Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Display LCD

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005
De curand m-am imbogatit cu un display tip MD400F720PD1 provenit de la o vechitura de laptop Toshiba.

Pe spatele afisajului, pe langa placa de interfata cu placa video (pe care nu o am) sunt plasate 2 randuri a cate 6 CI tip SN755108PA (par a fi circuite convertor serial-paralel si translatoare de nivel) cu intrarile de pe placa de interfata si iesirile la coloanele matricii display-ului. Tot aici se mai gasesc si circuitele integrate pentru comanda liniilor (circuite al caror tip nu am cum sa il aflu fara a distruge placile de protectie care le acopera si panglicile de conexiune pe care sunt imprimate firele de legatura cu liniile matriciei).

Placa de interfata (model M400F720BDT52/tip GCMX-54XT) are un conector de alimentare pentru +12V, +5V, masa (este folosita doar tensiunea de +5V), unul cu 3 pini pentru legatura cu potentimetrii luminozitate/contrast si unul cu 2x10 pini pentru conectarea la placa video.

Toti acesti 20 pini intra intr-un controler SN751521GAF comandat de un cuart de cativa MHz (inscriptionare invizibila), o parte din iesiri mergand la conectorii cu circuitele SN755108PA si o parte la un CI tip SN751522. Iesirile acestuia din urma duc la conectorii de legatura cu circuitele de linii de pe display.

Convertorul A/N din SN751521GAF preia informatia de pe cei doi potentimetri pentru controlul luminozitatii si al contrastului display-ului.

Pentru ca display-ul este in perfecta stare si pare sa aiba o rezolutie peste 640 x 480, intentionez sa il folosesc in aplicatii de afisare grafica si alfanumerica.

Rog pe cei care detin datele de catalog pentru MD400F720PD1 si/sau ale circuitelor integrate (in special pt. SN751521GAF) sa mi le puna la dispozitie.

Multumiri anticipate pentru cei care incearca sa ma ajute.

#2
ESPRIT

ESPRIT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 20.12.2005
La www.datasheet4u.com, daca nu il are, il inscrii si in citeva ore il posteaza.

#3
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

View PostESPRIT, on Jan 24 2006, 21:51, said:

La www.datasheet4u.com, daca nu il are, il inscrii si in citeva ore il posteaza.
Multumesc, am facut-o acum o saptamana, dar... nimic!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate