Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

imobil strada Casin nr 8 sector 1 bucuresti zona 1 MAI(domenii)

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Am mai postat in sectiunea blocuri noi in Damaroaia datorita faptului ca, constructorul a avut mai multe proiecte in acea zona.Cu aceasta ocazie o sa transpun pe scurt povestea  incercarii de achizitie a unui apartament de 2 camere la pretul de 68000 eur finisaje incluse in val de 3000 eur care defapt pe hartie oficiala era garsoniera reultata din dezlipirea unui apartament DAR vanduta ca apartament de 2 camere prin inducerea in eroare a posibililor cumparatori.

Deci mai sunt cateva apartamente in imobil DAR aproape toate au ceva hibe de genul asta asa ca cercetati atent (cu avocat, atentie cineva specializat in a citi autorizatia de construire si receptia cladirii posibil sa aveti surprize ceva apartamente in plus_cam 10_ ceva depasiri limite etc ) inainte de a lua o decizie.

Buna seara vreau sa fac atente persoanele care doresc sa isi cumpere apartamente in imobilul construit pe strada Casin nr 8 sector 1 bucuresti de catre M.S. and company.Datorita faptului ca m-am grabit si nu am procedat diligent am fost nevoit sa renunt la avansul dat pentru un apartament de doua camere de 48 mp utili.Povestea sta asa---

1) am fost la o vizionare pentru un apartament de doua camere in imobilul respectiv prin intermediul unei agentii de renume, mi - a placut apartamentul chiar daca suprafata era mica si m-am hotarat sa il cumpar
2) m-am intors la asazisul proprietar sa discut in detaliu despre acte etc si am fost prezentat adevaratului dezvoltator creierul din spatele afacerii dl M.I. care mi-a aratat o serie de acte si mi a spus ca e o ocazie extraordinara bla bla bla si ca nu trebuie sa o scap si sa mergem sa facem in 2 ore actele pentru o promisiune la notarul dansului( dumnealui stie sa vorbeasca foarte frumos ...)
3) m-am hotarat, in pripa, sa merg la notarul dansului pentru a incheia o promisiune
4) am ajuns la notar cu asa zisul proprietar care avea la el cadastrul pe apartament, cadastru care era facut pentru O SINGURA CAMERA GARSONIERA asistenta de la notar a mimat ca vai e o greseala etc cu cadastrul dar daca vreau sa facem actele se poate,
5) dl M.I. si dl M.S. (adevaratul proprietar) mi-au promis verbal ca o sa rezolve cadastrul (sa fie real pe doua camere) pana la data incheierii contractului de vc,
6) cand am solicitat trecerea in CF a promisiunii a inceput poezia ca nu se poate trece in CF pentru ca se blocheaza si ei nu mai pot face modificarea cadastrului -- probabil daca insistam nu mai semnau nimic--
7) am persistat in prostie si am semnat precontractul pe suma de 68 000 eur cu avans de 4000 pentru apartamentul de doua camere de pe teren dar fiind descris in promisiune ca fiind o garsoniera cu dl M.S. care brusc redevenise proprietar al apartamentului ( cu 10 min inainte radiase o promisiune mai veche cu cel care mi-a fost prezentat ca fiind proprietar)

Concluzia --nu au reusit sa modifice cadastrul STIAU DE LA BUN INCEPUT ASTA inducandu-ma in eroare cu buna stiinta --si in aceste conditii nu am mai cumparat garsoniera-apartament cu probleme.

Avansul nu l-am mai recuperat chiar daca il ceream inapoi nu aveam sanse sa il mai vad, la radiere proprietarul (M.S.) a venit abia dupa ce eu l-am asigurat pe dl M.I. ca nu doresc banii si ca vreau sa fac numai radierea promisiunii( probabil dl M.S. a stat in parcare pana cand a primit ok-ul).Binenteles promisiuni ca voi primi banisorii inapoi cand vor avea(tocmai faceau o vanzare cumparare sic!) ca nu stau in banii astia etc.

Ideea este urmatoare  putem sa imi obtin banii dati si nu numai atat dar am considerat ca mi-am invatat o lectie importanta pe care am platit-o cu 4000 eur cam scump...dar sper ca prin ceea ce scriu aici sa deschid ochii si altor persoane care sunt pe cale sa cumpere de la acesti oameni  M.S. si M.I.( pe acesta il stimez in mod deosebit pentru siretenia, perseverenta, vorba dulce si diplomatia mimata de care da dovada bravo dl!!!!)Doresc pe aceasta cale sa afle ca nu a pacalit pe nimeni si ca tot ce face pe acest pamant va atarna greu Sus)

Deci ATENTIE la neatentie luati-va un avocat bun inainte de orice actiune(imobiliara) si mergeti la notarul pe care il doriti voi nu ei( o sa zica ca notarul nostru stie despre ce e vorba ca s-a ocupat el de tot de la cumprare teren la constructie, ca la alt notar dureaza etc NU VA LASATI PACALITI este o sarada ieftina dar bine jucata) si cel mai important TRECETI ACTUL in cartea funciara( la cum am vazut promisiuni facute de un an  radiate cu 5 min inainte de semnarea precontractului cu mine pe sest in birul de alaturi )Apropo notarul preferat de dansi este doamna Trica Constanta Claudia birou notarial NOTAREX de dansa nu mai zic nimic ca ma apuca ....foarte batoasa , explicita si autoritara la radiere si la semnare extrem de absenta oricum toate operatiunile au fost facute corect dpdv legal DAR moral lasa de dorit, un notar ar trebui sa fie nepartinitor....

Cam atat am avut de spus sper ca postul meu sa fie publicat si sa fie de ajutor celor care isi cauta o locuinta in care sa isi duca o viata linistita fara griji.

PS: am uitat daca totusi cumparati solicitati ca in precontract sa scrie explicit ca apartamentul se va preda finisat si manopera finisajelor este suportata de dezvoltator nu de dvs--- dupa ce am semnat si in precontract scria clar ca ap va fii predat finisat cu etc etc in val de 3000 eur mi s-a explicat ca trebuie sa platesc manopera pentru finisaje TEAPA GROZNICA

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ma mai repet?

Hai totusi, poate prinde la mai multi.  Romanica, o tara plina de hoti si prosti.

#3
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

 vali1900, on 02 octombrie 2015 - 01:42, said:

.
Ideea este urmatoare  putem sa imi obtin banii dati si nu numai atat dar am considerat ca mi-am invatat o lectie importanta pe care am platit-o cu 4000 eur cam scump..

Sa inteleg ca ai platit o greseala cu 4000 eur..si o lasi ca atare?
Cu un avocat bun..iti recuperai triplu..
Datorita faptului ca exista in continuare oameni de tepuit(cazul tau...)..lor le merge,si o sa le mearga in continuare...

P.S. Oare nu angajeaza nimeni lunetisti ?

Edited by Bebeluka, 02 October 2015 - 02:48.


#4
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,077
  • Înscris: 02.12.2007

 Super Chief, on 02 octombrie 2015 - 02:34, said:

Ma mai repet?

Hai totusi, poate prinde la mai multi.  Romanica, o tara plina de hoti si prosti.
Tu in care categorie te afli?

#5
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
toti fac parte din ambele categorii ......

#6
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
te-a facut din vorbe...
Sa tot faci "afaceri" cu clienti din astia care vad ca e in neregula cu actele dar totusi accepta sa dea banii cu gandul ca poate rezolva ei neregula... intelegeam daca era un pret de nerefuzat, insa pretul nu e atat de mic incat sa iti asumi riscuri inutile.
Si ai mai vazut, sub ochii tai, cum a anulat alt precontract Posted Image sunt convins ca in momentul ala in mintea ta te gandeai ceva de genu: i-am luat-o fraierului inainte... asa a zis si urmatorul despre tine...
Cum va gasesc astia nu stiu, unii parca sunt magnet de oameni buni de tepuit.

Edited by mmm3, 02 October 2015 - 08:56.


#7
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 Tipiric, on 02 octombrie 2015 - 03:40, said:

Tu in care categorie te afli?

Avand in vedere unde si cum ma aflu plus altele marunte prefer sa cred ca sunt un hot mai prostut.

#8
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015

 mmm3, on 02 octombrie 2015 - 08:40, said:

te-a facut din vorbe...
Sa tot faci "afaceri" cu clienti din astia care vad ca e in neregula cu actele dar totusi accepta sa dea banii cu gandul ca poate rezolva ei neregula... intelegeam daca era un pret de nerefuzat, insa pretul nu e atat de mic incat sa iti asumi riscuri inutile.
Si ai mai vazut, sub ochii tai, cum a anulat alt precontract Posted Image sunt convins ca in momentul ala in mintea ta te gandeai ceva de genu: i-am luat-o fraierului inainte... asa a zis si urmatorul despre tine...
Cum va gasesc astia nu stiu, unii parca sunt magnet de oameni buni de tepuit.

Anularea precontractului a fost facta fara sa stiu, m-am prins cand am platit la notar fiindca acesta a cerut aceeasi suma pe care am platit-o eu proprietarului si am coroborat cu timpul pe care proprietarul initial l a petrecut cu cel cu care am semnat in alt birou.Mai mult am aflat care era toata situatia mult mai tarziu cam 1 saptamana.
Cum am mai scris greseala mea, am consultat un avocat mai tarziu (unul foarte bun) care mi a prezentat situatia si s-a interesat in amanunt in ceea ce priveste regimul juridic al constructiei, actelor etc.Acesta mi a expus planul de actiune DAR am luat hotararea sa anulez actul si sa nu mai cer nimic din proprie initiativa din varii motive.

 Bebeluka, on 02 octombrie 2015 - 02:46, said:

Sa inteleg ca ai platit o greseala cu 4000 eur..si o lasi ca atare?
Cu un avocat bun..iti recuperai triplu..
Datorita faptului ca exista in continuare oameni de tepuit(cazul tau...)..lor le merge,si o sa le mearga in continuare...

P.S. Oare nu angajeaza nimeni lunetisti ?
   Chiar daca am fost tepuit am luat hotararea sa dau la iveala acest caz tocmai pentru ca alte persoane care sunt hotarate sa cumpere apartamente de la aceste persoane sa aiba grija sa nu pateasca la fel ca mine.

#9
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
nu-i nimic, ai pierdut niste bani dar poate ai invatat ceva din toata experienta asta.
1) Vorbele nu conteaza, un vanzator intotdeauna va minti sa te faca sa cumperi. Verifica inscrisurile, daca nu coincid cu vorbele parasesti incinta.
2) Niciodata nu cumpara de la cineva care nu e trecut el pe acte, daca buletinul acestuia nu coincide cu restul actelor parasesti incinta. Singura exceptie care o poti face aici e cand persoana din acte e batrana si pune fiul/fiica sa vorbeasca in numele lui, insa numai daca e si acesta prezent.
3) Niciodata nu te duci la notarul/serviceul la care vrea vanzatorul si nu il lasi nici o secunda singur sa "negocieze" el ceva. Mereu esti la o lungime de brat de acesta si atent la ce face.

#10
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

 vali1900, on 02 octombrie 2015 - 01:42, said:

PS am uitat daca totusi cumparati solicitati ca in precontract sa scrie explicit ca apartamentul se va preda finisat si manopera finisajelor este suportata de dezvoltator nu de dvs--- dupa ce am semnat si in precontract scria clar ca ap va fii predat finisat cu etc etc in val de 3000 eur mi s-a explicat ca trebuie sa platesc manopera pentru finisaje TEAPA GROZNICA
Ca tot se zice ca e plin de prosti si creduli. Vreau sa-l vad si eu pe ala care vede ca in contract ii scrie ca apartamentul ii va fi predat finisat si se gandeste ca manopera va trebui sa o plateasca el.

#11
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015

 ticusor, on 02 octombrie 2015 - 09:21, said:

Ca tot se zice ca e plin de prosti si creduli. Vreau sa-l vad si eu pe ala care vede ca in contract ii scrie ca apartamentul ii va fi predat finisat si se gandeste ca manopera va trebui sa o plateasca el.

legat de asta crede ma majoritatea oamenilor care au cumparat de la ei au patit asta si au platit manopera este un fel de schema nigeriana daca ai dat avans esti prins in schema si accepti fel de fel, de aceea am renuntat la timp chiar daca am pierdut avansul.Sincer pentru a recupera avansul trebuia sa pierd timp si nervi (foarte pretios ptr mine).Cat despre nervi lucrez intr un domeniu care ma face extrem de irascibil daca cineva ma calca pe bataturi si aveam temerea ca, daca insistam si eram calcat pe cap faceam lucruri care nu trebuiau facute.de aceea am preferat sa ma dau la o parte elegant, cu aceeasi eleganta cu care am fost lucrat.
  Teapa din partea lor era sa imi bage pe gat un apartament -garsoniera cu probleme grave

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

 ticusor, on 02 octombrie 2015 - 09:21, said:

Ca tot se zice ca e plin de prosti si creduli. Vreau sa-l vad si eu pe ala care vede ca in contract ii scrie ca apartamentul ii va fi predat finisat si se gandeste ca manopera va trebui sa o plateasca el.

Problema mare este aici

 vali1900, on 02 octombrie 2015 - 01:42, said:


4) am ajuns la notar cu asa zisul proprietar care avea la el cadastrul pe apartament, cadastru care era facut pentru O SINGURA CAMERA GARSONIERA asistenta de la notar a mimat ca vai e o greseala etc cu cadastrul dar daca vreau sa facem actele se poate,

Daca in situatia data mai sus unde apare clar talharia tu inca mai esti de acord,inseamna ca traiesti pe alta lume.

#13
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015

 adisz, on 02 octombrie 2015 - 10:27, said:


Problema mare este aici



Daca in situatia data mai sus unde apare clar talharia tu inca mai esti de acord,inseamna ca traiesti pe alta lume.

Am acceptat si am facut ce am facut pentru ca eram presat de timp sa cumpar ceva in bucuresti era deja a 3 oara cand reveneam in Bucuresti pentru a gasi un apartament.Culmea ca ultima oara nu am incheiat o promisiune cu un proprietar chiar la notar, proprietarul a prezentat actele de cadastru numai in fata notarului si existau probleme in ele , atunci am refuzat sa accept.Am zis sa incerc si varianta propusa de acesti dezvoltatori asumandu-mi un risc si m-am ars , mea culpa.Eram constient de risurile asumate dar deja ma saturasem sa mai alerg dupa apartamente in zona pe care mi o propusesem si in care gaseam numai apartamente vechi din 1960 cu suprafete asemanatoare si la preturi mult mult mai mari(motivul pentru care am acceptat acest deal pagubos)
Repet actiunea mea de pe acest forum are ca obiect PREVENIREA posibililor cumparatori care se orienteaza pe acest segment , teapa mea este teapa si mi o asum de aceea am si scris ca il admir pe dl Miriuta Iosif pentru calitatile sale oratorice si *talent*.

#14
Denis1982

Denis1982

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 112
  • Înscris: 15.04.2015

Quote

3) m-am hotarat, in pripa, sa merg la notarul dansului pentru a incheia o promisiune

Quote

7) am persistat in prostie si am semnat precontractul pe suma de 68 000 eur cu avans de 4000 pentru apartamentul de doua camere
Deci, de bunavoie ai semnat o promisiune de vanzare-cumparare in care erai de acord sa dai 4000 de euro, iar in cazul in care, pana la data de... nu dai restul de bani, pierzi avansul. Nu ai respectat promisiunea facuta la notariat, pe motiv ca existau probleme in acte (ceea ce nu te privea defel, era strict problema vanzatorului, el raspunde civil si penal pentru ce declara la notar...asta daca notarul accepta sa-i faca vreun act, lucru putin probabil...)si ai pierdut avansul. Ce "TEAPA GROZNICA"?! Unde-i teapa "groznica"? Nu erai sigur ca vei cumpara, nu dadeai nimic, ai constatat ca sunt probleme in acte, ii spuneai vanzatorului "bai nene, rezolva-ti singur hartogaria sa fii 100% in ordine, si apoi  ma suni, vin si cumpar!"

Quote

a prezentat actele de cadastru numai in fata notarului si existau probleme in ele , atunci am refuzat sa accept.
Nu era treaba dumitale cadastrul si intabularea, e treaba vanzatorului si a notarului, d-ta te duceai doar cu actul de vanzare cumparare peste minim 30 de zile de la cumparare(dar nu mai mult de 90 de zile) la Administratia Financiara a sectorului 1, apoi din nou la notar, si dezlipirea apartamentului era realizata din punct de vedere cadastral. asistenta de la notar N-a 'mimat" nimic, era corect ce ti-a spus, actul de vanzare-cumparare se putea face, nu e obligatoriu in cele 30 de zile sa poarte numar cadastral, oricum nu devine valid imediat caracterul sinalagmatic si translativ de proprietate este realizat in momentul dezlipirii cotei parti din imobil.

Quote

um am mai scris greseala mea, am consultat un avocat mai tarziu (unul foarte bun) care mi a prezentat situatia si s-a interesat in amanunt in ceea ce priveste regimul juridic al constructiei, actelor etc.Acesta mi a expus planul de actiune DAR am luat hotararea sa anulez actul si sa nu mai cer nimic din proprie initiativa din varii motive.
Ma rog, daca te-ai indragostit de retorica vanzatorului, sau ti-e teama sa nu te intalnesti cu el pe strada si sa-ti dea o mama de bataie ca l-ai incurcat cu spaimele d-tale(ar cam avea dreptate...), din varii motive ce ai semnal la notar e bun semnat, nehotararea si temerile te-au costat 4000 de euro. Sanatate!

#15
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015

 Denis1982, on 08 octombrie 2015 - 01:10, said:

Deci, de bunavoie ai semnat o promisiune de vanzare-cumparare in care erai de acord sa dai 4000 de euro, iar in cazul in care, pana la data de... nu dai restul de bani, pierzi avansul. Nu ai respectat promisiunea facuta la notariat, pe motiv ca existau probleme in acte (ceea ce nu te privea defel, era strict problema vanzatorului, el raspunde civil si penal pentru ce declara la notar...asta daca notarul accepta sa-i faca vreun act, lucru putin probabil...)si ai pierdut avansul. Ce "TEAPA GROZNICA"?! Unde-i teapa "groznica"? Nu erai sigur ca vei cumpara, nu dadeai nimic, ai constatat ca sunt probleme in acte, ii spuneai vanzatorului "bai nene, rezolva-ti singur hartogaria sa fii 100% in ordine, si apoi  ma suni, vin si cumpar!"

Nu era treaba dumitale cadastrul si intabularea, e treaba vanzatorului si a notarului, d-ta te duceai doar cu actul de vanzare cumparare peste minim 30 de zile de la cumparare(dar nu mai mult de 90 de zile) la Administratia Financiara a sectorului 1, apoi din nou la notar, si dezlipirea apartamentului era realizata din punct de vedere cadastral. asistenta de la notar N-a 'mimat" nimic, era corect ce ti-a spus, actul de vanzare-cumparare se putea face, nu e obligatoriu in cele 30 de zile sa poarte numar cadastral, oricum nu devine valid imediat caracterul sinalagmatic si translativ de proprietate este realizat in momentul dezlipirii cotei parti din imobil.

Ma rog, daca te-ai indragostit de retorica vanzatorului, sau ti-e teama sa nu te intalnesti cu el pe strada si sa-ti dea o mama de bataie ca l-ai incurcat cu spaimele d-tale(ar cam avea dreptate...), din varii motive ce ai semnal la notar e bun semnat, nehotararea si temerile te-au costat 4000 de euro. Sanatate!

Draga domnule se pare ca nu ati citit sau nu m am exprimat eu bine in experienta descrisa.Cand eu am ajuns la notar abia acolo am aflat ca apartamentul de doua camere este defapt trecut in cadastru ca si GARSONIERA, vanzatorul nu a vrut sa imi arate cadastru pana la momentul ajungerii la notar din varii motive.Odata ajuns acolo m-am trezit cu vreo 4 indivizi sustinatori ai dezvoltatorului care habar nu aveam ce rol au care mai decare cu procuri etc, m-am inteles cu dezvoltatorul ca in termen de x zile pana la semnarea contractului sa faca modificarile necesare la cadastru ca , GARSONIERA de pe acte sa devina APARTAMENT 2 CAMERE asa cum este in teren si mi a fost prezentata.Culpa mea este ca nu am trecut in promisiune acest fapt iar dezvoltatorul (care stia ca nu are cum sa opereze aceasta schimbare nici macar in 6 luni) nu a onorat aceasta cerere.Deci unde l-am INCURCAT eu pe el poate vreti sa spuneti dumnealui mi-a inselat asteptarile stiind foarte sigur ca nu poate opera schimbarile.Apropo de raspunderea penala si civila etc in fata legii nu cred ca intereseaza aceasta categorie de indivizi in plus avansul dat dpdv legal scriptic al actelor era bun pierdut promisiunea fiind facuta pe o garsoniera si la vc trebuind sa cumpar o garsoniera chiar daca pe teren nu era amenajata conform schitei cadastrale- referitor la instalatiile apa,gaz,canalizare bucatarie-.
   Deci revin ar trebui eu sa ii dau o mama de bataie cand il intalnesc pe strada nu invers dar am luat hotararea sa nu actionez si sa pierd avansul pentru ca, consider ca
1) a actiona in instanta este o pierdere de timp si bani si NERVI - in special-
2) a actiona in spiritul strazii , nu ma cobor la asemenea  nivel
Asadar cel mai bine este sa incerc sa previn si alti posibili cumparatori despre acesti asazisi dezvoltatori imobiliari care fac promisiuni mincinoase si insala increderea cumparatorului punandu-l in fata faptului implinit - cumperi ce este sau renunti la avans!!!!
Daca dvs aveti curajul de a continua cu cumpararea intr o situatie cum a fost a mea nu pot spune decat ca ori sunteti inconstient ori sunteti prieten cu dezvoltatorul/ notarul si incercati in aceste posturi sa dregeti busuiocul.
Apropo ca fapt divers agentia imobiliara cu care am colaborat a renuntat la a reprezenta imobilele vandute de acest dezvoltator dupa o atenta analiza a cazului deci cine MINTE pagubitul(eu)   sau dl Miriuta Iosif&Solomon&toata satra????
Cu stima
apropo legat de faza cu cadastru si intabularea daca citeti mai atent observati ca ma refeream la alta situatie alt proprietar alt apartament nu cea de fata.( un apartament din 1950 parter care mi s-a prezentat ca avand 56 mp si avea in cadastru 48 mp , cu modificari neoperate cu iesire facuta prin balcon care nu avea nici un proiect, autorizatie nimic, vanzatorul spunandu mi ca este totul legal si imi va prezenta actele la notar ceea ce nu a reusit sa faca)Deci afirmatiile dvs nu vizeaza acest caz cu parere de rau!!!

Edited by vali1900, 08 October 2015 - 09:34.


#16
Denis1982

Denis1982

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 112
  • Înscris: 15.04.2015
Am recitit mai atent primul Dvs. post(va cer scuze pentru eventuala ofensa), intr-adevar cam incurcata situatia, mare ghinion!

https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Daca e vorba de locatia asta, pretul de 68.000 euro pt. un apartament de 2 camere 48 mp S.U. e absolut aberant!!! Din start trebuia sa refuzati asa ceva, pare clar o escrocherie la mijloc.
Gaseati in zona, la dezvoltatori seriosi, apartamente perfect decomandate de 65-70 mp SU la pret pana in 60.000 de euro.
In plus era deajuns o simpla cautare pe net a numelui dezvoltatorului pe care l-ati precizat, ca sa va dati seama ca e complet neserios.
Raspunderea civila si penala intereseaza pe toti cetatenii romani, indiferent de apartenenenta etnica sau gradul de educatie. Avansul dat pe baza scriptica intr-adevar nu mai poate fi recuperat., insa situatia ar trebui raportata si autoritatilor, nu doar pe  forumuri citite de 2-3% din cetateni.

#17
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015

 Denis1982, on 08 octombrie 2015 - 17:23, said:

Am recitit mai atent primul Dvs. post(va cer scuze pentru eventuala ofensa), intr-adevar cam incurcata situatia, mare ghinion!

https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Daca e vorba de locatia asta, pretul de 68.000 euro pt. un apartament de 2 camere 48 mp S.U. e absolut aberant!!! Din start trebuia sa refuzati asa ceva, pare clar o escrocherie la mijloc.
Gaseati in zona, la dezvoltatori seriosi, apartamente perfect decomandate de 65-70 mp SU la pret pana in 60.000 de euro.
In plus era deajuns o simpla cautare pe net a numelui dezvoltatorului pe care l-ati precizat, ca sa va dati seama ca e complet neserios.
Raspunderea civila si penala intereseaza pe toti cetatenii romani, indiferent de apartenenenta etnica sau gradul de educatie. Avansul dat pe baza scriptica intr-adevar nu mai poate fi recuperat., insa situatia ar trebui raportata si autoritatilor, nu doar pe  forumuri citite de 2-3% din cetateni.

La numarul 8 pe aceasta strada in 2014 s-a ridicat un bloc mare pe link ul dvs harta este din 2011, am cautat pe net numele dezvoltatorului si culmea nu am gasit nimic rau de aceea am hotarat sa atrag atentia asupra sa prin posturile mele pentru a preveni alti posibili cumparatori.

#18
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015

 vali1900, on 08 octombrie 2015 - 17:42, said:

La numarul 8 pe aceasta strada in 2014 s-a ridicat un bloc mare pe link ul dvs harta este din 2011, am cautat pe net numele dezvoltatorului si culmea nu am gasit nimic rau de aceea am hotarat sa atrag atentia asupra sa prin posturile mele pentru a preveni alti posibili cumparatori.

Buna ziua, in urma unei discutii cu dezvoltatorul mi-am primit avansul integral inapoi pe cale amiabila.Dl mi a explicat ca nu a avut resurse financiare la momentul rezilierii si abia acum a putut sa imi returneze avansul.Per total sunt extrem de multumit ca a dat dovada de onestitate pana la final.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate