Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Xiaomi MI 4c

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
7397 replies to this topic

#6967
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
eu am miui cu camera lui dar aia de la google ar avea rezultate mai bune in low light

#6968
Claudio_

Claudio_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 29.09.2012
E un bug sau doar o intamplare faptul ca astazi in timp ce ma aflam la o cafenea conectat la wifi-ul lor imediat dupa ce am terminat instalarea romului beta de la xiaomi.eu si am inceput descarcarea aplicatiile din google play viteza de descarcare era foarte slaba. Dupa cateva ore am zis sa incerc si cu netul de pe cartela si parca era o vizibila crestere.
N-am mai avut de  ceva vreme instalat romul acesta si nu sunt la curent daca e un bug xiaomi si e restrictionare a vitezei in aplicatia play.

#6969
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Intrebare !
Pe un telefon cu Miui 8.5.5.0 ( parcă,oficial), nu se mai stinge ecranul atunci când îl apropii de față. Este vreun bug de sistem?! Sau unde se poate găsii setarea respectivă, pt activa senzorul acela, că eu nu îl găsesc.
Mulțumesc anticipat!


#6970
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Vezi in aditional settings, developer options functia stay awake, dar ma indoiesc, ca ar fi vorba de convorbire si nu de standby.

#6971
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014
Salut! Incepand de aseara mi4c ul meu nu mai incarca cu incarcatorul original sau cu oricare alt incarcator. Singura modalitate de a-l incarca e prin conectarea lui la laptop, dar incarcarea e foarte lenta.

Aveti vreo idee care ar fi cauza? Din ce am aflat pana acum e posibil sa fie de vina portul USB type C.

Edited by cezarmed2, 06 December 2017 - 17:53.


#6972
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

 cezarmed2, on 06 decembrie 2017 - 17:51, said:

Salut! Incepand de aseara mi4c ul meu nu mai incarca cu incarcatorul original sau cu oricare alt incarcator. Singura modalitate de a-l incarca e prin conectarea lui la laptop, dar incarcarea e foarte lenta.

Aveti vreo idee care ar fi cauza? Din ce am aflat pana acum e posibil sa fie de vina portul USB type C.
Il vede Windows-ul?

#6973
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014
Da, il vede.

#6974
Jezza98

Jezza98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 27.11.2016
Si pe instalare curata de ROM face asa?

#6975
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

 cezarmed2, on 06 decembrie 2017 - 18:42, said:

Da, il vede.
Dupa umila mea parere, poate fi defect ori cipul Qualcomm ori placuta USB. Ultima e mai usor de testat si, eventual, reparat: cauti in anunturi second hand pe cineva care vinde din dezmembrari aceasta piesa in stare de functionare. Cele noi din magazine nu sunt originale si pot fi mai mult sau mai putin functionale. Primul defect necesita schimbarea placii de baza.

Ar trebui sa testezi, mai intai, dupa o instalare curata de ROM, dupa cum sugereaza si Jezza98 :-)

Edited by cris2d2, 06 December 2017 - 20:29.


#6976
Jezza98

Jezza98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 27.11.2016
Varianta mea nu implica dezasamblare si e ieftina :)

#6977
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014
Mulțumesc pentru sugestii. Am făcut un clean install, dar nu a mers. Am comandat de pe olx portul usb cu plăcută cu tot . Sper sa nu fie de la placa de baza, cred că e mai dificil de găsit.

#6978
tudor_io

tudor_io

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 09.09.2016
Eu zic ca se poate sa fie si bateria, sa nu mai accepte curent mai mare de 500ma

Eu zic ca se poate sa fie si bateria, sa nu mai accepte curent mai mare de 500ma

#6979
danno_cj

danno_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 01.01.2014
Placuta cu mufa USB n-are nico legatura cu incarcarea acumulatorului. Daca ti-l vede calculatorul atunci sigur nu-i de acolo problema. Componentele responsabile de incarcarea acumulutorului se afla pe placa de baza.

#6980
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014
S-ar putea ca placuta sa regleze cat intra in placa de baza și nu placa în sine.
La fel de bine cred că e posibil că bateria sa nu accepte mai mult decât i se dar cred că ar limita încărcarea la un anumit nivel, dar în cazul meu bateria se incarca complet.

Contextul în care a aparut problema a fost folosirea unui încărcător auto de 2.1 A cuplat cu un cablu usb C de proasta calitate care e posibil sa fi stricat niste pini pentru că a intrat cu greu in port.

#6981
reflavius

reflavius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 26.01.2007
Pai așteaptă portul nou , sa fii atent la montare / demontare, sa nu defectezi traseul de sub baterie, vezi tu !  Posibil sa scapi cu partea aceasta daca nu a fost afectată placa de baza .
Bafta!

#6982
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015
Chip-ul care se ocupă cu limitarea voltajului și amperajului e integrat în placa de bază. E puțin probabil să se fi stricat el, e mai degrabă portul usb.

#6983
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Am avut, la inceputul anului, un mi4C cu urmatorul defect: indiferent de modul de conectare (PC - MTP/USB charging si la incarcator la priza), incarcarea se facea slow, de tip USB charging. La PC-ul cu Windows 7 nu am putut sa-i instalez drivere, deoarece, in momentul instalarii, windows-ul scria ca e device malfunction sau ceva de genul. Nu am putut sa-i rescriu ROM-ul nici in mod EDL, pur si simplu era imposibil de instalat. In plus, orice device USB on-the-go nu era vizibil.

Am cumparat atat o baterie cat si o placuta USB, din magazin, nestiind atunci ca NU exista de vanzare piese originale XIaomi, chiar daca pe site scria ca sunt Originale, dar montarea celor doua componente nu a rezolvat problema. Demontand si placa de baza, am constatat putin lichid lipicios pe cipul Qualcomm, astfel, vizitand si alte forumuri, am tras concluzia ca acest cip e defect pe partea de incarcare/USB. Asadar, fiind imposibil de gasit si inlocuit doar cipul, singura rezolvare fiind inlocuirea placii de baza.

Deci, daca colegul cezarmed2 nu are noroc la inlocuirea placii USB, ma tem ca doar placa de baza mai rezolva problema.

Edited by cris2d2, 07 December 2017 - 09:34.


#6984
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014
Oh, deci e foarte posibil să fie de la placa de baza. Problema e că sunt greu de găsit chiar și placi aftermarket.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate