Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ce a generat decăderea posturilor de televiziune românești?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
calitatea nu a decazut!! e fix la fel... tot singur acasa se difuzeaza de craciun
ai imbatranit tu si ti-ai schimbat gusturile si punctele de vedere! ai alte pretentii... nu te mai uiti la vacanta mare sau la doru octavian...

Edited by Nero-d, 05 October 2015 - 10:43.


#20
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View Postdjl, on 05 octombrie 2015 - 10:00, said:

Discutând despre Pro Tv pe topicul (threadul) <<Cum arătau radioul şi televiziunea de "ieri">>, am ajuns să-mi pun o întrebare: ce a generat procesul de decăderea a posturilor de televiziune din România?

Adica pana in 2002 nu erau decazute? Sau inainte de 1989? Probabil a crescut exigenta publicului (a unui segment, sa spunem) sau pur si simplu a ajuns omul sa se plictiseasca tot privind la tv. Plus ca intervine si internetul ca sursa de informare.

De, am evoluat. :)

#21
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Uitatorii la posturile romanesti au generat-o.

#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004

View PostNero-d, on 05 octombrie 2015 - 10:42, said:

calitatea nu a decazut!! e fix la fel... tot singur acasa se difuzeaza de craciun
ai imbatranit tu si ti-ai schimbat gusturile si punctele de vedere! ai alte pretentii... nu te mai uiti la vacanta mare sau la doru octavian...

Cu creşterea în vârstă şi cu schimbatul gusturilor sunt de acord. Dar nu erau atâtea cretinisme pe sticlă în anii '90. Da, şi pe atunci exista prostie, dar acum s-a depăşit planul.

#23
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
cate posturi erau in 2000???

#24
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Se dadea emisiuni de cultura inainte pe TVR -  dadeau teatru, balet, muzica simfonica, erau emisiuni de invatat limbi straine, sah, etc. De ce au disparut?

#25
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
cat te uiti tu la TVR???
daca te-ai uita, ai vedea si emisiunile de cultura!

nu cred ca mai tin minte ce era pe atunci la tv... decat vag
esca era, sclava izaura, dallas, tanar si nelinistit, tatulici, tucă, teo, neti sandu, jose armando, friends, salvati de clopotel, robingo......

Edited by Nero-d, 05 October 2015 - 10:54.


#26
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004

View PostNero-d, on 05 octombrie 2015 - 10:45, said:

cate posturi erau in 2000???

În Bucureşti erau: 1) TV.R. 1; 2) TV.R. 2; 3) TV.R. Internaţional (numai prin cablu); 4) Antena 1; 5) Pro Tv; 6) Acasă Tv; 7) Tele 7ABC (deja dus pe copcă); 8) Prima Tv; 9) Tv Sigma (deşi nu cred că era pe cablu); 10) Atomic Tv (numai prin cablu)
Prin ţară, da, erau mai puţine, dar Pro Tv cred că avea deja o reţea regională.
E interesant că în anii '90 mai aveai la ce să te uiţi la televizor, chit că erau mai puţine programe. Acum ai multe, dar mai rar la ce să te uiţi.

#27
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostPatrulescu, on 05 octombrie 2015 - 10:46, said:

Se dadea emisiuni de cultura inainte pe TVR -  dadeau teatru, balet, muzica simfonica, erau emisiuni de invatat limbi straine, sah, etc. De ce au disparut?
Jur ca in 1978, cand am intrat in clasa a IX-a, am fost socat de cat de bine vorbea engleza un coleg. Si omul venise de la tara, de la coada vacii. De fapt mi-a si zis ca invata sa scape de agricultura..
Mi-a zis ca sorbea emisiunea Telescoala. Era singura lui sansa si omul "tragea" de televizor ca sa profite la maxim de ce i se oferea..
De ce au desfiintat-o? Nu stiu..De ce nu au reinfiintat-o?
Intrebati-l pe Stelica, vorba aia, istoric si profesor..Care ar fi trebuit sa promoveze cultura..
Da, citesc cat i-a dat unui poet..

Edited by Prien, 05 October 2015 - 11:14.


#28
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View PostNero-d, on 05 octombrie 2015 - 10:49, said:

cat te uiti tu la TVR???
daca te-ai uita, ai vedea si emisiunile de cultura!

   Nu m-am mai uitat la TVR de multi ani. Eu ma refeream la ce transmit televiziunile de acum in comparatie cu ce transmitea TVR-ul inainte, cand era singura televiziune disponibila( pe la inceputul anilor '90). De ce nu dau PRO TV, Antena 1, Prima TV, etc. emisiuni de cultura si stiinta?

#29
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postdjl, on 05 octombrie 2015 - 10:15, said:

Păi şi cum de nu s-a întâmplat fenomenul scăderii calităţii în anii '90 sau încă nu descoperiseră această calea a succesurilor?  

E ca şi cu cutremurele, furtunile şi infracţiunile oamenilor. Auzim des de la "ăi bătârni", că în tinereţile lor nu se petreceau aşa de multe grozăvii. De ce ? Din cauză că nu erau aşa multe surse de informaţii din care să se afle astfel de ştiri, şi drept urmare, păreau că nu există...într-un număr mare.

În cazul scăderii calităţii programelor, e ca şi cu banii: cu cât e inflaţia mai mare, adică cu cât sunt mai mulţi bani în circulaţie, cu atâta valoarea lor e mai scăzută. E aşa şi cu posturile de radio şi TV: cu cât sunt mai multe, cu atâta valoarea se disipează în loc să se concentreze.

Îmi amintesc de "glumele" de la TVR de dinainte de 1990. Erau fascinante, mai ales alea de la "Album Duminical" sau de la Revelion. În prezent, "glumele" astea s-au răsfirat pe mai multe posturi, şi drept urmare, şi-au pierdut savoarea. De fapt nici nu mai e umor, ci sunt puşi câţiva să râdă în fundal pentru a crea senzaţia de comic.

Edited by lupini, 05 October 2015 - 11:01.


#30
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pentru ca sunt televiziuni comerciale care traiesc doar din reclame (alea care traiesc... ca daca te uiti la situatia financiara te ia groaza)
si cum la tv vinde doar sexul, scandalul, can-canul, teveviziunile sunt obligate sa dea asa ceva, daca vor sa se uite lumea si sa-si incaseze bani din publicitate...
la cultura sau stiinta nu se uita nimeni!
omul de rand se uita la ceva cu care se poate identifica sau care il poate face sa se simta mai bine, mai superior (pleonasm intentionat!)
sa se bucure de raul sau prostia altuia, etc

Edited by Nero-d, 05 October 2015 - 11:05.


#31
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
În anii '90 tot din publicititate trăiau şi nu făceau atâta rahat maro.

#32
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Ea canta manele la nunti, el prezinta violuri si infidelitati la tv. Cand se intalnesc seara la cina mai povestesc cum a fost la botezul copilului lui Pepe. Cuplu vedeta la unul din trusturile din Ro.

#33
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View PostNero-d, on 05 octombrie 2015 - 11:01, said:

pentru ca sunt televiniuni comerciale care traiesc doar din reclame (alea care traiesc ca daca te uiti la situatia financiara te ia groaza)
si cum la tv vinde doar sexul, scandalul, can-canul, teveviziunile sunt obligate sa dea asa ceva, daca vor sa se uite lumea si sa-si incaseze bani din publicitate...
la cultura sau stiinta nu se uita nimeni!

"Televiziunea nu este o jucarie in mana unor comercianti care vor sa transforme posturile de televiziune doar in reclame pentru detergenti' - Iosif Sava.
Televiziunea poate fi o forta educationala foarte puternica. De aceea autoritatile, profesorii, oamenii de cultura si stiinta trebuie sa se implice pentru a transforma televiziunile in ceea ce ar trebui de fapt sa fie.

#34
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-cat de actuala e inregistrarea , DIVERTIS : Despre prostie (1991)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HV81fg8L_Ow?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

"Noroc că prostia nu doare. Noroc bun!"

-CETATENI GANDITI

#35
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

În anii '90 tot din publicititate trăiau şi nu făceau atâta rahat maro.
economia era altfel atunci...
televiziunile foarte foarte putine fata de azi...deci banii din publicitate se concentrau mai bine

totusi principala cauza sunt tot consumatorii de TV... pentru ca televiziunile difizeaza ce "se cere"

destul de putini aveau televizoare color pe atunci (anii 90) iar televiziune prin cablu la fel...

Edited by Nero-d, 05 October 2015 - 11:32.


#36
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View PostPatrulescu, on 05 octombrie 2015 - 10:46, said:

Se dadea emisiuni de cultura inainte pe TVR -  dadeau teatru, balet, muzica simfonica, erau emisiuni de invatat limbi straine, sah, etc. De ce au disparut?

Inainte n-aveai acces la alte surse de informare + divertisment. Acum, da. Plus ca omul a inceput sa se (cam) plictiseasca: vrea mereu ceva nou, care sa-i capteze atentia. Iar cei care lucreaza in televiziuni nu debordeaza de creativitate.

Cele cateva emisiuni cu rating ridicat sunt importate. In concluzie, omul e cel care conduce la decadere, asta ca sa raspund si intrebarii initiatorului topicului. Mai exact, lipsa de creativitate,cramponarea in clisee, lipsa de cultura, superficialitatea, neprofesionalismul, lipsa şarmului etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate