Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

de ce doar panourile fotovoltaice?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Din cate am inteles eu pentru producerea energiei electrice pot fi folosite si undele radio asa ca de ce sunt folosite panourile fotovoltaice si nu parabolicele caci astea functioneaza inclusiv noaptea? Poate ar fi o tehnologie mai ieftina decat cea cu panouri.

#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dzeule mare. Nu..

#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
n-ai inteles bine.

#4
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View Postvyctoras1985, on 08 octombrie 2015 - 12:07, said:

Din cate am inteles eu pentru producerea energiei electrice pot fi folosite si undele radio asa ca de ce sunt folosite panourile fotovoltaice si nu parabolicele caci astea functioneaza inclusiv noaptea? Poate ar fi o tehnologie mai ieftina decat cea cu panouri.


Ce ai zis tu aici e ca si cum ai spune "hai sa ardem carbuni in continuare"

#5
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Pai...de ce?

#6
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View Postvyctoras1985, on 08 octombrie 2015 - 12:07, said:

Din cate am inteles eu pentru producerea energiei electrice pot fi folosite si undele radio asa ca de ce sunt folosite panourile fotovoltaice si nu parabolicele caci astea functioneaza inclusiv noaptea? Poate ar fi o tehnologie mai ieftina decat cea cu panouri.

Mai bune ar fi antenele Miyagi decat parabolicele. Astea stiu si karate.

#7
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Daca citesti ce ai scris acolo, ai folosit termenul energie,Panourile fotovoltaice capteaza energie de la soare si o transforma in energie electrica.
Acum imagineaza-ti cata energie genereaza soarele (sau cauta pe net valoarea) si cata produc astfel de panouri din aceasta energie, apoi imagineaza-ti cata energie au undele radio sa intelegi cat se produce prin captarea lor.

#8
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Pai ia lamureste-ma...ce frecventa au undele radio si ce frecventa are radiatia vizibila. Insa uiti ca eu am folosit intentionat termenul parabolica tocmai fiindca stiu de proprietatea lor de a canaliza undele in acelasi punct. Ca atare vei avea n unde pe conductor care sa genereze electricitate.
In alta ordine de idei poti pune un mic transformator daca nu iti ajunge plus o baterie care strange curentul care nu e folosit

Ps stiu care e principiul la ambele si difera. Ca atare cred ca gresesti.

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View Postvyctoras1985, on 08 octombrie 2015 - 12:07, said:

Din cate am inteles eu pentru producerea energiei electrice pot fi folosite si undele radio asa ca de ce sunt folosite panourile fotovoltaice si nu parabolicele caci astea functioneaza inclusiv noaptea? Poate ar fi o tehnologie mai ieftina decat cea cu panouri.
1) ai inteles prost
2) si cum vrei tu sa transpoti energie prin eter intr-un mod aprobat de protectia muncii si a mediului
3) chiar n-ai gasit o imagine sa-ti arate ce frecventa ai la unde radio , raze x, gama, etc ?

https://upload.wikim...es_edit.svg.png

p.s. daca tot spui ca ai dreptate de ce ai nevoie de baterii la un aparat radio?

View Postvyctoras1985, on 08 octombrie 2015 - 14:04, said:

Insa uiti ca eu am folosit intentionat termenul parabolica tocmai fiindca stiu de proprietatea lor de a canaliza undele in acelasi punct.
transmiti semnal nu energie

Edited by MarianG, 08 October 2015 - 14:33.


#10
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Si care e diferenta? La urma urmei un receiver chiar asta face transforma un semnal codat in energie electrica codata...
Am gasit chiar pe net cateva incercari in genul asta care propun niste antene mici mai mult pentru senzori si altele insa antenele alea pot avea la nevoie orice marime ca atare se poate. Singura problema ar putea fi costul fata de panoul fotovoltaic...
In plus atunci daca vorbim de frecventa de ce nu captarea razelor x?

#11
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Frecventa NU este energie.

#12
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Nu bineinteles ca nu
Insa asta e singura diferenta intre lumina vizibila si unde radio. De fapt undele radio produc mai putina energie datorita frecventei. Mai curand datorita densitatii undelor pe conductor.

#13
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Avand in vedere nivelul tau de cunostinte imi permit sa iti fac o comparatie plastica ca sa intelegi.
Energia necesara pentru a fierbe un ou se obtine in o fractiune de secunda daca il scufunzi in lava vulcanica (adica energia de la soare) daca incerci sa il fierbi cu un chibrit (adica undele radio) nu vei reusi nici sa il incalzesti, cam asta este diferenta de energie.Mai mult si daca ai avea 100 bête de chibrit simultan(antena ta parabolica care focuseaza) tot nu vei reusi decat o incalzire superficiala.
Transformatorul nu creeaza energie doar transforma, cu pierderi sub alte forme.Undele radio captate de antelele parabolice au suficienta energie sa excite senzorii focali, nu sa alimenteze circuite electrice.

#14
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Mi-a trecut si asta prin cap. Atunci hai sa fac si eu o comparatie. Unii de la mai multe institute au facut niste antene de vreo 30 cm suficient cat sa incarce o baterie AA intr-o zi. Care atunci cantitatea totala necesara de antene de acest fel daca cu una alimentezi o baterie AA in o zi? Tine cont ca pentru a alimenta o casa iti trebuie vreo 3-4 panouri solare. Daca faci calculul observi ca ajungi cam la aceleasi dimensiuni pe care le au panourile. Acuma mai conteaza si costul.

Insa again de ce nu vorbim de raze x sau UV? Au capacitate de ionizare deci s-ar putea sa mearga...

#15
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postvyctoras1985, on 08 octombrie 2015 - 15:43, said:

Tine cont ca pentru a alimenta o casa iti trebuie vreo 3-4 panouri solare.
Ai gresit putin. Iti trebuie vreo 50-100 panouri.

#16
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Tu ai dreptate într-un fel,dar nu cred că este moral să te folosești de undele RF,pentru care unii mai plătesc și taxe de emisie recepție ! apoi dacă produci câțiva wh într-o zi,nu înseamnă că vei deveni independent energetic,pentru că un panou fotovoltaic îți produce o energie verde de la soarele dăruit de divinitate,nicidecum din undele RF pentru care se consumă combustibili fosili pentru producerea electricității alimentării echipamentelor de emisie-recepție !.Dar ca să demonstrezi că principiul funcționează poți să experimentezi ceea ce face acest tip dacă îți procuri două stații emisie/recepție walkie-talkie și câteva diode cu germaniu :[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kml8pNNGTvU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

În curând o firmă din UK va produce niște alimentatoare free, RF to DC,pentru diverse device-uri :http://www.treehugge...i-networks.html și probabil într-un viitor,toate telefoanele mobile vor avea un astfel de captator de unde RF care va contribui la încărcarea telefonului din semnalul 3G/4G/5G în timp real !

Edited by Viorelsolar, 08 October 2015 - 16:43.


#17
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

View Postvyctoras1985, on 08 octombrie 2015 - 15:43, said:

Mi-a trecut si asta prin cap. Atunci hai sa fac si eu o comparatie. Unii de la mai multe institute au facut niste antene de vreo 30 cm suficient cat sa incarce o baterie AA intr-o zi. Care atunci cantitatea totala necesara de antene de acest fel daca cu una alimentezi o baterie AA in o zi? Tine cont ca pentru a alimenta o casa iti trebuie vreo 3-4 panouri solare. Daca faci calculul observi ca ajungi cam la aceleasi dimensiuni pe care le au panourile. Acuma mai conteaza si costul.

Insa again de ce nu vorbim de raze x sau UV? Au capacitate de ionizare deci s-ar putea sa mearga...

  Ai rabdare sa ajungi in clasa a opta si te vei lamuri!

Edited by tytysor, 08 October 2015 - 17:00.


#18
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View Postvyctoras1985, on 08 octombrie 2015 - 14:04, said:

Insa uiti ca eu am folosit intentionat termenul parabolica tocmai fiindca stiu de proprietatea lor de a canaliza undele in acelasi punct. Ca atare vei avea n unde pe conductor care sa genereze electricitate.
In alta ordine de idei poti pune un mic transformator daca nu iti ajunge plus o baterie care strange curentul care nu e folosit

N-ati inteles: omul vrea sa monteze in loc de LNB-uri panouri fotovoltaice si sa foloseasca o antena parabolica pe post de captator si canalizator de unde solare (noaptea). Daca energia este insuficienta, se foloseste un transformator (ridicator de tensiune, de preferat sa scoata 220V c.a.- in felul asta poti alimenta direct tv-ul din panou, dupa transformator), iar daca nu consumi si ai surplus, stochezi totul intr-o baterie de 12V (auto).  Posted Image

Edited by constant7, 08 October 2015 - 17:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate