Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

Parere configuratie PC gaming

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#73
epurean

epurean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 26.12.2007
Si crezi ca la configuratia asta nu e ok maxim 32 ? deja cand o sa fie cerintele mai mari de 32 ma gandesc ca iar trebuie facut pc nou :)

#74
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postepurean, on 15 octombrie 2015 - 13:59, said:

Pai cu ce m-ar ajuta in plus MSI B85M-E45 ?

Nu neaparat placa aia. Dar daca nu vrei sa te limitezi la placa de baza pana in 250 lei, la preturi mai mari incepi sa gasesti placi de baza cu VRM-uri mai bune, cu radiatoare pe VRM, etc. Pana pe la 250 lei, ASRock B85M Pro3 e o alegere buna (nu toate placile din gama asta de pret au 4 sloturi de memorie, lucru destul de util).

Uite de exemplu Asus VANGUARD B85 cu 410 lei la emag. Are si 5 ani garantie.

Sau diverse variante de placi de baza cu H97. Unele au si slot M.2, pentru cine are nevoie.

View Postepurean, on 15 octombrie 2015 - 14:02, said:

Si crezi ca la configuratia asta nu e ok maxim 32 ? deja cand o sa fie cerintele mai mari de 32 ma gandesc ca iar trebuie facut pc nou
Pana schimbi PC-ul asta, posibil sa ajunga si cei 8GB pe care ii ai acum. La nevoie, poate o sa vrei sa cresti cantitatea totala de memorie la 16GB. De 32GB nu cred ca va fi cazul.

Edited by Seb, 15 October 2015 - 14:21.


#75
epurean

epurean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 26.12.2007
Eu cred ca e ok As Rock daca zici ca suporta si 2 ventilatoare is ok pe ea , n-as vrea sa bag bani prea multi si in placa. Daca crezi ca e ok la configuratia aleasa si suporta tot, nu se incalzeste ( face fatza ) o las pe asta, daca zici ca poate fi obosita pt configuratia aleasa ne gandim la alta. cum zici tu ca e bine ...

#76
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
mergi pe asrock ca e f ok. nu iti trebuie mai mult.

#77
epurean

epurean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 26.12.2007
ms shmu asa zicea si Seb ... deci o sa dau comanda. Procesorul i5 deja e pe drum :) si acuma dau finish la

Placa de baza ASRock B85M Pro3

Placa video GIGABYTE GeForce GTX 960 OC WindForce 2X 4GB DDR5 128-bit HDMI

#78
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postepurean, on 15 octombrie 2015 - 14:25, said:

Eu cred ca e ok As Rock daca zici ca suporta si 2 ventilatoare is ok pe ea , n-as vrea sa bag bani prea multi si in placa. Daca crezi ca e ok la configuratia aleasa si suporta tot, nu se incalzeste ( face fatza ) o las pe asta, daca zici ca poate fi obosita pt configuratia aleasa ne gandim la alta. cum zici tu ca e bine ...
Asa cum ti-am spus, are doar un fan header (pentru un ventilator de carcasa), pe langa cel pentru cooler-ul procesorului. Dar, tot asa cum ti-am spus, asta nu e o problema, deoarece poti alimenta ventilatoarele de la sursa.

Daca alegi carcasa Zalman Z3, aia vine cu 3 ventilatoare: unul cu mufa mare Molex 4 pin (pe care il alimentezi direct de la sursa) si 2 cu mufe mici cu 3 pini. Pe astea doua ventilatoare de carcasa le poti lega la fan controller-ul cu care vine carcasa (sau pe unul din ele il poti conecta la placa de baza, daca preferi). Fan controller-ul este alimentat de la sursa.

View Postepurean, on 15 octombrie 2015 - 14:40, said:

ms shmu asa zicea si Seb ... deci o sa dau comanda. Procesorul i5 deja e pe drum Posted Image si acuma dau finish la

Placa de baza ASRock B85M Pro3

Placa video GIGABYTE GeForce GTX 960 OC WindForce 2X 4GB DDR5 128-bit HDMI

Carcasa nu comanzi?

Edited by Seb, 15 October 2015 - 14:47.


#79
epurean

epurean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 26.12.2007
http://www.pcgarage....se/zalman/z3-2/

aceasta ? este si zaman z3 +

#80
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostSeb, on 15 octombrie 2015 - 14:44, said:

Asa cum ti-am spus, are doar un fan header (pentru un ventilator de carcasa), pe langa cel pentru cooler-ul procesorului. Dar, tot asa cum ti-am spus, asta nu e o problema, deoarece poti alimenta ventilatoarele de la sursa. Daca alegi carcasa Zalman Z3, aia vine cu 3 ventilatoare: unul cu mufa Molex 4 pin (pe care il alimentezi direct de la sursa) si 2 cu mufe mici cu 3 pini. Pe astea doua ventilatoare de carcasa le poti lega la fan controller-ul cu care vine carcasa (sau pe unul din ele il poti conecta la placa de baza, daca preferi).
exact. am facut un sistem in z3 si venturile le-am conectat la "controleru" carcasei.
asadar nu-ti fa griji unde le legi pe placa de baza ca nu ai nevoie.

cat despre Z3 PLUS - nu are rost sa dai 60 lei in plus pt 1 ventilator si o fereastra.

Edited by shmu, 15 October 2015 - 14:48.


#81
epurean

epurean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 26.12.2007
ok.deci ramane Z3 simpla

#82
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postepurean, on 15 octombrie 2015 - 14:45, said:

http://www.pcgarage....se/zalman/z3-2/

aceasta ? este si zaman z3 +

Z3 Plus (232 lei la PC Garage acum) e prea scumpa fata de Z3 (fara plus) - 176 lei.

Carcasa e aceeasi, doar ca versiunea Plus vine cu mai multe dotari din fabrica.

Diferentele sunt:
- geam la panoul lateral la versiunea Plus;
- ventilatorul din fata are si LED la versiunea Plus;
- inca un ventilator livrat cu carcasa (4 in total la Z3 Plus fata de 3 la Z3);
- suport (o tija) placa grafica (nu e necesar la placa grafica pe care o comanzi - are doar 18 cm lungime); tot pe tija asta poti prinde si un ventilator.

La configuratia ta, cele 3 ventilatoare incluse la versiunea Z3 sunt arhisuficiente. Eu am preferat sa pun doua ventilatoare in fata si unul in spate. Carcasa vine cu un ventilator montat in fata, unul montat in spate si unul montat in tavan.

Edited by Seb, 15 October 2015 - 15:00.


#83
epurean

epurean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 26.12.2007
Bun.Atunci ramane asa. Ce mai luam ? Sursa de cat sa fie ?

#84
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
NU "de cat sa fie" - asta e absolut cea mai proasta abordare. poa sa aiba si 700w si sa fie mai proasta ca una de 500w.

sistemul tau va consuma maxim 200-250w, asadar orice sursa de la 400w in sus va fi arhisuficienta.

asadar poti lua asta sau asta. ambele sunt arhisuficiente pentru ce ai tu nevoie si sunt aproape la fel de bune (seasonic e mai buna putin).

#85
epurean

epurean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 26.12.2007
daca zici ca ajunge de 400 am sa iau de 400 atunci

#86
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Nu lua orice sursa de 400w se nimereste. Exact asta ti-a spus, sa nu te uiti doar la puterea sursei, ci si la producator si model.

#87
epurean

epurean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 26.12.2007
asta e ok ?
http://www.pcgarage....nt-bronze-500w/

ceva mai ieftin nu ar fi ?

#88
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Eu as lua cealalta sursa la care ti-a dat link shmu (Seasonic ECO Series 430W). Desi pare de putere mai mica, pe 12V au puteri identice (396W vs 400w).

In zona asta a bugetului pentru sursa mai ai si Seasonic S12II-430 Bronze care are 5 ani garantie, fata de 3 la celelalte doua surse in discutie. Dar la PC Garage e cam scumpa (290 lei). La Mediadot e ceva mai ieftina (267 lei), dar in afara Bucurestiului ai transport gratuit doar daca treci de 300 lei cu comanda.

Pe site la PC Garage e trecut gresit la Seasonic ECO Series 430W ca ar avea un conector 6+2 pin PCI-E si inca unul 6-pin. Pe siteul Seasonic indica doar un conector 6+2 pin.

#89
epurean

epurean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 26.12.2007
ok.deci pana la urma sa raman pe http://www.pcgarage....80-plus-bronze/ ?

au vre-o importanta conectorii astia ?

vad ca aceasta nu este in stoc ... abia pe 22 o aduce

#90
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
ce se mai intinde topicul asta....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate