Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

ANL Cartierul Brancusi, Bucuresti (sector 6) - situatia in 2015?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Berilac

Berilac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 28.11.2006
Salut,


Studiam programul ANL pentru Bucuresti si am observat ca primaria sectorului 6 pare sa fie cea care s-a implicat cel mai mult in acest program, cartierul Brancusi fiind printre cele mai mari proiecte de acest tip din Bucuresti.

Cautand pe Internet informatii despre acest program, am gasit urmatoarele:
  • trebuie depusa o cerere la primarire pentru a benefica de o astfel de locuinta
  • nu imi este clar daca locuinta poate fi cumparata de la inceput sau trebuie sa stai in chirie mai intai timp de x ani (x pare sa fie 1)
  • nu imi este clar daca mai exista un avantaj la chirie - unii spuneau prin 2013 ca acestea s-au marit
  • nu imi este clar daca exista vreun avantaj in cumpararea unei astfel de locuinte - la un moment dat pareau sa se vanda undeva la 400 EUR/mp daca am citit eu bine

Asadar, am rugamintea catre cei care cunosc informatii referitor la acest program sau catre cei care locuiesc acolo, sa-mi raspunda referitor la intrebarile de mai sus si daca mai stiu daca mai este valabil acest proiect, respectiv unde trebuie adresat pentru asa ceva.


Multumesc!

#2
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
hai sa-ti zic si eu ce stiu, pe puncte (sorry daca nu sunt raspunsuri la intrebarile tale):

1. Nu cred sincer ca mai este vreun loc liber in Brancusi. Oricum stau gramada unii peste altii, e plin de masini, numai una si una (desi sunt parcari suficiente pentru numarul de apartamente, ceea ce spune multe despre cat de "saraci" sunt locatarii -> vezi pct. 2)
2. Trebuie sa ai pe cineva si/sau sa dai spaga binisor ca sa "urci" un pic pe liste - lucru valabil la toate ANL-urile, de altfel. Se fac manarii pe fata. Stiu de la o prietena care a stat in chirie acolo ca proprietara primise locuinta chiar daca avea si alta proprietate (nu serios, chiar nu stiau cand i-au dat locuinta?!)
3. cauta prin presa si vezi cum le cade tavanul in cap, unora in baie, altora la balcon

Daca esti convins ca vrei sa faci treaba asta, da fuga repede la primarie si inscrie-te pe liste, ca sunt o gramada care vor fi propulsati inaintea ta. Stii regula: nu trebuie sa ai alta proprietate, (parca) trebuie sa ai sub 35 ani, si castigi puncte daca ai familie si puradei.

Edited by Michidoo, 11 November 2015 - 13:18.


#3
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Cartierul ăla e construit la modul cel mai aberant. Cel puţin zona de blocuri de 4 etaje. Străzi înguste cu puţine locuri de parcare, străzile nu sunt drepte, nu s-au chinuit să lărgească Str. Valea Oltului.

#4
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Daca n-ai spate, n-ajungi in fata. Oricum, din cate stiu s-au cam dat toate, poate doar sa prinzi daca pleaca careva din chirie (si nu vrea sa-l cumpere).

#5
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Am avut un coleg care s-a mutat acolo printre primii. Nu am mai vorbit cu el de vreo 2 ani dar ce am aflat de la el voi spune mai jos ca si sora mea era interesata acum vreo 8-9 ani.
1. da. Trebuie sa ai pana in 35 de ani si nici unul din voi sa nu aiba alta proprietate > daca esti casatorit, daca nu esti oricum nu te prea baga nimeni in seama ca ai puncte putine. Pe vremea aceea nici macar pamant la tara nu trebuia sa ai ca , spuneau ei, te descalificau.
2. Din ce stiu eu colegul mi-a spus ca minim 3 ani trebuia sa stea cu chirie.
3. Acum vreo 5-6 ani parca era ceva de toata jena , in jur de 200 de lei la 2 camere in conditiile in care o chirie normala era de minim 200 Euro la 2 camere in Dr Taberei. Cat a putut sa creasca ? Sa se dubleze? Si tot e ieftin ar fi zic eu...
4. Daca tin bine minte a dat undeva la 30.000 de euro pe apartament cu 2 camere prin 2009 sau 2010.

Edited by Seteh, 11 November 2015 - 18:55.


#6
Bebe_miezu

Bebe_miezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 23.07.2014
Nu cred ca mai este nici o camera libera in ANL Brancusi.....

#7
aehir

aehir

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.03.2016
Aveti idee daca odata cumparat un apartament ANL poate fi re-vandut sau inchiriat?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate