Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

putin ajutor

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
cheloo emil

cheloo emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 08.11.2005
sal baieti , sunt incepator in problemele legate de SEO si nu stiu ce anume s-a intamplat, poate ma lamuriti voi. Treaba sta asa: "am dat drumu' " pe net de curand la un site . L-am optimizat atat cat m-am priceput eu la partea de meta , l-am inscris in principalele directoare de linkuri , si acum 2 zile i-am facut si sitemap pt google. A doua zi dupa ce am facut site map( nu stiu stiu daca a fost coincidenta sau nu) site-ul a fost indexat de google si chiar statea bine in la cautarea unor anumite cuvinte . Probema a fost ca nu-mi indexase toate paginile(pt ca am avut meniu flash, fara navigatie html) si m-am gandit sa modific eu sitemap-ul ( initial a fost generat automat cu un program si nu-m gasite toate paginile) si am adaugat si restul paginilor care nu erau in sitemap pana atunci. In rest am mai facut unele mici modicari prin site, dar fara sa mai deranjez meta tagurile .
Si beleaua e ca in vreo 5 ore situl nu mai era pe google...si nici nu mai gasesc absolul nimic despre el :( .

Poate ma ajutati voi cu ceva , trebuie neaparat sa reapara in motoare ca altfel ma joaca clientul pe cap :worthy:

#2
Ciprian Sorlea

Ciprian Sorlea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 19.12.2005

View Postcheloo emil, on Jan 22 2006, 09:50, said:

Poate ma ajutati voi cu ceva , trebuie neaparat sa reapara in motoare ca altfel ma joaca clientul pe cap :worthy:

Exista mai multe posibilitati. O varianta ar fi ca sitemap-ul generat de tine sa nu fie valid, si atunci google sa-ti scoata temporar site-ul din index, desi ar fi trebuit sa ramana o perioada in cache. Poti verifica asta uitandu-te la statusul sitemap-ului in Google. O alta posibilitate ar fi sa-ti intre site-ul in sandbox, insa m-ar mira sa se intample asa de repede.

Ce solutii ai:
1. Valideaza-ti sitemap-ul pentru google:
2. Incearca sa adaugi in pagina si link-uri text, pe langa meniul flash (de exemplu pui link-urile in footer-ul paginii)
3. Creaza-ti un sitemp clasic, care sa fie accesibil de pe fiecare pagina in parte.
4. Valideaza-ti site-ul (de preferinta XHTML).

Cam atat deocamdata,
Bafta

#3
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005

Quote

O alta posibilitate ar fi sa-ti intre site-ul in sandbox, insa m-ar mira sa se intample asa de repede.

Eu zic ca asta e problema.@emil, avand in vedere ca i-ai dat drumul de curand, e si normal sa nu apara in SERPs. Chestia ca intai a aparut iar apoi a disparut la fel de rapid, asta se pare ca se intampla destul de des cu site-urile noi (mie nu mi s-a intamplat pana acum).

Mai asteapta o luna si cum zicea si @Ciprian pune un link catre sitemap-ul clasic pe fiecare pagina, desi preferabil ar fi sa faci un meniu de navigatie in html.

Bafta!

#4
cheloo emil

cheloo emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 08.11.2005

View Postpreacher, on Jan 22 2006, 12:04, said:

Eu zic ca asta e problema.@emil, avand in vedere ca i-ai dat drumul de curand, e si normal sa nu apara in SERPs. Chestia ca intai a aparut iar apoi a disparut la fel de rapid, asta se pare ca se intampla destul de des cu site-urile noi (mie nu mi s-a intamplat pana acum).

Mai asteapta o luna si cum zicea si @Ciprian pune un link catre sitemap-ul clasic pe fiecare pagina, desi preferabil ar fi sa faci un meniu de navigatie in html.

Bafta!


se pare ca a revenit :D ...oricum e ciudat, ma speriasem, m-am gandit ca nu  ia convenit ceva marelui G si m-a aruncat afara , oricum trebuie neaparat sa-i fac navigatie html
ms pt ajutor

Edited by cheloo emil, 22 January 2006 - 12:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate