oras mare. Chiar fara sa cheltui vreun ban, numai ca mergi pin oras, e o experienta culturala fantastica.
Nu mai zic de parte legata de profesie, profesionalism (in orice domeniu), competenta, lucruri de invatat etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate