Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cafeneaua Telekom (permanently closed)

* * * * * 21 votes
  • This topic is locked This topic is locked
71240 replies to this topic

#45883
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 01.09.2012
În curând îmi i au Huawei P30 PRO

#45884
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Fake news Posted Image
[ https://i.postimg.cc/dV1r4dWK/Screenshot-20190423-193736.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dany_Darke, 22 May 2022 - 15:00.


#45885
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Deci cum asa ceva???

Attached Files



#45886
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Așa face popa când cheamă oamenii la biserică

#45887
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Pai am scris in topic mistouri cum ca e toaca de biserica, nimeni nu se gandise.

Toaca de langa clopot am zis.

#45888
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Clocitoare/incubator de oua. Posted Image

A scos maica-mea cateva serii de pui de gaina si bibilica prin 1998 la bloc si in 2001 la casa.

La Slatina scoteai pui fara probleme cu asa ceva, la Spineni care o incercat o avut ceva probleme.

In 1998 a survenit o pana de curent de 5-10 minute si maica-mea s-a dus la clocitoare sa zica ca nu se mai auzea nimic.

Instructiunile incubatorului IFEE spuneam de plasarea unei sticle de apa calda drept back-up de clocire.

Dar ventilator din parti.

Toata treaba, ventilatorul si rezistenta, erau in capac.

#45889
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Bună ziua!
[ https://66.media.tumblr.com/12642aefb7a874bee3023fa3448b1fd6/tumblr_piw3ly6MaA1tdnbbbo1_500.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E cu întoarcere?
[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/7/0/7033970-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45890
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Nu era cu intoarcere, era vechi, imprumutat de la Dragasani, le intorcea maica-mea.

La bloc era la bucatarie, la casa intr-o camera nelocuita.

#45891
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Care-i casa Simple_Dreams? Posted Image
[ https://www.towncountryservices.com/wp-content/uploads/2019/01/power-outage-1.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45892
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Sau Casa Bufnici, grrr.

Ii plac si porcariile alea de foldable phones.

#45893
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006

View PostNeaceasca85, on 23 aprilie 2019 - 15:58, said:

Ador faptul ca cladirea are ditai blocul de 10 etaje pe partea sudica, so it is fucked up for any god damn solar panels. Posted Image
Ti-am mai zis ca esti nemuncit, ca de erai muncit cu adevarat pentru bani si vedeai cat de greu se castiga in vecii vecilor amin nu cautai sa dai cu banii la furnizorii de utilitati, mai ales ca probabil nici nu aveai salariu cat ai avut factura la gaz, de te imprumutai sa platesti din urma. Nici nu ar mai trebui sa se construiasca vreo cladire fara a fi integrat din prima panouri solare de apa calda in acoperis. Te plangi de munca/job dar zi mersi ca ai job in familie si bani de aruncat va permiteti, din greu nu munciti pentru ei.

View PostNeaceasca85, on 23 aprilie 2019 - 13:36, said:

Eu am prepay Vodafone de cand am trecut acel abonament abandonat pe prepay in iulie 2018, nu am incarcat niciodata dar nici gram de net nu are.

Acel telefon Lumia 640 sta doar in casa si chiar azi l-am transformat iarasi in supraveghere video improvizata pana s-a inchis bateria. Ma voi gandi ce-i fac cand expira gratia, probabil portare in Digi prepay.

SIM-ul ca atare este de Connexx din 2004. Scrie Smart pe el si e verzui.
Instaleaza myVodafone si joaca-te un pic pe acolo ;) si o sa mearga fara reincarcare. Oricum ai putea si sa il reincarci ca pentru niste patroni ce conteaza cativa euro in plus pe an.

View PostNeaceasca85, on 23 aprilie 2019 - 12:49, said:

Da, da, o alta forma de comunism-sa impui UPS-uri si generatoare.

Furnizorii/distribuitorii de energie electrica sa dea curent cu simt de raspundere. La Slatina partea meteorologica e rezolvata, ramane cea seismica, care e o problema de sistem national, centralele producatoare nu functioneaza la seism de peste 7 R.

In plus retelele de comunicatii pica si fara pene de curent. Bineinteles Luna are prepay back up la back up pentru situatiile in care pica un operator sau iese din aria lui de acoperire.

Retelele de comunicatii sa gandeasca situatia in care toti userii ar face trafic masiv simultan. Posted Image

RDS pe GPON se descurca bine, maxim gigabit si seara in prime time-ul internetului. La cata fibra au nelimitatul pe 4 G nu ar fi o problema. Dar nu au spectru radio suficient si unii abuzeaza nejustificat.
Din contra o forma de comunism e sa pice retelele, indiferent de motiv, atunci picau retelele. Trebuie sa fie functionale ori ce ar fi, din mai multe motive.

Nu are importanta ce si cum e rezolvat la Slatina sau ca se ia sau nu curentul, si daca se ia odata la 10 ani tot trebuie sa existe back-upuri. Si furnizorii de electricitate sa aiba linii de rezerva unde e cazul, adica inalta tensiune, in orase cand se strica joasa tensiune sau ia foc transformatorul asta e, trebuie utilizatorul sa aiba back-ul.

Nu sunt de acord sa pice comunicatiile indiferent de motiv, nu doar din lipsa de curent. De acord si la varianta sa se gandeasca la varianta unui trafic mare, toate retelele. Oricum RDS sta cel mai prost nu cel mai bine cum visezi tu, am vazut cum tot pica si fara trafic mare. Nu exista abuzuri cat timp platesti pentru serviciile in cauza!

Edited by LunaCrystal, 24 April 2019 - 11:57.


#45894
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Pe net fix RDS e the best, nu exista incarcare a retelei la ei, la UPC mai scade viteza seara. La mobil neavand spectru, se mai incarca, dar nu pe B38. Posted Image

Facturile de gaz mari sunt iarna taica, iarna cand se foloseste incalzirea si cand panourile solare sunt bullshit anyway. Cand e soare si cald oricum consumi mai putin gaz chiar si pentru a incalzi aceeasi cantitate de apa.

As prefera sa fac economie dar tot sa nu-mi pun panouri. Pe langa ca le urasc, imi e frica de trasnet prin ele, nu am paratrasnet si un paratrasnet bun e al dreaq de scump.

Dimpotriva, cel putin in 2019 fratele economiseste banii dirijandu-i spre alte prioritati, nu panoul solar de apa calda, desi se gandea la el inca de cand a inceput constructia. Sau mega porcaria aia subventionata fotovoltaica, pe aia sper sa nu o vrea niciodata nici el.

Eu iert caderile de comunicatii provocate de pene de curent, dar nu am pic de clementa vis a vis de caderile produse fara pene de curent, mai ales sa nu mearga o retea la nivel national.

18 C, am oprit ambele incalziri la birouri, acasa centrala se opreste singura cu senzorul de afara.

Edited by Neaceasca85, 24 April 2019 - 14:16.


#45895
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 21.03.2014
Eu consider foarte utile panourile fotovoltaice.

#45896
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Noaptea și dimineața este totuși cam rece…
[ https://66.media.tumblr.com/7d731768578656f59055decd6a2ec090/tumblr_pkm04u2TOp1v42rm8_400.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45897
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View PostEricJohn, on 24 aprilie 2019 - 14:17, said:

Eu consider foarte utile panourile fotovoltaice.
eugeniusro s-a fript cu ele si nu mai vrea in veci.

La apa calda ar merge sistem cu aceiasi 200 L din boiler incalziti de soare daca este, de centrala daca nu e soare, ambele enabled in orice moment. Dar ramane problema trasnetelor.

Si costa 7000 lei cel de apa calda pentru centrala.

Prea mult, amortizare in 5 ani, bai ma leshi, 5 ani nici nu stii daca traiesti, maxim 2 ani consider eu o amortizare.

Cand consumi cel mai mult curent? Noaptea! Cand fac eu baie mega lafaiala? Noaptea!

#45898
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A2y7AERlNzw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Superb.

#45899
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Auzii la Kiss FM ca aia cu kiss and make up este de fapt Dua Lipa.

Nostalgie 2010, debutul Alexandrei Stan, dupa asta a urmat celebrul Saxobeat. 2010 e anul in care a inceput LED-izarea iluminatului public.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nfDAbsj72aI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45900
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 21.03.2014
5500-6000 € un sistem fotovoltaic on grid pe placul meu. Are 4 kWp parcă.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate