Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Fallout 4

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#73
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPapillon_, on 18 noiembrie 2015 - 23:12, said:

andreic pe cg sunt si "pustani" de 25/30/35 de ani care chir stiu sa faca diferenta intre un joc de calitate si o mediocritate bine ambalata spre deosebire de tine.
Asta e parerea ta, eu i-am fumat de multi ani Posted Image Un joc nu inseamna doar pixeli sau patii grafice. Vezi filmuletele alea doua si urmatoarele 15 episoade, ala e pulsul gamerilor.

Edited by andreic, 20 November 2015 - 11:38.


#74
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Daca nu costa 60 euro si nu era produs de un studio mare poate aveam astepatari mai mici dar asa... Sunt de acord cu tine ca un joc nu inseamna doar grafica dar nici sa vii cu un engine din 2012, cu animatii de toata jena, texturi de rahat, un sistem de dialog vai de mama lui, plin buguri, cum naiba a trecut de QA nu stiu, poveste slabuta etc. Daca un joc e distractiv asta nu inseamna ca e ceva nemaipomenit.

Seria Mass Effect ii da clasa la animatii, poveste, dialoguri... De Witcher 3 numai vorbesc, ei au ridicat stacheta cel mai sus. Acuma depinde si de fiecare ce standarde are si daca decide sa ignore minusurile.

Edited by Papillon_, 20 November 2015 - 11:58.


#75
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Nu am jucat mult nu am avut timp dar inca nu am intalnit nici un bug. Grafica nu e asa rea eu sunt multumit din partea asta, de fapt putea sa aiba grafica din 3 si tot eram multumit, ce nu-mi place e ca au trunchiat sistemul de dialoguri care

era atat de reusit la 3 dar si atunci stiu ca erau nemultumiti pt ca dialogurile acopereau personajele, si sugerau un dialog de tipul celui actual...acum asta au facut si s-a pierdut tot farmecul.

Intr-un fel jocul e gandit pt ,,generatia in viteza,, cu o atentie mai redusa la detalii....repede.. repede,  sa-l terminam ca apare altul.

Muzica de la radio e aceiasi din 3, nu e rea da o stiu pe de rost.

Edited by ragabader, 21 November 2015 - 12:49.


#76
Bono-The-Fly

Bono-The-Fly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.04.2009
Eu am jucat cam 20 de ore si nu am dat de niciun bug. Dialogul e mai sarac in optiuni si checks decat la 3 dar mi se pare scris mai bine, atat cat este. Sper totusi sa nu importe si in TES protagonist cu voce, are un farmec dar sansele sa ti se potriveasca pe genul tau de personaj sunt mici.

#77
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Niciodata nu va aparea un joc care sa multumeaca pe toata lumea. Ca tot zicea colegul @ Papillon_ de seria Mass Effect si The Witcher 3, au fost si la aceste jocuri oameni care se plangeau.

#78
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postragabader, on 21 noiembrie 2015 - 12:57, said:

Muzica de la radio e aceiasi din 3, nu e rea da o stiu pe de rost.
Muzica este extraordinara, foarte bine aleasa. La partea instrumentala e o piesa faina a unui chitarist englez Bert Weedon (e un cover se pare), Happy times ii zice in joc, in realitate numele e China Doll. Tipul are multe piese asemanatoare, foloseste chitare electrice vechi si clasice. Uite si o versiune a piesei mai aparte cu sonoritate diferita de cea de studio sau din joc (probabil e mai noua):

Attached File  mm3a.jpeg   72.21K   4 downloads[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-O8eIsv9SVU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am gasit ceva interesant, un post de radio pirat de unde scurte care transmite muzica din era uk 1940 si pre 1940, exact in formatul clasic euro-american autentic din timpul razboiului. Se pare ca se transmite din SUA si cine o face are o scula puternica si o sursa de curent adecvata ca astea consuma nu gluma, frecventa 6940kHz dar nu are program stabil, apare ocazional, e o frecventa unde multi pirati de unde scurte cu modulatie AM transmit cand doresc si daca au suficienta putere se duc 9000km usor pe propagare.
Multe melodii seamana izbitor cu cele alese pentru fallout care e gandit cam pe aceeasi perioada.

http://swling.com/bl...ado-casablanca/

Se poate asculta online sau download mp3, e ideala o filtrare de zgomot caci se pare la momentul si locul inregistrarii era furtuna cu fulgere.

Edited by andreic, 23 November 2015 - 10:54.


#79
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008

View PostShock-G, on 22 noiembrie 2015 - 01:31, said:

Niciodata nu va aparea un joc care sa multumeaca pe toata lumea. Ca tot zicea colegul @ Papillon_ de seria Mass Effect si The Witcher 3, au fost si la aceste jocuri oameni care se plangeau.

...deci daca se plangeau la The Witcher 3, atunci la sacadarile din FO4 si la restul de bug-uri ce sa mai povestim. Iubesc FO4! Fara discutie, l-am asteptat cu sufletul la gura. Dar nu se poate ca dupa atatia ani de la FO3  incoace, Bethesda sa nu-si fi invatat lectia si sa nu tina cont de atatia fani dezamagiti care nu pot duce nici macar jocul la sfarsit pe consola.  (ma refer aici la FO3 pe PS3! care a fost o CATASTROFA!) Deci mi se pare inadmisibil! Trebuiau concediati jumatate de programatori!

In fine am ajuns momentan la Lev 20 si SPER sa-l pot juca pan la capat... Atata timp cat nu se blocheaza de tot ca in FO3, New Vegas si Skyrim....ma voi multumi si ma voi delecta cu el.
Deci nu ma astept la o grafica ca in The Witcher 3 si nu vreau sa-i critic (pt mine e importanata atmosfera din joc) dar atunci MACAR sa ruleze bine.

Edited by chris_dvb, 27 November 2015 - 09:30.


#80
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Pe asta au si mizat nesimtiti, noi scoatem un joc nefinisat la 60 de euro iar fraierii scot moduri si ne fac noua treaba.

DSOGaming – Fallout 4 Review http://www.dsogaming...llout-4-review/

"Fallout 4 is so massive that it would be impossible for me to cover everything in the amount of time that I have had the game, well, unless I wanted to live in the wasteland for 10 hours a day. This bodes well for the game’s replay-ability as it assures that the average player will be able to easily squeeze hundreds of hours of enjoyment out of this title. Unfortunately that doesn’t mean it gets the A-OK with me.

Fallout 4 just feels, well lazy. Yes there are a lot of weapon and armor mods, but one of the best part of previous Fallout titles was the sheer number of different items available, there are half as many unique items available in Fallout 4 as there is in previous titles.
Interacting with NPCs in the Wasteland is a painful experience thanks to the “Streamlined” (read dumbed down) dialog options. Your responses are now limited to an obvious Positive response, a negative, neutral, and a sarcastic response which is usually also
negative.

Fallout 4 isn’t a bad game as it is actually really fun to play, but it is an awful RPG and a fairly poor Fallout title. It is fairly obvious that Bethesda planned on the mod community fixing many of their shortcomings and they should be ashamed of themselves.
Speaking of mods, since Fallout 4 has so many shortcomings I have compiled a list of what I would consider essential mods that won’t impact your performance negatively:
Vivid Fallout –  A texture mod that reduces overhead and improves the overall look. (John actually wrote an article on it recently)
Texture Optimization Project – This mod keeps the vanilla texture look while reducing VRAM usage.
Full Dialog – A throw back to more classic dialog options.
FPS Dynamic Shadows –  Dynamically Controls shadow quality based on FPS

All in all despite its flaws Fallout 4 is incredibly fun, but that does not mean Bethesda should get a free pass. It is very obvious that a lot of content is missing either due to the fact that they know the modding community will add a lot of content to the game (this theory is definitely probable considering consoles will also be receiving mod support) or it is being saved for future DLC releases. What ever the reason may be, neither is good and it is your jobs as the consumers to let Bethesda know that whether or not you’re okay with that."

#81
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Cica mai e putin is devine Bethesda Biggest Release Ever Posted Image

Edited by andreic, 28 November 2015 - 18:39.


#82
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
ontopic:

la inceput, m-a dezamagit si pe mine. jucindu-l insa, am re-intrat in spiritul fallout si... mi-a mai trecut!

din pacate, pe mine placa video (radeon 5870, 1 gb ram video) nu ma lasa sa-l joc cursiv in toate zonele. de exemplu, in zonele din jurul diamond city (acolo unde colcaie super-mutantii), am portiuni in care imi merge cu citeva frame-uri pe secunda!!! in zonele respective vad ca citeste la greu de pe hard...




oarecum offtopic:

poza nu imi apartine, am gasit-o pe net si nu m-am putut abtine sa nu v-o arat si voua!
[ http://dl.ziza.es/upload/image/112015/18/reco/videojuego-perro.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tEo, 29 November 2015 - 02:46.


#83
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Iti merge prost pentru ca nici macar pe vechitura aia de engine grafic nu au reusit sa optimizeze jocul cum trebuie. Uita-te la stars wars battlefront ce grafica are si cat de bine optimizat e sau la metal gear solid v the phantom pain. Bethesda numai jocuri mediocre si neterminate a scos dar au vazut ca merge si asa pentru ca lumea e oarba si il cumpara oricum. Voi altceva in afara de atmosfera/spiritul fallout nu vedeti?

Edited by Papillon_, 29 November 2015 - 10:00.


#84
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
sint de acord cu tine ca engine-ul grafic nu e optimizat, pentru ca skyrim "zbura" cu toate detaliile la maxim.cit despre spiritul fallout... tinind cont (strict) de comentariul tau anterior, presupun ca nu l-ai avut niciodata. si pot sa inteleg asta...

#85
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008

View Postandreic, on 23 noiembrie 2015 - 10:16, said:

Muzica este extraordinara, foarte bine aleasa.
Eu am numai 3 posturi de radio active, Diamond radio care deja nu-l mai pot asculta ca am auzit fiecare melodie de 100 de ori Posted Image Clasic si Freedom au numai concerte de vioara, inca nu am gasit cum sa activez si alte posturi.
Pe Diamond am auzit melodia de intro la serialul ,,Toate panzele sus,, daca nu ma-nsel. Diamond are exact aceleasi melodii ca in fallout3.

Am vreo 60 de ore de joc , am intalnit numai doua buguri minore pana acum nederanjante, cel cu obiect suspendat o singura data si mai des cel in care nu se vede arma se rezolva prin F9 reloading.
Pe langa Stalker e parfum in materie de buguri, Stalker a avut buguri la greu si l-am jucat si rasjucat.

#86
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postragabader, on 30 noiembrie 2015 - 21:22, said:

Eu am numai 3 posturi de radio active, Diamond radio care deja nu-l mai pot asculta ca am auzit fiecare melodie de 100 de ori Posted Image Clasic si Freedom au numai concerte de vioara, inca nu am gasit cum sa activez si alte posturi.
Pe Diamond am auzit melodia de intro la serialul ,,Toate panzele sus,, daca nu ma-nsel. Diamond are exact aceleasi melodii ca in fallout3.
Am ascultat si eu si nu-mi par aceleasi... inca nu-mi dau seama exact. Au aparut toate soundtrack-urile pe youtube.

Mai mult se fac topuri cu melodii preferate, iata postul classic:

http://strawpoll.me/6033532
Aici e tot track-ul: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nr6Ma3H1NXo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Diamond:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NdN7CzbkfTE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 30 November 2015 - 21:42.


#87
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
un nou review:
http://www.dailydot....llout-4-review/


... si citeva tweakuri:
http://www.pcgamer.c...aphics-options/
http://www.gamepur.c...-fov-mouse.html


LE
se apropieeeeeeee!

[ http://i63.tinypic.com/rax0dx.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tEo, 01 December 2015 - 02:17.


#88
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
http://fallout.wikia...ut_4_soundtrack
http://fallout.wikia...ut_3_soundtrack

Nu m-am inselat..Posted Image am rejucat fallout3 iarna trecuta si inca imi sunau in cap melodiile... mai are si altele noi dar le are si pe cele vechi.

#89
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Da, sunt si piese noi si nu am apucat sa le aud si pe cele vechi, pai e bine :)

#90
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Tocmai m-am apucat iar de Fallout 4, aseară, de data asta in VR (implementarea originala de la bethesda) cu ceva moduri pe tru îmbunătățiri grafice.

Nu pot spune decât WOW ....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate