Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 

Media stream pe TV Samsung 6200

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 11.10.2006
Am un TV mai vechi Samsung F6100 (3D, Smart etc.) de care sunt foarte multumit. Am facut media streaming cu Serviio si a functionat impecabil. Selectez din Sources Serviio si gata, s-a rezolvat. Intru in Samsung App si instalez ce aplicatii vreau, are vTuner etc.

La "oferta" am luat un Samsung H6200 (3D, Smart etc.). Fiind de la 6100 la 6200 am zis ca e mai bun, si generatie mai noua. Dar ... calitatea sunetului prin optical este mult mai slaba decat 6100 (pentru mine conteaza mult !). Este o ciudatenie de "Smart TV" - are 1 Gb spatiu de stocare, procesor single sau dual, nu stiu, merge oarecum ok.
Nu are Samsung App !!! Are doar cateva recomandari ! Nu pot sa fac search sa caut o aplicatie, pot doar sa aleg doar ceva din ce mi se ofera. In fine, poate nu stiu eu sa-l folosesc, dar mi se pare semnificativ mai slab decat 6100 !

Streaming:
6200 vine cu Plex. Am instalat pe calculator Plex. Imi zice pe televizor sa bag codul in calculator din 4 caracter, bag codul si imi genereaza TV-ul alt cod, alt cod, alt cod, la nesfarsit. Dupa ceva coduri, se mai si blocheaza TV-ul de nici nu am mai putut sa-l inchid. Doar scos din priza. Cica ar fi ok Plex, dar pe Samsung nici nu mai pot inchide TV-ul, doar sa-i tai curentul ...

Am incercat pe 6200 cu Serviio. Pe calculator functioneaza foarte bine. Pe 6100 merge foarte ok, pe reciver audio fisiere .mp3 si .flac impecabil. Pe 6200 ... pauza. Caut la Sources si nu il am !!! Caut in aplicatiile oferite de 6200 si nu e disponibil !!! Fac eu media share cu Serviio dar unde il gasesc in TV ? 6200 imi "ofera" doar Plex, care ... nu merge.

Kodi - nu am prea incercat. Dar, in 6200, nu este disponibil ! Cum sa-l instalez daca nu il ofera Samsung ?

6200 - nu are DLNA, nu are ceva ce-i trebuie de este asa de "redus" fata de 6100 ?
Ce pot sa-i fac sa fac si eu media stream - video, audio, photo ?
Am facut update de soft, nimic. Softul e mult mai slab decat 6100.

PS: Pentru a vedea imaginea de pe telefon/tableta/PC direct pe TV de ce am nevoie - Miracasta ? Am reusit candva ...

Edited by lopi, 07 October 2015 - 08:33.


#2
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
KODI nu e pt smarttv...
Cumpara un Chromecast e cel mai simplu si mai ieftin. Vezi ca a aparut generatia a 2-a. Eu pe acela l-as cumpara!
Cu Chromecast poti sa redai din o gramada de aplicatii android, poti folosi plex...

#3
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
merge  foarte  bine  Serviio  pe  h6200.trebuie  ca  tv-ul  si  pc-ul  sa  fie  logate  cu  acelasi  cont.dupa  logare,  intri  in source    la  tv  si-ti  apare  Serviio.  intai  verifici  in  pc  ca  Serviio  ti-a  recunoscut  tv-ul  si  salvezi.
tot  in  source  ai  si  screen  mirroring-ul.trebuie  activat  si  la  telefon/tableta.

h6200  are  procesor  quadcore  si  dlna.

Edited by sanderoalex, 07 October 2015 - 08:52.


#4
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 11.10.2006
Daca nu o scot la capat ma gandeam mai bine la Amazon Fire Stick, pare ceva mai ok.
Din moment ce si TV-ul e smart, poate ar merge cat de cat ...

@ sanderoalex - serviio legate cu acelasi cont ? Ce cont ? Doar nu trebuie username si parola pentru serviio. Daca te referi la aceeasi retea, da. Sunt legate si TV-ul si laptopul la acelasi router.
Nu imi apare la sources la TV.
M-am uitat in Serviio si se pare ca nu recunoaste TV-ul. Asa imi arata:
http://postimg.org/image/bev85jy7r/

Am schimbat de acolo, Samsung TV, dar tot nu imi apare in sources.

De pe reciverul audio, melodiile merg fara probleme.

PS: Si serviio este trial ? Nu este freeware ?
Off ... atunci, ceva aplicatii freeware sunt disponibile ?

Edited by lopi, 08 October 2015 - 21:52.


#5
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Attached File  serviio.jpg   242.66K   35 downloads
trebuie sa ai tv-ul deschis,conectat la router,cand dai refresh la serviio.unde scrie generic dlna profile cauti samsung seria h.dupa ce-l gaseste,dai save

Edited by sanderoalex, 09 October 2015 - 00:37.


#6
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 11.10.2006
@ sanderoalex - am selectat de acolo toate tipurile de Samsung TV si nu a functionat.

Am reusit pana la urma. Nu am fost atent cand l-am conectat.
Au am un router principal wireless din care pleaca un router secundar si un switch secundar. Televizorul era conectat wireless la routerul pincipal si eu incercam cu Serviio, de pe laptop cu cablu de net la routerul secundar. Am conectat laptopul la routerul principal si vede tot - vede reciverele audio, televizoarele Samsung, vede tot si functioneaza share.

Acum, merge si Plex pe Samsung 6200 ! Sa ma uit sa vad ce face ca nu am mai folosit asa ceva pana acum.

Imi mai apare ceva si cu Media Center, cred ca de la Windows sau de la alt device.

Incerc sa ma acomodez si eu cu tehnologia. Multumesc de raspunsuri.

#7
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
Pt stream-uri online poti instala SS-IPTV http://ss-iptv.com/e...amsung-smart-tv

#8
catalinhio

catalinhio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 23.02.2008

 easy90rider, on 07 octombrie 2015 - 08:39, said:

KODI nu e pt smarttv...
Cumpara un Chromecast e cel mai simplu si mai ieftin. Vezi ca a aparut generatia a 2-a. Eu pe acela l-as cumpara!
Cu Chromecast poti sa redai din o gramada de aplicatii android, poti folosi plex...

Vezi ca a aparut si pt smart tv ultima versiune 15.1.Sunt tutoriale pe net.

#9
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 27.08.2007
Am văzut ca smartiptv este oferit doar 7 zile gratis apoi trebuie plătit . am folosit serviio și îmi da eroare pe laptop.adică a mers o dată dar după ce am stins laptopul și tv-ul nu se mai deschide serviio deloc.zice server not running și din câte streamuri am băgat în el nu deschide decât posturile din www.ambra.ro . tv-ul nu recunoaște protocoale mms,rtsp m3u8,flv.

Edited by jeolis, 14 October 2015 - 05:50.


#10
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 catalinhio, on 13 octombrie 2015 - 22:42, said:

Vezi ca a aparut si pt smart tv ultima versiune 15.1.Sunt tutoriale pe net.

Poate pe un smart tv cu android... Dar un tv cu netcast sau webOS sau samsung smart... nu  cred ca are posibilitatea de a rula KODI.

#11
catalinhio

catalinhio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 23.02.2008
Da,am vazut acum pe forumul kodi ca tutorialele video de pe youtube sint niste  glume proaste.Data viitoare n-o sa mai postez decit daca sint sigur.

#12
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013

 jeolis, on 14 octombrie 2015 - 05:45, said:

Am văzut ca smartiptv este oferit doar 7 zile gratis apoi trebuie plătit . am folosit serviio și îmi da eroare pe laptop.adică a mers o dată dar după ce am stins laptopul și tv-ul nu se mai deschide serviio deloc.zice server not running și din câte streamuri am băgat în el nu deschide decât posturile din www.ambra.ro . tv-ul nu recunoaște protocoale mms,rtsp m3u8,flv.

ss-iptv si smartiptv sunt aplicatii diferite. Prima e gratuita dar pe samsung-uri trebuie instalata manual. ss-iptv suporta m3u8.
serviio merge doar cu laptopul deschis.

#13
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 27.08.2007

 dragosmacovei, on 15 octombrie 2015 - 03:46, said:


ss-iptv si smartiptv sunt aplicatii diferite. Prima e gratuita dar pe samsung-uri trebuie instalata manual. ss-iptv suporta m3u8.
serviio merge doar cu laptopul deschis.

imi poti te rog explica in ss-iptv asta cum mama naibii incarc playlistul ???multumesc

#14
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,872
  • Înscris: 07.07.2009
Intri aici http://ss-iptv.com/e...playlist-editor
Introduci acel cod oferit de TV cand ai deschis SS IPTV. Dupa aceea in browser automat se conecteaza si apoi poti incarca playlisturi.

#15
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
kalman a fost mai rapid :)

#16
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,453
  • Înscris: 06.11.2014
Ss-iptv merge si pe tv-urile gama 2015, cu Tizen? Reda si udp (adica stream de genul )?

Edited by iZet, 15 October 2015 - 21:51.


#17
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
Pe seria J 2015 se instaleaza de pe stick http://ss-iptv.com/e...amsung-smart-tv

Are niste setari pt udp in meniu, dar nu am testat http://ss-iptv.com/e...p-to-http-proxy

#18
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,453
  • Înscris: 06.11.2014
Ms de info. Ma gandesc sa-mi iau un smart de Black Friday, si ma intereseaza in mod deosebit sa pot privi tv online (e singura functie care m-ar interesa la un smart).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate