Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Cartierul orhideelor si residential orhideelor 2 - militari chiajna

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
andreighi

andreighi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.09.2015
Buna ziua,

Nu reusesc sa gasesc nici un topic sau informatii despre cele doua complexe imobiliare localizate in Chiajna (Militari Residence).
Am fost zilele trecute sa vad ce si cum prin zona. Initial am ajung la Avangard dar dupa 10 minute m-am dat cu treaba si am plecat, ceva mai suspect n-am vazut. dar sa trecem de avangard.
Trecand pe strada mi-au sarit in ochi cele doua ansambluri si anume Cartierul Orhideelor si Residential Orhideelor 2 unul langa celalalt.
Ambele sunt pe strada orhideelor (dezvoltatorii persoane fizice). Am fost am vazut, prima impresie a ochiuliu a fost OK dar totusi nu stica sa intrebi si alte pareri.
Am cerut unele informatii, alimentarea cu apa se face din puturi cu pompe, gazele sunt trase la fiecare apartament cu contor. Preturile variaza intre 750-850 mp de la un complex la altu.
Acum intrebarea grea : Sta cineva pe acolo? poate sa ofere ceva informatii?
in cartiere dispui de un loc de parcare diferenta ca la unu platesti 5 euro/luna la altu e gratis. alta diferenta este o taxa de mentenanta de 30 euro care la altu lipseste.. dar sa trecem si peste asta, ideea este cum sunt construite.
am vazut ca sunt locuite cam toate apartamentele (rufe intinse la uscat si perdele la geamuri) , deci oameni stau...

As dori cat mai multe informatii posibile

Va multumesc

Edited by andreighi, 19 September 2015 - 12:23.


#2
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Cam tot ce este construit aici in zona este facut dupa regula: materiale ieftine+utilitati aproximative+profit bun=cumparator tepuit...Posted Image
Apa din puturi este dura (distruge centrale si masini de spalat) si NEPOTABILA! Plus, nu cred ca exista meserie mai tare in zona decat cea de vidanjor! Posted Image

#3
andreighi

andreighi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.09.2015
sa inteleg ca locuiesti in unu din aceste cartiere?
pt ca dupa ochiu meu nu de mare expert dar om care am construit o casa la viata mea , este o mare diferenta intre militari residence si ce am vazut acolo... un amic a cumparat o garsoniera in militari residence (o chicineta) , dar a luat-o strict pentru inchiriat, nu as da banii pe asa ceva nici 15 mii sa fie.

si o intrebare off topic, stie cineva un dezvoltator cat de cat OK care vinde si in rate direct, fara banci sau credite... nu ma refer la rate pe 5 ani, dar macar 2 ani

#4
andreighi

andreighi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.09.2015

 jozefin, on 19 septembrie 2015 - 18:07, said:

Cam tot ce este construit aici in zona este facut dupa regula: materiale ieftine+utilitati aproximative+profit bun=cumparator tepuit...Posted Image
Apa din puturi este dura (distruge centrale si masini de spalat) si NEPOTABILA! Plus, nu cred ca exista meserie mai tare in zona decat cea de vidanjor! Posted Image

problema cu apa da este una destul de serioasa. legat de materiale ieftine ... este relativa si anume la 38 mii euro un apartament de 53mp nu te poti astepta la super calitate a finisajelor.
adica dupa calculele mele castigu celui care construieste nu e cine stie ce. castiga prin prisma volumului de ap vandute, dar daca o iei individual nu stiu ce sa zic.
acum sunt constient si eu ca urmaresc piata si e logic.. de ce unii cer 38 mii iar altii 65 70 mii, lasand la o parte zona si pretul pamantului cred ca e vb si de calitatea materialelor. am fost si am vazut un astfel de apartament care avea 48 mp utili si costa 62 mii , dar se vedea pe ce anume cere. adica centrala vaillant, toate prizele si chestiile electrice schnider , termopane cu 3 straturi de geam, parchet de calitate , etc.. nu stau acum sa enumar... dar de sare din buget si sincer mi s-a parut si foarte mic pentru o familie

#5
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006

 andreighi, on 19 septembrie 2015 - 19:47, said:

sa inteleg ca locuiesti in unu din aceste cartiere?
pt ca dupa ochiu meu nu de mare expert dar om care am construit o casa la viata mea , este o mare diferenta intre militari residence si ce am vazut acolo... un amic a cumparat o garsoniera in militari residence (o chicineta) , dar a luat-o strict pentru inchiriat, nu as da banii pe asa ceva nici 15 mii sa fie.

si o intrebare off topic, stie cineva un dezvoltator cat de cat OK care vinde si in rate direct, fara banci sau credite... nu ma refer la rate pe 5 ani, dar macar 2 ani

Nu, stau la casa pe pamant in zona, "dezvoltarile" astea imobiliare s-au construit sub ochii mei!

#6
andreighi

andreighi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.09.2015
Multumesc mult, problema cu utilitatile este cea mai usturatoate, asta pune in balanta totu. Mai este si perioada de iarna cand am inteles e un calvar.
Legat de materialele folosite sunt constient ca nu or sa fie niciodata la standardele la care mi as construi eu o casa.
Bca din china ca e cel mai ieftin. In rest nu stiu cam ce ar putea fi nasol.
Eu am construit o casa in provincie si am asistat la toti pasii. Betonu e beton ce scrie ingineru care a proiectat asta se baga, fieru e fier, caramida daca e caramida e ok, acum partea nasoala e izolatia exterioara daca e placat cu 10 de cea mai proasta calitate e fix pix.

Acum ca o paranteza si romanu e ciufut rau ca natie, vrea daca se poate un apartament 2 camere sa fie de minim 60 mp cu beton b600 in structura, pereti exteriori de 40, lux sa fie in zona buna si sa coste 40 mii.
Nu exista asa ceva nicaieri in lume.
Am vb si eu la viata mea cu constructori care fac diverse tipuri de lucrari, si mi au dat unele preturi cu cat construiesc ei.
La constructia unei hale pe structura metalica pretu e undeva la 250 euro/mp atat il costa pe el, cu precizarea ca foloseste materiale ok.
Iar la case pretu variaza intre 300 350.
Daca mai punem pretu pamantului, autorizatii si altele cred ca se ridica la un 400 450 mp contruit.
Trebuie sa fim constienti ca cine construieste o face pt profit deci un adaos trebuie sa existe.
Atat doar ca atunci cand ti se cere 750 800 euro/mp te astepti ca totu sa fie cum trebuie, nu bataie de joc

#7
ModelinaD

ModelinaD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.04.2016
Hello!

Tocmai am semnat un precontract pentru un apartament situat in Rezidential Orhideelor 3. Este cineva care locuieste in 1 sau 2 si imi poate da mai multe detalii..? M-ar interesa cum sta treaba cu locul de parcare. Am inteles ca este inclus?!  Iarna exista probleme cu deszapezire? Cat vine intretinerea? Si o idee asa, per ansamblu, asupra complexului... Mersi frumos!

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am sediul firmei pe Orhideelor și va spun atât...fugiți,fugiți...fugiți!  Oameni buni, nu am văzut așa ceva de când sunt pe pământ...aglomerație, utilități 0...Cele mai proaste construcții ever. Fără supărare, cum sa dai 40000 de mii de euro pe un apartament în Dudu/Chiajna cu banii ăsta Îți faci singur casa...

#9
GeorgeC1978

GeorgeC1978

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.05.2016
Am vrut sa imi iau si eu aparatament in cartierul orhideelor, dar am auzit de la un prieten ca cineva si-a luat apartament acolo si acum nu mai poate sta in el pentru ca dezvoltatorul i-a taiat apa pe motiv ca nu a dorit sa incheie un contract de administrare, apa fiind furnizata de puturi nu de operator blocul nefiind conectat la apa. Cica norocul aluia a fost ca a avut bani si si-a cumparat altceva si nu depinde de el. Din ce am inteles de la el primaria nu a reactionat si ca toti sunt mana in mana pe acolo. Mi-a zis ca i-a disparut apomentru aluia, amenitari telefonice si ca acum se judeca cu primaria. Asa ca mie mi s-a luat si am ales un apartament militari partea dein fata :).

#10
q_tavy

q_tavy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.01.2008

 GeorgeC1978, on 06 mai 2016 - 11:14, said:



Cat este taxa de administrare  si alimentare cu apa ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate