Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Lucru in Germania cu PFA romanesc... Pot face asta?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mifotea

mifotea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.07.2011
Salut. Am si eu o problema...O voi lua cu inceputul...

Am deschis un PFA, maine actele pentru el sunt gata, Ca domeniu de activitate am Activitati suport pentru interpretare artistica (spectacole) 9002.
Vreau sa merg cu acesta in Germania unde colaborez cu un unchi care este stabilit acolo si monteaza scene de concert si corturi de circ.
Ideea este ca eu ca PFA pot merge direct? Am inteles ca am nevoie de formularul a1 dar asta il pot obtine doar daca am activitate de minim 2 luni in tara... in tara eu nu voi lucra cu acest pfa, fiind special facut pentru a merge in Germania. Am inteles deasemenea ca merge sa il inregistrez la registrul operatorilor intracomunitari.
Eu voi lucra acolo dar voi plati taxele in tara....
Cum pot face?

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
legal nu prea e ce vrei tu. daca lucrezi acolo, platesti taxele de acolo.

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Facturezi acolo si faci contabilitatea in tara.

#4
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Sediul firmei-punctul de lucru.Cevaceva am incercat,imi trebuia apostila fiscala.Distanta si birocratia m-au convins(nu-i vorba de Ro).Dar initiator indomeniul tau am lucrat(alestimenti fiere).pe pm iti dau nr tel.al unei pers.ce a deschis in Ro. si munceste in It.Explici ca nu vei munci in IT.

Sediul firmei-punct de lucru.

#5
luciion

luciion

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.08.2015

View Postmifotea, on 15 noiembrie 2015 - 12:38, said:

Salut. Am si eu o problema...O voi lua cu inceputul...

Am deschis un PFA, maine actele pentru el sunt gata, Ca domeniu de activitate am Activitati suport pentru interpretare artistica (spectacole) 9002.
Vreau sa merg cu acesta in Germania unde colaborez cu un unchi care este stabilit acolo si monteaza scene de concert si corturi de circ.
Ideea este ca eu ca PFA pot merge direct? Am inteles ca am nevoie de formularul a1 dar asta il pot obtine doar daca am activitate de minim 2 luni in tara... in tara eu nu voi lucra cu acest pfa, fiind special facut pentru a merge in Germania. Am inteles deasemenea ca merge sa il inregistrez la registrul operatorilor intracomunitari.
Eu voi lucra acolo dar voi plati taxele in tara....
Cum pot face?

daca stai acolo si vrei sa-ti inchiriezi un apartament, trebuie sa ai drept de sedere acolo. ca sa ai viza asta trebuie sa dovedesti ca ai o preocupare in tara asta. iar ca activitate nu cred ca poti sa zici ca ai in rom PFA si lucrezi in germania.

cred, la fel ca in austria, ca mai bine ramai cu pfa in rom (desi merita mai mult sa platesti taxe in germania - asta peste ani si ani vei lua o pensie si de aici) si nu iti inregistrezi sederea ca permanenta (cu toate ca nu cred ca e legal). vezi cum ti se potriveste

#6
mifotea

mifotea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.07.2011
Azi am luat actele pentru PFA, la ANAF inca nu m-am inregistrat... ma voi inregistra ca neplatitor TVA si cu impozit pe venit real....
Problema e ca din cate mi-au spus pe la RC si ANAF, nu pot pleca fara acel Formular A1 care dovedeste in fata autoritatilor din alte state UE ca eu platesc taxele in Romania.

Ma poate lamuri cineva totusi daca ca si PFA nou infiintat care nu va lucra nici o secunda in RO, pot obtine acest Formular a1?

#7
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Post_Smiley_, on 15 noiembrie 2015 - 13:44, said:

legal nu prea e ce vrei tu. daca lucrezi acolo, platesti taxele de acolo.

Sunt destui care detin firme in Romania si lucreaza cu acestea, in Germania si Franta, unde doar executa anumite lucrari, temporar, insa frecvent.Practic doar in cele doua tari executa lucrari insa contabilitatea o tin in Romania iar taxele si impozitele le platesc tot aici, pentru ca sunt mai mici, zic ei.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
sunt destui hoti care fura din magazine, dar asta nu inseamna ca ce fac ei e legal.
conceptul general este cel pe care ti l-am indicat eu: platesti taxe acolo unde lucrezi. poti incerca si chestii de genul asta, dar nu ai nici o siguranta ca nu vei fi prins si pedepsit.

#9
mifotea

mifotea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.07.2011

View Post_Smiley_, on 17 noiembrie 2015 - 10:44, said:

sunt destui hoti care fura din magazine, dar asta nu inseamna ca ce fac ei e legal.
conceptul general este cel pe care ti l-am indicat eu: platesti taxe acolo unde lucrezi. poti incerca si chestii de genul asta, dar nu ai nici o siguranta ca nu vei fi prins si pedepsit.
pfff.... Smiley daca stiam sa fur... apai eram departe... dar prefer sa lucrez legal... din ce am mai aflat ici colo... nu prea pot face nimic sa pot lucra pe pfa in Germania fara A1....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate