Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

La Auchan Vitan timp pierdut la casa din cauza gardienilor

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#145
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Nu legitimeaza, ar fi si culmea sa ceara asa ceva.
Am intalnit si eu situatia asta, la Lidl prima data cand am fost intr-un Lidl.
Desi de ani de zile faceam cumparaturi la celelalte lanturi nu intalnisem niciodata situatia asta cu bonul la control si verificarea daca ce e pe bon e in cos.
Dupa ce am iesit de la casa (singura casa deschisa, fiind un Lidl mic) la 2 metri apare individul care ma intreaba de bon.
Norocul individului (probabil un fost guardian public care s-a pensionat sau nu a mai avut loc in politia locala) era ca nu ma grabeam si aveam bonul in cos.
De atunci nu stiu daca am mai calcat de 3 ori in Lidl.
Si la concurenta, care e si mai aproape, au doua case (nu mereu deschise ambele) si in fata caselor exista mereu un individ, dar niciodata nu am vazut sa ceara asa ceva, el fiind in permanenta la 2 metri de casa si poate vedea daca exista ceva in cos sau casiera omite sa scaneze ceva.

#146
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 09.01.2007
La Dedeman e fenomenul dar nu am avut problem, am impresia ca verifica aleatoriu, de fapt stau f. aproape de casa si e o formalitate.

Totusi, ma intereseaza f. mult ce anume au impresia ca au dreptul sa faca.

#147
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
La Dedeman exista un individ care cere bonul dupa casa si aplica o stampila pe spate. Nu sta sa verifice item cu item ce este.

#148
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,846
  • Înscris: 10.12.2006
Si ii dai bonul? Dar de ce il lasi sa puna o stampila pe bunul tau?
Ce nesimtire, de azi nu mai merg nici in Dedeman.
Cam ramanem fara magazine.

#149
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View Postmmm3, on 09 octombrie 2015 - 11:08, said:

Si cum stopeaza furturile legitimand si privand de libertate oameni nevinovati in mod aleatoriu?

Tu ai citit ce-ai scris inainte sa postezi?
Sau poate nu mai inteleg eu limba romana ...

#150
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View Postbalauru69, on 09 octombrie 2015 - 11:51, said:


Tu ai citit ce-ai scris inainte sa postezi?
Sau poate nu mai inteleg eu limba romana ...
Nu o intelegi.
a legitima si a priva iti dau ca indiciu sa cauti in dex.

#151
contact_vali

contact_vali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 09.07.2007
Postase cineva mai in spate legea 333, punctul d, la care scria, printre altele, ca paznicii au dreptul sa opreasca si sa legitimeze persoanele care incalca normele interne stabilite prin regulamentele proprii.
Daca in regulamentul propriu scrie ca Dorel are voie sa te opreasca si sa te verifice pe tine, cat si bunurile cumparate, banuiesc ca atunci nu prea ai nimic de zis. In orice institutie / magazin intri, din cate stiu, trebuie sa te supui regulamentului de ordine interioara.
Daca gresesc rog pe cineva sa ma corecteze.

#152
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
In realitate trebuie sa te conformezi legii, nicidecum regulamentului de ordine interioara care nu este public sau afisat in mod vizibil si complet astfel incat sa fie legally binding.
Si nu trebuie sa te supui nimanui, pentru ca nu esti sclav.

#153
contact_vali

contact_vali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 09.07.2007
Cand am zis sa te supui, nu ma refeream gen sclav, ma refeream sa iei la cunostinta si fi de acord cu regulamentul respectiv. Daca nu iti convine poti foarte frumos sa nu mai calci in locatia respectiva. Sau daca e ceva ce contravine vreunei legi poti foarte frumos sa faci o plangere organelor abilitate si sa le aduci la cunostinta neregulile.
Parerea mea, bineinteles.

#154
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,636
  • Înscris: 30.10.2003
Stii care-i faza, ca daca intra intro unitate militara unde si acolo au un regulament mult mai strict, devine "sclav", nu se apuca sa mearga pe unde are el chef. Sau chiar la metrou, nu intra pe usile unde numai personalul are voie sa intre.

BTW, cand mergeti cu trenul/metroul/autobuzul aratati biletul controlorilor? Aia cu ce au in plus fata de gardienii din supermarket?

#155
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 09.01.2007

View Postcontact_vali, on 09 octombrie 2015 - 13:53, said:

Postase cineva mai in spate legea 333, punctul d, la care scria, printre altele, ca paznicii au dreptul sa opreasca si sa legitimeze persoanele care incalca normele interne stabilite prin regulamentele proprii.
Daca in regulamentul propriu scrie ca Dorel are voie sa te opreasca si sa te verifice pe tine, cat si bunurile cumparate, banuiesc ca atunci nu prea ai nimic de zis. In orice institutie / magazin intri, din cate stiu, trebuie sa te supui regulamentului de ordine interioara.
Daca gresesc rog pe cineva sa ma corecteze.

nu spune ca au dreptul ci obligatia ! e diferenta mare

asta zic si eu, sa afiseze nenorocitul de regulemant sa stiu ca vor sa te caute in chiloti

View PostBursul, on 09 octombrie 2015 - 15:29, said:

Stii care-i faza, ca daca intra intro unitate militara

pai aia e ideea, de cand la Auchan e militarie ?!

#156
contact_vali

contact_vali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 09.07.2007
Ok, daca agentii de paza au obligatia sa opreasca si sa legitimeze persoanele care incalca normele interne stabilite prin regulamentele proprii, asta nu inseamna ca au si dreptul legal de a face acest lucru. Daca pe Dorel il obliga seful, prin regulament intern, sa legitimeze anumite persoane, fara ca el sa aiba acest drept din punct de vedere legal, asta nu inseamna ca el comite o ilegalitate?
Din cate am vazut agentii de paza din supermarket-uri, ca tot se vorbeste despre ele, pot sa te retina / imobilizeze pana la venirea organelor abilitate sa ia masuri, daca ai un comportament indecent, ai furat ceva, pui in pericol siguranta personalului / celorlalti cumparatori, etc. (adica motiv intemeiat, nu asa ca nu-i place lui de fata ta si a zis sa te retina putin, ca doar nu te grabesti nicaieri).
Referitor la verificatul cumparaturilor, poate stie cineva daca exista vreo lege care sa interzica acest lucru.

#157
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
De ce toata lumea pune exact intrebarea inversa.
Cred ca ai vrut sa spui: Referitor la verificatul cumparaturilor, poate stie cineva daca exista vreo lege care sa interzica permita acest lucru.

#158
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View Postmmm3, on 09 octombrie 2015 - 13:00, said:

Nu o intelegi.
a legitima si a priva iti dau ca indiciu sa cauti in dex.

Lol, vai, multumesc. Nu-mi da ex. aceste 2 verbe. Tu ai folosit expresia "privand de libertate oameni". Iti recomand sa te interesezi inaine de a folosi expresii de genul asta, si sa vezi ce inseamna dpdv juridic.

#159
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Cam toate supermark. au la casa un afis a4 in care spune "Stimati clienti pt.a preveni(in urma ) bla,bla. se vor efectua de catre pers.autorizat controale aleatorii.Va rugam sa lasati carucioare personale,bla,bla.... Si zic din experienta daca eu civil,cu cosul plin ma plimb ,efectiv ma tin de "ciudati"vad ca... te las la casa sa platesti.Mai ai o pers. in fata,sun colegu de dupa ce te asteapta si-i zic ce si unde ai "mortu".Atunci  cum e?Stiati macar ca lipsurile se adauga la pret/raft.Aia 10,20 de bani/articol? Daca aia de au sateliti si autostrazi nu fac caz de aceste controale,nu ,noi santem buricu pamantului.Am drepturi,reclam,vreau bani.Si mai vedeti ca ,cand vine militia dificil se i-au masuri impotriva.Pt.ca le usureaza munca.Si la"bizon"cum spuneti i se schimba postatia(oricum mai mult de 2,3 sapt.nu sta in acelasi loc).Si daca se ajunge la judecata(superdificil) lantul de mag,o da la pace cu reclamantul sau judecatorul ghici ce face?Asta numai sa nu-ti schimbe fizionomia.Asa ca MOVE ON. UPS,v-am dezamagit?

#160
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,464
  • Înscris: 20.02.2008
MIkeSpike, sa moara gibilan daca a inteles cineva ce ai scris... Dar oricum, te intelegem, te grabeai sa intri in tura de paznic.

Edited by ioppo, 10 October 2015 - 18:33.


#161
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Hai ca zic mai clar. Eu ca "ginitor"civil stau in magazin 8 ore prefacandu-ma ca fac cumparaturi.Vad ca IOPPO(SCUZE) baga pe el produse.Stiu clar ca inaintea caselor nu pot face nimic.Poate la casa scoti"dihoru" si-l platesti.Daca e asa perfect(oricum foto mentala ti-am facut,ca posibil...).Dar in momentul cand trebuie sa pui art. pe banda si nu vad ce stiu ca ai ascuns acolo-eu care "intamplator"trec pe langa tine-telefonez,dau prin statie,colegului autorizat legal sa faca un control de" rutina".Deja el stie ce si unde ai treaba.Tu nici macar nu stii de unde stie ala ce ai ascuns tu.Dupa ce refuzi sa platesti pe loc obiactul(recomand plata pe loc) semnalat patrula militie care preiau cazu.In vest(acolo am lucrat in ramura asta) cam toti stiu procedurile astea,si nu se ofenseaza.Daca se va ajunge la proces(fi convins ca se lungeste treaba-tu,sa te astepti la multe zile neplatite de la munca ta cat mergi la termene) judecatorul da o amenda(pe care o va plati firma de paza,ca-s asigurati).Referitor la fizionomie sincer nu-mi amintesc ce draq am vrut sa zic.Si firma de bizoni rotesc postatiile pt. a nu intra in confidente cu personalul.

#162
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Tu vorbesti de caz concret, aproape flagrant.
Problema e ca in Romania se fac controalele alea fara sa vada sau sa anunte nimeni nimic. pur si simplu simt nevoie sa se simta superiori.
Sunt cazuri care au aparut si in media cu femei puse/obligate sa se dezbrace ca sa verifice daca nu cumva au lipit lama de orbit de... piept.

Edited by mmm3, 11 October 2015 - 15:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate