Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

Fumatul - probleme cu gîtul

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
un_ipohondru

un_ipohondru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 03.06.2006
hmm.. septembrie intai.. o mare parte din an trece si eu gasesc acest topic, manat de propria mea teama si bineinteles de iq'ul care imi permite sa folosesc functia search. si da, am 17 ani, fumez de 3-4 ani in stil weekend/party/nightout, si da, ma doare gatul de 6 zile azi (dupa un chef in care mi'am distrus toate mucoasele de pe tractul digestiv). bineinteles ca iti trec tot felul de idei prin cap, si de ce sa nu recunosc, username'ul meu zice tot. ideea e ca vreau sa multumesc forumului, intr'un moment de bucurie si autoterapie psihologica.  :death:

bottoms up.

Edited by un_ipohondru, 01 September 2006 - 22:59.


#20
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Mda. Ipohondrie clară. Nu cred să aveţi vreunul ceva (sau mă rog altceva decât gărgăuni) dat dacă faceţi tot posibilul vă puteţi pricopsi. Şi eu fumez de pe la 13-14 ani şi până acum nu mi-a fost rău de la ţigări.

#21
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,067
  • Înscris: 19.07.2005
Ai face bine sa te lasi, cand o sa-ti fie lumea mai draga o sa patesti ceva de la nenorocitele astea de tigari.. :(

#22
aproape0m

aproape0m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.06.2004
@un_ipohondru : hai zi`ne ca te plictiseai de fapt :)
@ahitofel : chill man . :w00t:

ps : sunt fumator

Edited by aproape0m, 03 September 2006 - 03:59.


#23
un_ipohondru

un_ipohondru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 03.06.2006
nu ma plictiseam.. zau. chiar ma doare gatu de sambata trecuta... oricum maine sau poimaine ma duc la doftor... dar nah :-s... sper sa nu fie nica. nu ma doare in special, dar ma tine.. si nu m'a mai tinut 7 zile la rand niciodata

#24
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Bai tata, daca ai bagat in tine nu stiu cate cartuse de tigari la cheful ala, cred si eu ca te tine gatul. Gandeste-te si tu, ai 17 ani, corpul tau e inca in crestere iar tu bagi in el la greu tutun si presupun ca si alcool. Las-o moale pentru o saptamana doua si o sa iti revii, adica nu mai bea rece sau ferbinte si nu mai fuma (preferabil nici sa nu mai bei alcool ca sa poate corpul sa se regenereze) + multe lichide. (Oare gresesc cu sfatul asta?)

Si daca te crizezi, mergi cel mai bine la doctor. N-ai cum sa ai cancer la 17 ani din cauza ca fumezi. (Da stiu, am zis-o ca un lucru categoric, ca si cum m-as pricepe).

ahitofel ai o problema cu aia care fumeaza? Evita-i, nu cred ca te-ar urmari cineva sa iti sufle fum in nas.


Quote

asa o fi, nu stiu, eu pot. dar nu vreau.

rox asa spune toata lumea care fumeaza, si eu am zis, si inca mai cred ca pot dar nu vreau, dar oare chiar asa sa fie? (Sunt aproape convins ca o sa ma contrazici)

#25
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
lol..ai mai postat si pe vreo 3 forumuri medicale
pe tine chiar te macina chestia asta nu ?
omule...cancerul nu se face ca o raceala
si pe langa asta, marele noroc e ca copiii inconstienti si teribilisti de obicei se aleg cu sperieturi.
vezi ca pana la cancere poti avea mari probleme cu inima sau cu respiratia, spus generic...afectiunile pot fi foarte multe.
aia e o mucoasa...nu, nu de muci ! si nici de fier !
se irita, dar se vindeca
stai potol, nu mai fuma, baga 4 oropivaolne la minim 4 ore distanta / zi
miere si ceai caldut si potoleste-te cu impresiile astea defecte.
mai bine ti-ai baga un bat undeva si n-ai mai fuma deloc daca vrei sa faci o afacere
daca nu, peste vreo 15-20 de ani intrebarea asta s-ar putea sa aiba un raspuns care sa nu iti placa deloc
your choice

#26
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Dap, de acord cu spare-me. Am observat ca de obicei prima sperietura e doar un avertisment dat de viata. Multi insa o ignora si mai tarziu se intraba de ce nu li s-a dat "nici o sansa".

#27
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Dap, de acord cu spare-me. Am observat ca de obicei prima sperietura e doar un avertisment dat de viata. Multi insa o ignora si mai tarziu se intraba de ce nu li s-a dat "nici o sansa".
exact asa am privit si eu micile atentii pe care mi le-a oferit viata.
si mi-e tare bine

#28
maxxgabi

maxxgabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 20.05.2005
Sigur ai cancer! :) din ceea ce scri e cazul sa o lasi balta cu tigarile si poate mai ai o sansa. Eu de la pasti am renuntat ,asta era  a doua tentativa dar anturajul......Cind intr-adevar mi sa inflamat gitul i-am promis la Dumnezeu ca daca scap nu mai fumez!! Clar,de atunci m-am oprit ,mi-a trecut inflamatia si sper sa ma ajute Dumnezeu sa imi tin promisiunea facuta.
Deci nu uitati ,singuri e mai greu sa treci prin greutati ,face-ti o promisiune atunci cind vreti sa o faceti .Este cel mai sigur mod de a nu incepe din nou sa fumati !

#29
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Deci nu uitati ,singuri e mai greu sa treci prin greutati ,face-ti o promisiune atunci cind vreti sa o faceti .Este cel mai sigur mod de a nu incepe din nou sa fumati !
bullcrap (ca sa nu zic bulşit)
promises are made to be broken...
cel mai important e sa constientizezi ca fumatul e o porcarie impuţită, la propriu...care nu provoaca decat unele dintre cele mai cumplite boli din lume, si de obicei cand esti in floarea varstei si ti-e lumea mai draga...
si daca constientizezi asta te lasi instant...
la mine n-a fost greu deloc...din a treia incercare in decurs de 2 luni...

dar na...scopul final e sa te lasi, daca pe tine te-a ajutat promisiunea asta, foarte bine...sa speram ca fiecare va gasi un motiv suficient de puternic cat sa renunte la ciuma asta

#30
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View Postmaxxgabi, on Sep 7 2006, 02:08, said:

Deci nu uitati ,singuri e mai greu sa treci prin greutati ,face-ti o promisiune atunci cind vreti sa o faceti .Este cel mai sigur mod de a nu incepe din nou sa fumati !
Sa te lasi de fumat e cel mai usor lucru din lume. Eu personal m-am lasat de 1000 de ori pana acum :) si inainte sa faci cancer in gat faci la plamani, ala e cel mai pericolos.

#31
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
da-mi voie sa te contrazic fervent...
pana la cancerul de plamani, incurabil de altfel, treci prin alte cancere la fel dei ncurabile
primul si cel mai des intalnit e la buza, urmeaza limba, esofag, planseu bucal, mandibula, maxilar...
probleme cu tensiunea, cu inima, boli coronariene, atacuri de cord, anevrisme, atacuri cerebrale
si multe altele
cancerul pulmonar e printre ele
dar nu te baza pe faptul ca daca nu faci cancer pulmonar nu ai nimic
ai fi surprins

#32
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004

View Postmaxxgabi, on Sep 7 2006, 06:08, said:

Sigur ai cancer! :) din ceea ce scri e cazul sa o lasi balta cu tigarile si poate mai ai o sansa. Eu de la pasti am renuntat ,asta era  a doua tentativa dar anturajul......Cind intr-adevar mi sa inflamat gitul i-am promis la Dumnezeu ca daca scap nu mai fumez!! Clar,de atunci m-am oprit ,mi-a trecut inflamatia si sper sa ma ajute Dumnezeu sa imi tin promisiunea facuta.
Deci nu uitati ,singuri e mai greu sa treci prin greutati ,face-ti o promisiune atunci cind vreti sa o faceti .Este cel mai sigur mod de a nu incepe din nou sa fumati !

Faza cu promisiunea nu tine. Am incercat. Daca nu vrei sa te lasi degeaba faci promisiuni... in momentul in care o sa vrei tu sa te lasi, nu o sa ai nevoie de promisiuni, nu o sa ai nevoie de nimic, doar te lasi si gata.

View Postfracture, on Sep 7 2006, 15:52, said:

Sa te lasi de fumat e cel mai usor lucru din lume. Eu personal m-am lasat de 1000 de ori pana acum :) si inainte sa faci cancer in gat faci la plamani, ala e cel mai pericolos.

Io m-am lasat de 2 ori, o data 2 luni si o data 4 luni. Da se pare ca inca nu vreau sa ma las de tot, ca na, asa e cand esti mai tanar, crezi ca tie nu ti se poate intampla.  :notangel:

#33
maxxgabi

maxxgabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 20.05.2005
Faza cu promisiunea nu tine. Am incercat

Off mai bine nu o faceai,si eu am facut prima oara o " intelegere" si dupa o saptamina am progresat la un pachet jumate pe noapte :) .Chestia e alta : in git se afla "omuletul " sau nu stiu cum ii mai spune ,mi sa inflamat asa de tare ca nu putea minca .Eu nu am mai patit asa o inflamatie ,si sint convins ca de la tigari .Am exagerat zilele alea dupa o mica pauza.Sper sa i-ti fii trecut deja problea cu gitul!

#34
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004

View Postmaxxgabi, on Sep 14 2006, 03:04, said:

Faza cu promisiunea nu tine. Am incercat

Off mai bine nu o faceai,si eu am facut prima oara o " intelegere" si dupa o saptamina am progresat la un pachet jumate pe noapte :) .Chestia e alta : in git se afla "omuletul " sau nu stiu cum ii mai spune ,mi sa inflamat asa de tare ca nu putea minca .Eu nu am mai patit asa o inflamatie ,si sint convins ca de la tigari .Am exagerat zilele alea dupa o mica pauza.Sper sa iti fii trecut deja problea cu gitul!

Nu eu eram cu problema cu gatul, daca la mine te referi. Eu am facut o "intelegere" cu mine insumi, care nu a tinut.  :notangel:

#35
nicollec

nicollec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 15.09.2006

View PostNiGGaInDaHouSe, on Jan 21 2006, 21:42, said:

Multumesc tututor pentru raspuns ... fac tot posibilul sa ma las de fumat si ma duc si la doctor !

Nu tre' sa faci tot posibilul, mai! Trebuie sa TE LASI!

#36
liquid0x0

liquid0x0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.02.2007
amm..ma puteti ajuta?..am 15 ani  :confuzzled:  si fumez cam de un an ... si mai nou simt ca am ceva-n gat si nu pot respira cum trebuie? se poate sa fie cancer?  :death:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate