Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Obligativitate numere definitive AUTO

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,033
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBogdan199O, on 14 octombrie 2015 - 11:00, said:

Oricum RCA-ul a devenit mic raportat la venituri, care au crescut in ultima vreme, de unde am putut sa imi si permit masina.


Se incadreaza la cugetarea anului.
Bravo Posted ImageEsti singurul cetatean al Romaniei care are aceasta impresie

#20
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015

View PostBogdansv1, on 14 octombrie 2015 - 11:17, said:

Tizule, odată cu timpul începe să lucreze și bonus-malus și se mai reduce din costul cu asigurarea (2 clase pe an). Dacă nu ai evenimente, în timp va scădea dar lent.
Asigurarea, pe lângă vârstă, mai depinde de capacitatea motorului și localitatea de reședință a proprietarului, cele mai scumpe sunt în Iași, București, Galați... era pe undeva o hartă care arăta diferențele în funcție de domiciliu.

Bonus Malus lucreaza in favoarea asiguratorilor. Am avut doua asigurari pe masini diferite anul acesta, la aceeasi firma. Din cauza ca au fost masini diferite, nu am primit reducere. Si daca tin masina actuala si peste 3 ani imi cumpar o masina fabricata in acelasi an, cu acelasi motor, bonus malus se considera zero, pentru ca este masina noua. Singura reducere mica primita in ultimii ani a fost datorita varstei: ca nu mai am 18 ani impliniti, ci 24.

Am vazut o harta din asta mai demult si am facut simulari. Difera si in Bucuresti, in functie de sector. In sectoarele 6 si 3 mi-a aparut asigurarea mai scumpa decat in alte sectoare.

View Postadisz, on 14 octombrie 2015 - 11:32, said:

Se incadreaza la cugetarea anului.
Bravo Esti singurul cetatean al Romaniei care are aceasta impresie

Daca o scoti din context, da.

Edited by Bogdan199O, 14 October 2015 - 16:47.


#21
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Daca vinzi  masina (casezi, o depui in curte dar o scoti din circulatie) inainte de a o inmatricula pe urmatoarea, Bonus-Malus se poate transfera de pe masina veche pe cea noua. Este un topic unde se explica cum se face, eu asa am procedat si am scris si acolo.

Edited by Bogdansv1, 14 October 2015 - 16:57.


#22
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007

View PostBogdan199O, on 14 octombrie 2015 - 16:42, said:

Bonus Malus lucreaza in favoarea asiguratorilor.
legea nu e facuta de asiguratori, ei s-au trezit cu ea pe cap. cam orice modificari au vrut asiguratorii a fost in van, ai nostri parlamentari/sefi la asf au alte ocupatii. prefera sa lase sistemul asa,  decat sa faca valuri.
legea ii protejeaza si pe aia care fac accidente. stiu un pustan care a facut in 6 luni 4 accidente, avea masina inmatriculata pe tata, cand a vazut cat i-a crescut asigurarea, a inmatriculat-o pe mama...

#23
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
@Bogdansv1: Da-mi link :)

Desi nu m-ar avantaja, as dori ca asigurarile sa se faca pe persoana si sa se plateasca in plus pentru fiecare masina detinuta, nu cum este acum, in functie de capacitatea motorului si plata pentru fiecare masina.

#24
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Uite: http://forum.softped...__fromsearch__1

Edited by Bogdansv1, 14 October 2015 - 19:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate