Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Mascare teava de gaz

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
luckymyty

luckymyty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 13.06.2007
Buna ziua.
  Imi renovez bucataria si doi pereti sun traversati de teava de gaz, din ce am citit aceasta trebuie sa nu fie inchisa intr-un spatiu care sa nu aiba contact cu exteriorul, m-am gandit sa maschez teava de gaz ca in schita atasata.
  Imi puteti spune daca este in regula? Sa nu vina oameni de la gaz sa ma puna sa stric mascaPosted Image .

Attached Files



#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
In Normativ parca scria sa nu fie inchisa si sa fie galbena.

Depinde cat de tampit e ala cu verificarile!

Eu am facut-o neagra afara si am desenat pe ea sageata cu sensul de curgerea al gazului + literele GN.

100 lei la tipul ce a receptionat lucrarea si totul e perfect.

In interior am preferat sa o vopsesc alba.

#3
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Cred ca depinde si de "oamenii de la gaz". Eu am o zona din teava de gaz care merge spre centrala termica trasa la vreo 15 cm de pardoseala si este mascata cu un L facut din placaj melaminat. Il pot scoate rapid. De asemenea sub centrala termica toata tevaraia inclusive gazul si regulatorul, le-am mascat cu o masca cu usa. Zilele trecute a fost unul de la Distrigaz in verificare si chiar s-a chinuit putin sa bage sonda de masurare a pierderilor la regulatorul de sub centrala ( nu a vrut sa trag masa ca sa-i deschid usa de la masca). Dupa toata verificarea, nu a zis nimic ca am mascat tevile si regulatorul ( poate si din cauza ca a vazut ca pot fi scoase f usor).

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
De ce trebuie si partea de sus a mastii? se vede si de sus? Cred ca e suficienta mascarea de jos, eventual cu marginea mai lata.

#5
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Ideea nu este rea,dar cand vine nenea da la gaze sa verifice eventuale scapari ,sa ai la tine ceva de onorat personalul sau un ciocan sa dai jos masca,dupa cum dispun ei.Eu stiu ca teava de gaze trebuie sa fie la vedere.

#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Daca o faci fara coltarul ala superior si prelungesti putin latura verticala a celui inferior ii ok.

Ideea e sa nu creezi un spatiu ce poate tine gaz. E spre binele tau mai mult.

Eu am lasat teava ca atare. Oricum traseul e semimascat ca bucataria are o configuratie aparte. E si vopsita frumos in galben mat.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 ct13mey, on 28 septembrie 2015 - 11:11, said:

Ideea nu este rea,dar cand vine nenea da la gaze sa verifice eventuale scapari ,sa ai la tine ceva de onorat personalul sau un ciocan sa dai jos masca,dupa cum dispun ei.Eu stiu ca teava de gaze trebuie sa fie la vedere.

Cu putina ingeniozitate, poti concepe o masca detasabila, care sa se prinda cu niste agatatori/cleme, chiar pe teava de gaz. Daca cei de la gaze spun ca nu e OK., o dai jos pana trece controlul.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
La imbinari (sudura sau filet) trebuie sa aiba acces la verificarea de 2 ani.
Ai imbinarile sudate sau cu fitinguri?

#9
luckymyty

luckymyty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 13.06.2007
Am îmbinări cu filet, partea de sus am pus-o sa nu se vadă in spate peretele

#10
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
La mine au facut o verificare periodica si desi am modificari cu tevi suplimentare si robineti nu mi-au facut nici un avertisment.
Am lucrat in GPL si imi fac singur de toate .Pierderile pot aparea la imbinarile cu filet in cel mai rau caz.

Poti pune un profil U din orice material si pt siguranta ta dai la 1m gauri de 10 mm unde nu se vede.Cele verticale pot fi lasate fara capac la capatul de sus.
Oricum montezi piesele de mascare nu sunt in nici un caz etanse pe perete.

Proiectul tau este mai complicat decat e nevoie mai ales ca ai mai multe fixari de facut.Sunt profile care se pot prinde in cleme ce le poti demonta usor cu mana pt verificari.

Edited by unucelalalt, 28 September 2015 - 12:42.


#11
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

 Super Chief, on 28 septembrie 2015 - 11:16, said:

Daca o faci fara coltarul ala superior si prelungesti putin latura verticala a celui inferior ii ok.

Ideea e sa nu creezi un spatiu ce poate tine gaz. E spre binele tau mai mult.

Exact!Sunt montator gips-carton,de cand ma stiu asa le-am mascat pe toate.Daca ti-e frica ca o sa-ti spuna ceva la controale, fii baiat destept!Pe latura verticala de gips-carton pui banda dublu adeziva pe care sa o lipesti de profilul metalic,dai cu var si gata,asta ca sa nu o fixezi cu holzsuruburile alea negre speciale ptr gips-carton.

Edited by lik_lights, 28 September 2015 - 13:49.


#12
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Orice concepi trebuie sa tii cont doar de o acumulare de gaze cum zic mai sus colegii . Daca nu e ceva atat de etans incat sa li se para lor potential periculos nu te vor deranja cu nimic baietii de la gaze .

#13
rahan73

rahan73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.08.2014

 Ahasverus, on 28 septembrie 2015 - 11:01, said:

In Normativ parca scria sa nu fie inchisa si sa fie galbena.

Depinde cat de tampit e ala cu verificarile!

Eu am facut-o neagra afara si am desenat pe ea sageata cu sensul de curgerea al gazului + literele GN.

100 lei la tipul ce a receptionat lucrarea si totul e perfect.

In interior am preferat sa o vopsesc alba.
ADICA AI OFERIT MITA SA NU SE RESPECTE LEGA? 100 DE ANI DE PUSCARIE TI=AS DA, TARA DE RAHAT!!!

#14
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
S-a umflat justitiarul din tine?angajaza-te la DNA!

#15
a_s

a_s

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.04.2016
Stie cineva daca printr-o modificare de proiect (CT + aragaz) cei de la gaze vor fi de acord ca noul traseu al conductei de gaze sa treaca printr-o debara?

#16
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Va salut,
Se considera modificare de proiect ce doresc sa fac in poza?
Inca nu s-a pus in functiune centrala, mi se pare o rromie lucrarea celor de la gaze si ma incurca si la mobila.
Pare mult mai ok sa coboare teava pe unde am trasat-o.
Cei de la gaze tot zic ca o sa mai vina pe la bloc de vreo 3 saptamani si mi s-a luat.

Attached Files



#17
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Eu am mutat toata teava de gaz (vreo 15m liniari) cind am luat apartamentul, era la vreo 30 cm de tavan (fucking retards) si am pus-o chiar sub tavan. Apoi am vopsit-o in culoarea peretelui. Nici dracu n-a comentat...

Nu stiu ce intelegi prin "aia de la gaz", mie mi-a mutat teava un gazist autorizat. "Aia de la gaz" doar au pus centrala in functiune.

#18
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Aha

Aia de la gaz, adica firma care s-a ocupat de tevaraia de gaz in bloc.
Nu am primit nici un proiect al instalatiei si tot bat pasul pe loc de 3 saptamani.
Daca nu e gata proiectul, pot sa chem un instalator autorizat si cu asta basta.
Daca e gata proiectul, ..aici e cu semnul intrebarii ce se poate intampla.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate