Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Managerii Air France aproape linsati de angajati

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
76 replies to this topic

#73
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,639
  • Înscris: 02.10.2009
Hei Galeo, pricepe ca e vorba de angajati cu vechime (babaciuni) , care ar fi trebuit ca la 50-55 ani sa STIE ce si cum, nu sa fie iritati si sa faca mutre acre ca le cer ceva,  si imi aduc dupa un fert de ora altceva iar eu insist ca vreau sticla cu vinul rosu, nu alb, cum am spus de la inceput si nu trantita pe etajera ci cu farfurioara, pahar si servetel.
Ca daca am Priority Check-up and Boarding inseamna ca am castigat acel drept si trebuie sa mi-l acorde in conditii normale. Ca am pretentia ca angajatii cu AF-KLM pe piept sa nu-mi arunce valiza le la 5 metri inaltime direct in carucior.

Apropo de babaciuni: in unele domenii de activitate e preferabil sa ai angajati care sa arate bine. Dincolo de orice discriminare, e vorba de a asigura o anumita atmosfera si din pacate asa se intampla in lumea asta, oamenii mai "frumosi" sau mai ingrijiti sunt preferati in fata altora, pe buna dreptate. Mai ales intr-un zbor transoceanic de 8-10 ore, pe vant sau furtuna, parca e mai bine sa vezi o fata prietenoasa decat una acra si zbracita.

Vorba aia, "parerea mea" :lol:

#74
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostRosebud09, on 12 octombrie 2015 - 20:15, said:

Mai ales intr-un zbor transoceanic de 8-10 ore, pe vant sau furtuna, parca e mai bine sa vezi o fata prietenoasa decat una acra si zbracita.
De fapt te refereai la picioare.

#75
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Cred ca atinge si Air Canada aici ca au sindicat puternic
:lol:

Ultima oara cand am zbuirat cu Air Canada am avut un italian..
ii ceream apa imi aducea vin italienesc.
Dupa Delta (locul 1), urmeaza Air Canada.
Delta te ia de la inceput si deja fac o caruta de glume cand iti arata cum se fixeaza centura si masca de oxigen, dementiali
Cand am aterizat pe Detroit international si au observat ca am un catel cu mine (l-am tinut in geanta pe picioare), mi-au dat o jucarie de cauciuc pentru ea...
Si romani-s okay...

#76
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,639
  • Înscris: 02.10.2009
Air Canada (condusa de un roman...) are un renume extrem de prost aici in vest, in primul rand datorita politicii in ceea ce priveste zborurile (trasee, capacitate, aeroporturi) cat si din cauza deselor greve.

In 2014 a fot compania care a primit cele mai multe sesizari de la pasageri, calitatea serviciului fiind principalul factor pentru 7 ani la rand. Foarte des aud ca AC se crede Dumnezeul transportului aerian, dar in ultima vreme pierde pe scara larga in favoarea altor companii (Westjet de ex.)

Aici e vorba insa de Air France. Nu exsta companie care sa nu fie criticata de calatori, dar probabil ca la un moment dat se umple paharul si trebuie facuta ordine.
Majoritatea publicului franceaz are parere proasta despre companie si despre piloti, considerati foarte privilegiati fata de cei de la alte companii. Grevele din anii trecuti au facut pagube de aprope 500 milioane dolari companiei (si indirect personalului).
Trebuie sa faca fata concurentei care vine tare din urma, mai ales Turkish Airlines. Companiile low-cost le iau din pasageri. Marile companii aviatice au inceput sa-si infiinteze divizii de low-cost, bazate pe logistica firmei mama, AF-KLM incearca sa intre puternic in hora (acum au numai Transavia, care totusi e independenta operational).
Asta inseamna scaderi de salarii, de posturi, renuntarea la avioane scumpe de ultima moda (787), etc.

Oamenii protesteaza, ce sa faca, desi pana la violenta e cale lunga.

#77
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View PostMarianG, on 06 octombrie 2015 - 18:28, said:

haideti sa ne abtinem de la a critica cum si-au folosit altii dreptul de vot
Hai sa nu! Mie imi fierbe sangele si acum cand "recapitulez" momentele electorale incepand cu Mai 1990.

View Posttsunnami, on 07 octombrie 2015 - 11:51, said:


Nu din cauza arogantei au ajuns aici, ci din cauza libertatii sindicatelor care sug seva profitului si care au pierdut simtul realitatii si mentine mediocritatea.

E de neconceput cum sindicatele pot provoca pierderi de sute de milioane.
Teroetic aia ar trebui impuscati.
he he he, sindicatele sunt ca parazitii, nu prea le pasa daca "gazda" se imbolnaveste sau moare. Problema este ca astia au ajuns la fel de puternici  religia din vremurile cand religia era politica de stat, cam greu sa spargi cercul vicios.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate