Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Camera video de supraveghere cu IR 802C

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
pol-mol

pol-mol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 16.11.2010
Buna ziua.  Am si eu un sistem de supraveghere cu camere wireless 802C, cu 30 leduri IR.  As dori, daca are cineva sau ma poate ajuta cu o schema, ceva, cum sant legate ledurile, montajul acestora.  Nu se mai aprind, doar la atingerea carcasei cu unul din piciorusele unui led se mai aprin cateva, nu toate. Am verificat tensiunea pe mufa de intrare si are tensiune. Surpriza a fost ca + este pe culoarea neagra si masa pe rosu.  Are cam 7 sau 8 rezistente, care verificate, sant bune. Poate fi ars vreun led sau chiar doua.

Attached Files



#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 pol-mol, on 11 noiembrie 2015 - 14:02, said:

.....  Nu se mai aprind, doar la atingerea carcasei cu unul din piciorusele unui led se mai aprin cateva, nu toate. Am verificat tensiunea pe mufa de intrare si are tensiune. Surpriza a fost ca + este pe culoarea neagra si masa pe rosu.  Are cam 7 sau 8 rezistente, care verificate, sant bune. ...
Din cele subliniate rezulta ca initial s-au aprins toante..
Deci faptul ca + e la negru nu a contat.
Deci daca ai verificat toate rezistentele si toate au fost OK, au mai ramas firele, cablajul si lipiturile..
Deci electronica e o meseria grea care cere si rabdare +cunostiinte despre legarea in serie sau paralel...
Deci BAFTA

#3
pol-mol

pol-mol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 16.11.2010
Da, a functionat.  In afara de rezistente, mai are in componenta si trei circuite Q, doua mai mici si unul ceva mai maricel . Toate trei au cate trei picioruse, deci tranzistori sau ..... ce or fi.  Firele sant bune, Tensiunea vine de pe circuitul camerei prin doua fire la circuitul ledurilio. Tensiune, este la intrarea pe circuitul ledurilor. O schema sa pot urmarii ordinea ledurilor si cum sant legate.  

Iata cum arata fata - verso.

Attached Files


Edited by pol-mol, 11 November 2015 - 15:41.


#4
pol-mol

pol-mol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 16.11.2010
Nu sa confruntat nimeni cu asa ceva?  Nu are nimeni o schema?  De ce oare o mai fi forumul?  Am mai postat undeva pe acest SITEU o intrebare cu aproximativ trei saptamani in urma si pana acum,  nici macar nu a fost vizionata.
Cel putin aici a fost vizionat,  dar nimeni nu a dat o mana de ajutor.
Cu cel ce a spus ca electronica este grea,  nu doresc sa intru in polemica.
Astept,  poate macar un moderator sa stie ceva.

#5
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
Ledurile sunt legate in 5 grupe de cate 6 leduri legate in serie.
Fiecare grupa are inseriata o rezistenta ( 270 )
Cele 5 grupe sunt legate in paralel si sunt alimentate prin tranzistorul Q3 care este comandat de tranzistorii Q1 , Q2 in functie de variatia fotorezistentei J1.
Schema o poti preleva dupa cablaj.
Cu un aparat de masura masori fiecare led.

off topic:
P.S.Oameni mai au si alte preocupari si nu au timp sa urmareasca ce intreaba fiecare.Cine nu lucreaza si nu stie nici ce este cu el , poate sa stea zi si noapte pe forum dar nu va sti nici sa rspunda pe forum.Constat cu regret ca in generatia asta,din ce in ce mai multi nu stiu si intreaba decat sunt cei ce stiu a raspunde.

Edited by GeorgeGeo, 14 November 2015 - 03:56.


#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 pol-mol, on 13 noiembrie 2015 - 17:10, said:

De ce oare o mai fi forumul?
Chiar, ce este si la ce foloseste un astfel de forum?

P.S. Mi-e ca reparatia unei astfel de camere este mai costisitoare (timp+risc+bani) decat simpla inlocuire.

Edited by dexterash, 14 November 2015 - 04:08.


#7
pol-mol

pol-mol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 16.11.2010
OK.  Asa este, oamenii mai au si alte treburi. Dar cand vezi ca 172 de oameni au vizionat acest topic si nici macar unul nu a incercat macar a da o sugestie, care este impresia ce ti-o faci?

( P.S. Mi-e ca reparatia unei astfel de camere este mai costisitoare (timp+risc+bani) decat simpla inlocuire. )

   Sincer nu vad care sant riscurile, costurile nu vad sa fie mari, cat poate costa doua, trei, patru leduri pentru a inlocui in cazul in care sant arse (intrerupte).  Pentru asta, nu cred sa fie nevoie de mai mult de 10, 20, pana la 30 Lei, pe cata vreme o camera noua costa in jur de 120 Lei sau 170, pana la 200 Lei cu receiver cu tot.

  Multumesc d-lui GeorgeGeo, care a explicat destul de bine modul de functionare si a facut tot posibilul sa dea o mana de ajutor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate