Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Nemulțumiri legate de Vodafone.

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
1855 replies to this topic

#937
MariusXT

MariusXT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 03.03.2008

View Postemanu900, on 15 iulie 2019 - 20:43, said:

Daca o fi bune sau nu, omul trebuia sa faca plangere prin Autoritate ANPC si se rezolva (daca avea doar servicii contractate nu si terninale  care trebuie achitate in totalitate).
Daca-i lasi atunci ti-o coc garantat, desi legea e de partea ta.

Exista o lege din 1992 care teoretic te pune sa platesti cumulativ doar reducerile si automat compania nu ar mai fi lezata. Cu alte cuvinte ai avut un RED 10 redus cu 2 euro si mai 15 luni de contract platesti 15x2 nu intreg tariful. Asta daca e SIM only. Daca ai si telefoane si acolo mai sunt bagate si subventii atunci se pune ca si pachet promotional si e mai nasoala

Mai jos avem o motivare dintr-un alt proces castigat de un client vs Vodafone (avea doar sim only)

Motivare:

Magistrații au apreciat însă că ar fi fost corect să fie cerut consumatorului eventual contravaloarea promoțiilor sau avantajelor acordate în considerarea duratei contractuale, respectiv contravaloarea eventualelor echipamentelor predate, însă solicitarea Vodafone România de a se achita de către consumator servicii de care nu a beneficiat și nici nu va beneficia încalcă articolului 9 din OG 21/1992, lezează interesele economice ale consumatorilor și nu este un comportament corect în relațiile cu aceștia.


Edited by Mariusss2000, 16 July 2019 - 07:21.


#938
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Sa mor daca inteleg de ce un cont de aproape 20 de ani devine brusc activ pe aria Vodafone.
Am o banuiala dar ma abtin.

Parere strict personala, Vodafone daca taie in carne vie la cartele este mort in Romania. Asta nu inteleg sefii tai.

Lasati dracu ppturile alea din sedinte cu grafice si tot felul de cifre si coborati in strada.

Romanul vrea ieftin deoarece este sarac. Da asta este cuvantul.

Si asa va platesc mult prea mult pentru ce oferiti firmei.

#939
MariusXT

MariusXT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 03.03.2008

View Postxymzar, on 18 iulie 2019 - 19:48, said:

Sa mor daca inteleg de ce un cont de aproape 20 de ani devine brusc activ pe aria Vodafone.
Am o banuiala dar ma abtin.

Parere strict personala, Vodafone daca taie in carne vie la cartele este mort in Romania. Asta nu inteleg sefii tai.

Lasati dracu ppturile alea din sedinte cu grafice si tot felul de cifre si coborati in strada.

Romanul vrea ieftin deoarece este sarac. Da asta este cuvantul.

Si asa va platesc mult prea mult pentru ce oferiti firmei.

Cui te adresezi? cont 20 de ani, sefii tai etc? Cred ca faci o confuzie, confunzi in a fi fan cu a lucra. Am lucrat in domeniu dar in alta tara in UK insa la alt operator si cunosc destul de bine domeniul.

#940
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa va zic ce mi s-a intamplat ieri... ma roaga o colega sa ii iau o cartela vdf ca ii pleaca copilul in concediu si ma duc la magazinul din centru. Cer o cartela, baga ala ceva in calculator, imi da cartela 28.1 lei... si plec.

La masa cu colegii observa unul ca pe cutie scrie cartela cadou... mai sa fie. Ma uit pe bon scria reincarcare cartela. Cred ca si-a batut joc de mine. E normal?

A doua problema. Tot ni se plangeau copiii ca nu le merge netul pe tel sotiei de la vdf. Deși tel e unul nou, un samsung s9. Sun de pe tel sotiei la 222 si imi zice aia ca am setarile gresite... imi reface totul ok... ma rog sotia a stat asa vreo 2 ani, noroc ca mașina are wifi si copiii se leaga la cartela din masina care zbarnaie.. alt operator. Acum stau in pat si zic ia sa verific eu... pe download 80mb, pe upload 2... e normal? Sun din nou la ei, cica imi face un reset dar posibil sa fie congestie! E normal?

Edited by MembruAnonim, 03 August 2019 - 09:48.


#941
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View PostMembruAnonim, on 03 august 2019 - 09:47, said:

Sa va zic ce mi s-a intamplat ieri... ma roaga o colega sa ii iau o cartela vdf ca ii pleaca copilul in concediu si ma duc la magazinul din centru. Cer o cartela, baga ala ceva in calculator, imi da cartela 28.1 lei... si plec.

La masa cu colegii observa unul ca pe cutie scrie cartela cadou... mai sa fie. Ma uit pe bon scria reincarcare cartela. Cred ca si-a batut joc de mine. E normal?

Inseamna ca ti-a dat cartela cadou+ti-a facut o reincarcare. Adica ai resurse pe numar. Nu e bine?

#942
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu chiar. Din ce am înțeles mi-a făcut o smecherie (mi a explicat cineva acum). Mi-a dat o cartela cadou care se da la telefon nou care are deja 5 euro pe ea și el printat o încărcare de 5 euro pe care o va vinde ulterior. Adică și-a tras și el 5 euro bani de buzunar.

Sper sa nu am dreptate...

Nu știu ce e pe nr. I am dat o colegei cadou... Dacă tot e cadou. Data viitoare o sa fiu mai atent.

Edited by MembruAnonim, 03 August 2019 - 11:37.


#943
scorpyo

scorpyo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,460
  • Înscris: 14.01.2008
Cartela pe care scrie cadou are 0 euro. El ti-a incarcat numarul NOU ( cel cu 0 euro )  cu 5 euro.

Nu a facut nimic gresit.

Cartele de felul acestea - cadou - sunt si la Orange, tot cu 0 euro, si daca vrei sa le folosesti trebuie incarcate.

Zi faina

Edited by scorpyo, 03 August 2019 - 11:36.


#944
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postscorpyo, on 03 august 2019 - 11:35, said:

Cartela pe care scrie cadou are 0 euro. El ti-a incarcat numarul NOU ( cel cu 0 euro )  cu 5 euro.

Sper sa fie asa. Deși am primit și explicatia de sus. Sa fie primit.

#945
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cred ca vdf are ceva cu familia mea... :) azi ii zic soției, uite ia-ți și tu o husa originala la S9 ca uite ce mișto e asta de la huawei. Și zice hai, aveam vreo 4 junknuri luate de peste tot, hai sa își ia una originala. Și se duce la magazin în Vdf Cora Pantelimon. Ii cere o husa originala pt S9.. ("es" "nuouă"... Ea e străină și la anumite cuvinte le mai îndulcește... Nu zice nouă...la care aia se ia de ea ca se zice nouă si începe un conflict verbal ca nu 9 s9... Ma rog. Mama și nevastă-mea care avut ceva de indurat având în vedere cât de idioți suntem noi ca popor evident ca ii spune ca e straina și ca își cere scuze ca nu pronunța atât de corect... La care aia ma mai și minți în fata... Ce mai i-a cerut numărul și asteia ii facem plângere. Sa vedem...

#946
MariusXT

MariusXT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 03.03.2008

View PostMembruAnonim, on 03 august 2019 - 11:32, said:

Nu chiar. Din ce am înțeles mi-a făcut o smecherie (mi a explicat cineva acum). Mi-a dat o cartela cadou care se da la telefon nou care are deja 5 euro pe ea și el printat o încărcare de 5 euro pe care o va vinde ulterior. Adică și-a tras și el 5 euro bani de buzunar.

Sper sa nu am dreptate...

Nu știu ce e pe nr. I am dat o colegei cadou... Dacă tot e cadou. Data viitoare o sa fiu mai atent.

Cristi stai linistit nu exista asa ceva: exista/existau mai multe tipuri de cartele:

Cartele cadou : care ofera la prima incarcare un cadou, vorbin de Vodafone incarci cu 5 euro si primesti oferta de 6 euro si alte cartele se dadeau cu biciletele in oras cu 2-3 euro sau cu o preoferta instalaga deja cativa mega si internet si daca iti mergea bine te prindea de client ca o incarcai
Cartele cu numar gol : iti da o cartela , ai numar ai 0 credit. Se dadeau cu biciletele si caravane in orase/comune

Cartele de date : doar cu internet fara min/sm   au numar de telefon dar nu poti apela/da sms

Ar putea face smecheria de zici tu daca (doar daca) ar avea cartele cu oferta 5 preinstalata ceea ce nu exista si ar cere bani dar bonu de unde il scoate? pentru ca trebuie sa achiti. Daca iti dau gratis ceva nu iti incasez nimic



#947
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
A fost colegul meu ieri la Baneasa la vdf sa își schimbe cartela ca cică de aia nu merge netul. Și evident nu s-a schimbat nimic... Au sunat de acolo la call center și i-au deblocat limitarea de viteza. Acum are 100mb

#948
george251

george251

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.07.2007
Am intreruperi in timpul conversatiei, in Bucuresti, afara sau in spatii inchise, in sensul ca interlocutorul ma aude, dar eu am in casca acea senzatie ca sunt pus pe hold (daca interlocutorul e intr-un loc cu multa galagie, pentru cateva secunde la mine e liniste totala, dar el ma aude). E foarte aleatoriu acest comportament si intrebarea este daca tine de telefon ( pe care l-am resetat in toate felurile) sau e chestie legata de cartela sim sau vodafone? Mai patrste cineva acest lucru in aceasta perioada? La mine se intampla de vreo 2 luni aproximativ...
Multumesc!

#949
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 22.01.2004
Ai problema asta cu toți cu care vorbesti?

#950
george251

george251

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.07.2007
Cred ca da. Dar e aleator. Se intampla des dar nu de fiecare data si nu in acelasi loc. Ieri am vorbit de exemplu cu aceeasi persoana de 3 ori la rand. In primele 2 conversatii de sub 1 minut, s-a tot intrerupt asa ca am apelat si a treia oara cand am vorbit vreo 25 minute fara probleme

Edited by george251, 24 August 2019 - 09:27.


#951
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
Pai si daca te aude, atunci care e problema?
Fii multumit ca functioneaza suprimarea zgomotului.

#952
Cristy0007

Cristy0007

    FM forever

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,399
  • Înscris: 04.05.2017
Semnal prost 4G in Costinesti la malul marii. Si cu semnal bun 4G 3 linii gen , tot prost si sacada , cu lag etc. Sa faci Live nici nu se poate. Ziua daca esti mai spre orasel nu langa plaja, prinzi ceva semnal si poti face conferinta video. In rsst noaptea mor datele, se muta de pe 4G in 3G apoi iar pica si tot asa.
Am ajuns sa imi dau acolo net pe hotspot de pe digi....halal, si culmea la ei merge bine netu inclsuiv pe plaja. Langa teatrul de vara si digi avea semnalul slab , si nu facea fata dar in rest erau peste voda.

#953
marianculturistul

marianculturistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 09.09.2005
Azi ora 14 lipsa semnal la parcul sebastian,  nici la *222 nu putem apela.  O mizerie

#954
adyyynis

adyyynis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.11.2016
Sunt probleme tot mai mari cu reteaua. Lipsa semnal, internet picat cate o ora. Sa platim doar pentru cea mai buna retea nu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate