Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Afisare informatii

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Salut,

Este vorba despre un raport, e mult mai important sa fie rapid si functional decat eye-candy / corect scris (dpdvd al codului).

Am o tabela in MySQL cu 5 coloane (sa zicem). 4 coloane sunt de lungime decenta, a 5-a este foarte mare (text, sa zicem corpul unui e-mail). Acest text este formatat HTML.
Trebuie sa afisez vreo 400 de linii, intr-o singura pagina (php, dar este irelevant, ma intereseaza partea de html)
In mod normal asta o fac cu un table si td-uri, este absolut OK in general.
Aici insa, fiind vorba de o lungime foarte mare pentru coloana a 5-a, vreau sa afisez doar primele 50 de caractere (sa zicem). Asta nu-i o problema.

Problema/intrebarea este urmatoarea:
Pentru textul din coloana a 5-a (cel de 50 de caractere) vreau sa am ceva de genul tooltip care sa afiseze cat mai mult din text.
In afara de asta, daca dau click pe acel text (sau pe un + din fata lui), vreau sa se lateasca linia respectiva si sa-mi apara tot textul acolo, eventual sa se dezactiveze tooltip-ul pt. linia respectiva.
Nu ar fi mare rahat dar parca nu as vrea sa am acelasi text de 2 ori pt. fiecare linie, trebuie sa-l pun intr-o variabila.

Sincer nu am incercat pana acum sa bricolez nimic deoarece cea ma importanta intrebare este:
Se preteaza un "table" la asta sau e mai cu CSS? Ma intereseaza sa fie rapid, cu cat mai putin cod (sa fie pagina cat mai mica).
La "table" pot face ceva de genul <tr bgcolor=red> si dupa aceea <td>..</td>, in css stiu ca trebuie scris mult mai mult cod pt acelasi lucru si implicit pagina va fi mai mare.

Multumesc!

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Tabel din moment ce avem date tabelare.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate