Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Indobitocirea populatiei prin invatamant agresiv

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 pasilla, on 16 noiembrie 2015 - 19:06, said:

Si din pacate, dupa ce termina liceul, nu va sti sa isi faca un CV, sau sa calculeze dobanda la un credit. Si nu din vina ei.

Ba din vina elevului. Eu am terminat acu ' 15 ani si stiu ca faceam CV-uri la romana.
Cum draq sa nu stii sa calculezi un procent? Inseamna ca esti batut in cap, fara suparare, indiferent, puteai sa faci matematica si cu femeia de serviciu, doar daca deschizi manualul la pagina cu procente , daca te duce mintea macar un dram, intelegi imediat. Ce naiba, nu-i teoria relativitatii.
Eu imi amintesc ca la mate in gimnaziu invatam inainte lectia din manual, ba ma uitam si pe manualul din clasa urmatoare. Si nu -s vreun geniu. Dar, e drept, nu aveam atatea tablete/telefoane/prostii care sa imi ocupe timpul si sa ma tampeasca de creier. Invatam maxim 1 ora pe zi aveam numai note mari. Si din cate stiu programa s-a mai aerisit de atunci pana acum.

In plus, gasesti CV-uri la greu pe google, si deasemenea gasesti cu cateva taste si explicatii despre procente/credite.
Deci exagerezi la greu.
Exista si copii pe care din pacate nu-i duce prea mult capul/sunt prea lenesi si parintii in loc sa recunoasca asta prefera sa injure invatamantul. Cum exista copii cu parinti vai de capul lor, care ar trebui decazuti din drepturi, nu se intereseaza de situatia copilului, il lasa in dorul lelii, si dupa aceea injura profesorii, ca e usor si comod.

Problemele pleaca si din mediul de acasa unde traieste copilul.
Dar conteaza si materialul "clientului":daca elevul e greu de cap/nu-si da interesul, nu sunt de vina profesorii.
Poate fi de vina sistemul, pentru ca-l forteaza la ceva peste puterile lui. Doar atunci apare ura fata de scoala.
De aici rezulta ce am scris si mai sus, trebuie invatamant diferentiat.
In ziua de azi bagi profesorului 30 de elevi in clasa, cu niveluri diferite, de la olimpic pana la unul care nu pricepe nici 2+2=4 si normal ca iese un rahat. Il pui sa le predea aceeasi materie la toti . Normal ca profesorul ala nu stie de care sa se ocupe mai curand. Si dupa aia il injuram.

Deci, sfatul meu ar fi: nu mai cocolositi elevii si nu le mai impuiati capul cu ce greu e la scoala, cat de naspa e invatamantul, etc. Le faceti o defavoare asa, parerea mea. Oricat de rau ar fi sistemul, incercati sa faceti tot posibilul ca ei sa nu-l perceapa asa. Nu va obliga nimeni sa dati elevul la o singura scoala/invatator/profesor. Cautati, exista si oameni care-si fac meseria, si scoli bune, recunoscute. Daca nu e in stare sa faca cerintele minime, ajutati-l, insistati pe esential. Nu il fortati sa faca mai mult decat poate, nu trebuie sa aiba 10 pe linie. Identificati materiile care ii plac si insistati pe acelea. Orice elev ar trebui sa fie atras de ceva.
Oricum in ziua de azi elevii sunt trecuti foarte usor, asa ca...

Edited by ipopovici11, 16 November 2015 - 19:31.


#38
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ipopovici11, on 16 noiembrie 2015 - 19:09, said:



Ba din vina elevului. Eu am terminat acu ' 15 ani si stiu ca faceam CV-uri la romana.
Cum draq sa nu stii sa calculezi un procent? Inseamna ca esti batut in cap, fara suparare, indiferent, puteai sa faci matematica si cu femeia de serviciu, doar daca deschizi manualul la pagina cu procente , daca te duce mintea macar un dram, intelegi imediat. Ce naiba, nu-i teoria relativitatii.
Eu imi amintesc ca la mate in gimnaziu invatam inainte lectia din manual, ba ma uitam si pe manualul din clasa urmatoare. Si nu -s vreun geniu. Dar, e drept, nu aveam atatea tablete/telefoane/prostii care sa imi ocupe timpul si sa ma tampeasca.

In plus, gasesti CV-uri la greu pe google, si deasemenea gasesti cu cateva taste si explicatii despre procente/credite.
Deci exagerezi la greu.
Exista si copii pe care din pacate nu-i duce prea mult capul/sunt prea lenesi si parintii in loc sa recunoasca asta prefera sa injure invatamantul. Cum exista copii cu parinti vai de capul lor, care ar trebui decazuti din drepturi, nu se intereseaza de situatia copilului, il lasa in dorul lelii, si dupa aceea injura profesorii, ca e usor si comod.

Problemele pleaca si din mediul de acasa unde traieste copilul.

Una este sa stii sa faci in CV sau un procent si alta este sa cauti pe Google. Poti sa stii sa faci integrale, dar sa nu intelegi cum e cu dobanda la un credit.

Este vorba de competentele pe care trebuie sa le aibe un absolvent de liceu. Stie derivate si integrale, dar nu stie cum se calculeaza TVA, stie sa faca analiza literara a Baltagului, dar nu stie sa vorbeasca romaneste.

#39
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Lasa ma ca e bun asa,o sa-si ia toti copiii doctoratul in clasa IX-a  ,la 14 ani,
vom avea o Romanie plina de genii !

#40
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 mishale, on 16 noiembrie 2015 - 19:22, said:

Lasa ma ca e bun asa,o sa-si ia toti copiii doctoratul in clasa IX-a  ,la 14 ani,
vom avea o Romanie plina de genii !

O sa-si ia o laie. Profesorii sunt dezinteresati, chiar si parintii sunt dezinteresati multi dintre ei, elevii nu mai vorbesc. In ritmul asta, daca o sa stie tabla inmultirii in clasa a noua, va fi bine.
Geniu daca esti, te nasti, nu te face sistemul de invatamant. Nicaieri in lume.
Iar daca dai in nas de la clasa a doua la 2 cuvinte si 3 desene, mai putin probabil sa fii geniu.(zic la modul general, nu ma refer la copilul initiatorului topicului, ca sa nu se inteleaga altceva).

#41
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009
Dupa ce se scrie aici, inseamna ca un elev de-a 3-a poate sa ia 10 la EN si probabil 6 la BAC. Ma refer la concursurile din ultimii 3 ani.
Vazand in ce directie se indreapta gradul de dificultate la cele 2 examene, ma asteptam ca in vreo 2 ani sa fie subiecte sub forma unor exercitii de colorat la EN si cel mult tabla inmultirii la BAC.

Sa inteleg ca trebuie sa ma astept la altfel de subiecte in anii care urmeaza. Ma duc sa pun porumb pt pop-corn-ul necesar peste cativa ani.

#42
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Invatamantul este in asa hal creat incit sa indobitoceasca copilul, sa nu-i dea dreptul sa gindeasca , sa ia decizii, sa fie sluga de maine .
Au "lins" din toata Europa programe scolare si in loc sa trieze au tot bagat pe git copilului diverse materii aiurea .
Au creat orar de 6 si 8 ore de scoala dupa care inca 4-5 ore acasa invatat - ia stai putin , tu la munca ai 8 ore , iesi de la munca stai si faci ce vrea muschi tai , tu ca profesor ce faci in pana mea alea 6-8 ore la scoala de are copilul lectii acasa ?ce este aia lectii acasa ? este sluga , sluga la dirloaga aia este , asa si cu temele de vacanta , parca ar fi sectanti astia cu scoala , numai aia si aia .
Auzi copil de clasa a 4-5-6 ca-l doare capul - il doare de stres dar copilul nu stie spune stop , e ca motorul electric, numai vezi intr-o buna zi ca pica lat si dupa "te trezesti" cit de bou esti ca-i ceri ba sa fie primul in clasa, scoala, sa mearga la zeci sute de olimpiade etc .
Pacat de cele scrise aici ca se vor adevari peste citiva ani, cind o parte de aici vom fi la anii pensionarii si ei ne vor intretine ...
Voit nu predau la clasa ca sa platesti ca tembelul ore particulare neimpozabile cu minim 30 lei/ora sf-istica gen biologie, geografie, engleza si 50-60 lei matematica si romana si te fac sa fi si mindru de ce importan devi tu ca parinte ca-i dai meditatii cu X-uleanu care-i mare mahar la metematica in liceul X-ulescu, tat te uzi cind ii pronunti numele si toate astea ca esti orb ( ma refer la noi toti, toti care dam ore private copiilor ca doar ei sunt mostenitorii nostri)
Ii dai 10 lei la un copil se uita ca boul la poarta cea noua la ei , il rogi sa aprinda un foc si da foc la casa , pe mijloacele de transport daca-i trimiti se urca pe la trapa de la motor , mergi pe munte cu ei in 100 de metrii fac 10 entorse DA bagam materie si profesoroci in ei asa , la greu , bate vintul toamna si fac 6 gripe una dupa alta de antrenati si caliti ce sunt mai ales plini de energie si asprii ca vata de la cite ore de sport fac .

#43
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumãtor înrãit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
stai  sa  vezi  in  clasa  a  10a  probleme  la  genetica!    la  profil  mate-info!

#44
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 xilo, on 16 noiembrie 2015 - 19:46, said:

tu ca profesor ce faci in pana mea alea 6-8 ore la scoala de are copilul lectii acasa ?ce este aia lectii acasa ? este sluga , sluga la dirloaga aia este , asa si cu temele de vacanta , parca ar fi sectanti astia cu scoala , numai aia si aia .


Nu e vina profesorului de rand.. E vina programelor scolare, care-s prea incarcate. Si pentru fixarea notiunilor e nevoie si de teme.
Ideal ar fi ca sa se faca si temele la scoala. Insa ptr asta trebuie aerisita mult materia.
Si apoi, problema reala a invatamantului este alta, pe care ministerul cu ochelari de cal n-o intelege: bagarea la gramada a elevilor!
Intr-o clasa sunt elevi foarte diferiti, cu potential/niveluri de intelegere foarte diferite, nu ai cum sa le bagi aceeasi programa la toti si sa ai pretentia de rezultate. Iese un ghiveci total.
Chiar si la invatamantul mult-hulit de azi, exista copii care se plictisesc la ore, care ar vrea teme ptr acasa. Sunt putini, ce-i drept. Ptr ei programa e prea simpla.
Dar exista multi care nu fac fata. Ptr ei programa ar trebui mult aerisita, sa se insiste pe esential.
Cat despre temele de vacanta, eu zic ca intr-o vacanta de 3 luni(Cea mai lunga din lume aia e in Romania) ar fi binevenita o tema. Ca altfel elevul uita tot.

Eu vorbesc din experienta, am fost profesor cativa ani si am plecat din sistem de bine ce era, ptr ca mi-am dat seama ca muncesc si-mi consum nervii in zadar in acest sistem, fara aproape nicio rasplata. Sa stiti ca degeaba huliti profesorii la gramada, da, sunt si multe uscaturi, insa nu toti sunt asa.

Edited by ipopovici11, 16 November 2015 - 20:15.


#45
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,195
  • Înscris: 22.05.2003
Aerisirea programelor e imposibila atata timp cat invatamantul e normat.
Fiecare catedra considera ca materia sa este exceptionala/de neinlocuit/stringent de importanta, iar sindicatele sunt printre cele mai comunistoide.

Profesorul trebuia sa faca minim X ore/luna, altfel nu ia banii => o flexibilizare a sistemului ar lasa multe catedre fara ore.
Ati mai face latina? Ati mai incerca sa memorati mecanic 10/date istorice/pagina sau sa stiti toate varfurile din carpatii orientali?

Nu exista concurenta intre materii.

Nu stiu cum e la stat, dar la privat, cu max 15 copii in clasa se invata altfel, cat mai "in joaca".
Pana la urma metoda conteaza enorm, insa cred ca mergem fix in directia opusa dpdv al bombardarii/suprasolicitarii informationale.

La capitolul sport/miscare e dezastru, in continuare! Nu asteptati sa faca la scoala, duceti copii sa faca miscare!

#46
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,482
  • Înscris: 10.08.2005

 sanderoalex, on 16 noiembrie 2015 - 19:56, said:

stai  sa  vezi  in  clasa  a  10a  probleme  la  genetica!    la  profil  mate-info!

pai la biologie din clasa a-VII-a se da o problema de genetica, la fasole sau mazare, niste boabe lua-le-ar dracu'

 Adm, on 16 noiembrie 2015 - 20:15, said:

Aerisirea programelor e imposibila atata timp cat invatamantul e normat.
Fiecare catedra considera ca materia sa este exceptionala/de neinlocuit/stringent de importanta, iar sindicatele sunt printre cele mai comunistoide.

Profesorul trebuia sa faca minim X ore/luna, altfel nu ia banii => o flexibilizare a sistemului ar lasa multe catedre fara ore.
Ati mai face latina? Ati mai incerca sa memorati mecanic 10/date istorice/pagina sau sa stiti toate varfurile din carpatii orientali?

Nu exista concurenta intre materii.

Nu stiu cum e la stat, dar la privat, cu max 15 copii in clasa se invata altfel, cat mai "in joaca".
Pana la urma metoda conteaza enorm, insa cred ca mergem fix in directia opusa dpdv al bombardarii/suprasolicitarii informationale.
Bombardearea cu informatii este modul de supravietuire, oriunde, cum intorci capul cineva incearca sa-ti spuna ceva, sa-ti vanda ceva, etc ....
Poate ca s-a dat si scoala in rand cu moda.
De altfel cineva tot raspunde de acele manuale si de o programa generala care trebuie urmata.

Edited by MarianG, 16 November 2015 - 20:19.


#47
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 Adm, on 16 noiembrie 2015 - 20:15, said:

Aerisirea programelor e imposibila atata timp cat invatamantul e normat.
Fiecare catedra considera ca materia sa este exceptionala/de neinlocuit/stringent de importanta, iar sindicatele sunt printre cele mai comunistoide.

Profesorul trebuia sa faca minim X ore/luna, altfel nu ia banii => o flexibilizare a sistemului ar lasa multe catedre fara ore.




Nu neaparat! Aici nu se intelege. De ex acum ai 4 ore de matematica si materie super-incarcata. Reduci materia dar pastrezi nr de ore. Sau eventual reduci orele la 3, dar materia cu 60%.
Altfel, daca materia de 2 ore o reduci la jumatate si o faci intr-o ora, n-ai facut nimic, tot acelasi drac e.
In felul asta ramane mai putin, eventual poti face si tema la scoala.
Apoi, sunt foarte multi elevi in clase(25-30). Cel mai mult din Europa.
Iti dai seama ca daca din doua  clase de 30 (in total 60 elevi) faci trei clase de 20, ai avea nevoie de profesor in plus. In felul asta iti permiti sa reduci mai mult din nr de ore.


De ex din materiile alea multe elevul sa-si aleaga mai putine, dar sa le faca bine. Fiecare si-ar alege materia care il atrage. De ex poate unul prefera istorie, altul geografie, etc.

Edited by ipopovici11, 16 November 2015 - 20:24.


#48
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Intradevar trebuie o triere , exista genii , ei pierd mult , exista si elevi care se balangane in banca cu degetul in gura si "leagana-te Lae, leagana-te" si fac scoala in loc la altul ...pentru ca tac-su e mare mahar la o firma si sa nu se faca de ris ca are copilul in scoala speciala - unul dinasta praf face colectivul .
Da, corect, atita materie sa se predea cit copilul sa aiba timp sa termine lectiile la SCOALA , acasa este acasa exact ca si pentru tine , nu stiu cui ii convine sa sune patronul(seful) exact la ora 18 cind ai ajuns acasa si te-ai pus la tv, buda, mincat, cafea s.a. sa te prezinti urgent pentru inca 4-5 ore...Oare de ce in tari cu apa calda se poate ? deaia, pentru ca acolo nu are nimeni interes sa creeze slugi ale Europei !

Edited by xilo, 16 November 2015 - 20:26.


#49
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,795
  • Înscris: 15.06.2007

 daniMMM, on 16 noiembrie 2015 - 18:20, said:

Alooo,guvernul.Cine face manualele astea?Ce cretinii si dobitoci?
Tocmai fac temele cu fetita in clasa intai,si mi-e groaza sa vad cat are de invatat pentru maine:Matematica,coloreaza dupa coduri,unitati,zeci,formeaza grupe cu zecile,etc.Notiuni de fizica,energia,impartita in lumina,caldura,fiecare cu aia masii,exemple,etc.Anatomie,inima,creier,plamani,rinichi,fiecare ce face,unde este,etc.Bietul copil este bulversat,in clasa intai invata deja de trei ore,cu pauzele aferente,asa ca am zis,gata pentru azi!
Plus cretinitatile scrise de cretinii de la edituri"un COPAC are 10 mere","predecesor","coordonare",etc,cuvinte innacesibile unui copil abia iesit din gradinita.
Ce vor sa faca ,de fapt,astia cu copiii nostri?Sa fie cat mai multi cretini ca ei sa-i voteze?
Fiu meu la 4 ani ani neimpliniti sa faca grile la gradinita. De unde plm sa stie copilul ce e ala un tabel, o multime. Ce e ala un triunghi? O forma geometrica , logic! Asta trebuie sa stie la grupa mijlocie. Ca sa pice apoi bacu'.

#50
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 AzY9, on 16 noiembrie 2015 - 19:00, said:

Am auzit eu de curand : " ce fata desteapa, avea 2 facultati, era farmacista, a murit de cancer la 34 de ani"
Corect , sa tineti minte lucrul acesta , orice invatatura care nu vine din curiozitatea si placerea copilului il imbolnaveste negresit . Fortarea lor duce la boala lunga si la urma moarte sigura . Astia va distrug copii sa fie foarte performanti ca pe viitor sa munceasca pentru politicieni si copiilor pentru ca ei au acaparat puterea .
Am 48 ani si mi-a fost teama sa am copii tocmai din acest motiv , ca societatea/sistemul de invatamant si stilul competitiv al societatii distruge oamenii .
De voi depinde soarta copiilor vostri , sanatatea si viata lor . Ca viitor in ritmul asta alert si agresiv nu cred ca va fi prea lung .

#51
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
Am fost fortat de "parinti" sa termin inclusiv facultatea .
Am invatat poezie mii de texte care nu ma interesau . Asta se cheama viol intelectual. Acum am uitat tot . Un sistem invechit si tamp

#52
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

 Adm, on 16 noiembrie 2015 - 20:15, said:

Nu asteptati sa faca la scoala, duceti copii sa faca miscare!
Cind ?
Asa grafice au saracii de nu mai gasesti "ferestre" si pentru sport sau alte activitati fizice pentru ca au teme , teme, trebuie facute ca daca nu-ti faci tema iei 2 ...
Din 3 directii vitale sunt atacati : scoala - mass media - alimentatie , scapi de una dai de alte doua .
Pina la urma nimic nu este la voia intimplarii...
Ii faci varza creierul la copil cu informatii inutile (vorba aia sunt la distanta de un click) pentru ca mai tirziu sa nu mai fie bun de a lua decizii transante , sa fie o leguma, un numar, un portofel plin pentru taxe - ia incearca sa faci asa ceva cu un copil care a invatat in joaca , a avut parte ca si copil sa participe la decizii atit la scoala cit si acasa , sa fie tratat ca un om mare , nu-ti va reusi pentru ca si-a dezvoltat propria personalitate si propriile valori ceea ce copii din "plastic" nu au habar.
Sa nu-mi spuna cineva ca la un chef sau pe strada se intilneste cu un prieten si discuta de altitudinea exacta la care a ajuns in excursie la munte, la ce presiune atmosferica a fost il locul x , cum a calculat unghiul de inclinare al versantului si aderenta pantofului fata de sol , debitul piriului de munte linga care a mincat slanina fripta cu ceapa si continutul de calorii ale acestora calculat in functie de presiunea atmosferica ... dar apar intrebari normale la o anumita virsta : de ce Mariuca nu se uita la mine ? si stau cu limitele pe caiet si le da dupa calcule cu virgula . Problemele cotidiene pentru ei au devenit ecuatii de gradul 2 cu 3 necunoscute ...

#53
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,216
  • Înscris: 01.10.2009

 Ahasverus, on 16 noiembrie 2015 - 18:54, said:

In clasa I abia invatam litere si numerele 1-10! Rememnber ABECEDAR?
Abecedarul, acela din epoca de aur, e super misto.

#54
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009
Din informatiile pe care le am de la fostii profesori, ca acum notele mici sunt o raritate extrema. Se anunta cand se controleaza temele, samd.
Si ma refer la unitati de invatamant de top din judetul unde am crescut.

Pe de alta parte nu inteleg unde este tragedia de a lua 2.
Pot sa impartasesc din propria experienta. Profesoara de matematica n-a avut nici un complex sa dea 2 elevilor care in anul precedent luasera locurile 1 si 2 la judeteana la mate (si evident participanti la nationala). N-am facut tema, am platit. N-a plans nimeni, n-a facut nimeni crize. Aceeasi profesoara nu-si mai permite azi sa faca acelasi lucru. Ghici de ce? Din cauza sistemului (medie pt admitere) si in principal a parintilor ("Cum iti permiti tu sa-i dai odraslei mele note proaste? Cine te crezi?").
Pretuiti cat mai aveti timp profesorii din generatia veche. Sunt si profesori noi care sunt foarte buni, dar per total calitatea s-a subtiat pana la dizolvare completa (vezi reportajele ProTV de la Vaslui, care sunt doar un exemplu).

Parintii nu mi-au facut temele si nici nu ma verificau. Si cu toate astea aveam timp sa fac handbal (cat m-am priceput eu si cat s-au priceput antrenorii mei) si sa particip la olimpiade.
In liceu invatam selectiv si doar la ce vroiam (nu latina, nu psihologie, la istorie si geografie din cand in cand ...). Si iarasi nu s-a sfiit vreun profesor sa-mi dea note mici (3,4) desi eram "olimpic". Ba chiar am ajuns intr-o situatie jenanta la chimie tot din cauza mea (nu m-am inteles cu chimia deloc asa ca am ignorat-o). Am rezolvat-o singur, fara pile (profesorul de mate era in conflict cu sotul profesoarei de chimie), fara spaga.

E adevarat, nu aveam telefon mobil (cred ca abia intrau in ro), nu aveam FB, nu aveam tableta. Dar faceam antrenament la handbal de vreo 5 ori pe saptamana, iar sambata si duminica seara eram la biliard.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate